Sunteți pe pagina 1din 17

CAIET DE PRACTIC PEDAGOGIC

2014

Student: SITARU TEODORA-SMARANDA

MODUL PEDAGOGIC POSTUNIVERSITAR (nivelul I)

Profesor mentor: ALBULESCU MIRELA


CUPRINS

1. Obiectivele practicii pedagogice

2. Coninutul i secvenele practicii pedagogice

3. Planificarea activitilor de practic pedagogic

3.1. Orarul sptmnal al profesorului mentor

3.2. Planificarea leciei

4. Evaluarea practicii pedagogice

Documentele portofoliului de evaluare

4.1. Fi de asisten

4.2. Gril de observare a leciei

4.3. Planificare calendaristic

4.4. Proiect de lecie


1. OBIECTIVELE PRACTICII PEDAGOGICE

Practica pedagogic, parte integrant a procesului de nvmnt, are urmtoarele obiective:

consolidarea i aprofundarea pregtirii de specialitate, psihopedagogice i metodice;


nvarea, exersarea i formarea abilitilor i competenelor necesare exercitrii profesiunii didactice;
cunoaterea documentelor colare care fundamenteaz organizarea i conducerea procesului didactic;
aplicarea particularizat la disciplinele de nvmnt a tuturor componentelor procesului general de predare-
nvare-evaluare
(principiile, finalitile, coninutul, metodele, mijloacele, formele de organizare, sistemele de evaluare a rezultatelor
colare);
formarea i dezvoltarea abilitilor practice de proiectare didactic;
efectuarea i exersarea unor aciuni specifice procesului de nvmnt pe baza pregtirii teoretice de psihologia
educaiei, pedagogie,
didactic a specialitii;
formarea capacitii de cunoatere a elevilor (individual i n grupul colar), n vederea tratrii difereniate a
acestora;
cultivarea abilitilor i a capacitilor de autoevaluare i de integrare a rezultatelor autoevalurii n proiecia
personal a dezvoltrii
profesionale.
2. CONINUTUL I SECVENELE PRACTICII PEDAGOGICE

a) Componentele de baz ale coninutului practicii pedagogice sunt:

cunoaterea unitilor de nvmnt, ca organizaii sociale avnd ca misiune formarea, educarea i socializarea
tinerei generaii;
cunoaterea structurii organizatorice, a relaiilor funcionale dintre compartimentele i serviciile componente, a
sistemelor manageriale ale unitilor colare;
cunoaterea sistemului de activiti didactice, educaionale, administrative, economico-financiare etc., a relaiilor
i a interaciunilor reciproce dintre acestea;
nelegerea raporturilor reciproce dintre coal-familie-organizaiile sociale i ale administraiei locale,
comunitile locale i a schimburilor permanente cu mediul n care acioneaz;
asimilarea principalelor componente, calificri, responsabiliti, ndatoriri i drepturi ale profesiei de cadru
didactic ;
capacitatea de transpunere a coninutului tiinific, de specialitate al obiectelor de studiu, n coninuturi didactice,
n msur s fac posibil i accesibil nsuirea de ctre elevi a valorilor tiinei, tehnologiei i culturii;
construirea de demersuri i strategii didactice adecvate finalitilor i coninuturilor disciplinelor de studiu,
formarea i dezvoltarea deprinderilor de apreciere i susinere a activitilor didactice cu elevii;
formarea abilitilor i a capacitii de observare i de studiere a particularitilor de vrst i individuale ale
elevilor;
dezvoltarea capacitii de evaluare i apreciere a activitilor instructiv-educative proprii, ale elevilor i ale
colegilor.
b) Structura practicii pedagogice

Sistemul practicii pedagogice este structurat i conine urmtoarele etape i secvene:

etapa pregtitoare, de nceput a practicii, n care se realizeaz primul contact cu realitile unitilor colare i se
asigur cunoaterea de ctre studeni a tuturor elementelor teoretice i a instrumentelor necesare pentru trecerea la
efectuarea propriu-zis a activitilor practice;
practica observatorie care urmrete formarea capacitilor de identificare a principalelor componente ale
procesului de nvmnt, precizarea etapelor activitilor didactice n succesiunea lor i a capacitii de observare a
fiecrui eveniment al diferitelor forme de activiti didactice (tipuri de lecii, activiti educative colare i
extracolare, dirigenie etc.);
proiectarea didactic care se concretizeaz n realizarea urmtoarelor documente colare: planificare
calendaristic, proiectarea unei uniti de nvare, proiectarea principalelor tipuri de lecii; stabilirea, n timp util, a
datelor necesare aciunilor de proiectare, analiza curriculumului colar, identificarea obiectivelor
cadru/competenelor generale i a obiectivelor de referin/competene specifice, diagnoza nivelului de pregtire a
elevilor ca premis n formularea obiectivelor operaionale ale leciei;
desfurarea leciilor de prob i a leciilor finale, care presupune construirea de demersuri didactice bazate pe
adoptarea de strategii didactice adecvate coninuturilor i finalitilor educaionale urmrite; integrarea aciunilor
evaluative n funcie de celelalte componente ale procesului didactic; exersarea capacitilor de stimulare a
creativitii, motivaiei, interesului elevilor prin intermediul interaciunilor i comunicrii educaionale;
integrarea feedback-ului n proiecia personal a dezvoltrii profesionale prin analiza i autoanaliza activitilor
educaionale (lecii, activiti extracolare, ore de dirigenie) desfurate.
c) ndrumarea practicii pedagogice

