Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic de lungă durată.

Clasa a 12 - a

Eșalonarea în timp
Unități de competență Unități de conținut Tehnologia didactică Note
Nr. de ore Data
- Respectarea regulilor de comportare și Normele tehnicii securității în cabinetul 1 - Activitate frontală.
securitate în cabinetul de informatică. de informatică. - Activitate
- Respectarea regulilor de igienă a Cum să ne comportăm în cabinetul de individuală.
muncii la lecțiile de informatică. Informatică. utilizare a calculatorului. - Test.

1. Subprograme – 6 ore

- Prelucrarea datelor cu ajutorul 1.1 Subprograme: - Activitate frontală.


subprogramelor predefinite și a - probleme și subprobleme; 1 - Activitate
subprogramelor elaborate de către - programul principal și programul individuală.
utilizator. apelat; - Exercițiul.
- Organizarea comunicării între - subprograme și apeluri de
programul / subprogramul apelant și - Elaborarea
subprograme; programelor.
subprogramul apelat.
- tipuri de subprograme.
- Proiectarea structurală a algoritmului și - Depanarea
a programului. programelor
1.2 Comunicarea între Proiect:
programul/subprogramul apelant și 1 Subprograme pentru
subprogramul apelat: calculul mediilor
- modul de transfer al controlului în aritmetice și al mediilor
cazul apelului de subprograme; geometrice ale unui set de
- modul de transmitere a numere.
argumentelor și de returnare a
rezultatelor.
Eșalonarea în timp

1.3/4 Domenii de vizibilitate: 1


Unități de competență - structura de bloc
Unități a programelor;
de conținut Tehnologia didactică Note
- variabile globale și variabile 1
locale.

1.5 Sintaxa declarațiilor și apelurilor de 1


subprograme.
1.6 Evaluare sumativă 1 Test

2. Baze de date – 16 ore

- Descrierea structurii bazelor de date 2.1 Noțiuni și concepte. - Activitate frontală.


ierarhice, în rețea și relaționale. Tipuri de baze de date: 1 - Activitate
- ierarhice; individuală.
- în rețea; - Exercițiul.
- relaționale. - Studiul de caz.
Lucrare practică.
- Descrierea structurii și a funcțiilor 2.2. Sisteme de gestiune a - Demonstrarea.
sistemelor de gestiune a bazelor de bazelor de date: 1
date. - structura;
- Distingerea etapelor de elaborare a unei - funcțiile.
baze de date. Etapele de elaborare a unei baze de 1
- Identificarea rolului persoanelor date.
antrenate în elaborarea și utilizarea
bazelor de date.

- Proiectarea structurii tabelelor bazei de 2.3 Tabele: - Activitate frontală.


date. - destinația și structura tabelelor; 1 - Activitate
- Crearea tabelelor cu ajutorul sistemului - crearea tabelelor; individuală.
de asistență sau prin proiectare - introducerea datelor în tabel; 1 - Exercițiul.
independentă.
Eșalonarea în timp
Unități
- Utilizarea de competență
metodelor de introducere a - Unitățistructurii
modificarea de conținutunui tabele; Tehnologia didactică Note
datelor în tabele. - editarea înregistrărilor;
- Crearea și editarea tabelelor pentru - sortarea înregistrărilor; 1
problemele frecvent întâlnite în - căutarea și înlocuirea valorilor;
matematică, fizică, biologie, chimie,
geografie etc. - crearea și folosirea unui filtru;
- stabilirea corelațiilor între tabele 1 - Studiul de caz.
- Stabilirea corelațiilor între tabele.
- Utilizarea operațiilor destinate sortării
înregistrărilor, căutării și înlocuirii
valorilor.
Elaborarea filtrelor pentru selectarea
înregistrărilor.

