Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

A. Date generale:
Data: 20.05.2020. Școala: Liceul de Arte „Victor Brauner”..
Numele elevului: Carla Botez. Disciplina: Chitară clasică.
Clasa: IX. Mentor: Prof. Iulian Stoica.
Subiectul lecției: C. Andrei: Gama Mi major; S.L.Weiss: Coordonator: Conf. Dr. Alina Stanciu.
Fantezia în re minor; M. Carcassi: Studiul Nr.1. Propunător: Techiu Cătălin-Andrei, An III, I.M.
Tipul lecției: mixt.

Obiectivul cadru al lecției: perfecționarea deprinderilor tehnice-interpretative.


Obiective operaționale: O1- Să execute corect și cursiv schimburile de poziție.
O2- Să apese corect, lângă tastă și să aibă o poziție corectă de ținere a instrumentului.
O3- Să aibă unghiile făcute cum trebuie pentru a avea un ton curat și cald.
O4- Să execute corect diferențierea dintre linia melodică și acompaniament.
O5- Să execute corect diferite maniere de interpretare și executare de nuanțe și dinamică.

Metode didactice: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația.


Mijloace didactice: instrument cu accesorii, suport pentru chitară(scăunel pentru picior, guitarlift), acordor, stativ, partituri,
metronom, oglinda
B. Desfășurarea lecției:
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Metode Evaluare
lecției elevului didactice

1. Captarea activității - Prezintă obectivele și etapele - Ascultă. - Conversația.


elevului și enunțarea lecției. - Conversează cu profesorul. - Explicația.
obiectivelor.

2.Reactualizarea - Ascultă gama Mi major în - Cântă gama Mi major: - Explicația. - Apreciere verbală.
cunoștințelor tempo rar împreună cu arpegii, gama simplă, arpegii, terțe, - Exercițiul. - Corectarea
anterioare: gama Mi terțe, sexte, octave și decime. sexte, octave și decime. greșelilor.
Major. - Confirmare.
- Solicită elevului respectarea
digitațiilor din caietul de game.

- Solicită elevului apăsarea lângă - Cântă gama revizuind


tastă pe toată durata execuției. digitațiile folosite și apăsând
lângă tastă pe toată durata
execuției.

Dirijarea învățării - Recomandă studierea cu - Apreciere verbală.


spre O1, O2 și O3. metronomul pornind de la un - Corectarea
tempo lent și crescând viteza greșelilor.
treptat. - Confirmare.

- Solicită atenția elevului la - Utilizează metronomul și - Explicația.


schimbările de poziție din cadrul corectează poziția mâinii - Exercițiul.
terțelor și la poziționarea mâinii drepte pentru a obține un ton
drepte pentru a obține un ton mai mai cald.
cald.

- Demonstrează terțele. - Ascultă demonstrația. - Demonstrația.


Obținerea - Demonstrează sextele și pune - Urmărește demonstrația și - Demonstrația. - Apreciere verbală.
performanței la gamă. accent pe realizarea reproduce atent execuția - Corectarea
corespunzătoare a schimburilor după exemplul profesorului. greșelilor.
de poziție. - Confirmare.

- Solicită atenția elevului asupra - Revizuiește poziționarea - Explicația.


poziției corecte a mâinii stângi în mâinii stângi. - Exercițiul.
executarea octavelor.

- Recomandă studierea octavelor - Execută gamele privind


în fața oglinzii pentru a urmării atent mișcarea degetelor sale
corectitudinea tehnică a în oglindă.
mișcărilor.

- Sugerează relaxarea mâinii între - Lasă mâinile pe lângă corp


repetări pentru a evita încordarea timp de 30 de secunde între
mâinilor. execuții.

- Demontrează decimele. - Ascultă demonstrația. - Demonstrația. - Apreciere verbală.


- Corectarea
- Solicită atenția studentului la - Corectează digitațiile. greșelilor.
digitațiile notate în caietul de - Confirmare.
game în cadrul decimelor.

- Recomandă elevului executarea - Cântă gama cu - Explicația.


lentă și solicită atenția acestuia la metronomul și acordă o - Exercițiul.
schimburile din pozițiile înalte. atenție sporită trecerilor din
pozițiile înalte.

- Recomandă studierea gamelor - Cântă gamele în „piano”.


în nuanța „piano” pentru a
favoriza relaxarea mâinilor în
timpul execuției.
- Consolidează prin tehnicile de - Aplică tehnicile
studiu. recomandate.
3.Reactualizarea - Ascultă primele portative din - Cântă primele portative din - Explicația. - Apreciere verbală.
cunoștințelor Preludiu în tempo mediu. Preludiu în tempo mediu. - Exercițiul. - Corectarea
anterioare la greșelilor.
Fantezia în re minor - Face observații referitoare la - Ascultă observațiile - Confirmare.
de S.L.Weiss. tonul elevului și solicită re- profesorului; începe să-și
lustruirea unghiilor înainte de a refacă unghiile.
continua execuția.

- Ascultă prima parte a piesei. - Începe să cânte din nou


prima parte a Fanteziei.

- După finzalizarea execuției, - Ascultă evaluarea și


evaluează performanța elevului. explicațiile profesorului.
Îi subliniază acestuia lucrurile
bune și probemele.

