Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect didactic

coala: S. A. M. Chicreni
Profesor: Nicoleta Redinciuc
Clasa: a VI-a A
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba romn
Subiectul leciei: Scrisoarea
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Competene specifice:
- utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n
producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;
- respectarea regulilor de redactare a unui text n funcie de destinaie.
Obiective operaionale:
O1 - s identifice elementele specifice scrisorii;
O2 - s precizeze structura scrisorii;
O3 - s enumere tipurile de scrisoare;
O4 - s redacteze diverse scrisori;
O5 - s respecte regulile de redactare a scrisorii (limbaj adecvat,
scris ngrijit, fr tersturi);
O6 - s identifice diferenele dintre diferite tipuri de scrisori.
Strategia didactic:
A) Metode i procedee: lectura expresiv
conversaia
explicaia
exerciiul
turul galeriei
B) Forme de organizare a activitii elevilor: frontal
individual
pe grupe
C) Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor
D) Mijloace de nvmnt: modele de scrisori, rebus, fie de lucru

Bibliografie:
Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, de Anca erban i
Sergiu erban, Editura All Educational, Bucureti, 2005
Dimitrie Bolintineanu, Manoil. Elena, Postfa i bibliografie de
Teodor Vrgolici, Editura Minerva, Bucureti, 1988
Matei Cerkez (coord.), Comunicare i gramatic n exerciii,
Editura Paralela 45, Piteti, 2005
Mihai Eminescu, Opera complet (format electronic)
Constantin Parfene, Metodica predrii limbii i literaturii romne
n coal. Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iai, 1999
Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Editura Ovi-Art,
Botoani, 2004
Durata: 50 de minute
Locul desfurrii: sala de clas

Scenariul didactic
I. Moment organizatoric (1 min.)
Se noteaz absenii, se stabilete ordinea i se asigur cele
necesare leciei.
II. Actualizarea celor nvate anterior (5 min.)
Se verific temele cantitativ i calitativ i se fac aprecieri legate de
rezolvarea acestora.
III. Captarea ateniei (4 min)
Profesorul cere elevilor s dezlege un rebus, valorificnd noiuni
legate de prile de vorbire neflexibile. Pe coloana colorat vor
descoperi cuvntul scrisoare (anexa 1).
IV. Anunarea subiectului leciei i a scopului (10 min.)
Vom nva astzi s elaborm o scrisoare. V ntrebai poate la ce
ne folosete s nvm acest lucru la coal. Ei bine, dup cum tii, cu
ajutorul scrisorilor putem s comunicm la distane mai mari, atunci
cnd nu dispunem de telefon sau de internet.
De aceea este important cunoaterea regulilor de redactare a unei
scrisori.
V. Dirijarea nvrii (15 min.)
Se poart o discuie despre scrisori: cnd primim i cnd trimitem
scrisori, cui trimitem sau de la cine primim scrisori, cu ce ocazii trimitem
sau primim scrisori. Se lanseaz ntrebarea dac elevii au scris vreodat
scrisori i cui.
- Cui ai scris ultima dat?
- De ce?
- Cum se numesc cele dou persoane care comunic prin scrisoare?
- Dar cnd ai primit ultima dat o scrisoare?
- De la cine?

- Considerai c acest tip de comunicare, prin scrisoare, prezint


avantaje? Dar dezavantaje?
Voi organiza clasa n dou echipe: una pro i alta contra, cerndu-le
s precizeze avantajele, respectiv dezavantajele comunicrii prin
scrisoare. Urmeaz o dezbatere.
Le voi prezenta cteva modele de scrisori pe baza crora elevii vor
alctui schema de redactare (anexa 2).
Se prezint un model de scrisoare ctre o prieten, a unei eleve, dup
nceperea unui nou an colar.
Pentru exemplificare, n special pentru identificarea prilor
compunerii, se vor prezenta scrisori din corespondena marilor scriitori
(anexa 3).
Elevii primesc fie pe care sunt redactate diverse tipuri de scrisori.
Citesc pe rnd, cu voce tare scrisorile, iar apoi, pe perechi, sunt solicitai
s identifice elementele care se repet n fiecare din scrisorile de pe
fiele primite. Rspunsurile lor sunt corectate, dac e nevoie i
explicate, iar apoi se noteaz pe tabl i n caiete. Sunt solicitai apoi, tot
pe perechi, s identifice diferenele care exist ntre scrisorile de pe fie,
calitatea celui care a scris fiecare scrisoare i cui i este adresat fiecare
dintre ele.
Se precizeaza apoi c n funcie de coninutul scrisorii i de destinatar
c scrisorile pot fi de mai multe feluri: scrisori familiale (adresate unor
membri ai familiei), scrisori amicale (adresate unor prieteni apropiai) i
scrisori de felicitare - amicale sau solemne (n care sunt exprimate
felicitri cu diverse ocazii). Se cere apoi elevilor s precizeze felul
fiecrei scrisori de pe fiele primite.
Port o scurt discuie n legtur cu elaborarea scrisorilor prezentate
ca modele:
- Cine a scris scrisoarea? De unde reiese acest lucru?
- Cui i este adresat scrisoarea? De unde tim?
- Din ce localitate a fost scris scrisoarea i la ce dat?
- De ce a scris scriitorul aceast scrisoare?
- Cte pri componente se disting n aceast scrisoare?
- Ce cuprinde fiecare parte?
Prezint elevilor un model schematic care va sta toat ora pe tabl, ct
ei i vor elabora scrisorile (anexa 4).
Le voi cere elevilor s corecteze, pe grupe mai mici sau perechi,
cteva scrisori n care au fost introduse intenionat cteva erori (anexa
5).

