Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Clasa:

a X- a

Profesor:

Clusic Manuela

Aria curricular:

Matematic i tiine

Disciplina:

Fizic

Unitatea de nvare:

Producerea i utilizarea curentului continuu

Subiectul lectie

Rezolvare de probleme( Coninuturile vizate Curentul electric.Legea lui Ohm.Legile lui Kirchhoff)

Tipul lectiei:

Consolidarea cunotinelor prin rezolvare de probleme

Unitatea colar:

Colegiul Agricol Poarta Alb

Competene specifice:

Identificarea mrimilor fizice care caracterizeaz curentul electric staionar

Aplicarea legilor lui Ohm pentru o poriune de circuit i pentru ntreg circuitul n rezolvarea de probleme

Aplicarea legilor lui Kirchhoff n rezolvarea de probleme

Descrierea algoritmilor utilizai n rezolvarea de probleme

Obiective :

O1- s identifice marimile fizice ce carcaterizeaza curentul electric stationar;


O2-s aplice legile lui Ohm pentru o portiune de circuit si pentru intreg cicuitul in rezolvarea de probleme
O3- s identifice mrimile fizice utilizate si deducerea relatiilor dintre acestea pentru energie si puterea elctrica;
O4-s aplice legile lui Kirchhoff in rezolvarea de probleme ;
O5-s aplice corect algoritmii de calcul n rezolvarea de probleme ;

Strategii didactice:

resurse procedurale: conversaia euristic, demonstraia, nvarea prin descoperire,observarea investigativ, metoda exerciiului,rezolvare
de probleme;

resurse materiale: fie de lucru, calculator,videoproiector, aparatur de laborator;

resurse umane: clasa neomogen din punct de vedere al capacitii de nvare ;

metode de evaluare:- Verificare curent oral;

forme de organizare: frontal, individual, grupe;


Desfurarea leciei

C.S.

Etapele leciei

1.Moment
organizatoric

CS1

2.Verificarea
cunotinelor
anterioare.Verif
icarea temei

3*.Anuntarea
noii teme i a
obiectivelor

Activitatea

Strategii didactice

Metode/instru
mente de
evaluare i
notare

Cadrului didactic

Elevilor

Resurse
procedurale

Resurse materiale

Forme de
organizare

Noteaz absenii, pregtete


materialale necesare desfurrii
leciei

Anun
absenii.

Conversaia
euristic

Tabala,caietul.

Frontal

Rspund
ntrebrilor
profesorului

Conversaia
euristic

Tabla ,caietul

Ce este curentul electric?


Ce este reeaua electric?
Cum se enun legile lui
Kirchhoff?

Profesorul anuna titlul leciei:


Rezolvare de problema

Frontal

Ascult
notez pe
caiete.

Conversaia
euristic

Tabla ,caietul

Frontal

Verificare
curent oral

3.Dirijarea
nvrii

3.1 Reactualiza
rea unor
cunotine
dobndite
anterior

Indrum elevii n realizarea unor


scheme logice avnd ca noiuni
centrale:

Legile lui Ohm;


Rezistena electric;
Legile lui Kirchhoff;

Le ofer elevilor fia de lucru pe


baza creia vor reactualiza mpreun
cunotinele dobndite anterior i pe
baza crora vor putea rezolva
problemele propuse de profesor.
Prezint criteriile de evaluare.

Rspund
ntrebrilor
profesorului

Tabla ,caietul

Individual

Verificare
curent oral
.

Elevii i
Completeaz
fia

Supravegeheaz activitatea dnd


indicaii cnd este cazul.
Verific aleator activitatea elevilor
din fiecare grup;

4.Asigurarea
reinerii i
consolidrii
cunostintelor
5.Asigurarea
feed-back-ului

Le solicit elevilor folosirea


manualului pentru consolidarea
cunotintelor.
Apreciaz elevii cu activitate foarte
bun i bun .

Elevii i
noteaz n
caiet.

Frontal

Individual

Aprecieri
verbale i prin
simboluri
numerice

S-ar putea să vă placă și