Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA SAVIN POPESCU GIURGIU


PROFESOR: IORDACHE (cas. IVAN) IRINA STELUTA
OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA
CLASA a VI a B
TITLUL LECTIEI PARTILE DE VORBIRE
TIPUL LECTIEI LECTIE DE RECAPITULARE
COMPETENTE SPECIFICE:
- identificarea diverselor parti de vorbire
- identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj cu scopul intelegerii sensului global al
acestuia
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa recunoasca partile de vorbire din texte date
O2- sa alcatuiasca enunturi in care un cuvant/ parte de vorbire sa aiba un anumit caz
O3- sa analizeze morfologico-sintactic parti de vorbire date intr-un text.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul
FORME DE ORGANIZARE A INVATARII : activitate frontala, activitate individuala,
activitate pe grupe
MIJLOACE DE INVATAMANT : fise de lucru
TIMP DE LUCRU : 50 min

ETAPELE
LECTIEI
Moment
organizatoric

OB.
OP.

Se pregatesc cele necesare pentru inceperea


orei. Se asigura linistea si disciplina in clasa
pentru o buna desfasurare a activitatii
didactice.
Cadrul didactic va pune elevilor intrebari
privitoare la partile de vorbire studiate :
- Cu ce se ocupa morfologia ?
- Enumerati partile de vorbire.
- Care sunt partile de vorbire flexibile si care
sunt cele neflexibile ?
- Ce inseamna parti de vorbire flexibile si parti
de vorbire neflexibile ?
- Definiti - substantivul, articolul, adjectivul,
pronumele, numeralul, verbul etc
Cadrul didactic enunta obiectivele lectiei :
- sa recunoasca partile de vorbire din texte date
- sa alcatuiasca enunturi in care un cuvant/
parte de vorbire sa aiba un anumit caz
- sa analizeze morfologico-sintactic parti de
vorbire date intr-un text.

Captarea atentiei

Enuntarea
subiectului
lectiei si a
obiectivelor
stabilite
Dirijarea
invatarii

Obtinerea
performantei

Evaluarea
Asigurarea
retentiei si a
transferului

ELEMENTE DE CONTINUT

O1
O2
O3

Cadrul didactic imparte elevilor fise de lucru


cu diverse cerinte privitoare la partile de
vorbire recapitulate, lucrandu-se in grupe de
cate doi elevi. Elevii citesc cu atentie textul si
se rezolva cerintele date, dupa ce textul a fost
pe deplin inteles.
Elevii sunt impartiti pe grupe, fiecarei grupe
i se da o sarcina si elevii rezolva in liniste
cerintele.
Se fac aprecieri asupra lectiei.
Tema pentru acasa.

STRATEGII
DIDACTICE
conversatia

conversatia
euristica

conversatia
explicatia

lectura
expresiva
exercitiul
explicatia
conversatia
exercitiul

conversatia
conversatia
explicatia

FIA DE LUCRU NR. 1


I.

Citete cu atenie textul urmtor i rezolv urmtoarele cerine :

