Sunteți pe pagina 1din 7

Home Administratie Arta cultura Biologie Casa gradina Diverse Economie Geografie Gradinita Istorie Jurnalism Limba Literatura

romana Management Medicina Personalitati Profesor scoala Educatie civica Sociologie Stiinta Tehnica mecanica Timp liber

Exploreaza

Uploa

PROIECT DE LECTIE EDUCATIVA


profesor scoala

ALTE DOCUMENTE PROIECT DIDACTIC LA FIZICA PLANIFICAREA MATERIEI LA CONSILIERE sI ORIENTARE PROFESIONAL PLANIFICATION SELON LE CALENDRIER AU FRANAIS LANGUE TRANGERE POUR LE PREMIER SEMESTRE PLANIFICAREA ANUAL A ORELOR DE LIMBA sI LITERATURA ROMN TEST - stiluri BAREM SUBIECTE CANDIDATI ABSOLVENTI PSIHOLOGIE PLANIFICARE CALENDARISTICA ANALIZA PIETEI DE LA TEORIA COMENIANA LA DIDACTICA MODERNA CURRICULUM SCOLAR pentru SCOALA DE ARTE SI MESERII NIVELUL 2 - CLASA a XI-a Domeniul: MECANICA Calificarea: Modelier TIPURI DE LUCRARI STIINTIFICE ELABORATE DE STUDENTI

PROIECT DE LECIE EDUCATIV Clasa: Data: Tema: INTERESE sI APTITUDINI Componenta si subcomponenta educatiei: -Dezvoltarea personalitatii si a carierei Durata: 50 minute a X-a

Scopul lectiei: Constientizarea de catre elevi a propriilor interese si a propriilor aptitudini, modalitatile de consolidare a acestora

OBIECTIVE SPECIFICE
1. Cunoasterea de sine si nlaturarea falselor interese

OBIECTIVE OPERAIONALE

Cautare

1.1

sa-si cunoasca bine posibilitatile de acumulare si redare a cunostintelor

1.2 sa nu-si supraestimeze propria valoare, lucru daunator n dezvoltarea 121g62b sa 1.3 2. Cunoasterea diferentelor dintre elev precoce si elev dezinteresat sa-si identifice interesele n functie de posibilitatile intelectuale de care dispune 2.1 sa descrie cu propriile cuvinte ce ntelege prin elev precoce sau elev pe care nu-l intereseaza nimic 2.2 sa identifice elemente pozitive si

negative ale fiecarui atribut 2.3 3. ntelegerea caracterizarii de temperament slab sa identifice conditii n care cele doua notiuni se pot suprapune 3.1 sa deosebeasca conceptele de elev cuminte / elev izolat 3.2 sa precizeze si sa argumenteze importanta stabilirii de relatii ntre toti elevii unei clase 3.3 sa analizeze conditiile ce pot duce la atribuirea calificativului de 4. Cunoasterea adevaratelor interese si a propriilor aptitudini temperament slab 4.1 sa poata argumenta necesitatea identificarii unor interese accesibile 4.2 sa descrie modul n care aptitudinile i pot ajuta n atingerea intereselor 4.3 sa constientizeze importanta alegerii unui interes corespunzator aptitudinilor sale Pentru activitatea frontala: schema pe tabla: titlu, obiective prezentarea unor situatii problema pe care trebuie sa le analizeze

Resurse materiale

Pentru activitatea individuala: Resurse procedurale chestionare

Bibliografie

- fise individuale Conversatia euristica, dezbaterea, metoda chestionarului, comparatia, problematizarea, metoda experimentului, observatia psihologica Marinescu, S. Invitatie la educatie

Ed. Carminis- Pitesti 2003 Jinga, I. Educatia ca investitie n om Ed. Did. si Ped.- Bucuresti 1981

Desfasurarea lectiei
1. Momentul organizatoric asigurarea ordinii si disciplinei n clasa; efectuarea prezentei elevilor si notarea absentilor la ora; motivarea absentelor efectuate de elevi n cursul saptamnii, pe baza certificatului medical eliberat n conditiile stipulate de regulamentul scolar; identificarea evenimentelor petrecute recent n viata clasei si analiza lor operativa; stabilirea de masuri pentru desfasurarea eficienta a activitatilor instructiv-educative la clasa; precizarea unor eventuale comunicari, anunturi care privesc viata si activitatea scolara si extrascolara a colectivului de elevi ai clasei.

