Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.03.2013
OBIECTUL: Geografie fizic general
CLASA: a IX-a
PROFESOR: Ardeleanu Mariana
SUBIECTUL LECIEI: Apele curgtoare
TIPUL LECIEI: lecie de transmitere de cunotine bazat pe material demonstrativ
COMPETENE GENERALE:

utilizarea corect a terminologiei tiinifice specific geografiei


interpretarea corect a hrii
prelucrarea datelor statistice i interpretarea lor corect
localizarea, pe hart, a fenomenelor i proceselor geografice
sesizarea unei anumite succesiuni de procese naturale i antropice
manifestarea interesului pentru problema utilizarii resurselor naturale in mod rational si
eficient.
COMPETENTE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea terminologiei tiinifice i disciplinare specifice (concepte, noiuni) pentru
prezentarea unei informaii pertinente;
1.2. Argumentarea unui demers explicativ;
3.2. Sesizarea unor succesiuni de fenomene i procese naturale;
4.1. Citirea i interpretarea informaiei grafice i cartografice;
4.6. Descrierea i explicarea faptelor observate pe teren sau identificate pe modele;
5.4. Utilizarea unor metode i tehnici simple, specifice diferitelor discipline tiinifice, pentru
analiza unor elemente ale climei, hidrografiei i nveliului biogeografic n contextul mediului
nconjurtor;
5.5. Utilizarea reprezentrilor cartografice n investigarea mediului geografic.
COMPETENTE DERIVATE:
a.Cognitive.
- Elevii deduc formarea i caracteristicile apelor curgtoare;
- Elevii definesc, pe baza materialului demonstrativ, elementele hidrografice:
praiele, rurile, fluviile, bazinul hidrografic,viteza i debitul unui ru ;
- Elevii localizeaz, pe fia de lucru, cele trei componente componentele ale rului
Srel;
- Elevii localizeaz, pe harta Romaniei, cele trei sectoare ale cursurilor rurilor
Arge i Jiu;
- Elevii identific, pe baza cunotinelor anterioare, factorii care influeneaz
debitul unui ru;
- Elevii clasific rurile dup regimul hidrologic, pe baza hidrografelor debitelor
existente n materialul demonstrativ.
b.Atitudinale.
- Elevii vor efectua, scris i oral, pe baza fiei de lucru, sarcinile date n timpul
acordat;
c. Metodologice.
- Elevii localizeaz, pe harta Romaniei, cel puin dou bazine hidrografice.
CONDITII PREALABILE: elevii au noiuni anterioare despre apele continentale i structura
apelor continentale

RESURSE MATERIALE: schema bazinului hidrografic, fotografii cu praie, ruri i fluvii,


harta fizic a lumii, manuale, atlasul geografic, videoproiectorul, calculatorul, test formativ.
RESURSE PROCEDURALE:
- analizarea hrilor;
- discuia dirijat;
- realizarea schemei logice;
- problematizarea.
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, individual, pe grupe.
EVALUAREA: Ce dovezi exist c elevii au nvat lecia?
a) De coninut:
- rspunsuri la ntrebri;
- analiza hrilor i interpretarea graficelor oferite de profesor.
b) De utilizare a operaiilor gndirii:
- explicarea cauzelor, desfurrii i consecinele fenomenelor;
- raionamentul;
- analogii i comparaii
SCENARIUL LECIEI
1. Moment organizatoric: notarea absenelor, verificarea materialului didactic.
2. Verificarea lectiei anterioare: Dinamica apelor oceanice
Profesoara adreseaz intrebri legate de lecia ce va fi verificat:
- Cum se manifest dinamica apelor oceanice ?
- Care sunt factorii care influeneaz micarea apelor oceanice ?
- Ce sunt mareele i de cine sunt determinate ?
- n ce const importana mareelor ?
- Ce sunt valurile ?
- Care sunt cauzele formrii valurilor ?
- Care sunt elementele unui val ?
- Ce sunt curenii oceanici i care sunt cauzele formrii lor ?
- Cum se clasific curenii oceanici dup temperatur ?
- Dai exemple de cureni care se formeaz n Marea Neagr i precizai cauzele
producerii lor.
1. Pregtirea aperceptiv: Profesorul cere elevilor s clasifice apele continentale
2. Dobndirea noilor cunotine:
C. 1 - s deduc formarea i caracteristicile apelor curgtoare
Stimularea motivaiei prin prezentarea decupajului din realitate i conversaia
euristic:
- Sa ne amintim impreuna in ce consta circiutul apei in natura (....apa de pe
suprafata terestra se evapora, atat de pe oceane cat si de pe continente,datorita
caldurii,ajungand in atmosfera si formand norii; norii determina formarea
precipitatiilor care cad pe suprafata terestra,atat pe oceane cat si pe uscat; din apa
cazuta pe uscat o parte se scurge spre ruri, o partese aduna in lacuri, o parte se
infiltreaz n scoar formand apele subterane,iar o alta parte se evapor.Astfel
circuitul se reia.)
- Apele curgtoare curg peste ntreaga suprafa terestr sau prin anumite locuri
adncite? (...prin locuri mai adnci, albii)
- Ce for determin curgerea apelor curgtoare? (...gravitaia)
- Dac tim c gravitaia este fora care determin micarea apelor curgtoare,
atunci spre ce locuri din scoar se ndreapt ntotdeauna apele curgtoare? (...spre
locurile cele mai joase)

