Sunteți pe pagina 1din 4

DATA: 07.06.

2023
Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Constantin Brâncuși”
CLASA: a III- a A
PROPUNĂTOR: Drăgoianu Constantina-Cristina
DISCIPLINA: Limba și literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
SUBIECTUL LECȚIEI: „Cum redactez o carte poștală? ”
TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: însușirea cunoștințelor despre redactarea unei cărți poștale
Competențe specifice:
Comunicare în limba română:
2.3 Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia;
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate/ trăite;
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să identifice elementele componente ale unei cărţi poştale;
O2 – să redacteze o carte poştală;
O3 – să explice diferenţa dintre expeditor şi destinatar;
O4 – să realizeze mesaje de tip carte poştală.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, explicația,expunerea,exercițiul;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: manuale, caiete, tabla;
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
Bibliografie:
https://www.didactic.ro
https://www.manuale.edu.ro/
Desfășurarea activității
Secvențele Ob. Conţinut ştiinţific – activități de învățare STRATEGIA DIDACTICĂ Evalu
învățării/ Op. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Forme de (meto
durata procedee de organizar indica
învățăm e
ânt
1.Moment Creez condiţiile optime pentru buna Elevii se pregătesc pentru Conversaţia Manuale, Frontal
organizatoric desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu lecție. caiete
educaţional, materiale, climat psiho-afectiv).
2.Captarea şi Le citesc elevilor următoarea ghicitoare: Elevii indică răspunsul: Expunerea Frontal Obser
orientarea „ Casa mare-şi duce-n spate, sistem
„ melcul”.
atenţiei Pe tălpici adevărate,
Iar pe unde trece lasă Conversaţia Individual
Fir de-argint şi de mătasă.”

3. Verificarea Verific dacă elevii și-au rezolvat tema. Elevii răspund atunci Conversaţia Caiete Frontal Obser
temei pentru Solicit ca 1-2 elevii să citească rezolvarea. când sunt solicitați. Individual sistem
acasă
4. Anunţarea Notez pe tablă data, titlul lecţiei şi precizez Elevii își notează data și Expunerea Tablă Frontal
subiectului obiectivele operaţionale urmǎrite. titlul lecției în caiete. Caiete
lecţiei şi a
obiectivelor
operaţionale

O1 Rog elevii să dechidă manulele la pagina 140. Elevii răspund Expunerea Tablă Obser
5. Dirijarea O3 Le propun să rezolvăm împreună exercițiile 1 și întrebărilor. Ei răspund Conversația Caiete Frontal sistem
2. cerințelor tinând cont de
învățării
După rezolvarea exercițiilor, voi nota pe tablă explicațiile învățătoarei.
principalele noțiuni teoretice: Elevii își notează în Individual
Cartea poștală sau vederea este o ilustrație caiete informațiile
care este folosită pentru a transmite diferite schițate.
mesaje scrise unor persoane cunoscute, aflate la
distanță. Aceasta se trimite prin poștă, după
aplicarea unui timbru.

Textul cărții poștale este scurt, are


formulă de adresare, formulă de încheiere și
semnatura.

Cartea poștală are un


expeditor( persoana care trimite) și un
destinatar (persoana care primește).

Când scrii o carte poștală, ține


seama de persoana căreia i-o adresezi pentru a
folosi limbajul corespunzător.

Fixarea O2 Le solicit elevilor să completeze o carte Elevii completează cartea Conversaţia Caiete Frontal Obser
cunoștințelor O4 poștală. Vor avea drept destinatar, la alegere, poștală. Exercițiul Foarfecă Individual sistem
un membru al familiei sau un prieten. Elevii răspund când sunt Lipici
Elevii vor relata o întâmplare din vacanță. solicitați. Fișă Analiz
Propun ca timp de lucru 10 min. După lucrări
expirarea timpului de lucru, voi numi câțiva
elevii(în funcție de timpul pe care îl avem la
dispoziție) să prezinte în fața clasei cartea
poștală realizată, identificând eventualele erori
și corectându-le.
6.Asigurarea O3 Pentru asigurarea retenției și a transferului, le Elevii răspund la Conversația Frontal Obser
retenţiei şi a voi adresa elevilor următoarele întrebări: întrebări. Individual sistem
transferului Ce este cartea poștală?
Cu ce scop este folosită cartea poștală?
Cui îi este adresată cartea poștală?
Cine trimite cartea poștală?
7. Încheierea Voi face aprecieri frontale și individuale asupra Conversaţia Frontal Aprec
activităţii modului de desfășurarea a lecției. verbal

S-ar putea să vă placă și