Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 5 martie 2018.

UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Fărcaș - Dolj.

CLASA: a V-a.

PROFESOR: Băluțescu Marius Petrișor.

ARIA CURRICULARĂ: Om și Societate.

DISCIPLINA: Istorie Universală antică și medievală.

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Roma Antică.

SUBIECTUL LECȚIEI: Imperiul Roman.

TIPUL LECȚIEI: Mixtă.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de clasă.

TIMPUL: 50 de minute.

COMPETENȚE GENERALE:

*1. Utilizarea eficientă s comunicării și a limbajului de specialitate;

*2. Exersarea demersurilor și acțiunilor civice democratice;

*3. Aplicarea principiilor și a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.

COMPETENȚE SPECIFICE:

* 1.2 - Identificarea diferențelor temporare dintre evenimente și procese istorice;

* 2.1 – Folosirea termenilor de specialitate în descrierea unui eveniment/proces


istoric;

* 3.1 – Asumare de roluri în grupuri de lucru.

COMPETENȚE DERIVATE/OPERAȚIONALE:
a. cognitive:

C.d.1 – să identifice sensul unor termeni istorici: principat, dominat, anarhie


militară, dinastie etc.:

C.d. 2 – să argumenteze diferențele de organizare ale Imperiului Roman în timpul


Principatului și Dominatului;

C.d.3 – să explice diversele măsuri/reforme introduse de unii împărați romani în


anumite momente.

b. psiho-motorii/procedurale:

C.d.4 – să lectureze și să comenteze diverse surse istorice privitoare la Imperiul


Roman;

C.d.5 – să formuleze puncte de vedere privitoare la evoluția Imperiului Roman ca


proces istoric;

C.d.6 – să structureze informațiile lecției într-o schemă logică de idei.

c. atitudinale/comportamentale:

C.d.7 – să manifeste deschidere către diverse opinii și puncte de vedere;

C.d.8 – să învețe prin cooperare cu colegii;

C.d.9 – să efectueze sarcinile de lucru individuale și în perechi.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.Resurse procedurale: organizarea elevilor – se va face atât frontal cât și pe grupe


după tipicul „coleg-coleg”; observarea sistematică a elevilor;

- metode: expunerea; brainstormingul; conversația euristică; învățarea prin


descoperire;

2. Resurse materiale:

* manualul;

* bibliografie: „Cronica ilustrată a omenirii” – volumul 3;


* Atlas istoric Duby.

NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: elevii au nivel mediu al cunoștințelor.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE


LECȚIEI PROFESORULUI ELEVULUI /PROCEDEE
1.Momentul - Consemnarea - Elevul de
organizatoric. absențelor și serviciu anunță
organizarea absenții;
5 minute. elevilor pentru - Elevii se
lecție; pregătesc pentru
- Verificarea lecție.
condițiilor pentru
desfășurarea în
mod optim a
lecției.
2. Reactualizarea - Profesorul cere - Elevii își vor
cunoștințelor elevilor să-și reactualiza Conversația
anterioare ale reactualizeze cunoștințele despre euristică;
elevilor. cunoștințele din Republica
lecția trecută. Romană.
7 minute. Brainstorming.
3. Anunțarea noii - Profesorul anunță - Notează titlul
teme; captarea noua temă: lecției pe caiete;
atenției. „Imperiul Roman” - Privesc
și captează atenția materialul Expunerea.
3 minute. elevilor cu ajutorul prezentat de
atlasului istoric profesor.
Duby.

C.d: 4,8.
4. Prezentarea Profesorul prezintă
noului conținut; modul în care
dirijarea învățării; Octavian Augustus
realizarea feed- a instaurat - Elevii sunt atenți
backului. Imperiul; va la explicațiile
27 minute. argumenta profesorului;
necesitatea noii
forme de
organizare. - Vor nota ideile
În timpul lecției principale pe Expunerea;
profesorul va caiete;
analiza, alături de
elevi, diverse surse
istorice privitoare - Vor analiza, Învățarea prin
la temă. alături de profesor, descoperire;
Va prezenta sursele istorice și
activitatea, pe își vor prezenta
scurt, a unor propriile opinii.
împărați mai Conversația
importanți: euristică.
Caligula, Nero,
Domițian, Traian,
Caracalla,
Dioclețian,
Constantin cel
Mare.
Va descrie
perioada anarhiei
militare.
Va analiza, alături
de elevi,
diferențele între
Principat Și
Dominat.

C.d:
1,2,3,4,5,6,7,8,9.
5. Fixarea Pe baza schemei Elevii își fixează
cunoștințelor; lecției, profesorul ideile de bază ale
evaluarea acestora; va trece în revistă lecției; vor realiza
tema pentru acasă ideile de bază ale tema. Conversația
– dacă este cazul. acesteia; fixează euristică;
cunoștințele; dacă
este cazul, prezintă
8 minute. tema pentru acasă.

C.d: 6,8. Brainstorming.


SCHEMA LECȚIEI

- Octavian Augustus a fost cel care a introdus o nouă formă de organizare a statului
roaman: Imperiul;

- istoria Imperiului cuprinde două epoci:

* Principatul;

* Dominatul;

- istoria Principatului prezintă o succesiune de 4 dinastii:

1. Dinastia Iulia-Claudia;

2. Dinastia Flaviilor;

3. Dinastia Antoninilor;

4. Dinastia Severilor:

- printre cei mai importanți împărați se remarcă:

a. Caligula – celebru pentru „excentricitatea” sa;

b. Nero – împăratul care a incendiat Roma,

c. Traian – unul dintre cei mai importanți împărați; a cucerit, în urma a două războaie, o
parte a Daciei;

d. Caracalla – a acordat cetățenia romană tuturor oamanilor liberi din Imperiu.

- Principatul s-a încheiat cu o perioadă de anarhie militară; aceasta ia sfârșit în 284 d.H.
odată cu preluarea puterii de către Dioclețian; el instaurează o monarhie absolută –
Dominatul;

- un împărat important, în timpul Dominatului, a fost Constantin cel Mare; acesta a fondat
o nouă capitală – Constantinopol (330 d.H) și a legalizat religia creștină (313 d. H);

- în cele din urmă, Imperiul Roman s-a împărțit în două Imperii:

* Imperiul Roman de Apus;


* Imperiul Roman de Răsărit.

S-ar putea să vă placă și