Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL AGRICULTURII ŞI INDUSTRIEI ALIMENTARE AL REPUBLICII MOLDOVA

Colegiul Agroindustrial din Ungheni


Catedra: Discipline Diriginți și pedagogi sociali

Coordonat Aprobat
Șef lucru educativ ________ G. Horea Director adjunct
pentru activitatea didactică
_____________ Gh. Berdea

Disciplina: Ora de dirigenţie

PROIECT DIDACTIC
Subiectul: Republica Moldova – un sfert de veac.
(ora demonstrativă)

Grupa: C-141

Scopul: Educarea devotamentului și spiritului civic față de Patrie

Profesor: A. Beşliu
grad didactic Unu

UNGHENI, 2016
Data: 01.09.2016
Grupa: C-141
Disciplina: Ora de dirigenţie
Subiectul: Republica Moldova – un sfert de veac.

Competențe
1. Comunicativă: expunerea argumentată a opiniei
2. Educarea socio-culturală a tinerei generaţii.
3. Lingvistică: prezentarea
Subcompetente
1. determinarea subiectului lecţiei cu ajutorul anogramei.
2. reactualizarea impotanţei cuvîntului ” Independență”
3. Identificarea noţiunilor idependentă, suveranitate, patrie, libertate
4. explicarea motto-ului propus.
5. argumentarea opiniei
6. evoluarea raportului său la îmbunătăţirea situaţiei în ţară
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: argumentarea, mesajul oral, brainstorming, anograma, expunerea orală, GPP, conversaţia dirigată
b) Mijloace de instruire: poster, careocă, anexe, fişe,
c) Forme de lucru: activitate frontală, activitate în perechi, activitate în grup.
Subcompețe
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,

Timp
lecţiei procedee,
forme de
lucru
Evocarea Suntem la început de an şcolar şi la început de oră 1/
tindem și ne apropiem de cele mai frumoase momente
sufleteşti pe parcursul acestei ore.
Succes! Într-un ceas bun!

Aş vrea să încep lecţia cu rezolvarea următorului rebus


pentru a determina Cuvintul cheie, după care, vom afla
despre ce vom discuta la această oră.
1 Sarcina 1. Rezolvarea rebusului: 4/ Activitate
1 M frontală oral
2 O
3 L
4 D
5 O
6 V
7 A
- Elevii rezolvă rebusul.
1 Lacas sfint cu calugari (mănăstire)
2 Autor de poezii (poiet)
3 Sinonim la grai (limbă)
4 Cintec popular (doina)
5 Copac roditor (pom)
6 Anotimpul vacantei mare (vara)
7 Locul unde traim (baştina)
Însăşi subiectul lecţiei îl vom identifica rezolvînd
următoarea sarcină :
Sarcina2. Dezlegaţi anograma şi determinaţi subiectul 3/ GPP
lecţiei. - Dezleagă anograma în perechi. Anograma
Anagramă: Enunţă şi scriu subiectul lecţiei.
“blpuicaRe valdoMo n – u rtesf vcea de” “Republica Moldova – un sfert de veac”
Activitate
Ce aşteptaţi de la această lecţie? - Citesc şi enunţă competentele si frontală
Propun să identifice competentele lecţiei. subcompetentele.

Realizarea Cuvîntul profesorului. 4/ Mesajul oral


sensului Avînd un teritoriu relativ mic, doar 33,8 mii km, fără
piscuri indrăzneţe, fără întinse nemărginiri de ape,
natura i-a hărăzit plaiului nostru rare frumuseţi: cîmpii - Elevii ascultă cu atenţie.
alintate de mîngîierea duioasă a vîntului, dumbrăvi ce
tresar bucuroase la cîntecul păsărilor, ape domoale care
sărută ţărina srtăbună, dealuri blajine ce te îndeamnă la
cuminţenie şi bunătate. Poetul Ion Brad spunea:

Patria e primul nostru leagăn;


Drumul pană-n prag şi înapoi,
Plopii-n faţa casei şi-un mesteacăn
Ori un tei ce freamătă în noi.
Patria e cartea de citire,
Cantecele toate scrise-n ea,
Tot ce-nveţi cu dor şi cu uimire,
De la firul ierbii pan-la stea.
Patria e marea şi sunt munţii
Care ne îndeamnă spre-nălţimi
E lumina ochilor şi-a frunţii,
Tot ce înălţăm şi ce iubim.

