Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt: Școala Gimnazială Nr.1 Bălășești


Propunător: prof. Cristi Amăriuței
Clasa: a VIII-a
Data: 26.02.2015
Unitatea de învãţare: Constituirea României moderne
Lecţia: Începuturile vieții politice moderne
Tipul lecţiei: mixtã
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă

Competenţe specifice:
1.2. Utilizarea termenilor istorici specifici faptelor istorice din spaţiul românesc în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, în diferite situaţii de
comunicare scrisă sau orală
3.6. Localizarea în timp şi plasarea în spaţiu a faptelor din istoria românilor, desfăşurate în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, pe baza
surselor istorice
3.10. Formularea unor opinii referitoare la un fapt istoric din istoria românilor în Epoca Modernă şi în secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice
4.1. Includerea informaţiilor obţinute în medii non-formale în prezentarea faptelor istorice

Concepte operaţionale:
 Cognitive

C1: Definirea termenilor/conceptelor: principe străin, monarhie constituțională, constituție, partid politic, rotativă guvernamentală.
C2: Stabilirea etapelor care au dus la instaurarea monarhiei constituționale.
C3: Caracterizarea, pe baza surselor istorice, a vieții politice după 1866.
 Formative:
C4: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic

 Atitudinale:
C5: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la importanța Constituției din 1866

Evaluarea : formative-ameliorativã
Obiective ale evaluãrii:
 Cognitive

Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele convenție, adunări ad-hoc, reformă, lege rurală, detronare, secularizare, dublă alegere.
Formative:
Oe2: competenţa de a analiza şi de a interpreta un fapt istoric conform algoritmului
cauzã-efect
Oe3: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul şi imaginea istoricã.

 Atitudinale:
Oe4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale.

Valori şi atitudini vizate:


- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Metode:
Expozitiv-euristice: -expunerea – explicaţia -conversaţia euristicã
Interactive: -modelul graphic -comparaţia, -conversaţia examinatoare
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fişã de lucru
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse:
- Umane- clasa aVIII -a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã
m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: Istoria clasa a VIII-a, Ed.Humanitas
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric şcolar
m4: Harta

Bibliografie:
 Alice Ionela Roaită, Didactica istoriei, un manual pentru profesorul de istorie, Ed. Paralela 45, Pitești, 2012.
 Irina Denisa Moldovan, Sinteze pentru titularizare: istorie universală, Ed. Primus, Oradea, 2010.
 Mihai Bărbulescu, Denis Deletant, Keith Hitchins, et ali, Istoria României, Ed. Grupul Editorial Corint, București, 2012.
 Elena Oprean, Atlas istoria românilor, Ed. Steaua Nordului, Constanța, 2011.
 România și Republica Moldova. Harta fizică.

Demers didactic

Secvenţele didactice Conţinuturi vizate Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Evaluare

Moment organizatoric -absenţe -rãspund cerinţelor


(1min) -organizeazã materialele şi clasa -pregãtesc materialele solicitate
-creeazã un climat cooperant -se aşeazã la locurile indicate
Reactulaizarea -noţiuni şi concepte: -se evaluează prin test de 7 minute -elaboreazã rãspunsuri fișă de frontalã
cunoştinţelor/evaluare convenție, adunări ad-hoc, cunoştinţele dobândite la lecţia -autoevalueazã lucru
(10 min) reformă, lege rurală, Unirea și reformele lui Cuza
detronare, secularizare, fișa nr.1 obs.
dublă alegere. Se va rezolva câte o fișă la 2 colegi lucrul în sistematicã
-conţinuturi de bancă. echipă
Unirea Principatelor
Domnia și reformele lui
Cuza
Evocare Titlul lecţiei -noteazã pe tablã titlul lecţiei şi -noteazã în caiete titlul lecţiei expunerea
Începuturile vieții politice explică modul în care se va
moderne desfăşura activitatea
-organizeazã învãţarea
Dobândirea de noi -titlul lecţiei: -întreabă elevii care au fost -precizează care sunt provinciile
cunoştinţe Începuturile vieții politice provinciile care formau România în care formează România în 1866
(32 min) moderne 1866; aceștia trebuie să le arate și la arătându-le în același timp pe
-noţiuni/concepte: principe hartă. hartă. -harta verificare
străin, monarhie orală
constituțională, De ce credeți că a fost detronat
constituție, partid politic, Cuza ? -elevii citesc paragraful indicat
-pune elevii să citească primul de profesor și încearcă să emită
rotativă guvernamentală.
paragraf din lecția de la pagina 112 o idée asupra textului
Conţinuturi:
(ce este scris cu litere cursive) după
Viața politică între 1866 și
care trebuie să formuleze o idee din obs
1871
textul citit. -manualul sistematicã
Constituția de la 1866
-scriu în caiete ideile prezentate
Stabilizarea vieții politice
-prezintă elevilor etapele instaurării de către profesor
Marea guvernare
monarhiei constituționale
conservatoare
- citesc studiul și apoi
Care au fost principalele prevederi precizează care au fost
ale Constituției de la 1866 ? principalele prevederi ale -studiul din
Prin citirea studiului de la pagina Contituției din 1866. manual verificare
113 veți putea răspunde la această frontala
întrebare. -elevii citesc paragraful indicat orala
De ce primii cinci ani ai domniei lui de profesor, pentru a putea
Carol I au reprezentat o perioadă de răspunde cerinței.
instabilitate politică ?
Prin studierea paragrafului al III lea
din manual veți afla răspunsul la
întrebare.
Precizați care au fost factorii care -elevii precizează factorii -manualul
au dus la stabilizarea vieții politice stabilizării vieții politice
în România.
Care au fost primele partide politce -elevii prezintă principalele
care s-au format după 1871 și ce partide politice, reprezentanții
reprezentanți au avut ? acestora, precum și rolul
Care a fost rolul rotativei rotativei guvernamentale.
guvernamentale în România ?

Asigurarea retenţiei şi Solicită elevilor realizarea frizei -rezolvă cerinţele fișă de


a transferului istoriei constituționale a României -autoevaluează lucru
(5 min) în perioada modernă (ex. 2 pag.
113).
rezolvarea fișei nr. 2 lucru în
Friza și fișa nr.2 se vor rezolva tot echipă
în echipă de câte 2 elevi
Tema pentru acasã Exercițiul de sinteză de la Recomandã: aprofundarea -noteazã
(1 min) pagina 113 cunoştinţelor asimilate prin citirea
lecţiei acasã
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, -se raporteazã la aprecieri
(1 min) ierarhizeazã, decide/noteazã

S-ar putea să vă placă și