Sunteți pe pagina 1din 26

UNIVERSITATEA DIN ORADEA

FACULTATEA DE TIINE SOCIO-UMANE


SPECIALIZAREA PSIHOLOGIE

PROIECTE DIDACTICE
-PSIHOLOGIE X-

PROIECT DIDACTIC
Data: xxxxxxx
coala: xxxxxxxxx
Clasa: a X-a
Profesor: xxxxxxxx
Propuntor: XXXXXXXXXXXX
Obiect: psihologie
Subiect: Memoria
Scop: -familiarizarea cu procesele psihice i rolul lor n dezvoltarea personalitii
Obiective operaionale:
O1-s defineasc memoria ca proces psihic;
O2-s ilustreze prin exemple rolul memoriei n viaa psihic;
O3-s identifice cele trei faze ale memoriei;
O4-s fac diferena dintre cele trei faze ale memoriei;
O5-s identifice caracteristicile memoriei;
O6-s fac diferena dintre caracteristicile memoriei;
O7-s identifice formele memoriei;
O8-s ilustreze prin exemple diferenele dintre formele memoriei;
O9-s stabileasc rolul uitrii ca fenomen psihic;
O10-s explice curba uitrii, evideniind influena diferiilor factori asupra formei acesteia;
O11-s identifice teoriile care explic apariia uitrii;
O12-s fac diferena dintre teoriile care explic apariia uitrii;
O13-s compare teoriile care explic apariia uitrii;
O14-s evalueze teoriile care explic apariia uitrii;
O15-s formuleze o teorie proprie privind apariia uitrii;
O16-s identifice condiiile optimizrii memoriei;
O17-s explice fiecare condiie n parte;
O18-s propun noi modaliti de optimizare a memoriei;
O19-s defineasc procedeele mnemotehnice;
O20-s argumenteze rolul important al memoriei n nvare;
O21-s identifice cele cinci etape ale metodei de nvare SQ3R;
Metode: -explicaia
-conversaia
-problematizarea
-descrierea

Mijloace: manualul (Neculau, A.-coord., Psihologie, Ed. Polirom, Iai,


2000)
Tipul leciei: transmitere de cunotine

*NOT: Acest plan de lecie nu s-ar realiza niciodat, dat fiind cantitatea
informaional pe care o presupune predarea ntr-o singur or a ntregului
capitol Memoria (gndii-v la cele 21 de obiective operaionale!) ; dup
manualul coordonat de dl. Neculau, memoria ar trebui predat n cel puin
dou ore. Cerina fiind ns s alctuim un plan de lecie pentru predarea
cap. Memoria, s-a trecut peste considerentele amintite anterior.
Etape
O
Activitatea propuntorului
1.Organizarea clasei
2.Pregti-se va da drept exemplu cazul murea psihozicianului Clive Wearing, insislogic
tndu-se asupra rolului memoriei n
viaa psihic
3.Anuna-se anun tema i obiectivele
rea temei
-se scrie titlul leciei pe tabl
i a obiec(schia leciei va fi completat pe
tivelor
msur ce se parcurge coninutul
leciei)
4.Trans-se definete memoria
O1
miterea
-se cere elevilor s defineasc menoilor cumoria
O2 -se revine la exemplul anterior i se
notine
cer alte exemple prin care s se
ilustreze rolul memoriei nviaa
psihic
O3 -se cere elevilor s identifice fazele
O4 memoriei, apoi s le diferenieze
O5
O6
O7
O8

-se cere elevilor s identifice caracteristicile memoriei, apoi s le diferenieze


-se cere identificarea formelor
memoriei i exemplificarea pentru

Activitatea elevilor

-definesc memoria
-ofer alte exemple

-identific i apoi
difereniaz
fazele
memoriei
-identific caracteristicile memoriei, apoi
le difereniaz
-identific fiecare form i apoi exemplifi-

