Sunteți pe pagina 1din 8

Dirigenie

SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA


-proiect didactic-

Proiect didactic
CLASA: a V-a
ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientare
OBIECTUL: Dirigenie
DIRIGINTE: POP ANETA
TEMA: De ce nv eu?
COMPONENTA: Managementul informaiei i al nvrii
Scopul leciei: de a identifica i stimula componentele motivaionale ale elevilor ntr-o
manier mai creativ; dezvoltarea ncrederii elevilor n forele proprii.

OBIECTIVE OPERAIONALE - La sfritul orei elevii vor fi capabili:


O1 s defineasc conceptul de nvare ( a nva );
O2 s neleag motivele care i determin activitatea
O3 s-i contientizeze necesitatea motivaiei interioare a nvrii.
O4 dezvoltarea creativitii elevilor ;
O5 implicarea activ prin transpunerea ntr-un personaj al povetii, cu posibilitatea de a
oferi un final personal;
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, expunerea, problematizarea,
lectura, jocul de rol, chestionarul, vizionare (clip educaional, desene animate)

MIJLOACE DE NVMNT: filme motivaionale, cri, dicionarul elevului,


chestionare, laptop, videoproiector.

BIBLIOGRAFIE & SITEOGRAFIE: www.didactic.ro


ndrumar de dirigenie, autori Mirela Coma, Maria Puia, Editura
Niculescu, Bucureti, 2007.
Consiliere i orientare, autori Daniela Slgean, Steliana Eliade, Editura Eurodidact,
Cluj-Napoca, 2007.
Ora de dirigenie, autori Elena Irimie, Monica Robea, Mircea Ionel,
Tribuna nvmntului, Bucureti, 1993.
Diriginte: prof. Aneta Pop 1
Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-

Desfurarea leciei
I. Moment organizatoric 2 min
-se vor constitui grupe de 4-5 elevi
-vor fi amplasate mijloacele tehnice (laptopul, videoproiectorul)
-pentru nceput vor fi amplasate scaunele n semicerc
- discutarea pe scurt a eventualelor probleme aprute de la ultima or de dirigenie

II. Spargerea gheii - Microfonul bucluca -3 min


Pentru a destinde atmosfera i a stabili o stare de bine, elevii, aezai n semicerc, se
salut i se prezint atribuindu-i fiecare la prenume cte un adjectiv care s-l
caracterizeze, dnd din mn-n mn un microfon magic. La comanda dirigintelui
microfonul bucluca poate fi, pe rnd: greu, lipicios, fierbinte, rece ca gheaa, murdar...
iar elevii se vor comporta ca atare n atitudini, gesturi, grimase...

III. Activiti specifice temei


1. Motivarea elevilor pentru activitate 5 min
- Vizionarea unui clip educaional:
https://www.youtube.com/watch?v=Tjnq5StX68g
- Se discut pe seama videoclipului
(Un tnr modest, dar foarte muncitor, n drumul su spre munc i la ntoarcerea acas,
face o mulime de fapte bune: are grij de plante, animale, oameni care au nevoie de o
mn de ajutor, de srmani i, mai ales, ajut cu bani o mam i fetia ei care cereau
pentru educaie(conform cartonaului afiat). ntr-o zi, tnrul constat c fetia nu
mai e lng mama ei i e vizibil ngrijorat. Aici, filmuleul se oprete i elevii sunt
provocai s rspund la ntrebarea: Ce credei c s-a ntmplat cu fetia aceea srman
i mereu trist?
Dup mai multe preri, filmuleul se pornete din nou. Fetia se apropie de mama ei,
curat, pieptnat, ntr-o frumoas uniform, zmbind fericit. Faptul c acum, n sfrit,
putea merge la coal, o fcea fericit.
Se insist asupra faptului c tnrul fcea toate acele lucruri fr atepta nimic material
n schimb...Tot ceea ce primea n schimb erau emoii, sentimente, dragoste.)
- Elevii rspund la ultima ntrebare din filmule: Dar tu, ce-i doreti cel mai mult?

