Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic orientare scolara si profesionala

Tema : Domenii profesionale – planificarea carierei.


Clasa - a VIII B
Loc de desfasurare : sala de clasa
Profesor : Ciocirlan Viorica
Scoala: Grup Scolar Tehnologic Dimitrie Filipescu Buzau

SCOP fundamental: orientarea şcolară şi profesională a elevilor prin dezvoltarea intereselor,


aptitudinilor, aspiraţiilor, trăsăturilor pozitive de personalitate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să cunoască propriile interese şi aspiraţii


O2: sa identifice anumite meserii
O3: să identifice abilităţile personale
O4: să coreleze abilităţile cu aspiraţiile şi cu cerinţele meseriei preferate

Concepte cheie: profesii si meserii, cariera, munca fizica, munca intelectuala, conceptul de
valoare;

Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, exemplificarea, descoperirea


Resurse materiale: flipchart, foi, markere, fise de lucru, videoproiector.

Evaluare: activitate de munca independent, in grup, observare sistematica, analiza


raspunsurilor.
Bibliografie: Jigau , Mihai, ( 2001). Consilierea Carierei, Bucuresti, Editura Sigma.
Marin,Plosca, Augusta, Mois, ( 2001). Consiliere privind Cariera, Editura Dacia ,
Cluj Napoca;
Eveniment Activitatea profesorului Activitatea elevului
didactic
1. Moment Profesorul face prezenta. Elevul de serviciu prezinta lista cu
organizatoric Timp 1 min elevii absenti.
2. Motivarea Avem nevoie de o ocupaţie din
elevilor diverse motive, cel mai puternic
fiind acela că trebuie să ne asigurăm
toate cele necesare unui trai decent.
Timp – 1min
3. Anuntarea Profesorul anunta tema: Domenii Elevii sunt atenti.
temei si a profesionale – planificarea
obiectului carierei. Timp – 1 min
activitatii
4. Prezinta factorii care influenteaza Elevii isi dau cu parere
Desfasurarea deciziile privind cariera, Anexa
activitatii I(Chestionar I) Elevii completeaza individual
5 min chestionarul

Profesorul cere fiecarui elev din


pereche sa-si caracterizeze colegul
de banca, sa argumenteze alegerea Elevii lucrează în perechi:
si sa comenteze caracterizarea ¶ Ce meserie crezi că i s-ar potrivi
facuta de colegul sau. colegului de bancă?
10 min ¶ Argumentează alegerea făcând
referire atât la calităţile cât şi la
defectele acestuia.
¶ Comentează caracterizarea făcută
de colegul tău, spune dacă eşti sau nu
de acord şi care este meseria pe care
vrei s-o urmezi.
Cere elevilor sa explice semnificatia
unor termeni specifici: ocupatie, Elevii raspund:
functie, meserie, cariera, profesie si Ocupatia este activitatea pe care o
familie ocupationala. desfasoara o persoana intr-o unitate
6 min economico-sociala, aducatoare de venit
si care constituie o sursa de existenta.
Functia este activitatea desfasurata de
o persoana intr-o ierarhie de conducere
sau executie.
Meseria reprezinta totalitatea
cunostintelor obtinute in timpul scolii
sau practicii; acestea permit celui care
le poseda sa execute anumite operatii
de prelucrare a materiei prime si a
semifabricatelor sau sa presteze
anumite servicii.
Profesia este calificarea obtinuta prin
studii, iar ocupatia este cea exercitata
efectiv la locul de munca.
CARIERA = Este ca o umbrela care
cuprinde profesia si ocupatia/ocupatiile
persoanei respective.
Familia ocupationala reprezinta un
grup de meserii, inrudite sau nu intre
ele, practicate in acelasi domeniu
economic, pentru care pregatirea este
Precizati zonele geografice comuna.
corespunzatoare unor meserii si Elevii formuleaza individual
profesii. 3 min raspunsurile.

Aplicarea exercitiului Harta Elevii completeaza foile de exercitiu.


Mintii( Anexa 2)-se cere elevilor sa
scrie trei calitati, trei activitati care-i
plac si trei lucruri care stie sa le
faca bine, se discuta apoi
comparandu-se cele trei sfere pentru
a observa daca exista corespondente
intre ele, daca isi valorifica
aspectele pozitive in activitate.
7 min

Elevii primesc fisele si completeaza.


„Valori si ocupatii”
Li se explica eleviilor conceptul de
valoare si care este rolul valorilor in
alegerea carierei. Li se da elevilor o
fisa cu valori importante pentru
alegerea locului de munca. Ei
trebuie sa sublinieze trei valori pe
care le considera cele mai
importante. ( Anexa 3) 3min

Profesorul ii pune intrebarea...ce ne


influenteaza in luarea unei decizii? Elevii completeaza chestionarul .
4 min

Profesorul prezinta elevilor un Slide


Power Point referitor la alegerea
unei profesiilor si factorii care Elevii isi dau cu parerea, formuland
influenteaza in alegerea carierei. raspunsuri.
Aplicarea unui Puzzle psihologic. Elevii sunt atenti la prezentare.
Anexa 4 Completeaza fisele.
9 min
Anexa 2 – “Harta Mintii” Cum sunt

Ce-mi place Ce stiu

1. Prezentati 3 din calitatile voastre;

2. Prezentati 3 activitati care iti plac;

3. Prezentati 3 lucruri pe care stii sa le faci bine


Anexa 1

Chestionar
(pentru cunoaşterea de sine în vederea alegerii profesiunii viitoare)

1.Ce calităţi consideri că sunt cele mai importante la o persoană?


.............................................................................................................

2.Ce calităţi sunt necesare pentru profesiunea care-ţi place?


.............................................................................................................

3.Ce calităţi crezi că ai dintre cele apreciate de tine?


..............................................................................................................

4.Ce factori te-au influenţat cel mai mult în alegerea şcolii?


(prietenii, şcoala, părinţii, alţi factori)
……………………………………………………………………………

5.Înveţi pentru că:


a) vrei o notă bună;
b) să le faci o bucurie părinţilor ;
c) să fii lăudat de părinţi ;
d) vrei să ştii lucruri noi;
e) pentru a nu rămâne corigent sau repetent ;
f) de frica părinţilor
g) pentru viitoarea profesiune ;
h) alte motive
Anexa 3

Fişă cu valori importante pentru alegerea unui loc de muncă

1. Subliniati trei valori pe care le considerati cele mai importante in alegerea


unui loc de munca !

a-i ajuta pe alţii


a lucra în echipă
a avea mulţi bani
a avea mult timp liber
a lucra în aer liber
a deveni celebri
a putea fi spontan şi creativ
a te simţi în siguranţă
a avea sarcini de lucru bine definite

S-ar putea să vă placă și