Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Aplicatia 3
Un subscriitor a cumparat 25 de obligatiuni de stat lansate de Ministerul Economiei si
Finantelor, care au urmatoarele caracteristici:
- valoare nominala 1000 lei
- rata dobanzii 9%
- maturitate 10 ani
Sa se determine rata reala a dobanzii si venitul total obtinut de subscriitor, luand in
considerare urmatoarele variante:
a) Cursul de emisiune este “sub pari”, fiind de 90%, iar rambursarea se va face la un curs
“supra pari” de 110%.
b) cursul de emisiune este “sub pari”, fiind de 90%, iar rambursarea se va face la un curs “al
pari”;
c) cursul de emisiune este “al pari”, iar rambursarea se va face la un curs “supra pari” de
115%;
d) cusul de emisiune este supra pari, fiind de 105%, iar rambursarea se va face la un curs
supra pari de 130%.
Rezolvare
1. Se va calcula mai întâi valoarea reală a unei obligațiuni, pentru a determina rata reală a
dobânzii, pentru fiecare din cele 4 variante:
Ce 90
Vr a=Vn x =1000 x =900lei
100 100
Ce 90
Vr b=Vn x =1000 x =900lei
100 100
Ce 100
Vr c =Vn x =1000 x =1000 lei
100 100
Ce 105
Vr d=Vn x =1000 x =1050 lei
100 100
Dobânda anuală aferentă fiecărei obligațiuni este de:
d 9
Da❑ =Vn x =1000 x =90lei
100 100
Rata reală a dobânzii se va calcula ținând cont de dobânda anuală și valoarea reală a
obligațiunii. Aceasta va fi diferită de dobânda nominal (stabilită în prospectul de emisiunie la
9%) pentru variantele a),b), și d), întrucât în aceste cazuri valoarea reală este diferită de
valoarea nominală.
Da 90
dr a = x 100= x 100=10 %
Vr a 900
Da 90
dr b = x 100= x 100=10 %
Vr b 900
Da 90
dr c = x 100= x 100=9 %
Vr c 1000
Da 90
dr d = x 100= x 100=8,57 %
Vr d 1050
Obsevăm că în situațiile în care valoarea reală este mai mica decât valoarea nominal cu 100
lei, dobânda reală crește la 10%, iar în cazul d), când valoarea reală este mai mare cu 50 lei,
dobânda reală scade până la nivelul de 8,57%.
2.Pentru acest tip de obligațiuni, venitul total obținut de un subscriitor este determinat de
dobânda totală încasată în cei 10 ani și de prima de rambursare.
Vt =Dt + Pr
Dobânda aferentă celor 25 obligațiuni subscrise pentru 10 ani va fi:
Dt=Da x N x N ani =90 x 25 x 10=22500 lei
110 90
( 100
Pr a= 1000 x −1000 x
100 )
x 25=( 1100−900 ) x 25=5000 lei
90
Pr =( 1000−1000 x
100 )
b x 25=( 1000−900 ) x 25=2500 lei
115
Pr =( 1000 x
c −1000 ) x 25=( 1150−1000 ) x 25=3750 lei
100
130 105
Pr =( 1000 x
100 )
d −1000 x x 25= (1300−1050 ) x 25=6250lei
100
În final se calculează venitul total obținut de subscriitor și rata reală a venitului total pentru
fiecare variantă în parte.
Vt a =Dt + Pr a=22500+5000=27500lei
Vt a 27500
Vtr a = x 100= ∗100=122,22 %
Vr a xN 900∗25
Vt b =Dt + Pr b=22500+2500=25000 lei
Vt b 25000
Vtr b = x 100= ∗100=111,11 %
Vr b xN 900∗25
Vt c = Dt+ Pr c =22500+ 3750=26250 lei
Vt c 26250
Vtr c = x 100= ∗100=105 %
Vr c xN 1000∗25
Vt d =Dt + Pr d =22500+6250=28750lei
Vt d 28750
Vtr d = x 100= ∗100=109,52 %
Vrd xN 1050∗25