Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR: PROF... CLASA: a IX-a DISCIPLINA: Limba i literatura romn UNITATEA DE NVARE: DRAGOSTEA SUBIECTUL: Drumuri nemarcate - Nora sau Balada znei de la Blea-lac, de Mircea Nedelciu ora III (Parodia) TIPUL LECIEI: mixt COMPETENE GENERALE: 1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare 2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare 3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare COMPETENE SPECIFICE: Utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte Identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate Exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele receptate Aplicarea unor tehnici viznd nelegerea textelor literare sau nonliterare Analizarea componentelor structurale i expresive ale textelor literare studiate i discutarea rolului acestora n tratarea temelor Aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textelor literare studiate Argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate RESURSE: - capacitile de nvare ale elevilor; - cunotinele lor anterioare; lectura integral a textului - timp la dispoziie: o or ( 50 de minute )

STRATEGII DIDACTICE: 1. Metode i procedee didactice: conversaia euristic, problematizarea, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiul. 2. Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu activitatea individual i pe grupe 3. Mijloace didactice: retroproiector, flipchart, fie cu aspectele structurale ale textului comentat; MATERIAL BIBLIOGRAFIC: NEDELCIU, Mircea, Efectul de ecou controlat, Ed. Cartea Romneasc, Bucureti, 1981 CRTRESCU, Mircea, Postmodernismul romnesc, Editura Humanitas, Bucureti, 1999 MUAT, Carmen, Strategiile subversiunii. Descriere i naraiune n proza postmodern romneasc, Ed. Paralela 45, Piteti, 2002 PNZARU, Ioan, Practici ale interpretrii de text, Ed. Polirom, Iai, 1999 PETRESCU, Liviu, Poetica postmodernismului, Ed. Paralela 45, Piteti, 2003 STEELE, JEANNIE, L., MEREDITH, KURTIS, S., TEMPLE, CHARLES, Lectura i scrierea pentru dezvoltarea gndirii critice, Caiete, vol. I-II, Centrul Educaia 2000+ *** Text literar i contexte, Lucrrile simpozionului naional de didactic a limbii i literaturii romne,ediia a VI-a 2005, coordonatorul volumului Monica Onojescu, Casa Crii de tiin, Cluj-Napoca, 2006 Perspective. Textul epic, Revist de didactica limbii i literaturii romne, nr. 2/2004

Etapele leciei Timp Organizarea activitii ( 1)

Obiective operaionale

Activiti de nvare/ Coninut tiinific adecvat

Strategii didactice - se stabilete ordinea n clas; - asigurarea celor necesare desfurrii leciei; - notarea absenelor; - mprirea elevilor pe grupe.

Evaluare

Actualizarea cunotinelor anterior dobndite ( 5 ) Captarea ateniei ( 5 ) Anunarea temei i a obiectivelor ( 2 ) Conducerea nvrii ( 10 ) S precizeze trsturile de personaj de basm ale Norei

Analiza temei pentru acas: Dac ai fi scriitor ce final ai da unei poveti de dragoste: happy-end (final fericit) sau final nefericit? Precizai avantajele i dezavantajele fiecruia. Spunei dou finaluri posibile (unul bun i unul ru) pentru un film de dragoste n care o tnr dintr-o familie bogat este iubit de un biat srac. Se anun tema leciei Nora sau Balada znei de la Blea-lac, de Mircea Nedelciu ora III (Parodia)

- conversaia; - controlul caietului de teme ( cu observaii i cu aprecieri ); - exerciiu de dezghe;

Evaluarea temei pentru acas prin aprecieri verbale

Este Nora o zn? Aducei argumente polemice pentru - activitatea pe grupe cele trei variante de rspuns: da; nu; i da i nu. - conversaia Luai n considerare faptul c n basme znele nu au nume, reprezint categorii generice: frumoasa, mezina, scorpia. Poate fi Nora ncadrat ntr-o astfel de tipologie? Argumentai. Se mpart elevilor fie de lucru cuprinznd fragmente din Ca form discursiv de

Obinerea performanei (5)

S lectureze textele date pe fie S precizeze rolul alternrii registrelor stilistice n conturarea sensurilor S asocieze faptele citite cu ntmplri din experiena proprie

text n registre lingvistice diferite: limbaj poetic, al prozei literare, cel cotidian, inclusiv argotic. Urmrii dispunerea acestora n structura textului observnd cum ele se echilibreaz reciproc Precizai care este efectul alternrii registrelor stilistice asupra sensurilor textului.

rezolvare a acestor itemi, elevii pot folosi disertaia (succint prezentare oral) i / sau compoziia scris