O9
O10
O11
O12
O13
O14
O15
O16
O17
O18

O19

O20
O21

5.Fixarea
6.Tema
pentru
acas

fiecare form
-se cere stabilirea rolului uitrii n
viaa psihic, apoi explicarea curbei uitrii, innd cont de factorii
precizai
-se vor discuta teoriile care explic
apariia uitrii: se vor identifica, se
vor compara, se vor evalua i se
vor cere propuneri noi de explicare
-se cere identificarea condiiilor de
optimizare a memoriei, explicarea
fiecrei condiii i propunerea
altora, noi
-se cere definirea procedeelor mnemotehnice
-se cere argumentarea rolului
important al memoriei n nvare
i identificarea etapelor metodei
SQ3R
(procedeul de lucru va fi: ntrebarerspuns-citire-repunerea ntrebriial doilea rspuns)
-pe baza schiei complete a leciei,
scris pe tabl, se va face fixarea
-explicarea diferitelor forme pe
care le poate lua curba uitrii, n
funcie de factorii amintii anterior

-discut despre teoriile uitrii


-propun metode noi
de optimizare a memoriei
-definesc procedeele
mnemotehnice

MEMORIA
-schia leciei1.Definire
2.Caracteristici
-activ
-selectiv
-inteligibil
3.Formele memoriei
-memoria senzorial
-memoria de scurt durat
-memoria de lung durat
4.Uitarea
-teoriile uitrii
5.Condiiile optimizrii memoriei
-creterea motivaiei
-organizarea i sistematizarea materialului
-nelegerea mterialului
-repetarea
-procedeel mnemotehnice
6.Memoria i nvarea

PROIECT DIDACTIC
Data: 25. IV. 2002
coala: Liceul Pedagogic Iosif Vulcan Oradea
Clasa: a X-a
Profesor:
Propuntor:
Obiect: psihologie
Subiect: Imaginaia
Scop: -familiarizarea cu procesele psihice i rolul lor n dezvoltarea
personalitii
Obiective operaionale:
O1- s defineasc imaginaia;
O2- s dea noi exemple pentru a ilustra modul n care imaginaia
interacioneaz cu celelalte procese psihice;
O3- s-i aminteasc o situaie n care afectivitatea le-a influenat
imaginaia
O4- s identifice criteriile dup care se clasific formele
imaginaiei;
O5- s identifice formele imaginaiei;
O6- s descrie formele imaginaiei;
O7- s ofere noi exemple pentru fiecare form a imaginaiei;
O8- s compare formele imaginaiei;
O9- s defineasc fiecare procedeu imaginativ.
Metode: - conversaia;
- explicaia.
Mijloace: - tabla;
- creta;
- manualul (tefnescu, D., Blan, E., tefan, G., Psihologie,
Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2000).
Tipul leciei: mixt

Etape
O
Activitatea propuntorului
1.Organizarea clasei
2.Verifica-verific tema, cantitativ i
rea temei i
calitativ
a cunotin-verific lecia anterioar- Limelor
dobajul:
bndite an-definirea limbajului
terior
-caracterizarea compartimentelor vorbirii (energetic,
fonator, de rezonan)
-diferena limb-limbaj

3.Pregtirea psihologic

4.Anunarea temei i
a obiectivelor

Activitatea elevilor

-definesc limbajul
-caracterizeaz compartimentele vorbirii

-stabilesc
diferenele
limb-limbaj
-raporturile dintre limbaj i ce- -stabilesc
raporturile
lelalte procese psihice
dintre limbaj i celelalte procese psihice
-funciile limbajului
-caracterizeaz funciile
limbajului
-formele limbajului
-caracterizeaz formele
limbajului
Se reia caracterizarea funciei ludice a limbajului, pentru a se
ajunge la evidenierea unei modaliti de exprimare a acesteia:
jocurile de cuvinte; pentru a
realiza i pentru a nelege
jocurile de cuvinte, este nevoie
de capacitatea de a prelucra
mental imagini, ajungndu-se
astfel la noiunea de imaginaie.
Astzi vom nva un nou
proces psihic- Imaginaia- i
vom stabili rolul acestuia n
dezvoltarea personalitii.
-se scrie titlul leciei pe tabl
-scriu titlul leciei n
caiete
-schia leciei va fi completat pe
tabl pe msur ce se dobndesc

noile cunotine
5.Transmiterea noilor
cunotine

O1

O2
O3

O4
O5
O6

O7

O8

O9

6.Fixarea
7.Tema
pentru
acas

-naintea citirii definiiei din manual, se cere elevilor s defineasc imaginaia, aa cum cred ei c
s-ar defini
-se citete definiia din manual,
apoi se reia aceast definiie
-prin ntrbri succesive, se
stabilesc raporturile imaginaiei
cu celelalte procese psihice; se
citete aceast parte din manual;
se cer exemple noi pentru a
ilustra fiecare raport