2. Captarea atentiei elevilor asupra temei lectiei educative propuse formularea scopului lectiei a carei tema a fost anuntata din timp si stabilita de comun acord cu elevii notarea pe tabla a titlului temei propuse si a obiectivelor specifice vizate

3. Activitatile pregatitoare abordarii temei si valorificarea achizitiilor anterioare

analizarea unui test dat n prealabil privind optiunile lor pentru profesia pe care urmaresc sa o aiba n viata formularea unor aprecieri legate de discrepante majore observate ntre ceea ce si doresc si ceea ce pot realiza unii elevi

4. Exersarea directionata

propunerea unor situatii imaginare, sub forma unor povestioare, pe care urmeaza sa le analizeze mpreuna cu profesorul ( clasa fiind mpartita n trei grupe fiecare grupa avnd de analizat cte o situatie ) identificarea altor situatii (fie imaginare, fie concrete) ce pot influenta negativ formarea aptitudinilor si temperamentul elevilor propunerea spre analiza a urmatoarelor concepte: elev precoce ( si cunoaste aptitudinile si interesele) si elev pe care nu-l intereseaza nimic (nu are stabilite interesele) stabilirea diferentelor si a asemanarilor dintre conceptele de: elev cuminte si elev izolat (ce nteleg ei prin acestea ) analizarea conditiilor n care colectivul clasei poate avea o influenta asupra dezvoltarii personalitatii fiecarui elev din clasa

5. Obtinerea performantelor identificarea factorilor care ajuta la constientizarea propriilor aptitudini evidentierea unor situatii care pot duce la formarea constienta a intereselor n legatura directa cu aptitudinile de care dau dovada nlaturarea acelor factori care influenteaza n mod negativ att dezvoltarea aptitudinilor, precum si n urmarirea atingerii intereselor

6. Asigurarea feed-back-ului

analiza unei situatii concrete existente n cadrul colectivului ( un elev care si doreste acest lucru si prezinta interesele, precum si aptitudinile pe care considera ca le are ) identificarea unor situatii problematice care pot duce la propunerea unor interese irealizabile

7. Formularea concluziilor argumentarea necesitatii cunoasterii aptitudinilor si a intereselor, pentru a evita esecul si dezamagirea analizarea n urmatorii ani a propriilor aptitudini si propunerea unor teluri plecnd de la ele

8. Precizarea temei pentru urmatoarea lectie educativa formularea unor recomandari de documentare n legatura cu subiectul viitoarei lectii educative

