Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
APLICAȚII TUTORIAL 1
TVA
1. Se dau următoarele informații privind circuitul unui bun de la producător la consumatorul final:
2. O societate înregistrată în scopuri de TVA în România efectuează în luna noiembrie operațiile din
tabelul de mai jos. În luna anterioară societatea a înregistrat o sumă negativă de taxă în valoare de 1.000 lei.
Să se calculeze TVA aferentă fiecărei operații și TVA de plată sau de recuperat aferentă lunii noiembrie, în
următoarele ipoteze:
A. Societatea nu aplică sistemul de TVA la încasare
B. Societatea aplică sistemul de TVA la încasare
1
piața internă în valoare de 50.000 lei 9.500 lei 80%) = 7.600 lei
din care achită 80%
2 beneficiază de serviciile unei societăți TVAded = 19% x 11.900/1.19 TVAded = 19% x 11.900/1.19
de marketing pentru care achită = 1.900 lei = 1.900 lei
11.900 lei, inclusiv TVA
3 livrează mărfuri în valoare de 59.500 TVAcol = 19% x 59.500/1,19 TVAcol = 19% x 35.700/1,19
lei, inclusiv TVA, fiindu-i achitată = 9.500 lei = 5.700 lei
suma de 35.700 lei, inclusiv TVA
4 livrează produse în valoare de 70.000 TVAcol = 19% x 70.000 = TVAcol = 19% x 70.000 x
lei, pentru care încasează un avans 13.300 lei 30% = 3.990 lei
de 30%, restul urmând a fi achitat în
4 rate lunare, începând cu luna
următoare, conform contractului
încheiat cu beneficiarul
5 încasează o rată scadentă de 10.000 Nu mai colectează TVA, a TVAcol = 19% x 10.000 =
lei pentru produse livrate în luna colectat în luna precedentă 1.900 lei
precedentă
6 livrează mărfuri în valoare de 80.000 TVAcol = 19% x (80.000 – TVAcol = 19% x (80.000 –
lei, acordând o reducere de 10%; se 10% x 80.000) = 13.680 lei 10% x 80.000) = 13.680 lei
încasează toată suma
∑ TVAded = 9.500 + 1.900 = ∑ TVAded = 7.600 + 1.900 =
Determinarea TVA de plată 11.400 lei 9.500 lei
aferente lunii noiembrie ∑ TVAcol = 9.500 + 13.300 + ∑ TVAcol = 5.700 + 3.990 +
13.680 = 36.480 lei 1.900 + 13.680 = 25.270 lei
TVA de plată = 36.480 – TVA de plată = 25.270 –
11.400 = 25.080 lei 9.500 = 15.770 lei
Determinarea TVA de plată după TVA de plată = 25.080 – TVA de plată = 15.770 –
regularizare cu luna octombrie 1.000 = 24.080 lei 1.000 = 14.770 lei
3. O societate înregistrată în scopuri de TVA în România aplică în anul curent o pro-rată de 98%. În
luna septembrie societatea a înregistrat o sumă negativă de taxă în valoare de 10.000 lei. Să se
calculeze TVA de plată sau de recuperat aferentă lunii octombrie, știind că în această lună societatea a
efectuat următoarele operații:
2
percepe o penalizare de 0,2% la valoarea cu TVA a
facturii. Clientul achită valoarea mărfii în aceeași lună, cu
o întârziere de 5 zile.
7 vinde pe piața internă mărfuri în valoare de 20.000 lei, TVAcol = 19% x (20.000 – 10%x20.000)
acordând clientului o reducere de preț de 10% = 19% x 18.000 = 3.420 lei
8 exportă mărfuri în valoare de 2.000 lei Exportul = operație scutită de TVA, cu
drept de deducere
9 vinde mărfuri la prețul de vânzare de 20.000 lei, unei Livrare intracomunitară (LIC) =
societăți din Bulgaria care face dovada înregistrării în operație scutită cu drept de deducere
scopuri de TVA. Mărfurile se transportă din România în
Bulgaria
10 achiziționează materii prime la preț de achiziție 10.000 Achiziție intracomunitară (AIC)
lei de la o societate din Bulgaria. Societatea transmite impozabilă în România. Se aplică
furnizorului din Bulgaria codul său de înregistrare în taxarea inversă:
scopuri de TVA, iar aceasta transportă materiile prime TVAded = TVAcol = 19% x 10.000 = 1.900
din Bulgaria în România lei
Societatea Y (angrosist)
PC = 186.223,4 lei
TVA ded = 19% x PC = 35.382,45 lei
PC unitar = PC/nr sticle = 186.223,4 /10.000 = 18,62 lei/sticlă
AC unitar = cota adaos x PC unitar = 10% x PC unitar = 1,86 lei/sticlă
PV unitar = PC unitar + AC unitar = 18,62 + 1,86 = 20,48 lei /sticlă
3
PV jumătate din cantitate = 5.000 x 20,48 = 102.400 lei
TVA col = 19% x PV = 19.456 lei
Societatea Z (magazin)
PC = 102.400 lei
TVA ded = 19% x PC = 19.456 lei
PC unitar = PC/nr sticle = 20,48 lei /sticlă
AC unitar = cota adaos x PC unitar = 20% x PC unitar = 4,10 lei /sticlă
PV unitar = PC unitar + AC unitar = 24,58 lei /sticlă
TVA col unitară = 19% x PV unitar = 4,67 lei /sticlă
PA unitar = PV unitar + TVA col unitară = 29,25 lei /sticlă
5. Un agent economic importă 20.000 sticle de bere x 500 ml/sticlă cu concentrația de 10 grade Plato
în următoarele condiții:
- preț unitar: 0,5 $ / sticlă
- cheltuieli cu transportul și asigurarea mărfii pe parcursul extern, facturate separat: 2.000 $
- taxa vamală: 10%
- comisionul vamal: 0,5%
- acciza unitară: 3,53 lei / (hl x grad Plato)
- cheltuieli de transport în România până la primul loc de destinație 200 LEI
- curs de schimb: 1 $ = 4 LEI
Importatorul vinde sticlele de bere prin magazinul propriu, practicând un adaos comercial de 20%.