Diriginte: prof. Aneta Pop 2


Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-

2. Anunarea temei i a obiectivelor activitii - 2 min


n timp ce vizionam filmuleul m ntrebam dac i voi v dorii la fel de mult ca fetia
aceea s mergei la coal. Oare coala v face i pe voi fericii sau este doar o corvoad,
un lucru pe care trebuie s-l facei doar pentru c aa v spun prinii, profesorii... c
trebuie? coala v face i pe voi fericii aa cum era fetia aceea? Este coala, nvtura
important? De ce nvm noi? Iat o tem asupra creia ne vom opri n aceast or la
dirigenie.

3. Prezentarea noului coninut 35 min


Pentru nceput vom completa un chestionar.(Anexa 1) Trebuie s rspundei sincer! E un
test al sinceritii.... Mai apoi vom discuta ca ntre prieteni pe marginea lui. Vom spune
povesti cu tlc, vom lucra n echipe, vom fi i creativi i mici actori...
Dup completarea chestionarului, propun elevilor s atribuie valoare pozitiv sau
negativ diferitelor motive enumerate. Se noteaz semnul (+) sau (-), evideniindu-se
calitatea superioar a motivelor pozitive. Se identific i motivele interioare (de simul
datoriei, din plcerea de a nva, pentru a-i forma personalitatea...) i motivele
exterioare (frica de note, dorina de a lua premiu, etc.) Se subliniaz rolul motivelor =
motorul, mobilul general al activitii umane. (Nimic nu realizm dac nu avem un
impuls, un mobil, un imbold) i importana curiozitii ca dorin puternic, captivant de
a ti.
nvarea sub pasiunea motivelor exterioare sau negative, dispare odat cu stimulul
care generat-o (pedeapsa, recompensa, nota, examenul).
Singura motivaie cu aciune durabil este cea intrinsec, pozitiv. Experimental s-a
dovedit c 60-70% din ceea ce nvm pentru o lucrare sau un examen, se uit n
urmtoarele trei zile.
Acest lucru se explic i prin constatarea c nvarea pentru o anumit dat
condiioneaz uitarea dup data respectiv. S-a efectuat un experiment: dou grupe au
avut de nvat acelai coninut n aceleai condiii. Unei grupe i s-a spus c va fi
examinat peste o sptmn, celeilalte nu i s-a precizat data, dar i s-a spus c va fi
verificat.
La termenul fixat primei grupe, aceasta a avut rezultate mai bune. Dar dup trei luni,
grupa fr termen mai tia 76% din ceea ce a nvat iar cealalt doar 8%. Aadar,
nvarea sub presiune (not, examen) favorizeaz uitarea. Niciodat nu spunei Nu-mi
place, nu pot! Reuii doar s v autosugestionai i condiionai negativ. Mai bine s
lum exempul BROSCUEI (anexa 2) din desenul animat The little frog)

Diriginte: prof. Aneta Pop 3


Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-
Anexa 2
Povestea broscuei

Un grup de broate cltoreau printr-o pdure. La un moment dat, dou


dintre ele au czut ntr-o groap adnc. Cnd celelalte broate au
realizat ct de adnc este groapa n care au czut cele dou broate, au nceput s
se agite pe margine , s fac mult glgie s le spun celor din groap c situaia
lor este imposibilc nu vor reui vreodat s ias de acolo i c sunt deja ca i
moarte. Cele dou broate au ignorat ns ceea ce li se spunea i sreau ct puteau de
sus, spernd c au s ajung s sar pe marginea groapei i s se salveze. Broatele
de pe margine continuau s se vaiete i s le spun c nu-i nici o speran distana e
mult prea mare i asta le este soartavor muri n groap, sigur. n cele din urm, una
dintre broate, obosit, s-a oprit s se odihneasc i auzind ce spun broatele de pe
margine, a nceput s plng in-a mai srit.
(n acest moment al animaiei, filmuleul se oprete (e pus pe stand by) i elevii sunt
ntrebai ce ar face ei dac ar fi n locul broscuelor din groap. Mai apoi sunt povocai s
dea sfaturi broscuelor din groap, dup care se vizualizeaz tot filmuleul.)
Cealalt broasc ns a continuat s sar tot mai sus ct putea de sus. Broatele de
pe margine s-au unit ntr-un cor i o rugau pe broasc s atepte ca apa de ploaie s
umple groapa i poate aa vor putea s ias afar. Dar broasca din groap,
ncpnat a srit din ce n ce mai sus, pn cnd
https://www.youtube.com/watch?v=33TnluVsDPM

Diriginte: prof. Aneta Pop 4


Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-
i acum o alt povestioar, la al crei final o s participai i voi.