-ncearc s defineasc
imaginaia

-ofer noi exemple


pentru a ilustra raporturile imaginaiei cu celelalte procese psihice

-pentru predarea cunotinelor


privind formele imaginaiei
(criterii de clasificare, clasificare, caracterizare, exemple) se va
proceda dup urmtorul algoritm: explicaiile propuntorului,
exemple, citirea din manual, alte
Ofer noi exemple
exemple.
pentru fiecare form a
imaginaiei.
Se cere compararea formelor Compar formele imaimaginaiei, pe baza noilor ginaiei.
cunotine.
Se citesc procedeele imaginaiei Ofer noi exemple
din manual i se cere oferirea de pentru fiecare procedeu
noi exemple.
imaginativ.
Pe baza schiei leciei, deja scris
pe tabl, se repet ntreaga lecie.
Au animalele imaginaie?

IMAGINAIA
-schia leciei1.Definire
2.Interaciunile imaginaiei cu celelalte procese pshice i cu activitatea
-inteligena
-gndirea
-afectivitatea
-comportamentul
-activitatea
3.Formele imaginaiei
a).dup crteriul originalitii produsului:-reproductiv
-creatoare
b).dup criteriul implicrii voinei:-visul din timpul somnului---Freud
-reveria
4.Procedeele imaginaiei
-aglutinarea
-amplificarea i diminuarea
-multiplicarea i omisiunea
-empatia

PROIECT DIDACTIC
Data: xxxx
coala: xxxx
Clasa: a X-a
Profesor: xxxx
Propuntor:
Obiect: psihologie
Subiect: Imaginaia
Scop: -evaluarea cunotinelor elevilor privind procesele psihice i rolul lor
n dezvoltarea personalitii
Obiective operaionale:
O1 -s realizeze un eseu pe tema Imaginaia este un aspect al gndirii;
O2 -s-i aminteasc o situaie n care apelul la imaginaie a rezolvat
problema aprut, argumentndu-i n scris rspunsul;
O3 s stabileasc raportul dintre imaginaie i creativitate, argumentndu-i n scris rspunsul.
Metode: lucrarea scris
Mijloace: foi pentru scris
Tipul leciei: de evaluare

Etape
O
Activitatea propuntorului
Activitatea elevilor
1.Organizarea clasei
2.AnunaSe reactualizeaz cerina orei trerea temei i
cute: elevii s nvee ntreg capitoa obiectivelul Imaginaia, deoarece vor da
lor
o lucrare scris din acest capitol.
-pregtesc foile de
hrtie pentru lucrarea
scris
3.VerificaSe anun subiectele lucrrii scrirea cunose: 1.Imaginaia este un aspect al
tinelor
gndirii.
O1
2.Demonstrai prin exemplifiO2
O3 care din experiena proprie modul
n care apelul la imaginaie a rezolvat o problem.
3.Care este raportul dintre imaginaie i creativitate? Argumentai-v rspunsul.
Se puncteaz principalele idei care -transcriu subiectele
sunt ateptate s apar n lucrrile
elevilor:
1:-definiia imaginaiei
-definiia gndirii
-argumentele pro i contra
2:-descrierea problemei
-soluia
-cum s-a ajuns la soluie
-procedeul imaginativ folosit
3:-definiia creativitii
-definiia imaginaiei
-raport i argumentare
Se rspunde eventulelor ntrebri -pun ntrebri supliale elevilor cu privire la modul de mentare, dac este
abordare a subiectelor.
nevoie
4.AprecieSe fac ntr-o or viitoare, insisrea i notatndu-se asupra urmtoarelor: elerea
mente pozitive ale lucrrilor, lipsuri, pri mai puin cunoscute,
pri asupra crora trebuie insistat.

