Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
-mari:parotide,sublinguale și submaxilare
IMC=G/[T(m)]2=75/2,99=25,05
MB=655+(9,5*G)+(1,8*T)-(4,7*V)=655+(9,5*65)+(1,8*172)-
(4,7*30)=1441,1 kcal
MB/24=1441,1/24=60,04 kcal
ADS=10%*NE=10%*2537,01=253,701 kcal
NE total=NE/24+ADS=2537,01+253,701=2790,711kcal
-proteine:1,2-1,5g/kg corp/zi
G ideală=0,9*{50+0,75*(162-150)}+(34-20)/4}=56,25 kg
IMC=Gactuală/[talie( m)]2=53/(1,62)2=20,22-normoponderal
MB=655+(9,5*G)+(1,8*T)-(4,7*V)=655+(9,5*53)+(1,8*162)-
(4,7*34)=1290,3 kcal
MB/24=1290,3/24=53,76 kcal
NE pt somn=8*0,9*MB/24=8*0,9*53,76=387,07 kcal
NE ptactiv. Fizică=8*(MB/24+cntitatea de
energie)=8*(53,76+70)=990,08 kcal
ADS=10%*NE=10%*1936,25=193,625kcal
NE total=NE+ADS=1936,25+193,625=2129,87 kcal
Gideală=50+0,75*[talia(cm)-150]+vârsta-20]/4=50+0,75*(166-
150)+(36-20)/4=66 kg
IMC=Gactuală/[T(m)]2=76/(1,66)2=27,63-supraponderal
MB/24=1692,4/24=70,51kcal
NE pt somn=8*0,9*MB/24=8*0,9*70,51=507,67 kcal
NE pt activ. Fizică=8*(MB/24+cantitatea de
energie)=8*(70,51+70)=1124.08 kcal
NE =507,67+733,3+1124,08=2365,05 kcal
ADS=10%*NE=10%*2365,05=236,505kcal
NEtotal=NE+ADS=2365,05+236,505=2601,5 kcal
Ziua 1:
-suc de portocale-200 ml
-1 pahar de apa-200 ml
-biscuiti cu scortisoară-50g
-1 mar-80 g
Ziua 2
-suc de mere-150 ml
-1 pahar cu apă-200 ml
-chec -80 g
-1 pară-80 g
Ziua 3
MICUL DEJUN(ora 7)
VE=4*4+2,6*9+1,2*4=53,2 kcal
VE=(0,5*4+0*9+11,7*4)2=97,6 kcal
VE=4*7,6+0,6*9+4*52,3=245 kcal
100g..............245kcal
50g..............x kcal
X=245*50/100=122,5 kcal
VE=4*13+9*9+4,5*4=151 kcal
100g.............151 kcal
20g...............x
X=20*151/100=30,2 kcal
VE=4*18,4+26,7*9+4*0=313,9 kcal
100g.................313,9kcal
30g.....................x
X=30*313,9/100=94,17 kcal
VE=21*4+8*9+0*4=156 kcal
100g.............156 kcal
200g............x
X=312 kcal
VE=4*2+0,1*9+19,7*4=87.7kcal
100g....................87.7kcal
150g..................x
X=87,7*150/100=131,55 kcal
-1 pahar cu apă-200ml
PRÂNZUL=443,55 KCAL
GUSTAREA(ora 17):
VE=12*4+10*9+68*4=410 kcal
100g...............410 kcal
30g...............x
X=123kcal
VE=4*1+23*4+o*9=96 kcal
100g...............96kcal
120g................x
X=115,2 kcal
GUSTAREA=295,7 kcal
VE=4*5+1*9+28*4=141 kcal
100g.............141 kcal
150g..........x
X=215 kcal
100g.............313,9 kcal
50g................x
X=156,95 kcal
VE=1*4+9*0+4*9=40 kcal
100g...........40kcal
10g..............x
X=4 kcal
Ve=4*1+0*9+6*4=28 kcal
100g...........28kcal
20 g..............x
X=5,6 kcal
VE=4*0+9*0+4*3=12kcal
100g.............12kcal
5g...............x
X=0,6 kcal
VE=4*0+98*9+4*0=882 kcal
100g..............882kcal
10g.............x
X=88,2 kcal
CINA=470,35 KCAL