Activitatea de final, este un exerciiu care identific i stimuleaz componentele


motivaionale ale elevilor ntr-o manier mai creativ. Instrumentul propus const n
implicarea elevilor ntr-o poveste. La nceput elevii ascult pasiv povestea i, spre final,
sunt implicai activ prin transpunerea ntr-un personaj, cu posibilitatea de a oferi un final
personal.
Se citete povestea din anexa 3, Povestea fiului de mprat ce nu voia s nvee .
La final, li se cere elevilor, s-i imagineze c sunt chemai la marea adunare de ctre
mpratul din ara netiutorilor de carte. Sunt rugai s se gndeasc, ce ar spune
copilului de mprat sau ce ar face pentru a-l convinge s nvee i, astfel s rup
blestemul ce s-a abtut asupra familiei regale din acele inuturi de poveste ?

Elevii trebuie s lucreze pe grupe.


Grupa 1: redacteaz o scrisoare, adresat fiului de mprat, prin care s l conving s
nceap s nvee tainele scrisului i ale cititului.
Grupa 2: compun o scurt poezie prin care s-l conving pe fiul de mprat c coala este
important
Grupa 3: Creeaz o scurt scenet cu care se infieaz n faa fiului de mprat pentru
a-l convinge s nvee
Grupa 4: alctuiesc un desen cu imaginea unei coli sau a unei sli de clas, pentru a-l
atrage pe fiul de mprat, spre coal.
Grupa 5: echipa Znelor bune- rostesc o formul magic pentru a rupe vraja
vrjitoarelor

Dup 15 min se prezint lucrrile / mini-sceneta. Elevii vor fi ncurajai cu aplauze.

IV. Asigurarea feed-back-ului 3 min.


Fiecare elev va lipi o fi (anexa 4 ) pe care va scrie cum s-a simit n timpul orei, vor face
aprecieri referitoare la activitatea grupelor i a clasei

Diriginte: prof. Aneta Pop 5


Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-

Anexa 1 Fi de (auto)evaluare. De ce nvm?


I. Crezi c nvei ct trebuie?
a) da b) nu
II. Ai putea ncerca s nvei mai mult?
a) da b) nu c) nu tiu

III. Pentru cine nvei? Bifeaz:


pentru via pentru diplom(certificat) pentru note pentru premiu

pentru laud din ambiie din ruine din datorie

din ataament pentru profesori din dorina de a ti din plcerea de a nva

de frica pedepselor pentru a reui la examen pentru formare

pentru a mulumi prinii pentru mine pentru c aa trebuie

alt motiv. Care? .........................................................................................................

IV. Exist persoane n viaa ta (prini, bunici, prieteni) care te recompenseaz material dac
ai rezultate bune la coal?
a) da (rspunde la ntrebrile V.1) b) nu (rspunde la ntrebrile V.2.)
V.1. Crezi c acest lucru e singurul care te motiveaz?
a) da b) nu
2. Te-ar motiva astfel de recompense?
a) da b) nu

VI. Care este lucrul pe care l faci doar pentru tine?


...............................................................................................................................................

VII. Fiecare om evolueaz n felul su. Tu ce crezi c vei face peste zece ani?
.............................................................................................................................
.............................................................................................................................
.............................................................................................................................

