Sunteți pe pagina 1din 4

-1-

Proiect didactic

Data:
Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII „Molnár Józsiás”, Tg.
Secuiesc
Clasa: a VII-a
Obiectul: Matematică – Geometrie
Profesor: Kiss Magdolna
Unitatea de învăţare: Arii
Tema lecţiei: Aria triunghiului, paralelogramului, rombului şi trapezului
Tipul lecţiei: Lecţie de predare-învăţare

Obiective cadru:
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a
procedurilor de calcul specifice matematicii
2. Dezvoltarea capacităţii de explorare, investigare
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea
matematicii în contexte variate

Obiective de referinţă:
1. Să recunoască şi să utilizeze proprietăţi simple ale figurilor
geometrice
2. Să măsoare lungimi, să estimeze distanţe, arii ale unor figuri
geometrice
3. Să analizeze veridicitatea unor rezultate obţinute prin măsurare sau
prin calcul
4. Să diferenţieze informaţiile dintr-un enunţ matematic după natura lor
5. Să-şi formeze obişnuinţa de a transpune în limbaj matematic anumite
fenomene sau relaţii din viaţa cotidiană

Obiective operaţionale:
a.) Cognitive:
 să definească triunghiul, dreptunghiul, pătratul, paralelogramul,
rombul, trapezul şi înălţimile acestora
 să aplice proprietăţile liniei mijlocii la triunghi şi la trapez
b.) Afective:
 să fie atenţi
 să participe activ la lecţie
-2-

 să-şi dezvolte interesul pentru studiul


c.) Psiho-motorice:
 să construiască, utilizând corect rigla şi compasul un triunghi,
pătrat, dreptunghi, paralelogram, romb şi trapez
 să construiască, utilizând corect echerul înălţimi

Metode şi procedee:
 munca în grup, observaţia, exerciţiul, explicaţia, problematizarea,
conversaţia euristică

Mijloace de învăţământ:
 fişă de lucru, echer, compas, liniar, foarfecă

Evaluare:
 formativă
 chestionare orală

Desfăşurarea lecţiei

Etapele Strategii
Conţinutul lecţiei
lecţiei didactice
1. Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru
organizatoric desfăşurarea lecţiei. Verificarea prezenţei
(2 min) elevilor şi existenţei instrumentelor Conversaţia
geometrice. Împărţirea clasei în grupe câte
cinci elevi.
2. Verificarea frontală a temei calitativ şi
Conversaţia
Verificarea cantitativ. Verificarea cunoştinţelor despre
cunoştinţelor triunghi, dreptunghi, pătrat, romb,
Chestionare
anterioare paralelogram şi trapez.
orală
(4 min)
3. Anunţarea Cunoscând aria dreptunghiului ne
temei şi a propunem să descoperim cum se
Conversaţia
obiectivelor calculează aria triunghiului,
(2 min) paralelogramului, rombului şi trapezului.
4. Dirijarea Triunghiul, paralelogramul, rombul şi Munca în grup
învăţării trapezul se transformă în dreptunghi.
(30 min) Elevii primesc fişele de lucru pe care Problematizarea
-3-

desenează un triunghi în care construiesc


înălţimea şi linia mijlocie şi cu ajutorul
foarfecii ei decupează de-a lungul liniilor
punctate, astfel:
A
BC  a
h
MD 
M' ' E F M' 2
M h
A  a
2
B D C
Elevii
demonstrează că AME  EM ' ' B şi
AMF  FM ' C .
La fel procedează la:
 paralelogram:
a

h A  ah
Conversaţia

 romb:
sau
d1
a
d2
h 2

d2
A  ah A  d1 
2
 trapez:
a
ab
ab
2 h A h
2
b
5. Fixarea Elevii primesc fişele de lucru cu exerciţii
cunoştinţelor simple de calcul de arii cu aplicaţii
(10 min) practice.
-4-

Fişă de lucru

1.) Un triunghi dreptunghic are catetele de 6 cm şi 8 cm. Calculaţi aria


triunghiului.
2.) Aria unui triunghi este de 56 cm2 iar una dintre laturi de 8 cm.
Calculaţi înălţimea corespunzătoare laturii respective.
3.) Calculaţi aria trapezului cu bazele de 5 cm, 7 cm şi înălţimea de 4 cm.
4.) Calculaţi aria rombului cu diagonalele de 10 cm şi 6 cm.

Temă pentru acasă: manual pagina……exerciţiul………(elevii notează în


caiete)

S-ar putea să vă placă și