Este decorul (oraul i muntele) un simplu fundal al acestei poveti de dragoste sau reprezint mai mult dect att? - conversaia; - activitate frontal; Argumentai rspunsul. Definii decorul care credei c v este specific (sau v place) fiecruia dintre voi (spaiu nchis / spaiu deschis, sat / ora, es / munte). n ce situaii l putei simi ca pe un ajutor, o bucurie, un obstacol etc.? Poate fi considerat textul parodia unei balade? Pornii de la definiia parodiei, imitaia unui text sau a unui stil, a unui mod de exprimare, prin care se urmrete un efect umoristic, de obicei prin accentuarea i caricaturizarea trsturilor caracteristice ale originalului i de la definiia baladei, poem epic, incluznd adesea i secvene lirice, cu subiect eroic, fantastic, legendar, istoric, etc. Parodia se bazeaz pe ironie, procedeu prin care vorbitorul las s se neleag altceva dect ceea ce spune, de obicei contrariul. Ce ar fi devenit textul fr ironie? Gndii-v la telenovele i la felul n care este obligat spectatorul s plng la scena brutalei despriri dintre cei doi ndrgostii, dintre

ntrirea rspunsurilor prin aprecieri verbale

Obinerea feedbackului (10)

- expunerea - problematizarea - conversaia; - activitate frontal; ntrirea rspunsurilor prin aprecieri verbale

S aplice

Evaluarea formativ (10)

conceptele operaionale de parodie i ironie

mam i copil, etc. Portretul znelor din povetile de azi mai seamn cu cel al - activitate frontal znelor din basme? Enumerai trei atribute fizice i trei - conversaia sufleteti pe care le are zna din lumea de azi, fie ea colega de banc, actria preferat sau top-modelul din revist. Dar dac portretul s-ar reduce la o singur calitate esenial, ce ai alege? Relatai n scris un eveniment politic recent, parodiind stilul tirilor de la televiziune.

ntrirea rspunsurilor prin aprecieri verbale

Asigurarea reteniei i a transferului (2 )

Nora sau Balada znei de la Blea-lac, de Mircea Nedelciu Fia de lucru Sarcini de lucru: 1. Citii cu atenie fragmentele de mai jos. 2. Urmrii dispunerea variatelor registre stilistice n structura textului observnd cum ele se echilibreaz reciproc 3. Precizai care este efectul alternrii registrelor stilistice asupra sensurilor textului. Registrul limbajului poetic Scpat de sub frnghii, animalul zvcnete o, ct speran n nrile lui i-n dra de aer pe care-o urmeaz! Ct de adnc ochii cei umezi n zare se-afund, cum rmn nemicai o secund, cum Nora la rndu-i privete la cer i cum, n seara crescnd, amintirile dreptul la via i-l cer Nori i muni atunci coboar peste Nora cea frumoas, se ating uor de dnsa, mngiere unduioas, o privesc, o strng n brae, o iubesc ca pe o sor i o poart lin pe brae, peste vrfuri, cam o or. Zile trec peste ora, peste coal, peste munte, primvara se ivete, mai nti ca un grunte. Mai apoi ca un torent, ca o briz, ca o mare, ca un vnt care ridic de pe carte ochii fetei i-i nal ctre cer. Ce s fie acolo, oare, unde psrile pier, unde vulturii cei aprigi, transformai n puncte negre, nghiii-s de mister? Registrul prozei narative Nora-i nc o copil, aipe ani abia-mplini, crede-n vise, n iubire, i dorete cinci copii i pe Doru l urmeaz. El e monitor de schi. i vorbete despre munte, despre vnt i despre stele, despre cini de vntoare, de cabane i castele. Ea-l zrete cnd, din clas, pe fereastr-n sus privete, printre norii de sub creast el apare i zmbete. Au urcat mai nti spre Cibin i, dup-o zi de mers, ajuns-au la refugiul Cnaia. O sptmn ntreag s-au tot splat dimineaa pn la bru cu apa rece a izvorului, au tot mncat conserve i s-au iubit n tcere. [] Au trecut apoi prin Cindrelu i Oaa. napoi au venit pe la Pripoare i Crin. Ca s evite oraul, au urcat ctre Prejba. De acolo, cu mult curaj i incontien, trecur Oltul i urcar la Claia Bulzului, Chica Fedeleului i Ttaru, ca s ajung (n aceeai zi!) pn aproape de Suru. Se-nnoptase, desigur, i creasta, la vreme ca asta, nu iart. S-au oprit aadar. Registrul limbajului cotidian Vraja, dar, curnd se stinge, magazinele se-nchid, Nora alearg-n graba mare s nu-nchid i la Big. i-astfel Nora se decise i fugi-ntr-o zi de-acas. Nu ls drept semn n urbe dect un bilet pe mas. Jocul din seara precedent rencepu, dar ea i spl, iat, lui Doru prima cma. Aceasta era, deci, proza cea lung a primei iubiri. La Negoiu se hrnir cu conserve. Doru prea chiar puin indispus.

cnd Nora din nou vru s-i spele ceva i-i ceru lui Doru ciorapii. El refuz categoric. Ea insist. El din nou refuz. Ea vru s-i smulg din mini i atunci el i arunc n prpastie. Nora plnse nervos, cu sughiuri. - Ar fi bine s-i gsesc un serviciu! Spuse Doru n dimineaa plecrii de la Plai. Trebuie s ne gndim i la mijloacele de trai!

S-ar putea să vă placă și