Dup cum bine tii, scrisorile reprezint pentru noi mijloace de


comunicare, crora nu le acordm de multe ori prea mult atenie, ns
ele au constituit documente de pre n cazul scriitorilor. n acest sens,
ilustrativ este romanul Manoil, de Dimitrie Bolintineanu, primul roman
epistolar din literatura romn, dar i crile de coresponden ale lui
Mihai Eminescu cu Veronica Micle, ale lui Panait Istrati cu scriitorii strini
etc.
VI. Asigurarea feedback-ului (5 min.)
Pe parcursul leciei, se asigur feedback-ul prin aprecieri verbale (Da!
Corect! Foarte bine! etc). Copiii se i autoevalueaz prin rezolvarea
exerciiilor.
VII. Evaluarea formativ (7 min.)
Fiecare grup va avea de redactat o scrisoare cu destinatari diferii,
pe o coal alb, precum i de completat informaiile pe un plic (anexa 6).
Fac unele precizri nainte ca elevii s se apuce de lucru. Dac este
nevoie, alctuiesc o scrisoare oral. Insist asupra formei scrisorii: scris
cite, fr tersturi, apoi insist asupra aezrii n pagin a formulelor
scrisorii.
Elevii ncep s redacteze scrisoarea pe o coal alb, fiind anunai c
redactarea este o form de concurs, c vor aprecia sau corecta
scrisorile celolali la final.
Dac este timp, la sfritul aceleiai ore voi nva elevii i cum s
completeze adresa pe plic, dac nu, planific aceast activitate pentru o
lecie viitoare, cnd le voi spune mai multe copiilor despre scrisori.
Fiecare grup i va desemna un lider care va citi scrisoarea, iar
elevii din celelalte grupe vor fi ateni pentru a aprecia sau corecta
scrisorile citite.
VII. Tema (3 min.)
Ca tem li se cere s redacteze o scrisoare de felicitare adresat
unui prieten/ unei prietene cu ocazia srbtoririi zilei de natere.

Anexa 1
Rebus
Completai rebusul i observai ce cuvnt s-a format pe coloana umbrit.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

Sinonimul adjectivului firav.


Autorul Amintirilor din copilrie.
Antonimul adverbului adeseori.
Grad de comparaie.
Adverb de loc... la nlime.
Prepoziie specific dativului.
A furat pupza din tei.
Interjecia este parte de...
Substantivul este parte de vorbire...

Anexa 2

Suceava, 3 decembrie 2008

Drag Maria,
A nceput de mai bine de dou luni un nou an colar i, dup ce toat
vacana am stat mpreun, acum mi s-a fcut dor de tine. Ce mai faci?
Dup cum i spuneam, a nceput cam demult coala, dar nc nu mam nvrednicit s-i scriu pn azi. Ceea ce m bucur e c am o nou
coleg de banc. E o feti de treab i cred c ne vom mprieteni. M-a
impresionat povestea ei, a rmas orfan i a venit la noi la coal pentru
c s-a mutat n zon la bunica ei.
S-i spun cteva despre ea: e blond, cu prul ondulat i ochii verzi.
E nalt, zvelt i, dincolo de toate astea, e o feti vesel i optimist.
S-a oferit s m nvee un joc nou. Sper s o cunoti i tu.
Cu drag,
Adriana.