Diriginte: prof. Aneta Pop 6


Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-
Anexa 3 POVESTEA FIULUI DE MPRAT CE NU DOREA S NVEE

A fost odat ca niciodat un mprat dur i nenduplecat al crui domeniu se numea


mpria netiutorilor de carte. n acest inut ndeprtat, nici un supus nu avea voie s nvee
carte, cu excepia familiei regale i a unor btrni crturari, slujitori ai castelului, ce nvau
noile generaii domneti s scrie i s citeasc. Se nelege deci c nici un slujitor din acest regat
nu cunotea tainele nvturii. Ba mai mult, cine era prins c dorete s nvee s citeasc i s
scrie era pedepsit prin ardere pe rug.
Dar, cum pe lume exist i excepii, iat c n mpria netiutorilor de carte tria de
foarte mult timp(c pn i moartea uitase de existena ei) o vrjitoare ce tia s scrie, s
citeasc i chiar s fac tot felul de vrji bune sau rele, dup sufletul omului. Vznd c
btrneile o apas din ce n ce mai mult, vrjitoarea neleapt se hotr s-i ia pe lng ea un
ucenic pentru a-l nva taina crilor i care s duc mai departe minunea cititului i scrisului.
Din pcate, ucenicul s-a dovedit a fi un trdtor; dorind s fie avansat n rang de ctre mprat ,
a dat-o pe btrna vrjitoare n minile grzilor castelului. Acestea, grbite s execute ordinele
mpratului, au pregtit rugul pe care s fie ars a doua zi vrjitoarea.
mprteasa, vznd pregtirile sumbre, i se fcu mil de btrneile vrjitoarei i l-a
rugat pe mprat s-i crue viaa i s o pstreze n castel alturi de slujitorii nvai ai
castelului. Dar mpratul, nenduplecat, a hotrt executarea acesteia.
Dndu-i seama c nu mai are scpare, vrjitoarea, nainte de a-i ispi pedeapsa, a
blestemat familia regal s aib parte de un bieel care, dei va fi foarte detept, cnd va veni
vremea s nceap a deslui tainele nvturii, s nu doreasc cu nici un chip s nvee s scrie
i s citeasc. Fcndu-i-se mil de suferina din ochii mprtesei, vrjitoarea a mai prezis c
acest blestem va putea fi dezlegat doar de un copil din alt mprie ce merge la coal, care
dup ce va vorbi cu fiul de mprat, l va convinge pe acesta s nvee.
Iat c veni vremea i mprteasa l anun pe mprat c vor fi prini. Ce mare bucurie
se aternu pe chipul mpratului care uitase demult de blestemul vrjitoarei. Spusele btrnei
ncepuser a se adeveri i mprteasa nscu un bieel frumos i detept, ce nva cu atta
uurin despre lucrurile din jur, de ntrecea pe zece ca el, la un loc. Trecu un an, trecur doi,
trecur ase i se apropia vremea cnd biatul trebuia s nceap pregtirea pentru carte. Dar
copilul nici c se gndea la carte. El prefera mai mult s se joace prin grdinile interminabile ale
castelului, s asculte povetile btrnilor slujitori, s fac tot felul de otii ddacelordar de
nvat, nici vorb!
Tare se mai ntrista mpratul cnd vedea c propriul su copil, att de detept i de
drgla refuza cu ncpnare s nvee. i aminti n cele din urm de vorbele btrnei
vrjitoare i nelese cu durere c blestemul acesteia s-a mplinit. Dar i mai aminti i de vorbele
legate de dezlegarea vrjii, aa c se hotr s cheme pe toi copii tiutori de carte din inuturile
cele mai apropiate pn la cele mai ndeprtate i care s stea de vorb cu copilul su n
ncercarea de a-l convinge s se apuce de nvat.

Diriginte: prof. Aneta Pop 7


Dirigenie
SCOALA GIMNAZIAL VASILE SCURTU - PARVA
-proiect didactic-
Anexa 4
CHESTIONAR

1. Mi-a plcut ...................................................

2. Nu mi-a plcut ......

3. M-am plictisit cnd ..

4. Mi-a fost greu cnd ....

5. Colegii mei au fost de nota .......................................................................

6. Eu am fost de nota ......................................................................................

7. Dirigintelui meu i dau nota pentru c

.....................................
______________________________________________________________________

CHESTIONAR

1. Mi-a plcut ...................................................

2. Nu mi-a plcut ......

3. M-am plictisit cnd ..

4. Mi-a fost greu cnd ....

5. Colegii mei au fost de nota .......................................................................

6. Eu am fost de nota ......................................................................................

7. Dirigintelui meu i dau nota pentru c

.........................

Diriginte: prof. Aneta Pop 8

S-ar putea să vă placă și