Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic al

lecţiei teoretice

Injecţia intramusculară
BAZELE ŞTIINŢEI NURSING
PROFESOR:
DURATA: 90 min
CALIFICAREA: Asistent medical
SUBIECTUL: Injecţia intramusculară
COMPETENŢA SPECIFICĂ: Utilizarea tehnicilor actuale de asistare a pacientului
TIPUL LECŢIEI: Mixtă

Designul instrucţional
STRATEGIA DIDACTICĂ INDICATORI DE
ETAPELE OBIECTIVE REALIZARE
LECŢIEI OPERAŢIONALE
FORMA DE METODA DE RESURSE METODA DE EVALUARE
SARCINA ORGANIZARE PREDARE-
DIDACTICĂ ÎNVĂŢARE
EVOCAREA S1.Comentaţi în 2-3 Frontal Discuţie ghidată Citat Se vor aprecia comentariile ce
Crearea climatului propoziţii citatul. (Anexa 1) argumentează importanţa
favorabil pentru (Anexa 1) promovării sănătăţii.
învăţarea eficientă Metoda: Chestionare orală
O1. Indicarea S2. Indicaţi In prechi Graficul T Prezentare Se vor evalua cunoştinţele
Reactualiz avantajelor şi avantajele şi Power-Point elevilor referitoare la
cunoştinţelor dezavantajelor avantajele şi dezavantajele
dezavantajele Lecţia
anterioare studiate . administrării administrării administrării prenterale a
prenterale a
ştiinţifică
prenterale a medicamentelor
Stabilirea punctului de medicamentelor medicamentelor. Metoda: Chestionare orală
plecare bazat pe
Anunţarea temei
cunoştinţele şi
experienţa proprie a
elevului. S3. Formulaţi şi Individual Tablă, cretă. Se va aprecia caracterul
notaţi oboective Frontal obiectivelor propuse de
Încurajarea stabilirii proprii de învăţare către elevi.
de către elevi a pentru lecţie. Metoda: Chestionare orală
obiectivelor proprii de
învăţare.
REALIZAREA O2.Definirea S4. Definiţi injecţia Individual Asamblarea Fişe Va fi evaluată corectitudinea
SENSULUI injecţiei intramusculară. definiţiei (Anexa 2) definiţiei.
intramusculare Metoda: Chestionare orală
S5. Indicaţi scopul Frontalal Explicaţie Prezentare Se vor aprecia răspunsurile
Menţinerea implicării injecţiei Power-Point elevilor referitoare la scopul
şi a interesului, O3. Enumerarea intramusculare. injecţiei intramusculare .
stabilite în faza de utilajului necesar Metoda: Chestionare orală
evocare pentru injecţia
S.6. Enumeraţi Frontal Demonstraţie Prezentare Vor fi apreciate
intramusculară
utilajul necesar Explicaţie Power-Point, răspunsurile elevilor
pentru injecţia Utilaj necesar referitoare la utilajul necesar
O4. Descrierea
intramusculară. pentru injecţia pentru injecţia intramusculară.
algoritmului
Motivarea elevului administrării intramusculară Metoda: Chestionare orală
pentru explorarea injecţiei S.7. Indicaţi locurile Frontalal Demonstraţie Film didactic Se va evalua corectitudinea
subiectului intramusculare de administrare a Explicaţie Prezentare indicării locurilor
injecţiei Power-Point administrării injecţiei
Susţinerea eforturilor intramusculare. intramusculare.
elevilor în O5.Identificarea Metoda: Chestionare orală
monitorizarea propriei incidentelor şi S.8.Aranjaţi logic Frontalal Demonstraţie Prezentare Va fi evaluată capacitatea
înţelegeri complicaţiilor etapele administrării In grup Algoritmizare Power-Point, elevilor de a aranja logic
posibile in cazul injecţiei
administrării Fişe(Anexa 3) acţiunile in injecţia
intramusculare. intramusculară.
injecţiei Metoda: Observare curentă
intradermice şi
Chestionare orală
intervenţiile
asistentului S.9. În baza In grup Explicaţie Lecţie Se vor aprecia răspunsurile
medical. informaţiei ştiinţifică referitoare la dizolvarea
prezentate explicaţi antibioticelor pentru injecţii.
cum se dizolvă Metoda: Chestionare orală
antibioticele pentru
injecţii.

S.9. Identificaţi Frontal Miniprelegere Prezentare Vor fi evaluate răspunsurile


incidentele şi Power-Point, elevilor referitor la incidentele
complicaţiile posibile Lecţie şi complicaţiile posibile in
in cazul administrării ştiinţifică cazul administrării injecţiei
injecţiei intramusculare
intramusculare şi Metoda: Chestionare orală
intervenţiile
asistentului medical.
REFLECŢIA S.9. În baza temei Individual Eseul în cinci Caiet, pix Se vor aprecia nivelul de
Consolidarea studiate expuneți în minute învaţare legat de subiectul
cunoştinţelor şi scris un lucru pe propus şi întrebările pe care
crearea condiţiilor care l-aţi învăţat la le au elevii în legătură cu
pentru ca elevii să lecţia respectivă şi acesta.
exprime în propriile
formulaţi o Metoda: Chestionare scrisă
lor cuvinte ideile şi
cunoştinţele asimilate. întrebare pe care o Autoevaluare
aveţi în legătură cu
acesta.

Bibliografie de specialitate:
1. Carol Mozes, Tehnica îngrijirii bolnavului Bucureşti 2006.
2. Negrean M., coordonator de ediţie, Standarde/protocoale a deprinderilor practice, Chişinău 2008
3. Stempovscaia E., responsabil de ediţie, Standarde de îngrijiri nursing pentru asistente medicale şi moaşe, Chişinău 2007
4. Lucreţia Titircă, Tehnici de evaluare şi îngrijiri acordate de asistenţii medicali Viaţa medicală românească 1997
Bibliografie psihopedagogică
1. CartaleanuT.,Cosovan O., Goraş-Postică V., Lîsenco S., Sclifos, Formarea de competenţe prin strategii didactice interactive,
Chişinău, 2008
2. SclifosL.,Goraş - Postica V., Cosovan O., O competenţă–cheie: a învăţa să înveţi, ghid metodologic, Editura ProDidactica,Chişinău, 2010
3. www.didactic.ro

S-ar putea să vă placă și