Anexa 3
7

GRUPA 1
Iat o scrisoare de la Liviu Rebreanu ctre soia sa, Fanny:
(Iai), joi, 1 nov. (1918)
Fnicule drag i scump,
Dup o desprire de cteva zile, n sfrit pare c iar se face o
legtur ntre noi. Ce trebuie s fie la Bucurelti acuma, ce bucurie i ce
entuziasm! Dar i aici, o nsufleire fr margini. Visul cel mare s-a
nfptuit
De acum cred c n cteva zile sunt acas. Tu s fii linitit. Eu, cu
cea dinti ocazie, vin. Dac se va gsi un prilej deosebit, cu
automobilul, de pild, voi veni i aa. Dac nu, voi veni cu trenul, cu cel
dinti tren. Deci linite, rbdare puin. Altceva deocamdat nu este.
Srutri multe, multe i revedere de foarte curnd,
Liviu

GRUPA 2

n alt scrisoare, soia i manifest bucuria fr margini, n legtur cu


apariia romanului Ion:
Techirghiol, 20 iulie 1920

Liviu meu,
Nici o emoie din viaa mea nu poate egala vijelia de sentimente care
m-a ncercat la primirea vestei terminrii lui Ion.
Zile i nopi, luni i ani, mi-ai mpletit iubirea n sufletul tu, alturi de
acest Ion.
A vrea s-i srut mna, care ani ntregi, fr preget n mijlocul
bucuriilor i a grijilor, a aternut pe hrtie, la comanda geniului tu, slov
lng slov, ca s-mi druieti mie neasemuitul tu Ion.
Sunt mndr!
Mndria mea este att de puternic, nct a vrea s-i trimet o
scrisoare lung, dar vai, sunt att de nendemnatic!
Tu eti acela care ai trezit n mine viaa nou.
Sunt nsetat s citesc tot ce-mi dai.
Sunt ca pmntul scorojit care primete ploaia, sorbind-o cu toat
lcomia fierbinelii lui.
Liviu meu, a vrea s fac pentru tine tot ce doreti i nu doreti.
i mulumesc.
Este oare o expresie mai potrivit, mai aleas?
Nu tiu.
tiu doar c tu ai neles tot gndul meu, tot sufletul meu, de aceea i
mrturisesc cu smerenie, pe veci, toat iubirea mea.
Fanny

GRUPA 3

Bucureti, 25 decemvrie 1878

Drag Creang,

Nu tiu, dac ai cauze deosebite de nemulmire mpotriva fiu-tu, dar


oricare ar fi acelea te rog s le treci cu vederea i s-i trimii din cnd n
cnd parale pentru trebuinele lui estraordinare; mai cu sam ns acuma
de srbtori. I-ar trebui de pild o preche de nclminte mai
cuviincioase, cci avnd acum cteva zile libere i putnd s fie invitat n
familie la d. Maiorescu de pild sau ntr-alt loc trebuie s se prezinte n
mod convenabil. Dorindu-i srbtori fericite i muli ani cu pace i cu bine
rmn al tu
M. Eminescu

GRUPA 4
10

[februarie 1872]

Mult iubita Hariet,

Am citit scrisoarea din urm de-acas. Eram singur eu bolnav i lipsit


de cugetare, de aceea nu i-am scris ndat. Altfel acuma sunt bine i cred
c i tu. Ascult, pentru c am s-i spun ceva, dar s fie-n tain. Am auzit
c tu doreti ceva i c nu spui nimrui ceea ce doreti. Acuma te-ntreb :
nici mie nu ?
Te rog s-mi scrii, ca s tiu cel puin eu, nchide scrisoarea
frumuel i mi-o trimite fr s-o tie nimenea, vom vedea atunci ce lucru
mare e. Te srut Hariti de o mie de ori, te rog s-mi rspunzi la ce tentreb i rmn
al tu frate
Mihai

11

Anexa 4

Locul, ziua, luna, anul


Formula de adresare
Introducere
Cuprins
ncheiere
Formula de ncheiere
Semntura expeditorului

