Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2. Problemă: O societate pe acţiuni decide majorarea capitalului social prin emisiunea de noi
acţiuni în raportul: o acţiune nouă pentru 4 acţiuni vechi deţinute. Capitalul social iniţial
constituie 20.000.000 u.m., numărul de acţiuni emise până la majorare constituie 100.000 şi
rezerve de 20.000.000 u.m. Suma încasată de societate ca urmare a vânzării noilor acţiuni este
de 10.000.000 u.m.
Calculaţi prima de emisiune încasată de societate pentru ansamblul emisiunilor.
Rezolvare:
PE=suma încasată/n
n=N/s=100000/4=25000 acțiuni
PE=10000000/25000=400 u.m
PE=VN+pe
pe=PE-VN sau pe=PE-CS/N
pe=400-20000000/100000=400-200=200 u.m
pe total=200*25000=5000000 u.m
3. Problema. Acţiunile unei societăţi cotează pe piaţă cu 150 u.m. Societatea are în circulaţie
200.000 de acţiuni şi distribuie dividende din profitul net obţinut. Fiecărui acţionar îi revine un
flux financiar real (DPA) de 35 u.m./acţiune. Calculaţi rata de distribuţie a dividendelor, dacă
valoarea coeficientului multiplicator al capitalizării (PER) este 3.
Rezolvare:
d=dividende totale/PN*100%
DPA=dividende totale/N
Dividende totale=DPA*N=35*200000=7000000 u.m
PN=PPA*N
PPA=curs/PER=150/3=50 u.m
PN=50*200000=10000000 u.m
d=7000000/10000000*100%=70%
4. Problema. Capitalul social (CS) al unei societăţi pe acţiuni este = 15.000.000 u.m., format din
(N) 15 000 de acţiuni, cursul unei acţiuni = 1.500 u.m., profitul net (PN) obţinut la sfârşitul
exerciţiului = 5 000 000 u.m., dividendele totale (D) = 1 000 000 u.m. Calculaţi valoarea
nominală (VN), rata distribuirii dividendului (d), rentabilitatea capitalului investit (RCI) şi
randamentul dividendului.
Rezolvare:
VN=CP/N=15000000/15000=1000 u.m
d=dividende totale/PN*100%=1000000/5000000*100%=20%
DPA=dividende totale/N=1000000/15000=66,67 u.m
RCI=DPA/VN*100%=66,67/1000*100%=6,67%
n=DPA/curs*100%=66,67/1500*100%=4,44 %
5. Problema: O societate își majorează capitalul social cu 330 000 u.m., emițând 2 500 de acțiuni
noi la valoarea nominală. Capitalul social era de 440 000 u.m., format din 4 000 de acțiuni, iar
rezervele erau de 560 000 u.m. Presupunând că rata rentabilității financiare (RRF) s-a
menționut constantă și după majorare, respectiv 25 %, iar un acționar vechi deține 5 acțiuni, să
se calculeze diluția: a) profitului pe acțiune; b) puterii de decizie; c) capitalului propriu.
Rezolvare:
1)diluția profitului pe acțiune:
PN0=RRF*CP0=25%*440000+560000=250000 u.m
PPA0=PN0/N0=250000/4000=62,5 u.m
PN1= RRF*CP1=25%*440000+330000+560000=332500 u.m
PPA1=PN1/N1=332500/6500=51,15 u.m
DPPA=PPA0-PPA1=62,5-51,15=11,35 u.m
10. SA oferă un dividend de 84 lei pentru o acțiune cotată la bursă cu 450 lei. Să se determine
randamentul plasamentului financiar în aceste acțiuni. Știind că rata medie bancară pe piață
este de 12%, să se indice dacă acțiunile sunt subevaluate sau supraevaluate.
Rezolvare:
r=dividende/curs=84/450*100%=18,67%
Randamentul pasat este mai mare ca rata medie bancară pe piață adică acțiunile sunt subevaluate,
ceea ce constituie un semnal pentru cumpărare.