Practica pedagogic, n ansamblul su este coordonat de ctre Departamentul pentru Pregtirea Personalului
Didactic i se efectueaz n colile pilot de aplicaie, stabilite de inspectoratele colare, pe baza unor protocoale
ncheiate ntre Rectoratul Universitii i inspectorate.
ndrumarea i realizarea efectiv a practicii pedagogice este asigurat:
a) de personalul didactic al Departamentului pentru Pregtirea Personalului Didactic i al facultilor de
profil care:
face legtura cu conducerile colilor i cu profesorii-mentori care vor ndruma nemijlocit practica studenilor;
asigur documentaia tiinific necesar studenilor n pregtirea activitilor din cadrul practicii pedagogice;
analizeaz i avizeaz proiectele didactice pentru fiecare tip de activiti practice ale studenilor;
analizeaz i evalueaz mpreun cu profesorii-mentori rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic;
nscrie n documentele colare de eviden-activitile fiecrui student efectuate n perioadele de practic
pedagogic.
b) de ctre profesorii-mentori din colile pilot (de aplicaie), care acioneaz ca ageni i garani ai realizrii
i calitii practicii pedagogice asigurnd:
planificarea activitilor instructiv-educative nscrise n programele de practic;
repartizarea sptmnal a studenilor la activitile didactice pe care le desfoar profesorii-mentori;
ndrumarea tiinific de specialitate i didactic a studenilor pentru toate categoriile i tipurile de activiti
practice ce se realizeaz, pe toat durata practicii pedagogice;
analizeaz, apreciaz i evalueaz rezultatele obinute de studeni la practica pedagogic.
Desfurarea optim i realizarea corespunztoare a obiectivelor practicii pedagogice implic n mod necesar
participarea efectiv i responsabil a studenilor la toate aciunile, proiectele i programele nscrise n sistemul
general al practicii pedagogice, component organic, esenial a pregtirii pentru profesiunea didactic.

3. PLANIFICAREA ACTIVITILOR DE PRACTIC PEDAGOGIC

3.1. ORARUL SPTMNAL AL PROFESORULUI MENTOR (pentru orele i activitile demonstrative)

ORA LUNI MARI MIERCURI JOI VINERI


Disciplin Clasa Disciplin Clasa Disciplin Clasa Disciplin Clasa Disciplin Clasa
a a a a a
09:00-09:50 Cultur VII C
civic
11:10-12:00 Cultur VII D
civic
13:10-14:00 Cultur VII A Cultur VII B Cultur VII E
civic civic civic

3.2. PANIFICAREA LECIEI

Lecie

Data/Ora Subiectul Clasa

30.05.2014/09:00-09:50 Preedintele Romniei a VII-a C


4. EVALUAREA PRACTICII PEDAGOGICE

Documentele portofoliului de evaluare

4.1. Fi de asisten
Data: 30.05.2014
Clasa : a VII-a C
Nr. de elevi (prezeni/nscrii) : 30
Disciplina : Cultur civic
Unitatea de nvare : Instituii i practice democratice
Subiectul leciei : Preedintele Romniei
Tipul leciei : mixt
Obiective operaionale:
1) La sfritul activitii didactice toi elevii pui n situaia de a defini noiunea de Preedinte, vor fi capabili
s explice aceast noiune; obiectivul se consider atins dac noiunea este explicat corect.
2) La sfritul activitii didactice toi elevii pui n situaia de a identifica atribuiile preedintelui, vor fi
capabili s enumere aceste atribuii; obiectivul se consider atins dac recunosc principalele atribuii ale
acestuia.
3) La sfritul activitii didactice toi elevii utiliznd cunotinele acumulate, vor fi capabili s explice
modalitatea de alegere a preedintelui n Romnia; obiectivul se consider atins dac prezint clar i concis
aceast modalitate.
4) La sfritul activitii didactice toi elevii utiliznd cunotinele acumulate, vor fi capabili s identifice rolul
preedintelui Romniei; obiectivul se consider atins dac vor reui s explice rolul acestuia.
5) La sfritul activitii didactice toi elevii utiliznd cunotinele acumulate, vor fi capabili s recunoasc din
ce autoritate face parte preedintele; obiectivul se consider atins dac definesc corect aceast autoritate.

Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, munca individual.


Mijloace de nvmnt: manual, tabla i creta, tabl-SMART, laptop, videoproiector, fie de lucru.

Desfurarea leciei
Pentru a le capta atenia i strni curiozitatea asupra leciei, profesorul le arat cteva imagini cu pre edin i i
le cere elevilor s spun numele acestora i statul pe care l conduc.
Profesorul le sugereaz s-i aminteasc care sunt autoritile statului romn.
Pe baza unei scheme dintr-o prezentare PowerPoint, profesorul le prezint lista efilor de stat ai Rom niei,
din anul 1974 i pn n prezent. Profesorul le explic modalitatea de alegere a preedintelui n Romnia, atribuiile
i rolul pe care acesta le are n conducerea statului, precum i jurmntul pe care l depune.
Pentru a fixa cunotinele noi dobndite, profesorul le mparte elevilor c te o fi de lucru. Tot pentru fixarea
cunotinelor, profesorul le cere s rezolve studiul de caz din manual.
Profesorul indic ca i tem pentru acas cele patru exerciii din manual.

4.2. GRIL DE OBSERVARE A LECIEI

Data: 30.05.2014
Clasa : a VII-a C
Nr. de elevi (prezenti/nscrii) : 30
Disciplina : Cultur Civic
Unitatea de nvare : Instituii i practici democratice
Subiectul leciei : Preedintele Romniei
Tipul leciei : mixt
Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, munca individual.
Mijloace de nvmnt: manual, tabla i creta, tabla-SMART, laptop, videoproiector, fie de lucru.

Indicatori Recunoaterea Aspecte semnificative privind etapele


aciunii leciei, n funcie de indicatori, n vederea
indicatorilor elaborrii proiectelor de lecie
( se bifeaz)
1. Aspect informativ

coninut tiinific x

adaptarea la nivelul clasei x

ncadrarea noilor cunotine n sistemul cunotinelor x


anterioare
realizarea cerinelor programei colare (obiective cadru, x
obiective de referin; competene generale, competene
specifice)
2. Aspect formativ

utilizarea metodelor activ-participative (sugerate de


programa colar)
realizarea conexiunii inverse x

dezvoltarea capacitilor intelectuale x

valorificarea valenelor educative ale temei x

dezvoltarea capacitii de transfer (realizarea de corelaii x


intra/inter/transdisciplinare)
3. Metodologia didactic

aplic. metodelor i a procedeelor didactice x

utilizarea mijloacelor de nvmnt x

ncadrarea n timp x

4. Evaluarea activitii elevilor


iniial

formativ

final

5. Relaia profesor-elev; elev-elev

atmosfer de lucru n clas x Organizare individual

organizarea activitii pe grupe sau independent/individual

6. Ali indicatori

4.3. PLANIFICARE CALENDARISTIC (SEMESTRIAL/ANUAL)

Clasa: a VII-a
Disciplina: Cultur civic
Nr. de ore/sptmn: 5
Nr. de ore total: 150

Unitatea de nvare Coninuturi Nr. ore


Instiuii i practici democratice 1. Statul democratic i principiul separrii puterilor n stat 5
2. Autoritile statului romn:
A. Autoritatea legislativ. Legile i raportul lor cu normele i valorile.
Nesupunerea civil.
B. Executivul. Administraia central i local.
C. Autoritatea judectoreasc.
D. Preedintele Romniei.
4.4. PROIECT DE LECIE

Disciplina: Cultur civic

Clasa: a VII-a C

Subiectul leciei: Preedintele Romniei

Scopul leciei: S recunoasc importana funciei principale n stat, ca parte a autoritii executive a statului,
precum i atribuiile funciei respective

Tipul leciei: mixt


Obiective operaionale:
1) La sfritul activitii didactice toi elevii pui n situaia de a defini noiunea de Preedinte, vor fi capabili
s explice aceast noiune; obiectivul se consider atins dac noiunea este explicat corect.
2) La sfritul activitii didactice toi elevii pui n situaia de a identifica atribuiile preedintelui, vor fi
capabili s enumere aceste atribuii; obiectivul se consider atins dac recunosc principalele atribuii ale
acestuia.
3) La sfritul activitii didactice toi elevii utiliznd cunotinele acumulate, vor fi capabili s explice
modalitatea de alegere a preedintelui n Romnia; obiectivul se consider atins dac prezint clar i concis
aceast modalitate.
4) La sfritul activitii didactice toi elevii utiliznd cunotinele acumulate, vor fi capabili s identifice rolul
preedintelui Romniei; obiectivul se consider atins dac vor reui s explice rolul acestuia.
5) La sfritul activitii didactice toi elevii utiliznd cunotinele acumulate, vor fi capabili s recunoasc din
ce autoritate face parte preedintele; obiectivul se consider atins dac definesc corect aceast autoritate.
Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, munca individual.
Mijloace de nvmnt: manual, tabla i creta, tabl-SMART, laptop, videoproiector, fie de lucru.
Bibliografie:
1. Nedelcu E., Morar E., Cultur civic, Manual pentru clasa a VII-a, Editura All, 1999;
2. Wikipedia-enciclopedia online;
3. Internet.