PROIECT DIDACTIC
Data: 9. V. 2002
coala: Liceul Pedagogic Iosif Vulcan Oradea
Clasa: a X-a
Profesor:
Propuntor:
Obiect: psihologie
Subiect: Diferene individuale n construirea i manifestarea personalitii
Scop: -recapitularea cunotinelor despre componentele personalitii;
-sistematizarea cunotinelor despre componentele personalitii.
Obiective operaionale:
O1 -s reorganizeze planurile de idei ale leciilor Temperamentul,
Aptitudinile i Caracterul;
O2 -s realizeze un autoportret temperamental i un portret temperamental al colegului de banc;
O3 -s dezbat ideea Adaptarea la mediu este o consecin a inteligenei;
O4 -s realizeze portretul caracterial al tipului linguitor;
O5 -s identifice modul n care particularitile individuale duc la
diferene individuale n construirea i manifestarea personalitii.
Metode: -conversaia;
-explicaia.
Mijloace: tabla, creta
Tipul leciei: de recapitulare i sistematizare a cunotinelor.

Etape
O
Activitatea propuntorului
Activitatea elevilor
1.Precizantr-o or anterioar, se precizeaz
rea coniconinutul
supus
recapitulrii
nutului i a
(Diferene individuale n conobiectivestruirea i manifestarea personalor de realilitii); de asemenea, elevii vor fi
zat
ntiinai c fiecare dintre ei trebuie
s realizeze propriul plan dezvoltat
de idei al leciilor capitolului respectiv.
Se atenioneaz elevii s insiste
asupra temelor Autoportret temperamental, Portretul temperamental
al colegului de banc, Adaptarea
la mediu este o consecin a inteligenei, Portretul caracterial al
tipului linguitor.
2.Moment
organizatoric
3.ReactuaSe reactualizeaz cerinele anunate
lizarea on ora precedent. Elevii sunt abiectivelor
nunai c unii dintre ei vor veni la
tabl, unde vor scrie planurile de
idei elaborate, n timp ce alii vor
efectua oral temele anunate n ora
precedent.
mpreun cu elevii, se va elabora
cte un plan simplu de idei pentru
fiecare tem:
Autoportret temperamental:
-definiia temperamentului
-tipuri temperamentale/caracterizare
-autoportret temperamental
-identificarea propriului temperament
Portretul
temperamental
al
colegului de banc
-plan de idei similar precedentului

Adaptarea la mediu- consecin a


inteligenei
-definiia aptitudinilor
-inteligena ca aptitudine general
-adaptarea
-dezbaterea propriu-zis
Portretul caracterial al tipului linguitor
-definiia caracterului
-tipuri caracteriale din literatur
-tipul linguitor
4.Recapitularea

-elevii ascultai vor


veni n faa clasei, la
tabl, unde i vor
scrie planurile elaborate. ntre timp,
ceilali se vor gndi
la temele date, apoi
unii dintre ei vor fi
ascultai. (5-10 min
de gndire)

O1

O2
O3
O4
O5

5.Aprecieri
i concluzii

-aprecieri privind prile de materie


insuficient stpnite
-concluzii privind desfurarea leciei
-notarea elevilor

PROIECT DIDACTIC
Data: xxxx
coala: xxxx
Clasa: a X-a
Profesor: xxxx
Propuntor:
Obiect: psihologie
Subiect: Testarea psihologic
Scop: -iniierea elevilor n metodologia cercetrii psihologice, prin aplicarea
unor instrumente de investigare psihologic i prelucrarea datelor
obinute.
Obiective operaionale:
O1-s defineasc testul ca instrument de evaluare psihologic;
O2-s identifice situaiile n care este necesar testarea psihologic;
O3-s aplice testul de disociere manual Sinusoidala Bonnardel
unui coleg;
O4-s identifice situaiile i condiiile n care se aplic acest test;
O5-s aprecieze performana colegului la test;
O6-s aplice un test de determinare a rezistenei la oboseal unui
coleg;
O7-s identifice domeniile n care este necesar o combinaie a
trsturilor evaluate prin cele dou teste.
Metode: -conversaia;
-explicaia;
-demonstrarea;
-observarea;
-munca independent.
Mijloace: -DM-II
-computer cu programe de teste psihologice
Locul de desfurare: laboratorul de psihologie
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi

