Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA:aVIIa
ARIA CURRICULARA:Om si societate
TIPUL ACTIVITATII:lectie mixta (predare – invatare)
TEMA:Familia ca grup social
COMPETENTA GENERALA: comunicarea şi dobândirea de noi cunoştinţe
privind familia

COMPETENTE SPECIFICE:
C1. – să identifice elementele componente ale familiei
C2. – să descopere funcţiile familiei analizând diverse surse
C3. – să analizeze diferite tipuri de familie
C4. – să compare familia de azi cu cea din secolul al XIX-lea

METODE SI PROCEDEE:conversatia,observatia, explicaţia, comparaţia,


brainstorming

MIJLOACE SI MATERIALE:- fişe de lucru


- Manualul de cultură civică, cl. a VII a , ed. ALL

BIBLIOGRAFIE: Traian Cozma, „Ora de dirigenţie în gimnaziu”, ed. Didactică şi


Pedagogică, Bucureşti 2005
DESFASURAREA LECTIEI:

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECTIEI PROFESORULUI ELEVULUI
ORGANIZAREA - verifica daca sunt - isi pregatesc caietul,
CLASEI conditii optime pentru manualul si instrumentele
desfasurarea orei, de scris.
- noteaza elevii absenti
si solicita elevilor sa-si
pregateasca cele
necesare desfasurarii
lectiei.
VERIFICAREA - verifica lectia - raspund la intrebari:
CUNOSTINTELOR ,,grupurile sociale” prin
chestionare orala:
1. ce sunt grupurile - ansamblu de 2 sau mai
sociale? multe persoane care au
2. ce este rolul social? interese commune si
3. cum se clasifica stabilesc relatii affective
grupurile? intre ei.
4. de cate tipuri sunt - comportamentul asteptat
normele ? de ceilalti din partea unui
6. ce fel de relatii exista membru al grupului.
intr-un grup si in afara - 4 tipuri:primare:familia,
lui? secundare:elevii dintr-o
scoala,
de apartenenta:clasa VII D
si de referinta:studentii de
la universitate
- 2 tipuri:formale si
informale

cooperare,solidaritate,comp
etitie loiala si
neloiala,conflict
ideologic,preferential,de
interese , de putere
CAPTAREA - Prezinta elevilor - elevii recunosc tema
ATENTIEI fisa ,,de Craciun”si cere textului prezentat,
sa se identifice tema
fisei,
PREZENTAREA Profesorul ajutat de - noteaza titlul lectiei in
TEMEI SI A elevi va anunta tema caiete si urmaresc
OBIECTIVELOR lectiei si obiectivele obiectivele,
acesteia pe care le scrie
pe tabla,
DIRIJAREA - Facand apel la - raspund la intrebarile
INVATARII cunostintele dobandite profesorului ,urmaresc
anterior, incadreaza explicatiile,si desprid idea
familia in grupurile ca familia este si ea un grup
sociale,identifica social.
definitia familiei ca
grup social:un grup de
personae constituit pe
baza unor legaturi de
casatorie,de sange, prin
adoptie.,functiile
acesteia:biologica,
psiho-afectiva,
economica, educativa.,
diferitele tipuri de
familie:nucleu,monopar
entala,extinsa,migranta, - urmeaza exemplul
cuplul consensual si profesorului,desenand
celibatul. , dar si floarea cu 4 petale pe
comparatia intre familia caiete,si scriu explicatiile
traditionala si cea profesorului.
moderna. - deseneaza pe caiete
- trece toate diagrama Venn.
caracteristicile familiei
in floarea desenata pe
tabla.
-comparatia dintre
familia traditionala si
cea moderna este
realizata cu ajutorul
diagramei Venn.
OBTINEREA - dupa fiecare Raspund la intrebari
PERFORMANTEI etapa(definitia , urmarind manualul si fisele
functiile, prezentate.
tipurile,comparatia)
inventariaza
cunostintele elevilor
folosind intrebari ce
necesita raspunsuri clare
si concise.
EVALUAREA - fise cu diferite cazuri, Se gandesc si dau raspunsul
PERFORMANTEI

S-ar putea să vă placă și