Să se calculeze:
- taxa pe valoare adăugată aferentă fiecărei operații
- prețul cu amănuntul al unei sticle de bere în magazin.
Q = nr. sticle x litri/sticlă = 20.000 st. x 500 ml = 20.000 x 0,5 l = 10.000 l = 100 hl
lei
Acciza: A = 3,53 x 100 hl x 10 grade Plato = 3.530 lei
hl x grad Plato
Preț import = VV + TV + Cv+ A = 48.000 + 4.800 + 240 + 3.530 = 56.570 lei
TVA ded = 19% x preț import = 10.748,3 lei (se achită în vamă împreună cu TV, Cv, A)
4
Variante de impozitare a profitului/veniturilor rezultate din activități
economice
6. O societate plătitoare de impozit pe profit prin opțiune înregistrează în anul N următoarele venituri și
cheltuieli:
Să se calculeze:
a) impozitul pe profit datorat.
b) care este valoarea impozitului pe care l-ar fi plătit societatea dacă nu ar fi optat pentru impozitul
pe profit?
REZOLVARE:
5
a) Profit contabil = venituri totale – cheltuieli totale = 950.000 – 550.000 = 400.000 lei
Limita maximă a cheltuielilor sociale deductibile = 5% x ch. cu salariile = 5% x 200.000 = 10.000 lei
Cheltuieli sociale deductibile = 10.000 lei
Cheltuieli sociale nedeductibile = 11.000 - 10.000 = 1.000 lei
6
11 Cheltuieli cu indemnizația de deplasare în interes 2.000 Ch. deductibile
de serviciu pentru 10 zile acordată pentru 2
salariați
12 Cheltuieli cu impozitul pe profit achitat în cursul 300.000 Ch. nedeductibile
anului
REZOLVARE:
Profit contabil = venituri totale – cheltuieli totale = 6.000.000 – 3.000.000 = 3.000.000 lei
Profit impozabil = profit contabil – venituri neimpozabile + cheltuieli nedeductibile – deduceri
Venituri neimpozabile = Dividende primite de la altă persoană juridică română = 500.000 lei
Cheltuielile de sponsorizare de 50.000 lei se scad din impozitul pe profit datorat dacă sunt
îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
1. sunt în limita a 7,50/00 din cifra de afaceri = 7,50/00 x (1.500.000 + 4.000.000) = 41.250 lei
2. nu reprezintă mai mult de 20% din impozitul pe profit = 20% x 470.000 = 94.000 lei.
Cheltuielile de sponsorizare care se deduc din impozitul pe profit sunt de 41.250 lei.
Impozitul pe profit după deducerea acestor cheltuieli este:
Ip datorat = 470.000 – 41.250 lei = 428.750 lei (din care 300.000 s-au achitat în cursul anului).
Impozitul pe profit rămas de plată = 428.750 – 300.000 = 128.750 lei (Se achită până la 25 martie
anul N+1.)
7
- cheltuieli sociale în valoare de 600 lei; (deductibile limitat)
- cheltuieli cu diferite impozite și taxe 1.000 lei. (deductibile)
Să se determine obligațiile fiscale aferente venitului din activități independente în următoarele
ipoteze:
A) contribuabilul este impus pe bază de norme de venit.
Norma de venit anual pentru această activitate este de 30.000 lei.
B) contribuabilul a optat pentru impunerea în sistem real.
Rezolvare:
A) contribuabilul este impus pe bază de norme de venit.
Vn = Norma de venit anual = 30.000 lei.
Iv = 10% x 30.000 = 3.000 lei
Vn = 30.000 lei > Plafon contribuții = 27.600 lei => Se datorează CASS și CAS.
CASS = 10% x Plafon contribuții = 10% x 27.600 = 2.760 lei
CASminimă = 25% x Plafon contribuții = 25% x 27.600 = 6.900 lei
Obligații fiscale totale = Iv + CASS + CAS = 3.000 + 2.760 + 6.900 = 12.660 lei
Cheltuieli sociale:
- Limita maximă deductibilă legal = 5% x cheltuieli cu personalul = 5% x 60.000 = 3.000 lei
- Cheltuieli sociale deductibile = 600 lei
Cheltuieli deductibile, altele decât cele de sponsorizare și de protocol = 100.000 + 60.000 + 600 +
1.000 = 161.600 lei
BC = venit brut – cheltuieli deductibile, altele decât cele de sponsorizare și de protocol
= 300.000 – 161.600 = 138.400 lei
Cheltuieli cu protocolul:
- Limita maximă deductibilă legal = 2% x BC = 2% x 138.400 = 2.768 lei
- Cheltuieli cu protocolul deductibile = 2.768 lei
Cheltuieli cu sponsorizarea:
- Limita maximă deductibilă legal = 5% x BC = 5% x 138.400 = 6.920 lei
- Cheltuieli cu sponsorizarea deductibile = 6.920 lei
Vn = 128.712 lei > Plafon contribuții = 27.600 lei => Se datorează CASS și CAS.
CASS = 10% x Plafon contribuții = 10% x 27.600 = 2.760 lei
CASminimă = 25% x Plafon contribuții = 25% x 27.600 = 6.900 lei
Obligații fiscale totale = Iv + CASS + CAS = 12.181 + 2.760 + 6.900 = 21.841 lei