Etape
1.Organizarea clasei

Activitatea propuntorului
-pregtete materialele necesare
desfurrii orei (pregtirea
aparatelor, verificarea funcionrii)
2.ReactuaSe va purta o scurt discuie
lizarea suintroductiv, pornind de la
portului temetodele psihologiei, pentru a se
oretic neceajunge la test ca instrument de
sar
evaluare psihologic. Se insist
O1
asupra testului, specificndu-se
O2 situaiile n care este necesar
aplicarea testelor.
3.AnunaElevii sunt anunai c vor nva
rea temei i
s aplice dou teste: unul de
a obiectivedisociere manual i unul de
lor
determinare a rezistenei la
oboseal.
4.ExplicaSunt amintite situaiile i
rea i decondiiile n care se aplic acest
monstrarea
test. Se explic modul de
model
a
administrare a testului de
aciunii
disociere manual i se insist
asupra instructajului verbal. Se
aplic unui elev, n faa tuturor,
explicndu-se modul de interpretare a datelor.
5.VerificaUn elev aplic testul unui coleg,
rea nelesub monitorizarea propuntorugerii de clui. Se acord atenie instructajutre elevi a
lui verbal i a modului de
modelului
interpretare a performanei.
demonstrat
6.Munca
O3
indepenO4
dent
O5
O6
O4
O5

-se vor relua etapele pentru testul


de determinare a rezistenei la
oboseal

Activitatea elevilor
-intr n laboratorul
de psihologie

Urmresc ateni explicaiile i demonstrarea.

Elevii i vor aplica


unul
altuia,
prin
rotaie,
testul
de
disociere manual.

O7

7.Aprecierea rezultatelor, notarea

-identific situaiile n
care sunt aplicate
ambele teste (selecie
de personal-oferi i
vatmani)

Proiect didactic
Clasa: a X a
Disciplina: Psihologie general
Subiect: Sistematizare i recapitulare procesele psihice superioare
Obiective de referin:
- evaluarea critic a diferitelor puncte de vedere, a concepiilor cu privire la rolul
proceselor psihice superioare i a proceselor psihice senzoriale
Obiective operaionale :
- sa defineasca notiunea de gandire;
- sa descrie toate formele memoriei;
- sa prezinte toate functiile limbajului, ajutandu-se de exemple din activitate
umana;
- sa defineasca imaginatia;
- sa completeze fisele cu planul de recapitulare;
- sa participle activ in desfasurarea lectiei.
Metode i procedee :
- conversatia euristica
- explicatia
- problematizarea
Mijloace de nvmnt :
- plan de idei
- videoproiector
- fise cu planul de recapitulare
Tipul leciei : de sistematizare si consolidare

Nr.
Crt.
1.

Etapele lectiei

Activitatea cadrului didactic

Moment
organizatoric

- instalarea videoproiectorului
si setarea acestuia si a
prezentarii
pentru
o
desfasurarea optima a lectiei
- se va realiza prin discutii pe
tema
rolului
proceselor
senzoriale in viata de zi cu zi
- astfel, prin intermediul
proceselor psihice senzoriale
(implicatiile
acestora
in
derularea proceselor cognitive
superioare) se va face trecerea
la categoria proceselor psihice
superioare
Ora trecuta am realizat un lan
de
recapitulare
pentru

2.

Pregatirea
psihologica

3.

Reamintirea
temei si a

Activitatea elevilor

- avand deja insusite


cunostintele cu privire la
procesele senzoriale si cele
superioare, elevii vor putea
participa activ la discutie

planului

4.

Recapitularea si
sistematizarea
cunostintelor

5.

Evaluarea finala

6.

Indicatii pentru
studiul individual

Procesele psihice senzoriale,


iar azi urmeaza sa realizam un
plan asemanator si pentru
procesele psihice superioare.
Acestre planuri de recapitulare
va vor ajuta inrto mare
masura in activitatea voastra
individuala de invatare
Acest plan va cuprinde toate
procesele psihice superioare
(gandire, limbaj, memorie si
imaginatie).
- vor fi afisate slide-urile
corespunzatoare
Din fiecare proces psihic
superior va fi necesar sa stiti:
definitia,
caracteristicile,
formele si rolul fiecarui proces
psihic superior in activitatea
umana
- va fi afisat slide-ul cu
elementele componente ale
planului de recapitulare
- se va realiza cu ajutorul - elevii vor raspunde la
elevilor
fiecare item ce apare in
planul de recapitulare
- la fiecare proces psihic
analizat, cadrul didactic va
reliza impreuna cu elevii
formula corecta (a unor - elevii vor nota in fisele cu
definitii etc.) pe care acestia o planul de recapitulare ideile
vor nota in fisele cu planul de principale
recapitulare
- se vor realiza aprecieri
globale asupra intregii munci
pe care a depus-o clasa, dar si
aprecieri individuale care se
vor solda si cu note pentru
munca depusa de unii elevi
Acest plan de recapitulare este - elevii sunt atenti la
alcatuit doar din subtemele pe indicatiile date de cadrul
care le intalnim la fiecare didactic
proces psihic. Pentru a
completa
cunostintle
si
informatiile pe care le-am
abordat in aceasta ora, va