Ce se ntmpl cu apa unor praie atunci cnd este secet? (...seac)

Scriem: 1. Caracteristicile apelor curgtoare


- curg ntotdeauna spre locul cel mai jos al suprafeei terestre
- au un loc adncit n scoara terestr pe unde curg
- curg permanent sau temporar
- apa provine din precipitaii, din topirea zpezilor sau a ghearilor i din apele
subterane
C. 2 - s defineasc i s compare praiele, rurile i fluviile; s identifice pe
hart principalele fluvii ale Globului
Analiza caracteristicilor apelor curgtoare n profile transversale:
- Privii desenele i comparai-le.
- Care sunt cele mai mici ape curgtoare? (...praiele)
- Care ape curgtoare nu au aflueni i seac uneori din cauza secetei? (praiele)
- Care ape curgtoare sunt cele mai adnci, late, lungi i cu mai muli aflueni?
(...fluviile)

Scriem: 2. Tipuri de ape curgtoare


Prul = ap curgtoare permanent sau temporarde dimensiuni mici, cu albie i
traseu propriu.
Rul = ap curgtoare permanent, de dimensiuni mijlocii, cu albie, traseu i
aflueni.
Fluviul = cea mai mare ap curgtoare, cu numeroi aflueni i care se vars n
lacuri i mri printr-un estuar sau delt BAZIN
HIDROGRAFIC
IZVOR

Aplicatie :
CURSUL
Identificati,pe harta fizica a lumii, cele mai mari
fluvii de pe diferite continente
RULUI
(lucrul in
perechi)
C.3 - s defineasc i s localizeze pe hart componentele unui ru
Conversaie euristic pe baza desenului schematic al bazinului hidrografic:
- Ce reprezint izvorul pentru un strat acvifer? (...locul unde apa din pnza freatic
iese la suprafa) Ce reprezint izvorul pentru un ru? (...locul de unde ncepe cursul
rului)
CONFLUENA

GURA DE
VRSARE

CUMPNA
APELOR
AFLUENT

Privii desenul

Explicaie:
- Fiecare ru are o suprafa de unde primete apa prin aflueni. Aceast suprafa se
numete bazin hidrografic. Ce sunt afluenii?
(...ape curgtoare care se vars n
alte ape curgtoare). Cum se numete locul unde se ntlnesc dou ape curgtoare?
(...confluen). Bazinul hidrografic se desparte de bazinele hidrografice vecine prin
cumpna apelor.
Scriem:
4. Bazinul hidrografic = suprafaa de pe care un ru sau fluviu i adun apa prin
aflueni
Afluentul = apa curgtoare care se vars n alt ap curgtoare numit ru colector
Confluena = locul unde se unesc dou ape curgtoare
Cumpna apelor = linia care delimiteaz bazinele hidrografice vecine. Ea unete
punctele cu cea mai mare altitudine dintre bazine.
C. 5 s defineasc viteza, debitul i s caracterizeze micarea apelor
Conversaia euristic:
- Ce diferene sunt ntre apele curgtoare? (...lungime, lime, adncime, cantitate
de ap care curge)
- Apele curgtoare se deosebesc ntre ele prin viteza de curgere a apei i debit. Ce
este viteza? (...distana parcurs ntr-o unitate de timp)
- Care ape curg mai repede, cele din regiunile montane sau cele de la cmpie?
(...cele montane)
- De ce curg mai repede apele din regiunile montane? (...nclinarea suprafeei
terestre este mai mare)
- Unele ruri au mai mult ap, iar altele mai puin. Debitul este cantitatea de ap
scurs ntr-un anumit timp printr-un loc. Se msoar n m 3/s sau l/s. Care ape
curgtoare au debitele mai mari? (...fluviile)
- Dar debitele cele mai mici? (...praiele)
- Care sunt factorii care influeneaz debitul? (...cantitatea de precipitaii,
temperatura aerului, topirea brusc a zpezii, vegetaia, relieful, suprafaa bazinului,
rocile)
- Dac apa iese n afara albiei minore se produce o revrsare, iar dac iese n afara
albiei majore au loc viituri care pot produce inundaii.
- Care sunt cauzele viiturilor ce provoac inundaii de mari proporii? (...ploi
ndelungate, ploi toreniale, ploi bogate asociate cu topirea brusc a zpezii)

