Sunteți pe pagina 1din 8

1

LICEUL TEHNOLOGIC MATEI BASARAB, CRAIOVA


Profesor :DRINCEANU CORNELIA
Student: Bandoi Aurel
Forma de invatamant : LICEU TEHNOLOGIC
Filiera : TEHNOLOGICA
Specializarea: CONSTRUCTII, INSTALATII SI LUCRARI PUBLICE
Modulul I : CONSTRUCTII
Clasa: IX
An scolar: 2013 - 2014

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA

Tema : CONSTRUCTII
Competente generale:
Dezvoltarea la elevi a capacitatilor de observare,de analiza si de interpretare a proceselor
tehnologice,de sesizare a implicatiilor dezvoltarii tehnice asupra mediului inconjurator si a
societatii in general.
Incurajarea cooperarii si dezvoltarea competentelor de lucru in echipa,stimularea
curiozitatii pentru cercetarea unui fenomen sau a unui proces.

LECTIA- ELEMENTE DE FINISAJ

~PLAN DE LECTIE~

Tema: ELEMENTE DE FINISAJ

Tipul lectiei: Recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelor varianta lecie bazat pe
un plan alctuit de profesor

Obiective operationale:
La sfarsitul activitatii didactice si pe parcursul acesteia elevii trebuie sa fie capabili:
O1 elevul sa cunoasca definitia elementelor de finisaj
O2 elevul sa reuseasca sa clasifice diverse tipuri de finisaj
O3 elevul sa recunoasca diferitele tipuri de finisaje
O4 elevul sa poata preciza ce tip de finisaj este reprezentat.


Activitati de invatare:
A1. Realizarea unui portofoliu cu tema Elemente de finisaje.
A2. Definirea in mod corect a finisajelor unei constructii.
A3. Descrierea modului in care se clasifica elemente de finisaj ale unei constructii.
A4. Motivarea necesitatii unei anumite clasificari a elementelor de finisaj unei cladiri.
A5. Recunoasterea tipurilor de elemente component ale unui finisaj in functie de
clasificarea lor.
A6. Descrierea elementelor constructive ale unui finisaj
A7. Descrierea alcatuirii diverselor elemente finisaj
A8. Recunoasterea tipurilor in functie de materialul din care sunt executati.
2



Competene derivate:

CD1.Definete corect diversele tipuri de finisaj
CD2.Identific diferitele tipuri de finisaje
CD3.Descrie corect modul de clasificare a finisajelor
CD4.Utilizeaz corect manualul, fiele de lucru, modelele tehnice puse la dispoziie.
CD5.Prelucreaz corect datele, informaiile i schemele reprezentate computerizat
CD6.Stabilete corelaii ntre timpul de munc individual i sarcinile de lucru.
CD7.Colaboreaz cu colegii n munca de echip.
CD8.i asum responsabiliti i are capaciti de adaptare la situaii noi n ora de curs.
Continuturi:
C1 Definirea notiunii de element de finisaj
C2 Clasificarea elementelor de finisaj
C3 Clasificarea tipurilor de finisaj
C4 Detalierea anumitor tipuri de finisaj
Resurse:
Continutul portofoliului a fost alcatuit pornind de la competentele fixate si in stransa
legatura cu manualul si prevederile programei scolare.
Din punct de vedere al capacitatilor de invatere,de investigare, de informare clasa este
omogena si poseda resurse suficiente avand in vedere competentele stabilite.

Resurse materiale;
Materiale informative - demonstrative
Fise de lucru,plan de intocmire a portofoliului
Test de evaluare sumativa;
Videoproiector,creta , tabla,cataloage, pliante.
Materiale pentru formarea si exersarea deprinderilor (investigare, exersare, formare)
Materiale si mijloace de invatamant mixte (manual, indrumatoare de laborator, prezentari
power point)
Materiale de evaluare a rezultatelor invatarii (fise, teste, modele de evaluare practica, orala)
Temporale: 1 ora

Locul de desfasurare a activitatii:
Sala de clasa
laborator de instalatii
Strategii didactice:
Conversatia euristica
Explicatia
Expunerea
Descoperirea
Experimentul de laborator
Jocuri didactice
Studiul individual
Forme de organizare a invatarii:
Activitate independent culegerea informatiilor
Activitate frontal expunerea portofolilor
Pe grupe de
3

~STRUCTURA LECTIEI ~


ETAPELE LECIEI
Activitatea desfurat de:

PROFESOR

ELEVI


1. Organizarea clasei
Salutul, verificarea prezenei
Verificare mijloacelor didactice pregtite:
retroproiector, laptop, fiele de nvare
ale elevilor, mostrele de materiale,
portofoliul elevilor, caietele de notie,
reviste de specialitate, pliante, articole,
instrumente de scris, etc.

