Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

INSTITUŢIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ,,GEORGE CĂLINESCU,, CONSTANȚA


DATA:22.01.2021
DISCIPLINA: RELIGIE ORTODOXĂ
CLASA: A XI-A
PROFESOR: ARTEM M.V. NICOLAE
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:LITURGICĂ ŞI ARTĂ
SUBIECTUL LECŢIEI:SEMNIFICAŢIA AŞEZĂRII SFINTELOR ICOANE ÎN BISERICĂ
TIPUL LECŢIEI:MIXTĂ, DE SENSIBILIZARE
SCOPUL LECŢIEI:COMPLETAREA ŞI PRECIZAREA CUNOŞTINŢELOR DESPRE ICONOGRAFIE; CULTIVAREA DRAGOSTEI
PENTRU FRUMOSUL AUTENTIC

OBIECTIVE OPERAȚIONALE : La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi urmatoarele competenţe:


O1-descrierea picturii din Biserica Ortodoxă;
O2-identificarea elementelor specifice picturii bizantine;
O3-argumentarea valorii spirituale, artistice şi pedagogice a picturii religioase;
O4-stabilirea legăturii dintre icoană şi Evanghelie.

METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, lectura expresivă, problematizarea, argumentarea, observarea dirijată;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GOOGLE CLASSROOM , GOOGLE MEET , prezentări powerpoint
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală/individuala;
RESURSE:
1.OFICIALE: -Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a XI-a
-Planificarea calendaristică orientativa,clasa a XI-a
-Proiectarea unităţii de învăţare
2.Temporale: -Numărul de lecţii:1;
-Durata: 35 minute
3.Bibliografice: 1.Boghiu, Arhim, Sofian,Chipul Mântuitorului în iconografie, Editura Bizantina, Bucuresti, 2001
2.Branişte, Ene, Liturgica, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti,
1984

1
3.Branişte, Ene, Liturgica specială, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române,
Bucureşti, 1980
4.Mircea, Pr. Dr. Ioan, Dicţionar al Noului Testament A-Z, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 1980

SCENARIUL DIDACTIC
NR. ETAPELE OB. TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE ŞI MIJLOACE DE FORME DE EVALU-
CRT. LECŢEI OP. ELEVULUI PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZAR ARE
E
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Moment 2’ -Salutul -Salutul
organizato -Notarea absenţelor -Comunicarea
ric absenţelor
2. Pregăti 3’ Se adresează elevilor Elevii răspund: Explicatia Activitate
rea pentru următoarea întrebare: -...Biserica este frontală
receptarea -Care este locul de locul de întâlnire
noilor comuniune cel mai spirituala şi de Aprecie-
cunostinţe adecvat al omului cu vieţuire tainică ri
Dumnezeu? împreună cu verbale
Mântuitorul Iisus
Hristos, Capul ei.

-Ce înţelegem prin -...are două înţele-


termenii de:Biserică ? uri:
-biserică? a) acela de totalitate Conversaţia
a credinciosilor
care marturisesc
învăţătura
Domnului nostru
Iisus Hristos şi Îl
mărturisesc Cap al

2
Bisericii; Activitate Aprecie-
b)cel de lăcaş sfânt frontală ri
în care se adună verbale
credincioşii pentru
a se ruga şi locul
unde se oficiază
slujbele religioase
3. Anunţarea 2’ Se anunţa titlul lecţiei Elevii asculta şi Explicaţia Activitate
temei şi a „Semnificaţia aşezarii apoi notează în frontală
competen sfintelor icoane în caiete
ţelor biserică”
urmărite Se notează pe tabla data
şi titlul
Se precizează
competenţele lecţiei
4. Comunica 10’ Se prezintă aspecte Elevii ascultă cu Explicaţia
rea noilor esenţiale referitoare la atenţie
cunoştinţe pictura religioasă din
biserică (programul
iconografic) şi a
modalităţilor de realizare
tehnică(frescă,pictură,vitr
aliu).
Se prezinta pictura din Elevii privesc cu Observarea Activitate
biserică( altar, naos şi atenţie dirijată frontală
Pronaos,precum şi
icoanele de pe
catapeteasma şi cele
praznicale
Se discută cu elevii
despre valoarea spirituală