Scriem:
5. Micarea apelor curgtoare
Viteza = distana parcurs de apa rului ntr-o unitate de timp
Debitul = volumul de ap care se scurge printr-o seciune a albiei n unitatea de timp
Se msoar n m3/s sau l/s
Revrsarea = apa iese n afara albiei minore
Inundaia = apa iese n afara albiei majore
C. 6 s defineasc regimul hidrologic i s clasifice rurile n funcie de acesta.
Studiu de caz: pe baza unor fluvii ale lumii se realizeaz clasificarea rurilor dup
tipul de regim hidrologic:
-ruri cu regim hidrologic simplu:
ecuatorial (Amazon)
musonic (Gange)
mediteranean (Pad)
temperat-continental (Nipru)
temperat-oceanic (Sena,Tamisa)
- ruri cu regim hidrologic complex - Nil

Atingerea feed-back-ului:
Prezentai sursele de alimentare ale
rului Vedea
Obinerea performanei:
Analizai graficul de variaie a
debitului mediu lunar al rului Vedea
Rezolvai cerinele nscrise n fia de
evaluare
GRAFICUL DE VARIAIE A DEBITULUI MEDIU LUNAR AL RULUI
VEDEA.
P.H. Alexandria (1980-2006)
Precizai:
1. luna cu cel mai crescut debit i valoarea maxim a acestuia
2. luna cu cel mai sczut debit i valoarea minim a acestuia
3. modul de calcul al debitului mediu anual
4. anotimpul cu cele mai crescute debite i un factor determinant
5. anotimpul cu cele mai sczute debite i un factor determinant

6. Precizarea activitilor pe care elevii le vor desfura acas


Tem pentru acas:

Caracterizai la alegere un fluviu, preciznd:


o izvoarele (locul de unde izvorte) i gura de vrsare
o lungimea cursului
o suprafaa bazinului hidrografic
o afluenii importani
o sursele de alimentare
o patru factori care influeneaz debitul
o fenomene de revrsare i inundaii

FISA DE LUCRU

Analizai graficul de variaie a debitului mediu lunar al unui ru din


Europa.
Rezolvai cerinele nscrise n fia de evaluare

A.Precizai:
1. luna cu cel mai mare debit i valoarea i
valoarea acestuia
2. dou luni cu valori ale debitului mediu
lunar mai mici de 100 m3/s.
D 1. Calculai diferena dintre valoarea debituluii maxim
i valoarea debitului minim al rului Sena,
utiliznd graficul de mai sus.
2. Calculai diferena dintre valoarea debitului maxim i
valoarea debitului minim al rului Garonne,
utiliznd graficul de mai sus.
3. Precizai o cauz care s explice valorile mai mari de
debit ale rului Garonne dect ale rului
Sena.
C. Scriei, pe foaie, litera corespunztoare rspunsului
corect pentru fiecare dintre afirmaiile de mai jos:
1. Luna n care valoarea debitului depete 500 m3/s:
a. aprilie c. Mai b. februarie d. septembrie
2. Luna n care valoarea debitului este sub 100 m3/s este:
a. aprilie c. Octombrie b. iunie d. septembrie
3. Statul traversat de fluviul al crui debit este reprezentat
n diagrama alturat este:
a. Belgia c. Germania b. Frana d. Spania

FISA DE LUCRU

Analizai graficul de variaie a debitului mediu lunar al rului Vedea


Rezolvai cerinele nscrise n fia de evaluare

GRAFICUL DE VARIAIE A DEBITULUI MEDIU LUNAR AL RULUI


VEDEA.
P.H. Alexandria (1980-2006)

Precizai:
1.luna cu cel mai crescut debit i valoarea maxim a acestuia
2.luna cu cel mai sczut debit i valoarea minim a acestuia
3.modul de calcul al debitului mediu anual
4.anotimpul cu cele mai crescute debite i un factor determinant
5.anotimpul cu cele mai sczute debite i un factor determinant

S-ar putea să vă placă și