Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Bulz Vasilica-Virginia


CLASA: a IX-a
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Personalități, exemple, modele
TEMA: Textul epistolar. Corespondența dintre Mihai Eminescu și Titu Maiorescu
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoștințe și competențe

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Dezvoltarea competenţelor de gândire critică şi argumentare.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte


1.2 Receptarea adecvată a sensului/sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;
1.4 Redactarea unor texte diverse
1.5Utilizarea, în exprimarea proprie, a normelor ortografice, ortoepice, de punctuaţie, morfosintactice şi folosirea adecvată a
unităţilor lexico-semantice, compatibile cu situaţia de comunicare;
3.2 Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii.

COMPETENŢE DERIVATE
COGNITIVE:
 să prezinte conținutul corespondenței dintre Mihai Eminescu și Titu Maiorescu;
 să numească asemănările și deosebirile dintre textele epistolare date;
 să identifice trăsăturile textului epistolar și convențiile acestuia;
 să demonstreze apartenenţa unui text nonliterar la stilul epistolar;
AFECTIVE:
 să participe cu interes la lecție;
 să aprecieze valorile prieteniei, relațiilor de familie, de iubire, ale politeții, așa cum se desprind acestea din textele citite.

RESURSE: fişe de lucru, plicuri

METODE ŞI PROCEDEE: jocul de rol, învăţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, activitatea pe grupe, redactarea unor
texte

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate pe grupe

FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, interevaluarea

MATERIAL DIDACTIC: fişe de lucru, caietele, manualul, tabla

BIBLIOGRAFIE DE SPECIALITATE:
Costache Adrian, Ioniță Florin, M.N. Lascăr, Săvoiu Adrian, Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a IX-a, Editura Art
Călinescu George, Viața lui Mihai Eminescu, Editura Litera, Chișinău, 1998
BIBLIOGRAFIE METODICĂ:
Goia Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2008
Pamfil Alina, Studii de didactica literaturii române, Casa Cărții de Știință, Cluj-Napoca, 2006
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Activitatea didactică Forme de Strategia didactică Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizare Metode şi Resurse
procedee materiale
Moment Se pregătesc materialele necesare Elevii se pregătesc pentru - activitate -conversaţia
organizatoric bunei desfășurări a lecției. începerea orei. frontală
Captarea Se realizează cu ajutorul unei mașini a Elevii răspund solicitării, - activitate -joc de rol -scaunul evaluare orală
atenţiei timpului, prin care se explorează reproducând și imaginând diverse frontală profesorulu
mijloacele de comunicare din prezent mijloace de comunicare. i
(telefon, internet, rețele sociale etc.),
viitor (tehnologia 5G, holograme etc.)
și trecut (scrisori, focuri – la indieni
etc).
Mașina se programează apoi în anul
1884, realizându-se o scurtă descriere
a epocii.
Anunţarea Profesorul anunţă titlul lecţiei, dar şi Elevii urmăresc cu atenţie cele - activitate -expunerea -tablă
temei şi a conţinutul învăţării cu performanţele enunţate de profesor şi notează în frontală
obiectivelor aşteptate. caiete titlul lecţiei.
Scrie pe tablă titlul lecției: Textul
epistolar. Corespondența dintre Mihai
Eminescu și Titu Maiorescu
Dirijarea Profesorul solicită elevilor să citească Un elev citește textul, ceilalți îl - activitate conversaţia, manual evaluare orală
învățării textul scris de Mihai Eminescu, să urmăresc. Identifică textul dat ca frontală învățarea prin
prezinte conținutul acestuia, să fiind o scrisoare, datorită descoperire
identifice tipul de text și să justifice convențiilor specifice. Remarcă
încadrarea acestuia în categoria formalitatea textului și o anumită
indicată. prudență în exprimare.
Profesorul notează la tablă definiția Elevii notează în caiete și -activitate conversaţia, manual, evaluare orală
textului epistolar. Desenează o foaie sugerează posibile răspunsuri. frontală expunerea tablă
de hârtie în care va introduce învățarea prin
convențiile textului epistolar, ghidat de descoperire,
elevi. reprezentarea
grafică

Solicită apoi elevilor să citească Un elev citește textul, ceilalți îl -activitate conversaţia, manual, evaluare orală
scrisoarea lui Titu Maiorescu și să urmăresc.Realizează apoi un frontală învățarea prin tablă
prezinte conținutul acesteia. Desenează rezumat.Indică,urmărind descoperire,
apoi un plic în care introduce reprezentarea grafică a reprezentarea
trăsăturile textului epistolar, în profesorului, trăsăturile textului grafică
colaborare cu elevii. epistolar.

Obţinerea Profesorul le solicită elevilor să Elevii remarcă existența unei -activitate conversația evaluare orală
performanţei menționeze asemănări și deosebiri scrisori mai formale, pe de o parte frontală
între cele două texte epistolare de mai și a uneia mai amicale, pe de altă
sus. parte.
Menționează diferențe în modul
de adresare și de tonalitate folosită
în cele două texte lecturate.

Asigurarea Profesorul distribuie elevii în patru Elevii cooperează. Citesc - activitate munca pe -fișe de intereevaluare,
feedback-ului mari grupe. Fiecare grupă va primi o împreună scrisorile, identifică pe grupe echipe sinteză evaluare orală
scrisoare în plic, ce conține un text tipul acesteia (familială, amicală, -plicuri
nonliterar. Prima grupă ca primi o de dragoste, oficială). Redactează
scrisoare familială (de la Al. Vlahuță un text argumentativ pentru a
către fiica sa), a doua grupă, una justifica apartenența la textul
amicală (de la I. Creangă către Mihai epistolar.
Emienescu), a treia, de dragoste (de la
M. Eminescu către Veronica Micle) și
a patra, una oficiala (de la un
consumator către distribuitor). Le va
solicita să justifice apartenența la
textul epistolar a scrisorii primite.
Fiecare grupă va evalua apoi răspunsul
celorlalte grupe.
Asigurarea Profesorul dă ca activitate - activitate scrierea
retenţiei şi a independentă, pentru acasă, scrierea frontală creativă
transferului. unei scrisori adresate sieși, așa cum va
Tema pentru fi peste douăzeci de ani.
acasă
Aprecieri şi Se fac aprecieri asupra modului în care au răspuns elevii şi a modului în care au lucrat şi s-au comportat la lecţie.
constatări
asupra
desfăşurării
lecţiei

S-ar putea să vă placă și