trebi
sa
relizati
studiu
individual. Fiecare item din
acest plan de recapitulare va
trebui detaliat.
Asadar, studiul individual are
si el un rol important in
evaluarea finala ce va urma.
Spor la invatat!

PLAN DE RECAPITULARE
I.

GANDIREA

definitie

operatii

notiunile si rezolvarea de probleme

II.

LIMBAJUL

definitie

caracterizare

formele

III.

MEMORIA

definitie

caracterizare

forme

IV.

\IMAGINATIA

definitie

caracterizare

forme

PLAN DE LECIE

Data: 13.01.2010
coala: Liceul Pedagogic "Iosif Vulcan" , Oradea
Clasa: a X-a
Profesor: XXXXX
Propuntor: XXXXX
Obiect: Psihologie
Subiect: Imaginaia
Scop: -dobndirea cunotinelor fundamentale despre procesul psihic,
imaginaia
Obiective operaionale:
O1- s defineasc imaginaia
O2- s identifice procedeele imaginaiei
O3- s identifice formele imaginaiei
O4- s descrie formele imaginaiei
O5- s dea exemple pentru fiecare form a imaginaiei
Metode i procedee:
-explicaia
-conversaia
-exerciiul
Tipul leciei: -mixt
Bibliografie:
1. Zlate M.(coord); Creu, T., Mitrofan, N., Aniei, M. (2005)Psihologie. Manual pentru clasa a X a. Editura Aramis, Bucureti
2. Cosmovici A. (2005)- Psihologie general, Editura Polirom, Iai
3. Zlate M. (2004)- Psihologia mecanismelor cognitive, Editura Polirom,
Iai

Etape

Activitatea propuntorului

Activitatea
elevilor

1. Moment
organizatoric

Se pregtesc materialele
necesare desfurrii leciei

2. Pregtirea
psihologica

Se face referire la definiia


memoriei pentru a trece la noua
lecie. Dup cum tim,
activitatea uman nu const
doar n fixarea, pstrarea i
actualizarea unor informaii n
forma recunoaterii ori a
reproducerii; ci activitatea
umana const i n modificarea
informaiilor deinute de noi,
astfel nct se vor crea altele
noi.

3. Anunarea
temei i a
obiectivelor

Procesul psihic pe care l vom Elevii i noteaz


studia astzi este Imaginaia.
titlul n caiete
-se noteaz titlul pe tabl

4.
Transmiterea /
nsuirea
noilor
cunotine

O1

nainte de a defini imaginaia,


se cere elevilor s explice cu
propriile lor cuvinte ce
nseamn imaginaia.

Elevii ncearc s
defineasc sau s
gseasc
sinonime pentru
imaginaie

Se definete imaginaia:
Imaginaia este un proces
cognitiv complex de elaborare a
unor imagini i proiecte noi, pe
baza combinrii i transformrii
experienei.
Se dau exemple de imaginaii.

Elevii vor da i ei
alte exemple de
imaginaie

Se disting anumite caracteristici Elevii i noteaz

generale ale imaginaiei:


caracteristicile
-proces cognitiv complex
generale ale
specific numai omului
imaginaiei
-cmpul cunoaterii omului i
sporete considerabil limitele
-omul este singura fiin
capabil de a-i proiecta i
construi viitorul
-se permite o elaborare mintal
a planului desfurrii activitii
-imaginaia interacioneaz cu
toate celelalte procese
O2

