Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

Data:
Clasa:
Profesor:
Aria curricular:
Disciplina:
Unitatea de nvare:
Subiectul lectiei:
Tipul lectiei:
Unitatea colar:

26.03.2014
a VI- a
Clusic Manuela
Matematic i tiine
Fizic
Fenomene termice
Temperatura.Unitate de masura.Termometre
Mixt
Colegiul Agricol Poarta Alb

Competene specifice:
C1:1.1 diferenierea fenomenelor fizice identificate n viaa dezi cu zi, a instrumentelor i mrimilor fizice din domeniul studiat;
C2:1.2 recunoaterea n activitatea practic a fenomenelor studiate din domeniile: mecanic, cldur, electricitate, optic;
C3:1.3 definirea i explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specifici;
C4:1.5 stabilirea unor legturi ntre domeniile fizicii i celelalte discipline de studiu pentru explicarea unor aplicaii din tehnic;
C5:2.1 observarea fenomenelor, culegerea i nregistrarea observaiilor referitoare la acestea;

Obiective operationale:
s clasifice corpurile avand ca criteriu de clasificare starea termica;
s descrie pe baza imaginilor prezentate termometrul, specificand partile sale componente;
s transforme temperaturile din gradele Celsius in Kelvin folosind formula: T(K)= t( 0C )+273,15
s descrie starea echilibru termic a corpurilor folosind notiunea temperatura;
s msoare temperatura unui corp-evitand erorile de citire, pe baza instructiunilor primite;

Strategii didactice:
resurse procedurale: conversaia euristic, demonstraia, nvarea prin descoperire,observarea investigativ, metoda
exerciiului,rezolvare de probleme;
resurse materiale: fie de lucru, calculator,videoproiector, aparatur de laborator;
resurse umane: clasa neomogen din punct de vedere al capacitii de nvare ;
metode de evaluare:- Verificare curent oral
- Observarea sistematic a elevilor
forme de organizare: frontal, individual, grup
Bibliografie:
Manualul fizic ,clasa a VI-a ,Editura Radical
Enciclopedia tiinific ilustrat,Editura Aquilla;
Marea carte despre experimente,Editura Litera International

Desfurarea leciei
C.S
.

Etapele leciei

1.Moment
organizatoric

Activitatea
Cadrului didactic

Elevilor

Strategii didactice
Resurse
Resurse
procedurale
materiale

Forme
de
organiz
are

Metode/inst
rumente de
evaluare i
notare

Noteaz absenii, pregtete


materialale necesare desfurrii
leciei

1
2.Verificarea
cunotinelor
anterioare.Veri
ficarea temei
10

Adreseaz elevilor ntrebri :Ce


descriu notiunile de cald si
rece?
Putem clasifica corpurile in
functie de starea lor termic?

Rspund
ntrebrilor
profesorului

Conversaia
euristic

Tabla ,caietul

Frontal

Verificare
curent oral
Observarea
sistematic

C1

3.Anuntarea
noii teme i a
obiectivelor
1
3.Dirijarea
nvrii

Pentru a parcurge cu succes


etapele propuse, este necesar s
ne reamintim unele cunotine
3.1 Reactualiza nsuite anterior:
rea unor
-Ce este marimea fizica?Ce
cunotine
trebuie sa specificam pentru a
dobndite
exprima corect si complet o
anterior
marime fizica?

3.2 Captarea
ateniei

C1

Dar le putem ordona?


Anunta tema leciei i obiectivele
nvrii.

Propune elevilor ca folosind


simurile, s fac observaii
asupra strii termice a unor
corpuri aflate pe banc.
Solicit elevilor s aprecieze
exactitatea stabilirii strii termice
a corpurilor folosind simurile;
evidentiaz faptul c fiecare
dintre noi percepe in mod diferit
fenomenele din jurul sau, iar
uneori chiar fals.

C2
In acest sens,le reaminteste
elevilor senzatia falsa pe care o
au cand vin de la sanius-apa de la
robinet pare a fi calda.

Ascult
Notez pe caiete.

Conversaia
euristic

Rspund
ntrebrilor
profesorului.

Conversaia
euristic

Elevii i
noteaz n
caiet

Observare
investigativ

Caietul

Frontal

Frontal

Observare
sistematic

Frontal

Observare
sistematic

Si
rspund
ntrebrilor
adresate de
profesor

Conversaie
euristic

C3,4
3.3
Prezentarea
coninutului

Astfel avem nevoie de o marime


fizica cu ajutorul careia sa
descriem starea termica a unui
corp si cantitativ, nu numai
calitativ-TEMPERATURA.
Canalizeaz discuia spre
introducerea noiunii de
temperatur i msurare a
temperaturii.

C5

Elevii i
noteaz n
caiet

Elevii descriu
pe baza
cunostintelor
Le expune elevilor un material
dobandite
PPT cu ajutorul caruia, acestia
anterior,
pot vizualiza modele diferite de
partile
termometre;
componente
ale unui
Elevii primesc spre studiu diferite termometru ;
termometre; profesorul le solicita
descrierea acestora si
evidentierea elementelor comune;
4.Fixarea
cunotinelor
8

Le ofera fise in care este


prezentata corespondenta scarilor
de temperatura;
Le solicita stabilirea unei legaturi
intre scara Celsius si Kelvin(pe
baza fiselor primite);
T(K)= t( 0C )+273,15
Le ofer elevilor un material
informtiv-moment de
lectur:Istoria termometrului

Conversaie
euristic

Verificare
curent oral

Frontal

Observare
sistematic

5.Asigurarea
reinerii i
consolidrii
cunostintelor

6.Asigurarea
feed-back-ului

Inventariem principalele
momente ale leciei, solicitnd
elevilor s rspund clar i
precis:
Ce este temperatura ? Care este
unitatea de msur in SI pentru
temperatura ? Care este formula
de transformare a temperaturii
din scara Celsius in Kelvin ?
Cand folositi termometrul?
Rezolv aplicatiile propuse in
prezentarea PPT.
Le solicit elevilor folosirea
manualului pentru consolidarea
cunotintelor.Anunarea temei.
-apreciaz elevii cu activitate
foarte bun si bun ,iar la sfarsit
noteaz un numar de 4 elevi.

Aprecieri
verbale i
prin
simboluri
numerice

S-ar putea să vă placă și