- Alegerea tipurilor de interogări 2.4 Interogări:


adecvate pentru prelucrarea datelor. - destinația și structura interogărilor; 1
- Elaborarea interogărilor cu ajutorul - crearea interogărilor cu ajutorul
sistemului de asistență sau prin - Lucrare practică.
asistenților; 1
proiectare independentă. - Demonstrarea.
- Activitate frontală.
- Activitate
- Identificarea elementelor care 3.5 Formulare: individuală.
alcătuiesc formularele. - destinația și structura formularelor; 1 - Exercițiul.
- Elaborarea formularelor cu ajutorul - folosirea formularelor; 1
- Studiul de caz.
sistemului de asistență sau prin - crearea formularelor cu ajutorul 1
proiectare independentă. asistenților;

- Identificarea componentelor care 3.6 Rapoarte: Proiect:


alcătuiesc rapoartele. - destinația și structura 1
Elaborarea rapoartelor și subrapoartelor rapoartelor; 1 Descrierea etapelor de
elaborare a unei bazei de
cu ajutorul sistemului de asistență sau - crearea rapoartelor cu ajutorul 1 date (“Școala”,
prin proiectare independentă asistenților; „Biblioteca”, „Magazin” ).
Eșalonarea în timp
Unități de competență Unități de conținut Tehnologia didactică Note

3.7 Evaluare sumativă 1 Test

5-C. Programarea Web – 10 ore

- Utilizarea noțiunilor aferente resurselor 5.1 Documente Web interactive: - Activitate frontală.
Web interactive. - caracteristici generale; 1 - Activitate
- Localizarea secvențelor de instrucțiuni - marcarea secvențelor de individuală.
în documentele Web. instrucțiuni în documentele Web; - Exercițiul.
- Identificarea situațiilor care implică - inserarea secvențelor de - Studiul de caz.
utilizarea instrumentelor interactive în instrucțiuni. Demonstrarea.
paginile web.

- Identificarea instrumentelor de 5.2 Elemente primare ale unui limbaj - Activitate frontală.
programare primare. pentru programare Web: - Activitate
- Aplicarea convențiilor de sintaxă ale - convenții de sintaxă; 1 individuală.
limbajului pentru programarea web. - constante; - Exercițiul.
- Declararea datelor simple. - variabile; - Studiul de caz.
- Declararea datelor structurate. - operatori; Lucrare practică.
- Recunoașterea operatorilor și - expresii. Demonstrarea.
expresiilor limbajului pentru
programarea web. Tipuri de date simple:
1
- Utilizarea datelor în secvențele de - numere;
instrucțiuni. - caractere.
Operatori: 1
- aritmetici;
- relaționali;
- logici.
Structuri de date:
- șiruri de caractere;
- tablouri;
Eșalonarea în timp
Unități de competență Unități de conținut Tehnologia didactică Note
- obiecte.

- Precizarea modelelor de afișare și citire 5.3 Operații de intrare / ieșire / control. - Activitate frontală.
a datelor. Afișarea datelor: - Activitate
- Folosirea instrumentelor limbajului - modele de afișare; 1 individuală.
pentru afișarea și citirea datelor. - Exercițiul.
- funcții de afișare;
- Elaborarea secvențelor de cod pentru - Studiul de caz.
afișarea datelor în documentele Web. - parametrii de afișare;
Lucrare practică.
- afișarea mesajelor;
Demonstrarea.
- afișarea datelor.
Introducerea datelor:
- modele de citire; 1
- funcții de citire;
- parametrii de citire;
- citirea datelor elementare;
Controlul:
- controlul acțiunilor tastaturii;
- controlul acțiunilor unității mouse.

- Identificarea situațiilor care implică Structuri de control. - Activitate frontală.


utilizarea secvențelor de control pentru Selecția: - Activitate
programarea web. individuală.
- selecția elementară;
- Selectarea secvenței de control - Exercițiul.
adecvate pentru integrarea în cod - selecția multiplă.
- Studiul de caz.
program. Selecția în funcție de evenimente: Lucrare practică.
1
- Implementarea structurilor de control în - acțiuni tastatură; Demonstrarea.
secvențele de cod integrat în - acțiuni unitate mouse.
documentele Web.
Construcții ciclice:
- Testarea structurilor de control din
secvențele de cod. - cu contor;
- cu precondiție;
- cu postcondiție.
Eșalonarea în timp
- Precizarea funcțiilor (subprogramelor) 5.4 Funcții: Proiecte web(dezvoltarea
în codul sursă. - definire; modulelor de introducere
- Transformarea structurii codului sursă - rulare ; 1 a datelor / afișare):
pentruUnități
divizarea ulterioară
de competențăîn funcții. - returnare rezultate;
Unități de conținut Tehnologia didactică Note
Programarea funcțiilor proprii. - funcții importate. - Calculator
matematic universal.
- Asistent alimentare.
Configurator
calculator.

5.5 Evaluare sumativă 1 Test

S-ar putea să vă placă și