Se descrie fiecare procedeu n


parte i se dau exemple.
-Aglutinarea- se produce cnd
pri descompuse din diferite
finite sau obiecte sunt
recombinate altfel, dnd natere
unor finite sau obiecte cu aspect
eterogen. Ex. Sfinx- corp de
leu, cap de femeie, Sirena,
Centaurul
-Modificarea dimensiunilor
(amplificarea sau diminuarea)a dus la imaginarea de uriai i
pitici. Ex. Zmei, pitici
-Multiplicarea sau omisiuneanmulirea elementelor :
balaurul cu apte capete
-Diviziunea i rearanjareamprirea n segmente a unor
obiecte; rearanjarea ordinii lor
-Substituirea- nlocuirea unor
obiecte cu altele
-Modificarea- unor nsuiri ex.
form, culoare, volum
-Schematizarea- redarea sub
form de schem a unui
coninut imaginativ, n tehnic

Elevii i noteaz
n caiete tipurile
de procedee, i
exemplele, fr a
nota explicaia
lor, aceasta fiind
dat de profesor

i arhitectur se folosete mai


des
-Analogia- este o form
superioar de comparaie prin
care se ajunge la descoperirea
de noi informaii
-Empatia- transpunere
imaginar n plan perceptiv,
afectiv, intelectiv n altceva sau
altcineva ex. accident al unui
coleg.
O3
O4

Se prezint formele imaginaiei. Elevii i noteaz


Se face o schi pe tabl.
formele
imaginaiei
Se descrie fiecare form de
imaginaie.
Imaginaia involuntar:
-Visul din timpul somnului
apare sub forma unor serii de
imagini predominant vizuale,
cu grade variabile de coeren,
de cele mai multe ori
dezordonate i bizare i care
apar n timpul somnului, fiind
trite relativ halucinatoriu.
-Reveria are loc n momentele
de relaxare, de repaus, cnd ne
lsm gndurile s zboare, i
preferm s ne imaginm
lucruri plcute, anse,
ntmplri favorabile.
Imaginaia voluntar:
-Imaginaia reproductiv- cnd
produsul creat este nou doar n
raport cu experiena subiectului
-Imaginaia creatoare- cnd
produsul obinut este nou
pentru societate
-Visul de perspectiv- visare

activ cu ochi deschii, dirijat


prin proiecte realizabile, n
acord cu puterile subiectului i
cu cerinele societii
O5

5. Fixarea
cunotinelor

Se cere elevilor exemplificarea


fiecrei forme de imaginaii

Se face un rezumat al leciei


mpreun cu elevii.
Se trece la exerciii aplicative.
-Se va desena pe tabl o figur
incomplet (x2)

-Se vor utiliza cuvinte precum:


prieten, trsur, ploaie.

Elevii dau
exemple la
fiecare form a
imaginaiei.

2 elevi vor iei la


tabl i vor
completa fiecare
n parte figura,
folosindu-i
imaginaia.
Elevii vor da
exemple de fraze,
toate cele trei
cuvinte fiind
necesare a se
include ntr-o
fraz

6. Evaluarea

Elevii primesc un rebus. Li se


Elevii
cere s completeze rebusul,
completeaz
fiecare n parte, pe o foaie, dup rebusul
care acesta se verific

7. Anunarea
temei pentru
acas

Li se cere elevilor s se
gndeasc cum s-ar desfura o
zi din viaa lor fr imaginaie.

IMAGINAIA
-schia leciei1. Definire
Imaginaia este un proces cognitiv complex de elaborare a unor
imagini i proiecte noi, pe baza combinrii i transformrii experienei.
2. Caracterizare general
-proces cognitiv complex specific numai omului
-cmpul cunoaterii omului i sporete considerabil limitele
-omul este singura fiin capabil de a-i proiecta i construi viitorul
-se permite o elaborare mintal a planului desfurrii activitii
-imaginaia interacioneaz cu toate celelalte procese
3. Procedeele imaginaiei
-aglutinarea
-modificarea dimensiunilor
-multiplicarea sau omisiunea
-diviziunea i rearanjarea
-substituirea
-modificarea
-analogia
-empatia
4. Formele imaginaiei
Cel mai utilizat criteriu este cel care face referire la prezena sau absena
actului voluntar.
visul din timpul somnului
involuntar
reveria
Imaginaie
imaginaia reproductiv
voluntar

imaginaia creatoare
visul de perspectiv

S-ar putea să vă placă și