Dirijarea învățării - Recomandă studierea cu - Cântă prima pagină a - Explicația - Apreciere verbală.
spre O1, O2, O3, O4 metronomul bătând pătrimea la lucrării cu metronomul. - Exercițiul. - Corectarea
și O5 la Fantezie. 80 bpm. greșelilor.
- Confirmare.
- Atrage atenția elevului asupra - Corectează interpretarea
pasajelor de secvențare și solicită pasajelor menționate.
realizarea lor corectă din punct de
vedere interpretativ.
- Ascultă demonstrația. - Demonstrația.
- Demonstrează.

- Prezintă secțiunea a doua a -Ascultă explicația și ia


Obținerea piesei și explică diferențele de notițe.
performanței la caracter dintre cele două părți ale
lucrării, prima parte fiind
Fantezie (O1,O2,O3, asemănătoare unui preludiu, iar
O4, O5). cea de-a doua cu o mică fugă.

- Recomandă studierea întregii - Cântă lucrarea cu - Explicația. - Apreciere verbală.


lucrări cu metronomul pornind de metronomul după - Exercițiul. - Corectarea
la viteza de 80 bmp și crescând recomandarea profesorului. greșelilor.
treptat, din 10 în 10 până la 120. - Confirmare.

- Se sugerează o executare mai - Reproduce textul ținând


liberă a primei părți și se pune cont de explicațiile
accent pe fidelitatea reproducerii profesorului.
textului muzical din punct de
vedere al rigurozității ritmice în
cea de-a doua.

- Solicită așezarea riguroasă pe - Este atent la explicațiile


bași pentru a obține claritate în profesorului.
execuție.

- Solicită atenția elevului șa - Este mai atent la


executarea schimburilor de schimburile de poziții.
poziții.

- Solicită atenția elevului asupra - Ține cont de observația - Explicația. - Apreciere verbală.
liniei melodice și a diferențierii profesorului. - Exercițiul. - Corectarea
acesteia de acompaniament. greșelilor.
- Confirmare.
- Solicită atenția elevului asupra - Oferă o atenție sporită
pasajelor în care linia melodică se liniei melodice.
mută din sopran în bas.

- Execută rubato-urile așa


cum i-a sugerat profesorul.
- Recomandă executarea unor
rubato-uri în anumite momente
cheie ale textului muzical. - Notează în partitură - Explicația. - Apreciere verbală.
explicațiile și execută. - Exercițiul. - Confirmare.
- Recomandă treceri de nuanțe
prin atacarea coardelor prin
alternare deasupra rozetei și în
ponte, aproape de cordar. - Aplică tehnicile de studiu.

- Consolidează prin tehnicile de


studiu și soluțiile oferite.

4.Reactualizarea - Audiază studiul. - Cântă studiul.


cunoștințelor
anterioare la studiu: - Se recomandă studierea - Revizuiește digitația și
pasajelor tip gamă din studiu corectează pasajele greșite.
respectând digitația scrisă în
partitură.

- Se recomandă apăsarea lângă - Cântă pasajele mai lent și


tastă pentru fiecare sunet pentru o oferă o atenție sporită
emisie clară și pentru o bună recomandării profesorului.
Dirijarea învățării ergonomie a mișcărilor.
spre O1 și O2.
- Se solicită atenția elevului în - Urmărește atent mișările
urmărirea corectitudinii mișcării mâinilor în execuție.
mâinilor.

Obținerea - Se solicită descifrarea corectă a - Corectează fragmentul


performanței la textului și corectarea pasajelor descifrat greșit.
studiu (O1, O2). învățate greșit.
- Se solicită sublinierea în - Notează în partitură pentru
partitură a greșelii ca elevul să a fi atent asupra greșelii ce
știe ce trebuie corectat. trebuie corectate.

- Se solicită utilizarea - Execută pasajele cu


metronomului, pornind de la un metronomul și crește viteza
tempo rar și crescând treptat din 10 în 10 până la limita
viteza la tempoul cerut de tehnică pe care este capabil
partitură. să o susțină cursiv.

- Se atrage atenția asupra - Urmărește egalitatea


corectitudinii ritmice. ritmică a pasajelor.

- Consolidează prin tehnicile de - Aplică tehnicile de studiu


studiu și soluțiile oferite.

5.Evaluare. - Apreciază elevul pentru - Ascultă atent aprecierile și - Explicația. - Confirmare.


progresul execuției schimburilor observațiile profesorului. - Apreciere verbală.
de poziții din gamă.

- Apreciază elevul pentru cum a


urmărit emisia sunetului și tonul
pe care îl folosește pe toată durata
execuțiilor.

- Atrage atenția asupra executării


manierelor de interpretare la
Fantezie.

- Apreciează implicarea elevului


pe parcursul lecției.
6.Fixarea - Recapitulează cu elevul - Conversează cu profesorul. - Conversația. - Confirmare.
cunoștințelor, feed- punctele cheie ale lecției,
back. problemele apărute pe parcurs,
soluțiile oferite, tehnicile de
studiu recomandate.
7.Tema pentru acasă - Recomandă materiale audio - Conversează cu profesorul. - Conversația. - Confirmare.
și indicațiile pentru care l-ar putea ajuta pe elev să
studiul individual. înțeleagă mai bine Fantezia de
S.L. Weiss.

- Sugerează ca elevul să insiste


mai mult asupra manierelor de
interpretare la Fantezie.

- Recomandă ca studiul zilnic să


includă lucrul cu metronomul și
în fața oglinzii pentru fixarea
pasajelor.

S-ar putea să vă placă și