Sunteți pe pagina 1din 6

ȘCOALA GENERALĂ ROMOS

HUNEDOARA
Proiect didactic

Obiectul: Matematica
Clasa: a V-a
Subiectul : Unități de măsură pentru aria unei suprafețe
Tipul lecţiei: mixta
I. Obiective de referinţa:
1. să efectueze transformări între multiplii şi submultiplii principalelor unităţi din
sistemul internaţional de măsuri
2. să recunoască veridicitatea unor rezultate obţinute prin măsurare sau calcul; să
interpreteze date obţinute prin măsurare sau calcul
3. sa-si formeze obisnuinta de a exprima prin operatii matematice anumite probleme
practice
4. sa manifeste perseverenta in rezolvarea de probleme ; sa participle cu idei noi la
gasirea unor solutii
II. Obiective operaţionale:
A. formative:
1. elevii sa cunoască multiplii și submultiplii metrului pătrat
2. elevii sa efectueze transformări dintr-o unitate de măsură în alta
3. elevii sa efectueze evaluări folosind unități de măsură adecvate
B. afective:
1. stimularea curiozităţii si imaginaţiei
2. dezvoltarea simţului estetic si critic
3. dezvoltarea atenţiei concentrate si a spiritului de observaţie
III. Strategii didactice:
1. mijloace si materiale didactice: fise de lucru, planşa cu desene, creta colorata
2. metode de invatamant: conversaţia euristica, metoda exerciţiului, transferarea
cunoştinţelor, comparaţia
3. moduri de activitate cu elevii: instruire in grupuri, instruire reciproca, consolidarea
teoriei prin practica
ȘCOALA GENERALĂ ROMOS
HUNEDOARA

Etapele lectiei Obiective Continutul lectiei Strategii didactice


Metode, Forme de
procedee activitate
I.Moment Se asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei conversatia in grup
organizatoric

II.Verificarea II.A Verific frontal urmatoarele notiuni: perimetrul patratului, perimetrul dreptunghiului conversatia in grup
cunostintelor din II.B.1 Fișe de lucru: ex 1,2
lectia anterioara II.B.3

III.Titlul lectiei si II.B.2 Anunt titlul lectiei: ”Unități de măsură pentruaria unei suprafețe. Transformări.” conversatia in grup
obiectivele II.B.3 precum si obiectivele operationale
ȘCOALA GENERALĂ ROMOS
HUNEDOARA
IV.Dirijarea II.A 1. Suprafața unui poligon este formată din reuniunea dintre metoda in grup
invatarii II.B mulțimea punctelor interioare și mulțimea punctelor ce aparțin exercitiului
laturilor poligonului. Aria reprezintă o măsură a suprafeței,
deci un număr ce arată câte unități de măsură are suprafața
respectivă.
Având un pătrat cu latura u, numărul de astfel de pătrate
necesar pentru a acoperii o suprafață, reprezintă aria ei, iar
suprafața pătratului respectiv reprezintă unitatea de măsură a
suprafeței.
2. Aria unității de măsură este de 1u2.
DC
u

u
AB
A = 10 u2
2
u - este un simbol pentru unitatea de măsură aleasă

3.Unitatea principală de măsură pentru lungime este metrul pătrat. Simbolul ce conversatie
precizează metrul este m2. frontala
1 m2 este suprafața unui pătrat cu latura de 1m.
Se folosesc: multiplii pentru suprafețe mari și submultiplii pentru suprafețe mici.
(planse) metoda
II.A Submultipli Unitatea Multipli exercitiului
principală in grup
mm2 cm2 dm2 m2 dam2 hm2 km2 conversatia

Multiplii și submultiplii m2 cresc și descresc din 100 în 100.


Alte untăți de măsura pentru arei (agrare): - hectarul (ha) 1ha = 1hm2 =10000m2
- arul (ar) 1ar = 100m2 = 1dam2
4. Transformarea unităților de măsură se face:
- din unități mai mari prin înmulțire cu 102n în unități mai mici
- din unități mai mici prin împărțire cu 102n în unități mai mari.
(n - numărul de ”segmente”,”trepte” dintre două unități)
ȘCOALA GENERALĂ ROMOS
HUNEDOARA

∙100 ∙100 ∙100 ∙100 ∙100 ∙100

mm2 cm2 dm2 m2 dam2 hm2 km2


ar ha
:100 :100 : 100 :100 :100 :100

V.Asigurarea II.A
feedback-ului Manual pag.184, ex. 1; 3 metoda
exercitiului

VI.Evaluarea
progresului Repetarea noțiunilor studiate, Fișe de lucru: ex 3
realizat discutia libera

VII.Tema pentru Culegere Mate 2000+, clasa a V-a pag.69, ex.14,15,18


acasa

Fișa de lucru
1. Completați următorul rebus:
1. Dreptunghiul cu toate laturile egale
2. Unitatea principală pentru lungime
3. Suma lungimilor laturilor unui poligon
4. Zece metri
A
1.
2.
3.
4.
B
2. Comparați latura pătratului colorat cu latura pătratului mare.
ȘCOALA GENERALĂ ROMOS
HUNEDOARA

Măsurați laturile celor două pătrate.Câte pătrate mici sunt în pătratul mare?

Fișa de lucru Măsurați laturile celor două pătrate.Câte pătrate mici sunt în pătratul mare?
1. Completați următorul rebus:
1. Dreptunghiul cu toate laturile egale 3.Găsiți perechi de noțiuni echivalente scrise în pătratul de mai jos.
2. Unitatea principală pentru lungime
3. Suma lungimilor laturilor unui poligon Exemplu :
4. Zece metri hectometru pătrat – hectar ( A – B )
A
1. A B C D
2. hectometru
3. pătrat hectar 4,8 dam2 arie
4.
B
2.Comparați latura pătratului colorat cu latura pătratului mare.
E F unitatea G H
de măsură submultiplu
480m2 principală al metrului 100m2
pentru pătrat
suprafețe

I J K L
suprafață centimetru ar
pătrat 10dm2

M N O P
metrul km2
2
1000cm kilometru pătrat
pătrat
ȘCOALA GENERALĂ ROMOS
HUNEDOARA

3.Găsiți perechi de noțiuni echivalente scrise în pătratul de mai jos.

Exemplu :
hectometru pătrat – hectar ( A – B )

A B C D
hectometru
pătrat hectar 4,8 dam2 arie

E F unitatea G H
de măsură submultiplu
480m2 principală al metrului 100m2
pentru pătrat
suprafețe

I J K L
suprafață centimetru ar
pătrat 10dm2

M N O P
metrul km2
2
1000cm kilometru pătrat
pătrat

S-ar putea să vă placă și