Rspund solicitrilor
profesorului

2. Captarea ateniei
elevilor
Captarea ateniei Guiness book-
construcii
Prezint ordinea desfurrii leciei,
modul de desfurare,
Enumer obiectivele propuse a fi realizate
Traseaz sarcini
Propune organizarea activitii
Noteaz elevii

Urmresc prezentarea
profesorului, i pregtesc
materialele necesare
desfurrii orei, accept
propunerile profesorului

3. Realizarea evalurii
cunotinelor unitii
de nvare propuse:

Proiecteaz imagini pe care trebuie s le
recunoasc i s le explice
Profesorul dirijeaz pe baza planului
adresarea ntrebrilor i receptarea
rspunsurilor
Noteaz
- Se ofer s rspund
- Elevii pe principiul
dominoului, i adreseaz
ntrebri i rspund, jucnd pe
rnd rolul profesorului
- Se autoevalueaz i evalueaz
colegii.

4. Prezentare lecie
nou:Pereti din
zidarie

Prezint lecia n Power Point activnd elevii,
oferind i o fi de lucru ce se completeaz pe
parcursul leciei


Particip la lecie

5. Activitate de
extindere

Activitate de anticipare


Prezint eseul Elemente de
finisaj

6. Aprecierea leciei i
precizarea temei de
acas
* Realizarea fiei de nvare
*completarea portofoliilor

Noteaz


7. Moment de final
susinut de profesor

Elemente de finisaj


Urmresc


4



FISA DE DOCUMENTARE


ELEMENTE DE FINISAJ
Elementele de finisaj fac parte din categoria elementelor nestructurale ale
cldirilor, care au rolul de a completa structura de rezisten i spaiul construit
astfel nct s creeze cldiri confortabile, estetice, igienice i adecvate desfurrii
activitilor, n condiii optime, corespunztoare exigenelor specifice activitilor
respective.

Principalele elemente de finisaj sunt: tencuielile, placajele, zugrvelile, vopsitoriile
i tmplria.
TENCUIELI
Tencuielile sunt elemente de finisaj care se aplic pe suprafaa brut a pereilor,
tavanelor, stlpilor sau altor elemente de construcie. Ele trebuie s corespund
unor exigene specifice referitoare la durabilitate, rezisten la foc, mecanice (o
anumit rezisten mecanic i aderen pe suprafaa suport), estetice i
economice.
Tencuielile sunt realizate prin procedee umede, din mortare pentru tencuieli (liant,
agregat i ap). Fiind executate pe suprafee mari, se caracterizeaz printr-un
consum mare de manoper. Pentru a reduce consumul de manoper i durata de
execuie, s-au realizat utilaje pentru execuia mecanizat a tencuielilor.
Unde este posibil se renun la tencuielile clasice, acestea fiind nlocuite cu
tencuieli subiri (care se aplic pe elemente din beton executate n cofraje metalice,
pentru rectificarea suprafeelor) sau se renun uneori complet la tencuieli prin
realizarea betoanelor aparente sau a altor tipuri de finisaje, care dei sunt mai
scumpe, ofer o durabilitate mare i aspect estetic superior.
Clasificarea tencuielilor :
a) dup poziia n construcie: interioare i exterioare;
b) dup rezistena la aciunea umiditii: nerezistente (cu liani nehidraulici: ipsos,
var, argil), semirezistente (din ciment i var) i rezistente (impermeabile, din ciment
sclivisit sau ciment cu adaosuri hidrofobe);
c) dup natura suprafeei pe care se aplic: pe crmid, beton, ipci de lemn,
trestie, plas de rabi etc.;
d) dup modul de prelucrare a feei vzute:
- brute, cu suprafaa prelucrat grosier;
- obinuite, cu suprafaa dricuit (dricuite); - gletuite, cu suprafaa dricuit i
gletuit (glet - strat subire din past de var, ipsos sau ipsos plus var, eventual i cu
alte adaosuri);
5

