Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate didactică

DATA: 12 .04. 2016

CLASA: a III a

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

UNITATE TEMATICĂ: De Paşte

SUBIECTUL: Felicitarea

TIPUL DE LECŢIE: predare-învăţare

SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de redactare a unui mesaj scris

DOMENII INTEGRATE: Limba şi literatura română


Arte vizuale şi abilităţi practice
Educaţie civică

COMPETENŢE SPECIFICE:

Limba şi literatura română

1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare verbal
4.2. Redactarea unor texte funcţionale simple care conţin limbaj vizual şi verbal
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei

Arte vizuale şi abilităţi practice


1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice
Educaţie civică

2.3. Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- să formuleze răspunsuri proprii, corecte din punct de vedere logic şi gramatical, utilizând imaginea suport

O2- să identifice elementele specific mesajului unei felicitări(text, formulă şi semnătură)

O3- să precizeze evenimentul specific urării indicate

O4- să formuleze un mesaj scris în concordanţă cu imaginea dată, respectând normele de redactare

STRATEGIA DIDACTICĂ

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,

MIJLOACE DIDACTICE: caiet auxiliar, caiet, stilou

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,


Scenariul activităţii didactice
Nr. Secvenţele Ob. Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
Crt. activităţii Op.
didactice Metode şi Forma de Mijloace
procedee organizare didactice
1. Moment Se stabileşte un climat de ordine şi disciplină Conversaţia Frontal Caiete
organizatoric optim pentru buna desfăşurare a lecţiei. Pixuri
Creioane
Se cere elevilor să-şi pregătească materialele colorate
necesare(cărţi, caiete, instrumente de scris).
2. Reactualizarea Se face verificarea cantitativă a temei şi se citesc
cunoştinţelor în mod selectiv 1-2 compuneri. Se fac aprecieri. Conversaţia Individual Caiete
anterioare

3. Captarea Pentru captarea atenţiei se vizionează nişte Conversaţia Mijloace


atenţiei imagini despre modalitatea în care ne audio-
manifestăm iubirea, respectul, recunoştinţa faţă vizuale
de persoanele dragi în preajma sărbătorilor, dar
şi în alte momente.
4. Anunţarea Elevii sunt înştiinţaţi că vor studia lecţia Expunerea Frontal Caiete
subiectului Felicitarea. Se schiţează obiectivele lecţiei.
lecţiei şi a
obiectivelor Voi scrie titlul lecţiei pe tablă.
operaţionale
5. Dirijarea Elevii vor observa o felicitare proiectată vizual. Observaţia Frontal Mijloace Evaluez
învăţării audio- capacitatea de a
Pe baza felicitării vor răspunde la o serie de vizuale formula
întrebări: Conversaţia răspunsuri
 Cu ce ocazie a fost trimisă felicitarea? proprii, corecte
 Cine a trimis felicitarea? Frontal din punct de
 Cui îi este adresată? vedere logic şi
O1  Ce îi urează Mihai prietenului său? gramatical,
utilizând
Astfel pe baza răspunsurilor la întrebări se va imaginea suport
enunţa definiţia felicitării.

Felicitarea este o ilustrată special


imprimată/confeţionată prin care o persoană îi
adresează altei persoane felicitări şi urări. Acestea Tablă
pot fi trimise cu ocazia unor realizări sau Markere
evenimente importante.

Se observă aspectele esenţiale legate de Observaţia Frontal


conţinutul mesajului şi de modalitatea de Evaluez
O2 organizare.Se vor identifica elementele care capacitatea de a
trebuie să le includă conţinutul unei felicitări: identifica
a) textul propriu-zis; elementele
b) formula folosită cu ocazia sărbătorii Explicaţia Frontal specific
felicitării
respective;
c) semnătura.
O3 Se realizează un scurt exerciţiu, iar elevii vor Exerciţiu Frontal Evaluez
trebui să precizeze evenimentul aferent urării capacitatea de a
preciza
spuse de învăţător. evenimentele pe
baza urărilor
6. Fixarea O4 Pentru fixarea cunoştinţelor elevii vor trebui să Autoevaluare-
cunoştinţelor scrie un mesaj pe baza imaginii date, respectând capacitatea de
asimilate in normele de redactare a unui astfel de text. Exerciţiul Individual Fişe de redactare a unui
etapa Totodată aceştia vor colora desenul lucru mesaj scris
anterioară reprezentativ pentru felicitare Creioane respectând
colorate normele de
Pe fişă se regăseşte o grilă, iar elevii se vor redactare.
autoevalua.

7. Asigurarea Se realizează o scurtă discuţie pentru a se vedea


retenţiei şi a dacă elevii au înţeles conţinutul. Conversaţia Frontal
transferului
Ce este felicitarea?

Cu ce ocazie trimitem felicitările?

Cui putem trimite felicitări?


8. Încheierea Conversaţia Frontal Apreciez
activităţii În încheierea activităţii se fac aprecieri generale activitatea
didactice şi individuale asupra activităţii la lecţie. elevilor în
cadrul lecţiei
Se acordă calificative.

Fişă de lucru
Nume şi prenume elev Am scris corect persoana Am scris formula de Am semnat felicitarea Observația învățătorului
căreia îi este destinată încheiere
felicitarea
Da/NU

________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
_______________________________________________________

S-ar putea să vă placă și