Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROPUNĂTOR: Chiță Andreea-Gabriela
DATA: 20.01.2023
CLASA: a VI-a B
ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Explorarea mediului înconjurător
TITLUL LECŢIEI: „Călătorie în lumea animalelor”
TIPUL LECŢIEI: Jocuri pentru  dezvoltarea proceselor  psihice de bază

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.Stimularea și dezvoltarea capacității de autocunoastere, cunoașterea celorlalți 
și a mediului înconjurător  

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Să recunoască minim 5 animale din imaginile suport;
- Să-și coordoneze mișcarile pentru imitarea cel puțin al unui animal (ex.imită o maimuță);
- Să reproducă minim 2 sunete de animale indicate de către colegi și/sau propunător (ex:lătratul
de câine, cum face pisica, etc.)

OBIECTIVE SPECIFICE:
1.3. Cunoaşterea şi operarea cu elementele familiare din mediul înconjurător 
2.1. Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea proceselor  psihice de bază 

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: : conversația, observarea, exercițiul motric, explicația, demonstrația, jocul de rol.

Mijloace: imagini cu animale, planșe

Forme de organizare: Frontal -Individual

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară LUDOTERAPIE – Învățământ special primar - Dizabilități mintale ușoare și moderate
- MONITORUL
OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 520 bis/19.V.2021 885
-„Terapie Educațională Complexă și Integrată”-Ghid pentru învățătorii și profesorii educatori din
școlile speciale (deficiență mintală) – Editura Tehnopress , Iași , 2005.
Secvenţele T O Conţinutul ştiinţific al lecţiei Strategia didactică Observaţii
lecţiei i b Metode Mijloace Forme de
m . organizare
p o F G I
p
.

S-ar putea să vă placă și