Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

DATA: 25.11.2011
CLASA: a IX-a C
COALA : Gr. Sc. Preda Buzescu , Berbesti
PROFESOR : Cazacu Gabriela
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA : Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Familia
CONINUT: Mara de Ioan Slavici
TIPUL LECIEI: mixt
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul activitii, elevii trebuie:
O1 : sa cunoasca informatii despre activitatea literara a aautorului :
O2 : s analizeze textul Mara de Ioan Slavici din mai multe perspective (6 plrii),
avnd la dispoziie textul suport;
O3: s caracterizeze personajele literare, sa interpreteze diversele situatii in care sunt
puse personajele si sa analizeze comportamentul acestora, scotand in evidenta mijloacele de
caracterizare;
O4: sa prezinte conceptele operationale invatate ( tema, titlu, narator, naratiune,
personaje, incipit etc.)
O5: sa identifice trasaturile romanului obiectiv si ale celui traditional;
O6: sa isi imagineze o alta interpretare a evenimentelor, transformandu-se ei insisi in
personaje participante la actiune
STRATEGIA DIDACTIC:
TIPUL: mixt, euristic
Resurse procedurale:
METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia euristic, metoda Cele 6 plrii
gnditoare, lucrul n grup, problematizarea, exerciiul, observaia, lectura explicativ,
instructajul verbal, comunicarea
TIP DE INTERACIUNE: dirijat - dependent, independent
MOD DE GRUPARE: frontal, grupe
Resurse materiale
MIJLOACE DE INVMNT:
- mijloace informativ - demonstrative:
- materiale intuitive naturale: Cele 6 plrii (recuzit)
- materiale sau reprezentri figurative: fise de lectura, interpretari critice,
dictionarul personajelor
- mijloace de evaluare a rezultatelor nvrii: fie de lucru, fie de evaluare
Evaluare
TIP DE EVALUARE: formativ, oral, scris, individual, frontal, de grup
FORME I TEHNICI DE EVALUARE: observaia sistematic, proba scris, proba oral,
tema de lucru n clas, autoevaluare, evaluare reciproc

ETAPELE LECIEI
1. Moment organizatoric
2. Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior
- tema
3. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor
Se anun subiectul leciei i obiectivele.
Se subliniaz utilitatea acestei teme
4. Prezentarea noului coninut i dirijarea nvrii.
- se citete textul suport ;
- Jocul Plriile gnditoare
Etapele :
o Anunarea activitii
o Stabilirea grupurilor corespunztoare plriilor (6 grupuri)
o Stabilirea relaiei culoare-sarcin
o Stabilirea subiectului pe care se va lucra (prezentarea fielor)
Plria ALB / POVESTITORUL:
Indicai locul i timpul unde se petrece aciunea.
Precizai care sunt personajele textului.
Plria VERDE / GNDITORUL:
Ce fel de roman este?
Vorbiti despre conceptele operationale specifice operei.
Plria NEAGR / CRITICUL:
Caracterizati protagonista operei.
Ce ati schimba la Mara i de ce?
Plria ROIE / PSIHOLOGUL:
Care sunt trasaturile personajelor secundare?
Dati sfaturi personajelor si puneti-va in situatia lor.
Plria GALBEN / CREATORUL:
Dati un alt titlu romanului.
Imaginati o alta turnura a evenimentelor.
Plria ALBASTR / MODERATORUL:
Explicatia titlului operei si a viziunii artistice
Incadrarea operei in capitolul Familia
o Reflectare asupra sarcinii
o ndeplinirea sarcinilor
o Evaluarea activitatii (se colecteaz fiele completate de fiecare echipa si se
aduna puntajul)
o Comunicarea rezultatelor muncii de grup.(Se expun lucrrile elevilor, se
citesc, se analizeaz )
5. Obinerea performantei si realizarea feed-back-ului
Anexa 1
6. ncheierea activitii
Anexa 2

Grupa1- Plria ALB


Prezint lucrurile aa cum sunt, fr preri personale, interpretare critic sau emoie.
Este Obiectiv
Este Povestitorul
CERINE:
1. Prezentai date despre opera Mara i despre autorul acesteia.
2. Prezentai pe scurt (10-15 rnduri) cele mai importante evenimente ale operei Mara de Ioan Slavici
3. Prezentai tema operei Mara.
4. Descriei locul si timpul in care se petrece actiunea, aa cum sunt ele prezentate n roman.
5. Prezentai personajele operei.
6.
CRITERII

