Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:Şcoala Gimnazială nr. 1 Adunaţii Copăceni


Director: Mihai Ghiorghiţa
Profesor: Togan Elena Maria
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare: Credinta crestina
Subiectul lecţiei : Sfânta Taină a Maslului
Tipul lecţiei : mixtă
Scopul lecţiei : însuşirea unor cunoştinţe despre Sfânta Taină a Maslului şi importanţa acesteia în viaţa credincioşilor

COMPETENŢE GENERALE:

C.G. 1. CUNOAŞTEREA ŞI IUBIREA LUI DUMNEZEU CA FUNDAMENT AL MÂNTUIRII ŞI DESĂVÂRŞIRII OMULUI;


C.G. 4. COOPERAREA CU CEILALŢI ÎN REZOLVAREA UNOR PROBLEME TEORETICE ŞI PRACTICE ÎN CADRUL
DIFERITELOR GRUPURI;

Competenţe specifice:

C1.1- Explicarea importanţei Tainelor Preoţia, Cununia şi Maslul în viaţa creştină;


C4.1- Identificarea mesajului unor texte din Sfânta Scriptură;

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1 -să definească Sfânta Taină a Maslului;
O2 -să precizeze primitorii şi săvârşitorii sfintei taine;
O3 -să descrie modul de săvârşire a Sfântului Maslu;
O4 -să explice efectele Sfântului Maslu în viaţa creştinului;
O5 -să identifice raportul dintre Sfântul Maslu şi medicii din spitale;

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: expunerea ,conversaţia, explicaţia, lectura,observarea dirijată, exerciţiul
2. Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fișe de lucru cu texte din Sfânta Scriptură, manualul
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate pe grupe.
Resurse

Oficiale:
1. Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a VI-a;
2. Planificarea calendaristicǎ orientativǎ, clasa a VI-a;
3. Proiectarea unitǎţii de învǎţare: Credinţa creştina

Temporale
număr de lectii: 1
durata: 50 min.

Bibliografice

1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982
2. Muha,Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a VI-a, Editura ”SF. Mina”, Iaşi, 2013
3. Cucoş,Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", Iaşi, 1999.
4. Todoran, Pr.Prof. Isidor, Zăgrean, Arhid.Prof.Dr.Ioan, Teologia dogmatică, manual pentru seminariile teologice, Editura Institutului Biblic şi de
Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2000.
5. Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metode active de predare-învăţare.Metode şi aplicaţii la religie ,Editura ”Sf. Mina”, Iaşi, 2006.
6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr., Sebastian, Opriş, M., Opriş, D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba-lulia, 2006.

2
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt. Etapele lecţiei Ob. Timp Activităţile Metode Mijloace Forme de
Evaluare
op. şi de învăţă- organizare
procedee mânt

1. Momentul 2'  Salutul Icoana din


organizatoric  Rugăciunea „Împărate ceresc" clasă
 Notarea absenţelor
 Pregătirea pentru începerea lecţiei

2. Verificarea 3' Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:


cunoştinţelor Ce este preoţia?
însuşite anterior Cine săvârşeşte această Sfântă Taină?
Cine o primeşte? Conversaţia Activitate Aprecieri
Cum trebuie să fie candidatul la preoţie? frontală verbale
Care este efectul Sfintei Taine a preoţiei?
Ce putere îi dă acestuia harul preoţiei?
De la cine au primit episcopii harul preoţiei?
Şi apostolii de la cine au avut harul preoţiei?

Elevii rǎspund la întrebǎri, fiind corectaţi în rǎspunsurile


lor de cǎtre profesor, atunci când e cazul.

3. Pregătirea elevilor 3' Mântuitorul a fost deosebit de sensibil şi milostiv în faţa


pentru receptarea suferinţei. A vindecat bolile multor oameni care sufereau
noilor din diverse cauze. Ei obţineau vindecare datorită
cunoştinţelor credinţei pe care o aveau ei sau apropiaţii lor, în puterea
vindecătoare a lui Iisus. Această putere vindecătoare
Mântuitorul a dat-o apostoliilor când încă era pe pământ
„Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat Expunerea Activitate
putere ... să vindece bolile... Iar ei, plecând, mergeau frontalǎ
prin sate binevestind şi vindecând pretutindeni." (Sfânta
Scriptură).