3
şi artistică a picturii din
biserică
5. Fixarea şi O1 10’ Se adresează elevilor Elevii răapund:
consolida următoarele întrebări: -...este un mijloc de
rea noilor -Ce reprezintă pictura întâlnire cu
cunoştinţe bisericească pentru Dumnezeu şi cu
creştinul ortodox? sfinţii,un auxiliar
preţios al Sfintei
Scripturi,al predicii,
al Cuvântului
dumnezeiesc de
-Care este rânduiala învăţătură
pictării principalelor -...după anumite
spaţii ecleziale? norme, reguli
impuse de Tradiţia
-Precizaţi sursa de Bisericii şi
inspiraţie preferată a consemnate într-o
picturii bizantine carte numită:
Erminie
O2 Solicită elevii să prezinte -...conţinutul
icoanele de pe Evangheliei
catapeteasmă. canonice, Sfânta
Tradiţie
Ce se picteaza de obicei
în altar ,naos şi pronaos? -..cu timpul
Ce se întâmpla cu picturile din
picturile din biserică Biserică se
după o anumită perioadă deteriorează
de timp? datorită actiunii
agenţilor climatici,
a fumului şi a

4
umiditaţii, a
-Cum se numesc lucrările mişcarilor tectonice
de refacere şi întreţinerea -...restaurări
picturilor?
-Cine sunt indreptăţiţi să
facă restaurări? -...numai
specialiştii, în
echipe
Precizare: interdisciplinare(
Pictarea scenelor biblice biologi, chimişti,
şi a chipurilor unor sfinţi fizicieni, pictori,
diferă de la o biserică la etc.)
alta dar nu în mod
esenţial -...pe catapeteasmă,
-Cum aflăm hramul unei în partea de sud
biserici? este pictată icoana
cu hramul bisericii
-...momente, scene,
-Ce reprezintă toate chipuri de sfinţi din
icoanele de pe istoria mântuirii
catapeteasmă? noastre(din Vechiul
şi Noul Testament)
-Voroneţ,Suceviţa,
Enumeraţi câteva dintre Humor,Probota,
mănăstirile din Moldova N.Grigorescu,
şi câţiva dintre pictorii Leonardo da Vinci,
celebri. Rafael în Apus

5
O3
6. Asocierea O4 5’ Se adresează elevilor Elevii răspund: Conversaţia Activitate Aprecie
şi următoarele întrebări: -...iconografia frontală ri
generaliza -Precizaţi corelaţia dintre reprezintă, în verbale
rea icoană şi Evanghelie limbajul culorilor
Evanghelia lui
Hristos
Prezentaţi importanţa -...prin icoane
picturii bisericeşti. creştinii descoperă
şi învata viaţa şi
faptele
Mântuitorului,
virtuţile, eroismul şi
puterea de jertfire a
sfinţilor mucenici
pentru apărarea
credinţei ortodoxe.
-Ce stare spirituală aveţi --...intrând în
atunci când intraţi in biserică şi
biserică? participând la
Sfânta Liturghie,
trăim nemijlocit
sentimentul
comunicării şi al
comuniunii cu
Dumnezeu
7. Aprecie 1’ Se fac aprecieri generale Elevii ascultă Activitate
rea şi individuale privind aprecierile frontală

6
activităţii pregătirea elevilor atât profesorului.
elevilor pentru lecţie cât şi
implicarea lor în predarea
cunoştinţelor noi
Se notează elevii care au
participat activ la lecţie
8. Precizarea 2’ Se anunţă şi se explică Elevii îşi notează Explicaţia Activitate
şi tema pentru acasă: tema in caiete frontală
explicarea Elaboraţi un eseu cu
temei tema-”Artă şi istorie în
pentru pictura religioasă şi în
acasă icoanele din Sf. Biserică”
9. Încheierea 1’
lecţiei Salutul Salutul

S-ar putea să vă placă și