CHESTIONARUL 1
( dat elevilor la sfrsitul lectiei educative anterioare, pentru analiza n lectia actuala la punctul 3. din desfasurarea lectiei ) 1. Care au fost materiile preferate ( la care ai nvatat cu drag ) n clasele V VIII ? 2. Care sunt motivele care te-au determinat sa alegi acest liceu ? 3. Dupa aproape doi ani petrecuti aici, ti-ai schimbat optiunea ? Daca da, ce te-a determinat sa faci acest lucru ? 4. Care este profesia pe care vrei sa o mbratisezi si ce aptitudini crezi ca-ti sunt necesare pentru realizarea acestui vis ? 5. Care sunt performantele pe care vrei sa le realizezi n profesia dorita ? Studiul de caz ( de pe fisele individuale ) se va realiza pe urmatoarele situatii : 1. Gigel este un adolescent caruia parintii s-au straduit sa-i ofere totul. I-au pus la dispozitie carti stiintifice, literare, de muzica, posibilitatea de a face sport. Au fost atenti la cercul lui de prieteni si la modul n care si alegea prietenii. Au gresit cu ceva? La scoala este un elev mediocru. Totusi, parintii nu l-au vazut niciodata lundu-si singur o carte si adncindu-se n lectura ei. Fizica sau istorie, geografie sau matematica, toate i apar sub forma unor corvezi mai mult sau mai putin dificile. La drept vorbind, nici nu exista pentru el fizica, istorie, matematica, geografie, ca izvoare de cunostinte pentru viata, despre lume. Nu exista dect manuale mai groase sau mai subtiri, din care se ia de aici pna aici, se repeta se rezuma, se copiaza, se rezolva, de aici pna aici. N-au ntrezarit la el nici o urma de curiozitate pentru faptele, evenimentele despre care nvata. n clipa cnd a nchis cartea si caietul, orice preocupare pentru problemele respective a ncetat. E posibil ca pe un adolescent sa nu-l intereseze nimic? Cum va putea iesi din baiatul acesta ceva, cnd nu se ntrezareste n el nici un fel de interese, nici o valenta, nici o nclinatie mai vie, nici o flacara? 2. Pe Lucian l-am cunoscut la biblioteca, chiar n timp ce trebuia sa fie la ore. I-am aratat mirarea mea cu privire la absentele sale repetate de la orele de curs. Mi-a explicat ca pe el l pasioneaza biologia, ca face cercetari la un mare institut n probleme de bacteriologie si ca este pacat sa-si piarda vremea cu istoria sau algebra, care l plictisesc si care, oricum nu-i aduc vreun folos n sensul preocuparilor sale. Un an mai trziu mi-a povestit ca s-a retras de la liceu ca sa se poata consacra n ntregime cercetarilor si ca-si va da examenele alta data. L-am ntlnit peste alti ctiva ani si l-am ntrebat ce face. Mi-a spus ca lucreaza la un studiu interesant pe care vrea sa-l publice n strainatate, deoarece

cei de aici sunt ncuiati si nu pot sa sufere un talent tnar. Studiile nu le terminase si de lucrat , nu lucra niciunde. L-am mai vazut de atunci. N-are nici un rost pe lume. Nu e nimic. Din vechea pasiune n-a mai ramas, dect strngerea de materiale pentru un articol imaginar. Ce este mai important? Sa cunoastem posibilitatile elevului si sa-l ajutam si pe el sa si le cunoasca? Sa-l lasam sa discearna singur asupra intereselor sale? Sa-l ndrumam n formarea de noi aptitudini n domeniul de care se simte atras?

3. Andrei este elev n clasa a X-a F la noi la liceu. L-am observat adesea att n timpul orelor ct si n pauze. Niciodata nu l-am vazut batnd mingea alaturi de colegi si niciodata nu s-a aratat interesat de vreun anumit subiect dezbatut la ore. Am aflat ca nu are nici un prieten, iar parintii fiind mult prea absorbiti de grijile vietii cotidiene se multumesc cu faptul ca Andrei este un elev cuminte. Este drept ca nici colegii nu-l antreneaza n jocurile lor, dar se pare ca nici nu si doreste acest lucru. Aceasta cumintenie a lui se datoreaza faptului ca nu i s-a ncredintat nici la scoala nici acasa vreo sarcina? Oare, unii sunt de la nceput condamnati sa ajunga niste neadaptati, niste nvinsi sau nca nu si-au gasit cu adevarat nici o pasiune ? Oare colectivul clasei este si el responsabil de atitudinea lui Andrei? Putem spune n ce masura felul de a fi al elevului, temperamentul lui slab cum este numit, este expresia unor particularitati ale sistemului sau nervos sau este produsul educatiei de sera pe care o primeste acasa? Document Info Accesari: 549 Apreciat: Comenteaza documentul: Nu esti inregistrat Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util? Daca documentul a fost util si crezi ca merita sa adaugi un link catre el la tine in site Copiaza codul in pagina web a site-ului tau.

S-ar putea să vă placă și