Într-alt loc din Sfânta Scriptură Mântuitorul spune


”În numele Meu…îşi vor pune mâinile peste cei bolnavi
şi ei se vor vindeca.”(Mc.16, 17-18)

3
Aşadar, apostolii împărtăşeau celor bolnavi această
putere vindecătoare prin punerea mâinilor în numele
Domnului.
Lectura Activitate
Cu timpul însă, crescând numărul creştinilor, Sfinţii biblica frontalǎ
Apostoli n-au mai putut ajunge peste tot pentru a-şi pune
mâinile peste cei bolnavi dintre aceştia. Astfel ca, atât
Apostolii Domnului cât şi urmaşii acestora, episcopii şi
preoţii au început să împărtăşească celor bolnavi harul
divin vindecător prin ungere cu untdelemn.

”Şi ieşind ei propovăduiau să se pocăiască. Scoteau


mulţi demoni şi ungeau cu untdelemn pe mulţi bolnavi
şi-i vindecau”(Mc.6, 12-13).

01 Această lucrare a Bisericii de ungere a celor bolnavi cu


2' untdelemn sfinţit spre vindecarea de boli trupeşti şi
4. Precizarea titlului 02 sufleteşti se numeşte Maslu, de la cuvântul slav "maslo", Expunerea
şi a obiectivelor care înseamnă "ulei, untdelemn".
lecţiei 03
Vom învăţa astăzi despre Sfanta Taină a Maslului.
04
Se scrie titlul lecţiei pe tablă şi se precizează obiectivele
05 operationale
- Se citeşte lecţia nouă din manual - pe
5. 20' Lectura
fragmente, scoţând apoi ideile principale, pe
Comunicarea 01
însuşirea noilor următoarea schemă: Manualul
cunoştinţe 02
- Definiţia Sfintei Taine a Maslului;
03 - Săvârşitorii şi primitorii Tainei; Observarea
- Modul săvârşirii Tainei; dirijată Activitate Aprecieri
04 - Efectele Sfântului Maslu în viaţa noastră; frontalǎ verbale
- Raportul dintre Sfântul Maslu şi medicii din spitale.
05
Se prezintă câteva imagini ce reprezintǎ momentele Video-
principale ale sǎvârşirii Sfintei Taine a Maslului. proiectorul
01
6. Fixarea şi 02 8' Se distribuie fiecărei grupe de elevi câte o fişǎ de
sistematizarea 03 lucru (Anexa 1 şi 2) Exerciţiul Fişe de Activitate Aprecieri

4
cunoştinţelor 04 lucru pe grupe verbale
05 Pe parcursul feed-back-ului profesorul intervine cu
precizǎrile corespunzǎtoare. Conversaţia

7. Asocierea, 8' Se distribuie elevilor câte o fişǎ de lucru Anexa nr.3 Exerciţiul
generalizarea, Fişe de Activitate Aprecieri
aplicarea Se cere elevilor ca sǎptǎmâna aceasta sǎ participe la lucru individuală verbale
slujba Sfantului Maslu, care se oficiază vinerea la ora Conversaţia
17.00 şi sǎ relateze sentimentele pe care le-au trǎit şi
învǎţǎturile însuşite.

8. Aprecierea 1 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind Notare în


activităţii elevilor pregătirea şi implicarea elevilor la orǎ. catalog
2’
9. Precizare şi Se împart fişe cu tema pentru acasă şi se explică. Explicaţia Fişe de Activitate
explicarea temei lucru frontalǎ
pentru acasă

10. Încheierea 1’ Rugǎciunea „Tatăl nostru” Icoana din


activitǎţii Salutul clasă

OGLINDA TABLEI

Sfânta Taină a Maslului

- Maslul este Taina în care, prin rugăciunile preoţilor şi prin ungerea cu untdelemn sfinţit, se împărtăşeşte credincioşilor bolnavi harul vindecării de
bolile sufleteşti şi trupeşti, precum şi iertarea de păcate
- Cei care săvârşesc aceasta Sfântă Taină sunt preoţii Bisericii între 2 şi 7 preoţi, iar primitorii tainei sunt creştinii bolnavi. Pentru aceasta preoţii
sfinţesc mai întâi untdelemnul, apoi se citesc succesiv, 7 fragmente din cartea Apostolul, 7 fragmente din Sfânta Evanghelie, 7 rugăciuni pentru
tămăduirea bolilor şi se ung credincioşii, de 7 ori, cu undelemnul sfinţit.
- Efectele Sfintei Taine a Maslului sunt vindecarea de bolile trupeşti şi sufleteşti şi iertarea păcatelor, aşadar când ne îmbolnăvim este bine să
apelăm atât la medici cât şi la slujitorii Bisericii.

S-ar putea să vă placă și