Desfurarea leciei

ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA ACTIVITILE METODE


PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICE
1. Organizarea Creaz condiii optime pentru i pregtesc cele Conversaia
clasei pentru desfurarea eficient a leciei: necesare pentru lecie
lecie verific prezena, starea de (caiete, manuale,
spirit a elevilor i dac au pe instrumente de scris).
banc cele necesare.
Pregtete materialele auxiliare
(instaleaz tabla-SMART,
laptopul si videoproiectorul).

i corecteaz Conversaia
2. Verificarea Verific tema pentru acas. eventualele greeli de Explicaia
temei i a Pentru reactualizarea la tem.
cunotinelor cunotinelor prezentate Rspund ntrebrilor
anterior anterior, adreseaz urmtoarele adresate de profesor.
prezentate
ntrebri:

Care sunt autoritile


statului romn?

Care sunt atribuiile


autoritii judectoreti?

Ce este statul de drept?


Conversaia
Rspund solicitrilor
Le arat elevilor cteva profesorului.
3. Captarea fotografii cu preedini
ateniei (B.Obama, F. Hollande, V.
Putin, G. Napolitano, T.
Bsescu) i le cere s numeasc
persoanele din imagini.
Adreseaz urmtoarea
ntrebare:
Cu ce se ocup persoanele
din imagini?
Explicaia
Noteaz n caiete titlul
leciei i sunt ateni la
indicaiile oferite de
Anun titlul leciei profesor.
4. Anunarea Preedintele Romniei, apoi
titlului leciei. l noteaz pe tabl.
Motivarea Explic succinct obiectivele Conversaia
nvrii operaionale. Explicaia
Noteaz n caiete
schema.

Prezint, cu ajutorul
5. Predarea- programului PowerPoint, o
nvarea schem cu preedinii care au
noilor condus Romnia ncepnd cu
cunotine anul 1974:
-N. Ceauescu (1974-1989);
-I. Iliescu (1989-1996);
-E.Constantinescu (1996-
2000);
-I. Iliescu (2000-2004);
-T. Bsescu (2004-prezent).
Ofer cteva detalii legate de
preedinii care apar n schem. Sunt ateni la
explicaiile oferite de
profesor.
Explic modalitatea de alegere
a preedintelui Romniei:
-este ales de ctre popor prin
vot universal, egal, direct,
secret i liber exprimat o dat
la cinci ani;
-pentru a fi ales, un candidat
trebuie s ntruneasc n primul Rspund solicitrilor
tur de scrutin majoritatea
profesorului.
voturilor alegtorilor nscrii pe
listele electorale.

Citete jurmntul depus de


preedinte dup ce este ales i
le cere elevilor s noteze
cuvinte-cheie din acesta:
Jur s-mi druiesc toat
puterea i priceperea pentru
propirea spiritual i
material a poporului romn,
s respect Constituia i legile
rii, s apr democraia,
drepturile i libertile
Noteaz n caiete
fundamentale ale cetenilor, atribuiile
suveranitatea, independena, preedintelui.
unitatea i integritatea
teritorial a Romniei. Aa s-
mi ajute Dumnezeu!

Scrie pe tabl cteva dintre


atribuiile preedintelui:
Pe plan intern
-numirea primului ministru i a
Guvernului pe baza votului de
ncredere al Parlamentului;
-consultarea Guvernului cu
privire la problemele urgente i
de importan deosebit pentru
ar;
n domeniul aprrii
naionale
-conducerea Consiliului
Suprem de Aprare a rii i a
forelor armate; Exerciiul
-acordarea gradului de general,
amiral, mareal Completeaz fiele de
Pe plan extern lucru, care vor fi
-ncheierea de tratate verificate frontal.
internaionale n numele Conversaia
Romniei;
-acreditarea i rechemarea Noteaz tema n caiete.
reprezentanilor diplomatici ai
Romniei la propunerea
Guvernului.

Recapituleaz noiunile cheie


6. Fixarea ale leciei.
cunotinelor mparte fie de lucru.

Anun tema pentru acas:


7. Tema pentru -de citit i nvat lecia (pag.
acas 52);
-ex.1, 2, 3, 4 (pag.52)

S-ar putea să vă placă și