"Ieri diminea, ameninat de un nceput de migren, am nchis cartea pe care o


citeam i am pornit spre parcul Carol. Aproape de parc ntlnesc un gligan, ca de 17-18
ani, ducnd ntr-o colivie, care ar fi fost ngust i pentru un sticlete, o pupz. Biata pasre
sta ghemuit pe fundul coliviei, nemaindrznind s se ridice n sus, spre gratia de care
desigur, de attea ori pn atunci, i plesnise capul. Revoltat, l-am oprit:
- Ce faci cu pasrea asta?
- O vnz.
- Ct ceri pe ea?
- Patru poli.
- Cine o s i-o cumpere, m, nerodule? Ai mai vzut tu, de cnd eti, pupz inut n
colivie? De unde ai luat-o?
- Dintr-o scorbur de salcie, de la noi din Jilava, sta pe ou.
M uit la el. Rnjea prostete, gogeamite gliganul, cu o frunte de un deget, cu
sprncene groase i mbinate, sub care scnteiau ochii lui de idiot. Din tipurile de astea se
recrutau desigur gialaii de odinioar i se recruteaz astzi hinghierii.
(I. Al. Brtescu - Voineti A doua scrisoare ctre Mihail Sadoveanu)
1. Analizeaz substantivele urmtoare din textul de mai sus: cartea, cu pasrea, hinghierii.
2. Alctuiete enunuri n care substantivul sticlete s stea n :
- cazul nominativ cu funcie sintactic de subiect
- cazul acuzativ cu funcie sintactic de complement direct
- cazul genitiv cu funcie sintactic de atribut substantival
- cazul vocativ
3. Transcrie substantivele articulate hotrt din urmtorul ir de cuvinte: capul, o scorbur,
sprncene, pupz, colivia, pasrea.
4. Analizeaz adjectivele din fragmentul: Biata pasre sta pe fundul coliviei (). Rnjea
prostete, cu o frunte de un deget, cu sprncene groase i mbinate.
5. Scrie gradele de comparaie ale adjectivului groase.
5. Analizeaz verbele subliniate n textul de mai sus.
6. Menioneaz valoarea morfologic a cuvintelor ngroate din text.
7. Menioneaz funcia sintactic a cuvintelor subliniate n fragmentul: - Dintr-o scorbur
de salcie, de la noi din Jilava, sta pe ou.
8. Alctuiete enunuri n care cuvntele urmtoare s aib valorile morfologice cerute:
a) o: pronume personal, interjecie
b) de: prepoziie, interjecie
c) dimineaa: substantiv, adverb.
9. Analizeaz pronumele urmtoare din textul dat: o (citeam),l- (am oprit), (ai vazut) tu.
10. Alctuiete enunuri n care cuvntul unde s aib dou valori morfologice diferite, pe
care s le precizezi.

II. Rezolvai cerinele de mai jos:


1. n enunul Hai, s dansm! interjecia exprim: a) stare fizic
b) ndemn
c) zgomot din natur
2. Valoarea de interjecie a cuvntului ia se afl n enunul:
a) Mihai ia trei note azi.
b) Maria i-a luat cartea Danei.
c) Ia mai pleac de acolo!
3. Cazul substantivului subliniat n enunul Andrei, m auzi? este:
a) nominativ
b) acuzativ
c) vocativ
4. Numeralul patru are valoare adjectival n anunul:
a) M-am luptat cu patru.
b) Am mncat patru prjituri.
5. Transcrie din urmtorul ir de verbe numai pe cele aflate la moduri nepredicative: am
scos, nelegeam, a citi, va cnta, gndind, a fi crezut, de mers, o sa deschid.
6. Menioneaz valorile morfologice ale cuvntului toamna din enunurile de mai jos:
a) Toamna aceasta a fost ploioas.
b) Toamna pleac psrile n rile calde.
7. Menioneaz ce valori morfologice are cuvntul lin n enunurile:
a) Tata calc strugurii n lin.
b) Vntul bate lin.
c) Prul lin al fetei era pieptnat pe spate.
8. Menioneaz modul i timpul urmtoarelor verbe:
oi lucra
a fi plecat
s fi venit
ai citit
gndind
venii

FIA DE LUCRU NR. 2


1. Cte adjective sunt n enunul urmtor?
n dimineile primvratice, gzele traverseaz vzduhul nesfrit. Sub razele
binefctoare ale soarelui, aerul este cldu. Cerul este albastru, curat ca lacrima.
2. Care din urmtoarele serii de cuvinte conin numai adjective cu patru forme?
a) mic, citit, nflorit
b) nalt, curajos, pictat
c) galben, mare, verde.
3. n enunul Caietul Anei este la fel de curat ca al lui Mihai.substantivul subliniat este n
ce caz?
4. Alctuii un enun n care pronumele personal dnsul s stea
a) n cazul nominativ cu funcie sint de subiect
b) n cazul acuzativ cu funcie sint de complement direct
5. n care dintre enunurile urmtoare cuvntul toamna este adverb:
a) Dintre toate anotimpurile, toamna mi place cel mai mult.
b) Toamna ncep colile.
6. n enunul El deschide uor fereastra. cuvntul subliniat este:
a) adjectiv
b) adverb
c) substantiv
7. Spunei cte numerale sunt n enunul urmtor i precizai felul acestora:
Doi elevi i cinci fete s-au decis s mearg n excursie cu al doilea coleg.
8. Verbul care are trei valori (copulativ, auxiliar, predicativ) este:
a) a avea
b) a fi
c) a vrea

S-ar putea să vă placă și