GRUPA
1

GRUPA
2

GRUPA
3

GRUPA
4

GRUPA
5

GRUPA
TA

-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).
-modul de prezentare

Grupa-2- Plria VERDE


Ofer idei noi, soluii
Este Gnditorul
CERINE:
1. De ce credei c I. Slavici a ales-o ca personaj principal pe Mara?
2. De ce credei c I. Slavici a folosit romanul obiectiv pentru a prezenta ntmplrile?
3. Identificati trasaturile romanului traditional.
4. Precizati tipul de narator, de naratiune, de focalizare si de viziune auctoriala..

CRITERII

GRUPA
1

GRUPA
2

-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).
-modul de prezentare

GRUPA
3

GRUPA
4

GRUPA
5

GRUPA
TA

Grupa-3- Plria NEAGR:


Identific greelile, punctele slabe, riscurile
Este Criticul
CERINE:
1. Ce nu v-a plcut la opera Mara de I. Slavici? Argumentai-v rspunsul!
2. Prezentati modalitatile prin care este caracterizata protagonista operei.
3. Personajul ilustreaza tipul avarului? Care sunt trasaturile Marei ce demonstreaz avaritia acesteia.
4. Dac I. Slavici v-ar acorda ansa s schimbai un lucru (i numai unul) la Mara, care ar fi acesta i de
ce?
CRITERII

GRUPA
1

GRUPA
2

GRUPA
3

GRUPA
4

GRUPA
5

GRUPA
TA

-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).
-modul de prezentare

Grupa-4-Plria ROIE
Spune liber ce simte fa de o problem
Este Psihologul
CERINE:
1. Atribuii Persidei trsturile de caracter pe care considerai c aceasta le are i argumentai-v alegerea
( cel putin trei trasaturi ).
2. Analizai strile sufleteti contradictorii ale Persidei.
3. Dac ai putea s-i dai un sfat Persidei n momentul n care ezita intre ratiune si sentimente, care ar fi
acesta?
4. Prezentati evolutia personajului Trica.
5. Imaginai-v c suntei camarazi de razboi cu Trica i prezentai ntmplrile prin care trecei, pe front,
din perspectiva voastr.
CRITERII

GRUPA
1

GRUPA
2

-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).
-modul de prezentare

GRUPA
3

GRUPA
4

GRUPA
5

GRUPA
TA

Grupa-5- Plria GALBEN


Gndire optimist, aduce soluii
Este Creatorul
CERINE:
1. Asociai romanului Mara un alt titlu, potrivit din punct de vedere al:
ntmplrilor relatate
Tipologiei personajului principal
Propriilor impresii de lectur
2. Imaginai-v c v-ati fi intalnit cu Mara. Realizai un dialog cu aceasta, de 5-10 replici, prin care s o
convingei sa va dea banii stransi in cei trei ciorapi.
3. Imaginai-v prin ce aventuri ar fi putut trece Persida/Trica dac:
Persida s-ar fi casatorit cu teologul Codreanu
Trica ar fi murit pe front
CRITERII

GRUPA
1

GRUPA
2

GRUPA
3

GRUPA
4

GRUPA
5

GRUPA
TA

-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).
-modul de prezentare

Grupa 6- Plria ALBASTR Definete i clarific problema


Presupune control, organizare, alegerea soluiei corecte.
Este Moderatorul
CERINE:
1. Explicati viziunea artistica a autorului.
2. Explicai semnificaia titlului operei.
3. Explicai semnificatia uciderii lui Hubar de catre fiul sau nelegitim.
4. Explicai de ce opera Mara de I. Slavici face parte din capitolul Familia.
CRITERII

GRUPA
1

GRUPA
2

GRUPA
3

GRUPA
4

-respectarea perspectivei la
care ne oblig tipul de plrie
n numele creia rezolvm
cerinele
- folosirea unui limbaj
adecvat;
-corectitudinea
rspunsurilor/originalitatea
rspunsurilor (dup caz).
-modul de prezentare
NOTARE: 40 p- le putei atribui voi fiecrei grupe. Total puncte pentru fiecare criteriu- 10p, minim- 0p.

GRUPA
5

GRUPA
TA

60p- vor fi atribuite de profesor.

S-ar putea să vă placă și