Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea școlară: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Caransebeș


Data : .2018
Profesor: Heler Ramona Mirela
Clasele: a VIII-a; a X-a DMS
Aria curriculară: Terapie educaţională complexă şi integrată
Disciplina: Stimulare cognitivă
Unitatea de învățare: Comunicare scrisă
Subiectul lecției: Felicitarea
Tipul lecţiei: Predare - învățare de noi cunoștințe;
Scopul: Dezvoltarea capacităţii de redactare a unui mesaj scris/oral.

Obiective cadru:
- Explorarea senzorială și motrică a lumii înconjurătoare în vederea formării conduitelor de
orientare, cunoaştere și adaptare la mediul ambiant.
- Dezvoltarea capacităţilor psiho-individuale în vederea formării unor comportamente
independente.
- Dezvoltarea conduitelor independente pentru integrarea în plan social.
Obiective de referință:
- Emiterea mesajelor logice, prin stimularea operaţiunilor fundamentale – analiza,
comparaţia, sinteza, generalizarea, concretizarea.
- Respectarea normelor ortografice;
- Conştientizarea celor citite sau auzite.

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 - să definească felicitarea;
O2 - să identifice elementele specifice mesajului unei felicitări (text, formulă şi semnătură);
O3 - să precizeze evenimentul specific urării indicate;
O4 - să formuleze un mesaj scris/oral din fișa de lucru în concordanţă cu ocazia dată, respectând
normele de redactare;
O5 - să formuleze diferite texte pentru mai multe persoane, respectând elementele specifice unei
felicitări.
Psiho -motrice:
- să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţilor didactice.
Afectiv - atitudinale:
- să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;
- să respecte normele de comportament.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, descoperirea, exerciţiul,
demonstrația, problematizarea.
b) Mijloace de învăţământ: felicitare, fișă de lucru, modele felicitări, creioane colorate.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea.
Resurse temporale: 45 min.
Bibliografie: Programa–Stimulare cognitivă, Aprobat prin ordin al ministrului nr.
5234/01.09.2008, București, 2008.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Nr. Etapele Ob Conținutul științific Strategii didactice Evaluare Obs


crt. lecției op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1. Moment Pregătesc clasa şi resursele materiale Conversația Creioane Frontal


organizatoric necesare pentru desfăşurarea lecţiei.
1'
2. Captarea Se realizează cu ajutorul unei felicitări
atenției venite chiar din partea Zânei, pe care au Conversația Observare
3' ajutat-o ora trecută la decorarea copacului. Felicitare Frontal sistematică
Aceasta îi felicită și le mulțumește elevilor
pentru munca depusă. (Anexa 1).
Elevii sunt întrebați ce au primit de la
Zână. (...o felicitare).
3. Anunțarea Astăzi vom studia o lecţie nouă:
temei și a „Felicitarea”.
obiectivelor Voi scrie titlul lecţiei pe tablă . Voi explica
1' pe înţelesul elevilor că vom învăța cum să Conversația Frontal
scriem o felicitare, cui putem să o adresăm
și ce mesaje transmitem cu ajutorul ei.
4. Dirijarea Elevii vor observa o felicitare (Anexa 2).
învățării Un elev o citește. Observația
15' Pe baza felicitării vor răspunde la o serie
de întrebări: Frontal
• Cu ce ocazie a fost trimisă Aprecieri
felicitarea? (...cu ocazia Crăciunului) Felicitare verbale
• Cine a trimis felicitarea? (...Ionuț) Explicația model
• Cui îi este adresată? (...bunicilor)
• Ce le urează Ionuț bunicilor?
(…multă bucurie, sănătate și fericire).

Astfel pe baza răspunsurilor la întrebări se


va enunţa definiţia felicitării. Explicația
01 Felicitarea este o ilustrată special Frontal Observare
imprimată/confecţionată prin care o sistematică
persoană îi adresează altei persoane
felicitări şi urări. Acestea pot fi trimise cu
ocazia unor realizări sau evenimente
importante. Anexa 2

Se observă aspectele esenţiale legate de


conţinutul mesajului şi de modalitatea de
organizare. Se vor identifica elementele Descoperi
O2 care trebuie să le includă conţinutul unei -rea
felicitări: Aprecieri
a) textul propriu-zis; verbale
b) formula folosită cu ocazia sărbătorii
respective; Individual
c) semnătura.
Se discută motivele şi momentele în care
se scriu felicitări. Exercițiul
O3 Se realizează un scurt exerciţiu, iar elevii
precizează evenimentul aferent urării spuse
de mine.
5. Fixarea Pentru fixarea cunoştinţelor, elevii scriu un
cunoștințelor mesaj cu o ocazie anume cerută pe fișă Anexa 3
22' O4 (Anexa 3), respectând normele de redactare Autoevalua
a unui astfel de text. -rea
Pe fişă se regăseşte o grilă, iar elevul se va
autoevalua. Fișe de lucru Autoevalua
După ce au completat fișele de lucru Demonstra -rea
corect, elevii vor primi câteva modele de -ția
O5 felicitări (Anexa 4) pe care vor scrie o Modele de Individual
urare pentru: un prieten, bunică, d-na felicitări
profesoară, etc. apoi pe prima pagină vor Anexa 4
desena și colora ceva reprezentativ pentru Aprecieri
felicitare, dând o amprentă personală. Creioane verbale
Problema colorate
Lecția se realizează diferențiat, în funcție -tizarea
de potențialul și particularitățile elevilor.
6. Asigurarea Se realizează o scurtă discuţie pentru a se
retenției și a vedea dacă elevii au înţeles conţinutul.
transferului Ce este felicitarea? (…este o ilustrată
2' special imprimată/confecționată, prin care Conversația Aprecieri
o persoană adresează cuvinte de laudă Frontal verbale
alteia).

Cu ce ocazie trimitem felicitările?


(…pentru o reușită sau cu ocazia unui Exercițiul
eveniment important).

Cui putem trimite felicitări?


(…cunoscuților).
7. Încheierea Unii dintre elevi pot oferi celor prezenți Individual
activității felicitările pe care le-au scris. Conversația Frontal Aprecieri
1' Fac aprecieri verbale asupra participării la verbale
desfăşurarea lecţiei.
Anexa 1

Dragi copii,

Vă scriu pentru a vă felicita pentru


munca depusă. Acum știu că pot conta pe
voi oricând. Ați făcut un lucru minunat!

Mulțumesc!

A voastră prietenă,
Zâna Primăvara

ANEXA 2

Dragi bunici,

Cu ocazia Crăciunului vă urez


multă bucurie, sănătate și fericire!

Crăciun fericit !

Nepotul vostru,
Ionuț
ANEXA 3

Fişă de lucru

Redactează textul unei felicitări pentru următoarea ocazie

ZIUA DE NAŞTERE A UNUI

COLEG
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________
________________________________________________

Nume şi prenume elev Am scris corect Am scris formula de Am semnat felicitarea Observația profesorului
persoana căreia îi este încheiere
destinată felicitarea

Da/NU

S-ar putea să vă placă și