PROIECT DIDACTIC
DATA:17.01.2022
LICEUL:Colegiul National ,,Gheorghe Titeica’’
CLASA:a XI-a A
PROFESOR: Vaduva Rodica Nicoleta
OBIECTUL:Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Junimea si Titu Maiorescu
TIPUL LECTIEI: însușire de noi cunoștințe
Scopul: identificarea ideilor promovate de Titu Maiorescu
Obiective operaţionale: - să enumere ideile promovate de Titu Maiorescu;
- să precizeze studiile mai importante ale criticului;
- să recunoască valoarea Junimii pentru literatura română;
- să alcătuiască un eseu privind tema tratată.
Resurse:
Materiale: fişe de lucru
Procedurale: conversaţia euristică, problematizarea, activitate frontală,
dramatizarea, jurnalul cu dublă intrare, chestionarul
Timp: 40 minute
Evaluare: aprecieri verbale şi notarea unor elevi.
Desfăşurarea lecţiei:
1. moment organizatoric (verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în catalog;
asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a
orei)
2. evaluare iniţială (verific frontal tema scrisă, făcând eventual observaţii, iar dacă
există probleme nefinalizate, va fi sugerată metoda de rezolvare
orală sau la tablă. Elevii au avut de realizat o fisa de lucru pe baza unei
poezii romantice .
3. actualizarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite anterior (Se verifică printr-o fisa de
lucru grilă informaţiile discutate în anul şcolar anterior privind Junimea şi contribuţia lui Titu
Maiorescu la dezvoltarea criticii româneşti.)
4. captarea atenţiei (se va citi un fragment din studiul lui Titu Maiorescu ,, O cerecetare critica
asupra poeziei romane de la 1867” )
5. anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (se anunţă titlul lecţiei şi se notează
pe tablă; se anunţă obiectivele operaţionale ale lecţiei)
6. dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor
A) Performanţa la care trebuie să ajungă elevii:
a) Maximă: să enumere trăsăturile perioadei junimiste; să caracterizeze studiul O cercetare
critică asupra poeziei române de la 1867; să recunoască valoarea Junimii pentru literatura
română;să alcătuiască un eseu privind tema tratată.
b) Minimă: să enumere câteva studii ce aparţin lui Titu Maiorescu; să precizeze trei aspecte ale
perioadei junimiste; să rezume importanţa Junimii.
B) Dirijarea învăţării:
Se va urmări planul:
- se vor citi informaţii despre Titu Maiorescu, Junimea şi Convorbiri literare ;
- se vor nota concluziile in caiet ;
7. evaluarea performanţelor (prin tehnica jurnalului cu dublă intrare, elevii vor trece la
etapa de reflecţie asupra temei abordate. Vor avea de realizat o fisa de lucru despre Junimea si
conceptia estetica maioresciana.
9. asigurarea retenţiei şi a transferului (elevii pun în scenă fragmentele găsite la tema pentru
acasă)
10. temă pentru acasă (Redactaţi un eseu de una-două pagini în care să prezentaţi doctrina
estetică maioresciană.