Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect Didactic

Şcoala Generală
Clasa: a-VIII-a
Profesor: Pauliş Nicoleta Katalina
Unitatea de învăţare : Deprinderi de Interpretare
Detaliere de conţinut: Muzica uşoară – Muzica de divertisment,- Muzica de Jazz
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculară: arte
Durata orei : 50min.
Competenţe generale
- Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale)
- . Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale;
- Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical
Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale şi artistice
Competenţe specifice
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
.Cs.1. interpretarea cu acurateţe a unui repertoriu divers de cântece şi de teme muzicale.
.Cs.2. recunoaşterea unor lucrări muzicale reprezentative din creaţia universală
C.s.3 emiterea unor judecăţi estetice personale asupra operelor muzicale audiate
.Cs.4. analizarea unor elementele de limbaj muzical din lucrările învăţate sau audiate
C.s.5 diferenţierea caracteristicilor genurilor muzicale
C.s.6. realizarea unor scurte improvizaţii şi compoziţii muzicale
C.s.7 identificarea unor relaţii între creaţii aparţinând diferitelor arte
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activităţi de învăţare:
- Recunoaşterea lucrărilor audiate;
- Identificarea genului;
- Discutarea şi analiza lucrărilor audiate;
- Utilizarea unor resurse variate – programe de concert, reviste de specialitate, cărţi, emisiuni radio-TV;
1
- Realizarea de portofolii şi mape tematice
Resurse:;
- Audiţii (la alegere): Kumbaya (cântec tradiţional-gospel); Rhapsody in blue - G. Gershwin; When the saints go marching in; Oh
Happy Day!
- piese interpretate de Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Ray Charles, Chick Corea, Johnny Răducanu, Aura Urziceanu
-Video-proiector, laptop, cd, stick,

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea elevului


LECŢIEI
1.Moment Preiau sarcinile propuse de
organizatoric Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a lecţiei şi
profesor
pregătirea psihică pentru o lecţie de muzică

2.Verificarea temei şi a Răspund le întrebări


cunoştinţelor teoretice Va pune întrebări legate de lecţia precedenta

4. Anunţarea temei şi a
obiectivelor - se va anunţa titlul lecţiei: Muzica uşoară – Muzica de
Notează în caiet titlul lecţiei
divertisment - Muzica de Jazz

- Jazz-ul este un fenomen muzical al secolului XX, bazat pe


un mod specific de exprimare, în care fiecare executant
interpretează în manieră proprie o melodie.
Desfăşurarea lecţiei - Caracteristicile Jazz-ului sunt:
- Ritmul bogat - binar, în măsuri de patru timpi, cu

2
accentuarea timpilor slabi în acompaniament şi a sincopei în
melodie.
Elevii sunt atenţi si colaborează
- Swing-ul - este acea legănare ritmică obţinută printr-un
decalaj dintre vocea superioară şi cea inferioară. cu profesorul si consemnează in
- improvizaţia sau variaţia – crearea spontană a unor
caiete.
variaţiuni pe o temă.
- structura piesei este alcătuită în principiu din 3 părţi ABA
(tema – improvizaţia – tema)
Originea jazz-ului se află în:
- muzica negriilor din America: cântecele de muncă, cântecele
religioase, blues, (se va audia Kumbaya (cântec tradiţional-
- vor asculta cu atenţie
gospel))
- muzica de fanfară şi dans: polci, marşuri
Muzica de Jazz s-a născut în jurul anului 1900 în New
Orleans şi a parcurs trei perioade: Veche, clasică şi modernă.
În aceste perioade s-au cristalizat mai multe stiluri dintre care
amintim: dixieland, swing, be-boop, cool, hard, soul.
Structura formaţiei de Jazz poate fi:
- Orchestra mică numită şi combo care conţine:
- secţia melodică formată din:
Trompetă, trombon, clarinet şi saxofon
- secţia ritmică formată din:
Baterie şi alte instrumente de percuţie, contrabas, sau chitară
bas
- secţia armonică este formată din: pian şi chitară - armonie - ascultă cu atenţie şi
sau banjo (se va audia duetul Anca Parghel – Ozana
vizualizează componenţa
Barbancea)
orchestrei mici.
- Orchestra Mare sau big-band în care numărul
instrumentelor creşte în toate cele trei secţii şi pot fi
completate cu altele. (se va audia Rhapsody in blue - G. - ascultă cu atenţie şi
Gershwin)
vizualizează componenţa
orchestrei mari.

3
5. Consolidarea conţinutului -
propus - - Audiţii Kumbaya (cântec tradiţional-gospel); Rhapsody in
Elevii ascultă cu atenţie
blue - G. Gershwin; When the saints go marching in; Oh
happy day!; piese interpretate de Louis Armstrong, Ella
Fitzgerald, Ray Charles, Anca Parghel, Aura Urziceanu
- elevii răspund la întrebări
- profesorul va pune întrebări referitoare la audiţie şi la lecţia
predată

6. Evaluarea
10 - învăţarea întregului material predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea feed-back-ului

S-ar putea să vă placă și