Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECȚIE

DATA: 13.03.2017
PROPUNĂTOR: Cosolan Cornelia Ionela
ȘCOALA: Colegiul Național Frații Buzești
CLASA: a VI-a;
DISCIPLINA: Matematică;
TIPUL LECŢIEI: Consolidare;
TEMA: Recapitulare finală;
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Recapitularea noțiunilor învățate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A: COGNITIVE
OC1: Să enunţe şi să aplice regulile de adunare, scădere, înmulţire, împărţire şi ridicare la putere a numerelor întregi.
OC2: Să enunţe şi să aplice algoritmul pentru cmmdc și cmmmc.
OC3: Să enunţe şi să aplice divizibilitatea cu 3.
OC4: Să rezolve exerciții cu proporții.
OC5: Să rezolve exerciții cu triunghiuri.

B: PSIHO - MOTORII
OP1: Să manifeste interes pentru lecţie.
OP2: Să aşeze corect în pagină.
OP3: Să scrie lizibil pe caiete.

C: AFECTIVE
OA1: Să participe activ la lecţie.
OA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: Conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, lucrul cu manualul.


MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Manualul, creta, caiet.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTCE


LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE
Se asigură condiţiile optime pentru Se pregătesc cu cele mecesare pentru
Moment desfăşurare a lecţiei: se notează lecţie. Se asigură ordinea şi disciplina. Conversaţia
organizatoric absenţii, se verifică dacă există cretă şi
burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe
bancă cele necesare.
Captarea Se verifică tema frontal, iar în cazul în Elevii citesc tema cu atenţie, corectează Conversaţia. Caietul de teme
atenţiei şi care nu s-au putut rezolva exerciţiile unde au greşit sau completează. Explicaţia.
verificarea acasă, se rezolvă la tablă.
temei
“. . . se scrie semnul “+” şi se nmulţesc
“Care este regula de adunare a modulele lor.
numerelor întregi de acelaşi semn?” “. . . se scrie semnul “-“ şi se nmulţesc
“Care este regula de ridicare la putere modulele lor.
a unui număr întreg?” “. . . este 1.”
“Cât este orice număr la puterea 0?” “. . . nu se efectuează.”
“Dar 0 la puterea 0?” “am . an = am+n” “am : an = “
“a . a = “
m n
“a : a = “
m n
“(a ) = a “
m n mn
“(a:b)m = am:an “
Reactualizarea “(am)n = “ “(a:b)m = “ “. . . ridicarea la putere, înmulţirea şi Conversaţia Caietul de
cunoştinţelor “Care este ordinea efectuării împărţirea, adunarea şi scăderea.” euristică. clasă.
anterioare operaţiilor?” ”Algoritmul privind calculul c.m.m.d.c. :
„Cum se determină cmmdc și
1) Se descompun numerele in factori
cmmmc?
primi;
”Divizibilitatea cu 2 și 3”
”Ce sunt unghiurile adiacente?” 2) Se aleg factorii primi comuni (o
”Când un triunghi este isoscel?” singura data fiecare), cu exponentul cel
mai mic si se inmultesc intre ei.

2
Algoritmul privind calculul c.m.m.m.c. :
1) Se descompun numerele in factori
primi;
2) Se aleg factorii primi comuni si
necomuni (o singura data fiecare), cu
exponentul cel mai mare si se inmultesc
intre ei. Produsul obtinut este c.m.m.m.c.
cautat.”
”Criteriul de divizibilitate cu 2
Un număr natural este divizibil cu 2 dacă
ultima cifră a sa este cifră pară
(0,2,4,6,8)”

”Criteriul de divizibilitate cu 3
Un număr natural este divizibil cu 3 dacă
suma cifrelor sale se divide cu 3.”

”Două unghiuri proprii care au vârful


comun, o latură comună, iar
celelalte două laturi sunt situate de o
parte şi de alta a laturii comune se
numesc unghiuri adiacente.”

”Un triunghi cu două laturi congruente


(egale) se numeşte isoscel, latura ramasă
se numeşte bază.”

Precizarea temei Astăzi la ora de matematică ne Elevii ascultă cu atenţie şi conştientizează Conversaţia.
şi a obiectivelor propunem să rezolvăm diverse obiectivele. Explicaţia.
operaţionale exerciţii care să utilizeze cunoştinţele
recapitulate.

3
Să rezolvăm următoarele exerciţii de Elevii încep să rezolve exercițiile:
pe fișa de lucru. 1) 18=2*32
1) Să se calculeze cmmmdc si cmmmc 24=23 *3
pentru numerele 18 si 24. Cmmdc(18,24)=2*3=6
2) Determinati numerele de forma ̅̅̅̅̅
3𝑥4 Cmmmc(18,24)=23 *32 =72
divizibile cu 3. 2)
3) Într-o clasă sunt 30 de elevi. Să se 3+x+4=7+x
afle numărul fetelor și numărul 7+x divizibil cu 3
băieților, știind că numărul fetelor este X ∈ {2,5,8} Conversaţia Caietul de
de 4 ori mai mare decât numărul 3) euristică. clasă. Caietul
băieților. X=baieți Explicaţia. de evaluare.
4) Două unghiuri adiacente AOB și 4x= fete Exerciţiul
Consolidarea BOC au măsurile de 40 si 30. Aflați X+4x=30
cunoştinţelor măsura unghiului AOC și suplementul 5x=30
său. x=6 (băieți)
4*6=24 fete
4)
400 +300 =700
1800 -700 =1100
Aprecierea Voi aprecia cu note în caietul de Conversaţia. Caietul de
activităţii evaluare elevii care au fost activi în evaluare.
elevilor timpul orei.
Precizarea şi Anunţ tema pentru acasă. Elevii notează tema. Conversaţia.
explicarea temei Temă: Restul exercițiilor de pe fișa de
probleme.

4
5

S-ar putea să vă placă și