Sunteți pe pagina 1din 6

Gabriela Mocanu

P.I.P.P., An III, Gr. I

PROIECT DIDACTIC
Data:.............................
Clasa: a II-a
coala: ...............................
Practicant: ....................................
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul: Cuvinte cu sens asemntor
Tipul de lecie: predare - nvare
Obiectiv fundamental: s sesizeze nlocuirea unor cuvinte cu altele cu sens asemntor.
Obiective operaionale:
O1 s nlocuiasc anumite cuvinte dintr-o propoziie, fr ca nelesul acesteia s se schimbe;
O2 s identifice modaliti de evitare a repetrii unui cuvnt dintr-un text dat;
O3 s scrie grupuri de cte dou cuvinte cu sens asemnator;
O4 s-i mbogeasc vocabularul prin folosirea cuvintelor cu sens asemntor;
Strategii didactice:
1. Metode i procedee: explicaia, conversaia, observaia, exerciiul, dialogul
2. Resurse:
a) materiale: manualul, texte
b) de timp: 50 min
c) bibliografice: Biru, Rodica S dezlegm tainele limbii romne, Ed. Cargo, Craiova, 2001
3. Forma de organizare a activitii: frontal, individual

Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

Timp
Evenimentul

Op.

Metode i

Mijl. de

procedee

nvm.
Manual,
caiete,
imagini

Pregtirea manualelor, caietelor, imaginilor


ajuttoare.

2 min

Se discut tema pentru acas cu precizrile de Conversaia


rigoare.

cunotinelor
5 min
Captarea ateniei

Anunarea

Coninuturile nvrii

1 min

organizatoric
(Re)actualizarea

Strategii didactice

alocat

didactic
Moment

Ob.

2 min

subiectului
Dirijarea

15

nvrii

min

O2

Se citesc dou texte aproape identice (vezi Textul Dialogul.


1 din anex). nvtoarea ntreab cum s-a evitat
Observaia
repetarea cuvntului zpad n a doua variant a
textului. Copiii dau diverse rspunsuri
nlocuirea cuvntului zpad cu alte cuvinte cu
acelai neles, de exemplu omt, nea.

Se anun subiectul:
Explicaia
- Astzi vom nva despre diferitele sensuri ale
cuvintelor, vom nva s nlocuim unele cuvinte
cu altele pstrnd sensul enunurilor.
- Alegei textul n care nu se repet prea des Exerciiul
acelai cuvnt, dintre cele dou.
- Haidei s citim urmtoarele enunuri i s
gsim cuvinte cu care putem nlocui
cuintele nsemnate, fr a schimba sensul
propoziiilor.

Textul 1

Evaluare

Evaluez
capacitatea
de a
identifica
modaliti de
evitare a
repetrii unui
cuvnt dintrun text dat;

Enunuri

Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

O1

Fixarea

10

deprinderilor

min

Realizarea

O3

Scriei cuvinte cu sens asemntor pentru fiecare Exerciiul


cuvnt de mai jos. Alctuii dou propoziii:
Trist, crare, drapel, ar, scund, prunc, vorb,
opie

5 min

O4

Se revine la textul din manual, Criasa Zpezii, Exerciiul


se citete de ctre copii i se cere identificarea
cuvintelor cu sens asemntor.

10

O4

feedbackului
Asigurarea

Se dau i cteva exemple.


Pe geam se es flori sclipitoare. (strlucitoare)
Au nceput s roiasc albinele cele albe. (s
zboare)
Aa zicea bunica.
Se topete ndat.
- Copii, cuvintele zice, spune, griete sunt
cuinte cu sens asemntor. Cunoaterea
Explicaia
i folosirea lor ne ajut s ne mbogim
exprimarea i s evitm repetarea
suprtoare a cuvintelor n text.
- nlocuii acum cuvintele nsemnate cu alte
cuvinte cu acelai neles:
Toamna s-a dus de la noi.
Exerciiul
A sosit iarna.
Sniuele joac iute.
Copiii sunt fericii.

Evaluez
capacitatea
de a nlocui
anumite
cuvinte dintro propoziie,
fr ca
nelesul
acesteia s se
schimbe;

Evaluez
capacitate de
a scrie
grupuri de
cte dou
cuvinte cu
sens
asemnator;

Acum, v rog s v grupai n grupuri de Explicaia

Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

reteniei i a
transferului

min

cte patru i s scriei cte un scurt text Exerciiul


despre Criasa Zpezii. Evitai repetarea,
folosind cuvinte cu sens asemntor.
Sau completarea unei fie de lucru (vezi
anexa)

Textul 1

Peste tot s-a aternut zpad.


Casele, pomii, drumurile s-au
mbrcat cu haine de zpad.
Totul este alb i sclipitor.
Ce tare scrie zpada sub
bocancii trectorilor!

Peste tot s-a aternut zpad.


Casele, pomii, drumurile s-au
mbrcat cu haine de omt.
Totul este alb i sclipitor.
Ce tare scrie neaua sub
bocancii trectorilor!

Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

Anexa:
1. Bareaz ce este fals:
Barbar nseamn:
- primitiv
- slbatic
- grosolan
- hain
Tiran nseamn:
- despot
- dictator
- stpn
- domnitor
Soart nseamn:
- destin
- via
- menire
- divinitate
Naiune nseamn:
- popor

Gabriela Mocanu
P.I.P.P., An III, Gr. I

naie
neam
norod

2. Observ! Un cuvnt poate avea mai multe sensuri.


Crud
Mrul este crud i acru.
E nc crud flcul, nu-l poi lua la coas!
Laptele e crud, fierbe-l!
Boierul era un om crud.
Soarta noastr fuse crud de-ast dat.
Verdele crud al primverii vestea renvierea naturii.
nlocuiete cu: necopt, fraged, nefiert, hain, nemiloas, proaspt
3. Formeaz perechile de cuvinte cu acelai neles:

Naiune
Strnepot
A se detepta
Fal
Triumftor
Soart

a se trezi
popor
urma
destin
renume
biruitor

S-ar putea să vă placă și