Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 30.03.2020

Clasa: a V-a « A »

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul: Scrisoarea. Tipuri de scrisori

Tipul lecţiei: lecţie de predare de noi cunoştinţe

Profesor practicant: Ivanco Cristina

Instituţia: IPLT ,,Gheorghe Asachi”


Competenţa specifică 4: Producerea textelor scrise de diferit tip, pe suporturi variate, manifestând creativitate şi
responsabilitate pentru propria exprimare.

Unităţi de competenţă: 4.2; 4.4

Obiective operaţionale:

O1 – să memoreze tehnica elaborări unei scrisori;

O2 – să însuşească şi să respecte părţile componente ale scrisorii;

O3 – să elaboreze corect o scrisoare;

O4 – să dea dovadă de inventivitate şi ingeniozitate pe tot parcursul lecţiei.


Etapele lecţiei Ob. T. Activitatea profesorului şi a elevilor Metode şi Forme de Mijloace
procedee organizare didactice
Moment organizatoric.
Captarea 2m Prin intermediul cărui mijloc de comunicare putem Conversaţia Frontal
atenţiei discuta cu persoanele dragi,aflate la distanţă, atunci
când nu dispunem de telefon sau de internet?
Răspunsuri aşteptate : scrisoarea
Aţi scris vreodată o scrisoare?
Ce tipuri de scrisori cunoaşteţi? Răspuns aşteptat:
scrisoare de felicitare, de dragoste, de mulţumire
etc.

Anunţarea 1m Astăzi vom învăţa cum să elaborăm corect o Conversaţia


temei şi a scrisoare, dar şi care sunt tipurile de scrisori.
obiectivelor

Comunicarea Profesorul prezintă elevilor informaţii utile şi


noilor 8m interesante despre scrisoare: ce este o scrisoare, Conversaţia Anexa 1
regulile ei de scriere, părţile component ale Explicaţia
cunoştinţe O1
scrisorii, stilul epistolar, plicul, tipuri de scrisori
O2
(exemple) etc. Li se oferă şi elevilor câte un
exemplar cu această informaţie. Anexa 2
Planşe
La tablă sunt afişate pe plaşe două tipuri de scrisori.
Elevii le citesc şi în baza lor răspund la următoarele Frontal
4 întrebări:
- Cine a scris scrisoarea?
m
- De unde reiese acest lucru? Feed-back
- Cui îi este adresată scrisoarea ?
- De unde ştim?
- Din ce localitate a fost scrisă scrisoarea şi la
ce dată?
- De ce a scris scriitorul această scrisoare?
- Câte părţi componente se disting în această
scrisoare?
- Ce cuprinde fiecare parte? Anexa 3

Profesoara le prezintă elevilor un model Tablă


schematic (al scrisorii), care va fi afişat pe tablă
O2
şi care îi va ajuta pe elevi la elaborarea scrisorii.

Fixarea Se va cere în continuare elevilor să Explicaţia


cunoştinţelor redacteze o scrisoare adresată părinţilor, în situaţia Conversaţia
2m în care elevul se află plecat în tabără.
Fac următoarele precizări înainte ca elevii
să se apuce de lucru:
Formulele de adresare pot fi diverse(dragii
mei, dragi părinţi).
Introducerea va cuprinde: scopul adresării
scrisorii, momentele redactării.
Cuprinsul va îngloba călătoria, instalarea,
primele prietenii şi impresii, întâmplări prezentate
în ordine.
Prin formulări adecvate, cel ce scrie se va
interesa de starea părinţilor, a bunicilor, a unui
animal preferat, a unui prieten.
Formula de încheiere va fi caldă, apropiată,
familială, pentru a face plăcere celor care citeşte
scrisoarea.
Dacă este nevoie, alcătuiesc o scrisoare oral.
Insist asupra formei scrisorii: scris citeţ, fără
ştersături.
Apoi insist asupra aşezării în pagină a Individual
formulelor scrisorii.
Apoi trec la redactarea scrisorii individual.
O3 15
O4 m
Profesorul observă dacă elevii au respectat
5m precizările oferite anterior. In caz de necesitate
profesorul intervine cu observaţii şi sfaturi.

Această etapă a lecţiei o vom realiza prin


Asigurarea Metoda
interemediul metodei Bulgărul de zăpadă.
retenţiei şi a O4 5m Elevii îşi adresează întrebări reciproc, iar profesorul bulgărului de Frontal
zăpadă
transferului observă dacă tema a fost însuşită.
- Ce este o scrisoare? Hârtie
- Care sunt tipurile de scrisori?
- Care sunt părţile component ale unei
scrisori?
- Unde se notează data, luna şi anul?
- Unde se aplică semnătura expeditorului?,
etc.

Tema pentru 3m Elaboraţi o scrisoare adresată unui bun prieten sau


coleg, în care fie sa-l felicitaţi, fie sa-i mulţumiţi
acasă
pentru ceva, fie sa-l înştiinţaţi despre ceva sau sa-l
rugaţi ceva.

S-ar putea să vă placă și