- sclivisite, executate din mortar de ciment cu suprafaa netezit cu past de ciment,
utilizate la ncperi cu umiditatea interioar ridicat sau la construcii pentru
nmagazinarea apei (bazine, rezervoare, decantoare);
- tencuieli subiri, pentru rectificarea suprafeelor relativ netede din beton turnate n
cofraje metalice (monolite sau prefabricate);
- decorative, care pot fi simple (dricuite, dar cu stratul vizibil colorat), stropite, n
calcio-vechio (prelucrate n relief), prelucrate n forme ordonate (n evantai sau alte
forme), din terasit sau dolomit, din piatr artificial (similipiatr), n imitaie de
marmur (tuco-marmur), tencuieli graffito (cu desene n relief).
n general, tencuielile sunt alctuite din trei straturi
(Fig.11.1) :
priul de 2-3 mm grosime, care asigur aderena,
realizat din ciment de consisten plastic, de regul fr
nisip. n mod obinuit nu se aplic pe suprafee din
zidrie;

grundul are rolul de a acoperi neregularitile din
perete (guri, abateri de la verticalitate). Are grosimea de 1-3 cm i se aplic n
straturi de cca. 0,8 cm grosime;

stratul vizibil (tinciul), care d forma i aspectul definitiv al tencuielii. Are grosimea
de 2-4 mm, fiind realizat din mortar cu nisip fin (cu granule mai mici de 1 mm).

Tencuielile brute se realizeaz fr tinci.
La suprafee cu plas de rabi nu se aplic priul, ci un strat suport numit mir (din
mortar de var cu ipsos sau var cu ciment - dup cum e i mortarul din grund), care se
aplic pe plasa de rabi, dup care urmeaz grundul i tinciul.


6






Zugrvelile se realizeaz pe baza unor compoziii alctuite din liant, ap, material
de umplutur i pigmeni. Ca liant se poate folosi varul (n acest caz zugrvelile se
mai numesc spoieli sau vruieli), cleiuri, silicai sau casein. Ca material de
umplutur se folosete huma (argil uscat i mcinat), care d consisten
compoziiei (nu este necesar n cazul spoielilor, unde varul are rol i de material de
umplutur).
Zugrvelile pot fi simple (ntr-o singur culoare) sau decorative, cu liniatur,
stropite cu praf de mtase sau de mic, rolate, tufuite, cu desene, n relief (zugrveli
n calcio-vechio, executate din past de ipsos prin stropire). Obinuit se realizeaz n
2-3 straturi, primul strat fiind grundul, care asigur aderena pe suprafaa suport.
Cele mai utilizate zugrveli sunt acum cele care utilizeaz aa numitele vopsele
lavabile, care se livreaz gata preparate i ambalate n bidoane de plastic.

7












PLACAJE

Placajele sunt elemente de finisaj alctuite din plci aplicate pe perei sau stlpi,
att la interior, ct i la exteriorul construciilor. Au rolul de protecie, igienic i
estetic. Comparativ cu alte sisteme de finisare, placajele sunt mai scumpe, dar
permit realizarea de soluii estetice calitativ superioare astfel c investiia iniial se
amortizeaz n timp datorit costului redus de ntreinere i durabilitii mari de
exploatare.
Placajele se pot clasifica astfel:
a) Dup forma i dimensiunile plcilor: din plci mici (de forme ptrate,
dreptunghiulare sau hexagonale) i din plci mari.
b) Dup modul de prindere pe suprafaa suport: cu mortar, adezivi sintetici, legturi
metalice sau prinderi combinate.
c) Dup natura plcilor: naturale i artificiale (din faian, beton, sticl, materiale
plastice etc.).
d) Dup poziia n construcie: interioare i exterioare.

Placajele se aplic la toate tipurile de
cldiri, ncperi ude sau locuri cu circulaie
mare: la cldiri de locuit (buctrii, bi),
social-culturale i administrative (grupuri
sanitare, holuri), spitale etc.
O categorie distinct a placajelor o
reprezint lambriurile, realizate n spaii cu
circulaie mare (holuri, antreuri), dar i n
camere, din produse de lemn sau material
plastic imitnd lemnul sau marmura.
Aplicarea la exterior presupune analiza
comportrii higrotermice a peretelui
8

deoarece, n timp de iarn placajele reprezint bariere de vapori, un risc de condens
sub placaj, cu risc de desprindere i cdere a plcilor. Se prevd fie bariere de vapori
aplicate pe suprafaa cald a stratului termoizolant sau pe suprafaa interioar a
peretelui fie realizarea unui strat de aer ventilat spre partea exterioar a peretelui

S-ar putea să vă placă și