Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

Clasa : a IX-a
Disciplina : biologie
Profesor: Leoncu Nicolae Daniel
Durata de desfasurare : 45 minute
Subiectul lectiei : Filumul Spermatothophyta Subfilum
Gymnospermatophyta
Scopul lectiei : Cunoasterea si caracterizarea speciilor reprezentative de
conifere si evidentierea caracterelor de superioritate fata de ferigi.
.Competente specifice
o C1:definirea conceptului de corm si cormofit,exemplificand
principalele grupe de plante
o C2: explicarea de ce ferigile sunt primele plante superioare
o C3:descrierea alcatuirii unei ferigi
o C4:explicarea modului de hranire si inmultire al ferigilor
o C5:enumerarea speciilor de conifere cunoscute
o C6:evidentierea caracterelor comune coniferelor
o C7:compararea bradului, molidul si pinul, ca morfologie si
alcatuire
o C8:observarea alcatiurii conului si sa explice inmultirea coniferelor
o C9:definireaconceptului de gimnosperme.
o C10:descrierea importantei gimnospermelor .
Resurse materiale : atlase botanice, material natural(plante ierbar) , sistem
AEL, CD, dischete .
Resurse procedurale : conversatia euristica, observatia, brainstorming,
descrierea.
Tipul lectiei : mixta.
Forma de organizare : frontal, individual, pe grupe.
Etapele Obiective Continutul Activitate elevi Metode
lectiei operationale stiintific
al lectiei
Moment -salutul
organizatoric -notarea
absentelor
C1 -Definti conceptul -Cormul este copul Conversatia
de corm, cormofit format din organe Descrierea
si exemplificati cu vegetative
principalele grupe adevarate:radacina,
de plante tulpina, frunzele, cu
tesuturi
conducatoare
lemnoase si
liberiene
-cormofitele sunt
plante al caror corp
se numeste
corm:ferigile,
gimnospermele,
angiospermele

C2 -Incadrati ferigile Ferigile sunt Brain


Reactualizarea d.p.d.v.sistematic primele plante Storming
cunostintelor cormofite, deoarece
au testuri
conducatoare si
organe vegetative

C3 -Reamintiti-va Parti componente: Observatia


alcatuirea unei -radacina Descrierea
ferigi, observand -tulpina subterana-
imaginea rizom
proiectata si cea -frunze imparipenat
din atlas compuse
C4 -Descrieti hranirea Hranire autotrofa, Activitate
si inmultirea prin fotosinteza. frontala
ferigii de camp Inmultire
asexuata,prin spori
si sexuata prin
organe
reproducatoare;desc
rierea ciclului de
inmultire

C5 -Enumerati cateva Cele mai cunoscute Observatia


Captarea specii de conifere din paduri Descrierea
atentiei si conifere,inrudite sunt:bradul,
anuntarea noii cu bradul. molidul, pinul,
teme Tema:Gimnosper ienuparul, zada cu
me-Conifere frunze cazatoare

C6 -Observand -plante de tipul


imaginile din atlas arborilor,secreta
si din rasina,de aceea se
manual,enumerati mai numesc si Observatia
cateva caractere rasinoase
Desfasurarea comune -prezinta organe
lectiei coniferelor vegetative,deci sunt
cormofite Demonstratia
-frunze in forma de
ace=aciculare,cu un
strat de ceara=cetina
-floarea in forma de
conuri :
 barbatesi in
varful tulpinii
 femeiesti la
baza
tulpinii,reprez
entand o
inflorescenta
C7 Pe baza imaginilor Observatia
proiectate,identific doua. Comparatia
ati clasele de Elevii identifica
gimnoserme, reprezentatntii
caracterele si fiecarei clase
reprezentantii

Executarea
desenelor cu conul
barbatesc=floare
simpla si cel
femeiesc=infloresce
nta pe tabla si pe
caiete,explicand
totodata conceptul
de
gimnosperma=sama
nta libera,
neinchisa in fruct.
Lipsesc ovarul,
C8,C9 stilul si Descrierea
Conul este floarea stigmatul,deci nu
coniferelor,sepa fac fructe.
rata in cele doua
sexe.Observati
alcatuirea sa.
-Tanin-tabacarie
C10 -rasina-
Importanta terebentina,colofoni
coniferelor ul,negru de fum
-uleiuri eterice-
aromoterapie-
medicinale
Feedback si
fixarea
cunostintelor
C6-C9
Completare unei
fse de evaluare

Elevii completeaza
fisa de evaluare
Filum Spermatophita

Subfilum Gymnospermatophyta

Mediul de viata: terestru, zone montane

Caractere generale:

-sunt primele plante cu sămânță=SPERMATOFITE

-sperma=sămânța ; gymnos= gol, liber, neînchis în fruct.

-plante vasculare, specii lemnoase, de tipul arborilor, secretă rășină, de aceea se mai
numesc și rășinoase ;

-prezintă organe vegetative (rădăcina de regula pivotanta, tulpina inalta si dreapta,


frunzele de regula aciculare, uninverve, acoperite de un strat de ceara-cetina) si
reproducatoare

-au țesuturi conducătoare lemnoase și liberiene), deci sunt CORMOFITE (plante al caror
corp se numeste corm: ferigile, gimnospermele, angiospermele) ;

-prezintă caractere de superioritate ca urmare a adaptării la mediul terestru:

 • vase lemnoase (plante vasculare);


 • apariția florii;
 • reproducerea sexuată, independentă de prezența apei;
 • polenizare prin vânt;
 • apariția seminței care oferă protecție embrionului.

Florile sunt lipsite de învelisuri florale (sepale, petale)

- sunt unisexuate și sunt organizate în conuri:

 • bărbătesti în vârful tulpinii, conul barbatesc este o floare simpla;


 • femeiești la baza tulpinii, reprezentând o inflorescență.

-CONUL ESTE FLOAREA coniferelor, separată în cele două sexe.

-Polenizarea este realizată cu ajutorul vântului, fecundația este simplă;

LIPSESC ovarul, stilul și stigmatul, deci NU FAC FRUCTE !!


 Reproducerea-sexuată;
 polenizare-anemofilă ;
 fecundația-simplă ;
 sămânța-prezintă un embrion cu mai multe cotiledoane (2-15), cu substanțe nutri-
tive și un învelis protector.

CLASIFICARE:

1. Clasa Cycadatae: Cycas revoluta (cele mai vechi gimnosperme, aspect ca de


palmier)
2. Clasa Ginkgoatae: Ginkgo biloba (arborele pagodelor)
3. Clasa Gnetatae: Ephedra sp.
4. Clasa Pinatae =coniferele. Datorită prezenței glandelor care produc rășină, se
mai numesc și rășinoase. Exemple: brad (Abies alba), molid, pin, tuia, jneapăr,
ienupăr, zada, etc. Din muguri se pot obține siropuri și medicamente, unele sunt
decorative, altele folosite pentru lemnul de esență tare ca și combustibil, mobilă,
etc.
5. Clasa Taxaceae: Sequoia gigantea (arborele-mamut -printre cele mai înalte plante
din lume, ajungând până la 120 de metri înălțime, 10 m în diametru, în America
de Nord).

Importanță:

-importanță ecologică-formează păduri întinse, influențând clima;

-importanța industrială-lemnul: construcții, mobilă, celuloză și hârtie, instrumente


muzicale;

-plante decorative;

-tanin-tăbăcarie;

-rășina-terebentina, sacâz, negru de fum ;

-uleiuri eterice - aromoterapie-medicinale

S-ar putea să vă placă și