Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
DATA: 18 . I . 2011
CLASA: a III-a
INSTITUTOR:
ARIA CURRICULARA: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
TEMA: Medalion literar Mihai Eminescu
TIPUL LECTIEI: de verificare i consolidare a cunotinelor
I.
II.
MOTIVAIA
Din perspectiva instructiv, elevii i vor nsui cunotine despre marele poet Mihai
Eminescu i vor nvaa versuri din diverse poezii;
Lecia dezvolt gndirea critic , dnd elevilor posibilitatea s-i exerseze abilitile
de investigare, analiz i dezbatere.
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) cognitive
-s recite expresiv versuri, evideniind prin intonaie ritmul;
-s desprind informaii de detaliu din poezii;
-s formuleze clar i corect enunuri verbale;
-s cunoasc tematica poeziilor lui Eminescu;
-s expun fia bio- bibliografic a poetului;
-s recunoasc titlurile poeziilor, dup versuri date;
-s completeze corect rebusul;
-s fac exerciii pentru dezvoltarea memoriei.
b) afective
-s participe cu plcere la discuii manifestnd iniiativ;
-s aib o atitudine degajat n comunicare;
-s-i dezvolte sentimente de dragoste fa de lectur;
-s manifeste atenie fa de interlocutor n diferite situaii de comunicare.
III.
EVALUARE
De coninut:
-rspunsuri la ntrebri;
-rezolvarea rebusului.
De utilizare a proceselor de gndire:
-implicare n furtuna de idei;
-argumentarea rspunsurilor date.
IV.
V.
METODE:
,,Brainstorming
,,tiu/Vreau s tiu/Am nvat
,,Ciorchinele
,,Gndii/Lucrai n perechi/Comunicai
VI.
DEMERSUL LECIEI
a) Evocarea
BRAINSTORMING
b) Reflecia
GNDII / LUCRAI N PERECHI / COMUNICAI
Elevii formeaz perechi i lucreaz mpreun fia (vezi ANEXA 2). Li se reamintesc
regulile de completare a unui rebus. Completeaz cuvintele gsite i descoper pe vertical
numele poetului.
c) Evaluare
Se completeaz i pe plana de la tabl rebusul .
Elevii vor descoperi pe rebus numele poetului.
MIHAI
EMINESCU
ANEXA 2
REBUS
A
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.