Sarcuna 3. Ce reprezintă Moldova pentru tine? 2/ Brainstorming


Printr-o sintagmă elevii işi expun părerea - e casa părintească
- e baştina natală
- e patria
Anul acesta Moldova a împlinit 25 de ani de la - e ţara în care trăim... 2/ Mesajul oral
adoptarea Declarației de Suveranitate de către deputații
Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste
Moldova care era parte a URSS, un document ce a stat
mai apoi la baza Declarației de Independență din
2 27 august 1991 in decursul procesului de descompunere
a URSS-ului, Republica Moldova şi-a declarat
independenţa, devenind un stat-membru al ONU .

Sarcina 4. Propuneţi substantive potrivite cuvîntului 4/ Acrostih


“Independența”. - Răspunsuri posibile: Activitate
Răspunsurile se fixează pe poster în dreptul fiecărei I – independent frontală
litere a cuvîntului propus. N – natiune
D – devotament, demnitate, democraţie
E – eroizm,egalitate
2 P – patrie, patriot
E – eternitate
N – neutralitate
T - tara,tarina
- Din cele spuse mai sus argumentați importanța A - adevar istoric
5 obținerii independenței R.M. Care este rolul ei?
Elevii vin cu diferite variante de răspuns
Sarcina 5.
- Formînd nişte adjective de la substantivele date putem 3/ Activitate
face o caracteristică oamenilor ce locuiesc pe acest frontală
teritoriu ce se bucură de nişte drepturi dar nu uită
niciodată că mai au şi nişte datorii faţă de patrie.

Sarcina 6. Explicaţi motto-ul. 3/ Activitate în


Oricare bun cetăţean are datoria de a se ocupa de grup
4 viitorul patriei sale. A fi patriot nu e un merit, e o datorie
(M. Eminescu) - a o iubi
- a o proteja
- a face lucruri bune...
Sarcina 7. Definiţi cuvintele: 4/ Expunerea
* Independenţă Elevii lucreaza în grup. Fiecare grup
3 * Suveranitate definește cîte două noțiuni. Răspunsurile
* Democraţie elevilor sunt notate pe poster. (Fișele sunt
* Patrie culorile tricolorului: roșu, galben, albastru)
* Cetăţean
* Responsabilitate(Aneza 3)

Sarcina 8. Activitate pentru lucrul în cooperare. 5/ Mesajul oral


-Cum puteti contribui ca viitori cetățeni ai R.M la Elevii vin cu diferite variante de răspuns: Lucru
Independența țării? - Să promovăm tineri dornici de a face individual
5
schimbări în ţară
- Să contribuim la îmbunătăţirea condiţiilor
de trai ale populaţiei
- Să fie stirpită corupţia
- Să trăim pentru patrie
- Să promovam valorile democratice ş.a.
Reflecţia Gh. Mazilu afirmă : Pentru Patrie trebvuie să traieşti nu Gh. Mazilu ne îndeamnă: E nevoie să ne
să mori ! învăţăm a iubi Moldova fără zgomot şi nu
Deci ce înseamnă a trăi pentru Patrie ? numai la sărbători. Nu fiecare poate să-şi
iubească Patria cu adevărat, pentru că nu
fiecare poate crea pentru patrie ceva
anume. Pentru aceasta fiecare din noi
trebuie să găsească puteri, spirit de
organizare, talent, ca toate acestea să le
poată oferi şi prin asta să arate că avem
şi demnitate că ne iubim ţara(...)

Sarcina 9. Reprezentare grafică.


Lucru în grup. Un reprezentant al grupului se deplasează 3/ Reprezentarea
Propun elevilor să reprezinte grafic pe o foaie asociaţiile prin clasă şi compară desenului grupului său grafică
ce le trezeşte cuvîntul “ Independenț㔺i să intuieze cu cel al colegilor. Dacă găsesc asemănări Comparaţia
desenul. scriu numele grupului său pe desen
- Cum credeţi de ce desenele sînt diferite?
- De ce sînt unele asemănări?

Sarcina 10. Să ne dăm miinile. Elevii desenează o mînă şi pe fiecare deget 3/ Activitate în
6 Să ne dăm miinile şi să contribuim la îmbunătăţirea scriu cîte un argument spre îmbunătăţirea perechi
situaţiei din ţară. situaţiei în Moldova

Să interpretăm cîntecul : “Cît trăim pe acest pămînt”


Completează în agendă. 2/
Tema De competat anexa 4 Top Independența - 25 de ani
pentru
acasă POVAŢĂ— I.L.Caragiale
“Tinere să-ţi faci Patria scumpă şi sfîntă ca şi mama! 1/
S-o iubeşti şi s-o respecţi din adîncul sufletului tău! De
dragostea şi de respetul tău penrtu ea să nu faci vreodată
reclamă şi paradă!”

S-ar putea să vă placă și