12

Anexa 5
GRUPA 1

Bacu
Drag Radu
A trecut o lun de la vacana de primvar i mrturisesc c, dei mam gndit de multe ori la tine, n-am avut timp pn acum s-i scriu. mi
amintesc cu plcere de tabra n care neam cunoscut i de ct de bine
neam distrat n acele zile!
Acum, cnd avem coal, e mai greu s m joc, trebuie s m
mulumesc cu baschetul de la orele de sport i din pauze i cu un joc pe
computer. Despre asta voiam s-i scriu, de fapt, fiindc e interesant i
stimuleaz gndirea: trebuie s-i ghidezi forele de elit prin aventuri
dificile, cutri, btlii i interaciuni cu personaje necontrolate de tine.
Aa c trebuie s te adaptezi i s elaborezi diverse strategii pentru a-i
nvinge adversarii. Nu sunt un fan al jocurilor pe computer, dar unul m-a
captivat. Dac vrei, te trec n lista mea de aliai , dup ce te mai
antrenezi.
Acum te las, fiindc m ateapt o btlie crucial cu misterioii elfi...
i o tem imens la matematic.
Cu bine,
Ionu

13

GRUPA 2
25.04.2009
Drag Dana,
Tocmai m-am ntors dintr-o excursie din munii retezat i simt nevoia
s-i vorbesc despre acest col de rai. Farmecul nlimilor m-a copleit,
fcndu-m s m simt mai aproape de cer.
Am fcut astzi prima mea tart cu mere. E nc la cuptor i sunt
nerbdtoare so gust. Sper c mama va fi ncntat de progresul meu.
Cred c deja am pierdut c-am mult timp cu scrisul, voi ncheia; cred
c deja mi se arde tarta.
A fost o excursie de vis! Pcat c n-ai putut veni. Abia atept s te
vd.

14

GRUPA 3

Dragi Prini,
V mulumesc pentru c m-ai lsat s vin n tabr. E att de mito
aici, nct am senzaia c am ajuns n paradis.
Muntele se nal ca i cnd ar vrea s ajung la cer. De altfel,
Braovul se afl chiar la poalele lui. Poate tocmai de aceea aerul e
foarte curat, dimineaa chiar simi rcoarea nscut din vecintatea cu
muntele.
Pe de alt parte, sunt mulumit de condiiile de cazare i de colegii de
camer. Ne nelegem teribil de bine!
Avem i un program atractiv, ni s-a promis c vom vizita Biserica
neagr, despre care am auzit attea. Abia atept! Am s fac i nite
fotografii pe care am s vi le art la ntoarcere.
Pn atunci, v srut cu drag,
fiul vostru, Cristian

GRUPA 4

15

Craiova, 14 decembrie 2009


Stimat doamn nvtoare
Mai sunt cteva zile pn la Crciun i gndul mi zboar la vacan,
la fulgi de nea, la bradul mpodobit, dar i la cei dragi. Printre acetia v
numrai i dumneavoastr, cci n-am uitat druirea i delicateea cu
care ne-ai nvat tainele alfabetului sau ale cifrelor, frumoasele serbri
i taberele grozave la care participam. Toi fotii mei colegi, cu care am
pstrat legtura, v apreciaz i v transmit gndurile lor bune.
Eu m gndesc adesea la dvs. i sper c a-i avut, de cnd ne-am
desprit, multe satisfacii cu o alt generaie de prichindei.
V urez, cu ocazia srbtorilor de iarn, bucurii, sntate mult i
succes n activitate. Atept s ne vedem i s v mbriez. Crciun
fericit!
Cu deosebit stim, fosta dvs. Elev,
Doina

Anexa 6
16

FIA 1

Redacteaz o scrisoare adresat unui prieten/ unei prietene din alt


localitate, n care s i prezini programul tu de vacan i s l/ o invii
s petreac o sptmn din vacan cu tine.

FIA 2

Redacteaz o scrisoare adresat prinilor/ bunicilor, n care relatezi


despre concursul internaional de pictur la care ai participat sptmna
trecut n tabra de la Predeal i despre rezultatele obinute.

FIA 3

Redacteaz o scrisoare adresat vrului/ verioarei, pe care l/ o


felicii cu prilejul premiului pe care l-a obinut la Olimpiada de limba i
literatura romn i i relatezi despre participarea ta la olimpiade.

Schema leciei
Scrisoarea
17

Scrisoarea este o form de comunicare scris ntre un expeditor (cel


care scrie i transmite mesajul) i un destinatar (cel care primete
mesajul).
Scrisoarea poate fi familiar, amical, de felicitare, oficial, de afaceri
etc.
Limbajul i tonul trebuie adaptate la relaia dintre expeditor i destinatar
i la coninutul scrisorii.

Locul, ziua, luna, anul


Formula de adresare
Introducere
Cuprins
ncheiere
Formula de ncheiere
Semntura expeditorului

18

S-ar putea să vă placă și