Sunteți pe pagina 1din 3

Plan de lectie

(clasa a VI-a)
Unitate de invatare:Revolutiile Epocii Moderne
Tema:Revolutia Franceza
Termeni-cheie:adunarea starilor generale;ghilotina;republica;monarhie constitutionala.
Personalitati-cheie:Ludovic al XVI-lea;Marat;Danton;Robespierre.
OBIECTIVE
Obiectiv general:De a transmite cunostinte despre desfasurarea si consecintele Revolutiei
Franceze.
O1 Indicarea spatiului si timpului la care face referire lectia.
O2 Prezentarea principalelor etape ale Revolutiei Franceze.
O3 Enumerarea principilor din „Declaratia drepturilor omului si cetateanului”.
O4 Descrierea situatiei din Franta din perioada 1792-1795.
O5 Formularea de opinii privind consecintele Revolutiei Franceze pentru evolutia
ulterioara a istoriei universale.

SCHITA LECTIEI
Timp istoric :1789-1795
Spatiu :Franta

1)Franta inainte de 1789 („Vechiul Regim”)


-monarhie absolutista
-societate feudala-existenta celor 3 stari :clerul;nobilimea si starea a III-a (burghezia si
taranimea).Ultima stare,cea mai numeroasa ,avea mult mai putine privilegii decat primele doua.

2.Cauzele revolutiei franceze.

Economice -criza economica


-cresterea impozitelor
Politice
-lipsa de drepturi politice pentru starea a III-a
-cresterea neincrederii in monarhie

national aparitia ideilor iluministe in randul burgheziei


3.Context
international succesul Revolutiei Americane
Desfasurarea Revolutiei Franceze

I.1789-1791(faza moderata)

-Convocarea Adunarii Starilor Generale (5 mai 1789)


-Formarea Adunarii Nationale Constituante (9 iulie 1789)
-Declansarea actiunilor revolutionare in Paris (12 iulie 1789)
-Caderea Bastiliei (14 iulie 1789)
-Adoptarea Declaratiei Drepturilor Omului si Cetateanului (26 august 1789)
-Acceptarea Constitutiei de catre rege (feb 1790).

Consecinta:Franta devine o monarhie constitutionala.

II.Proclamarea republicii
Context :-aparitia a 3 grupuri politice:monarhistii,girondinii si iacobinii
-declansarea conflictului dintre rege si popor.
-angrenarea Frantei intr-un razboi impotriva Austriei si Prusiei.
-10 august 1792-rasturnarea monarhiei
-21 septembrie 1792 -alegerea prin vot universal a unei Conventii Nationale si proclamarea
republicii.
-21 ianuarie 1793 -executia regelui Ludovic al XVI-lea prin ghilotinare1.

III.Faza radicala (1793-1794)


Context
-regim de teroare instaurat de iacobini (dictatura iacobina)
-Conducatori:Maximilien Robespierre,Georges Danton,Jean Paul Marat.

-27 iulie 1794-ghilotinarea lui Robespierre in urma preluarii puterii de catre burghezie .
-incepand cu 1795,Franta trece printr-o perioada de stabilitate si de liniste.

Franta trece la o alta forma de guvernamant:Directoratul.(1795-1799).

1 Instrument de executie consacrat de Revolutia Franceza (aparuta la propunerea doctorului J.I.Guillotin ).Conform
DEX:Un aparat de decapitat condamnaTiĭ, compus dintr´un satîr care alunecă vertical (în chepeng) între doĭ stîlpi/
Studiu de caz-Ideile Revolutiei Franceze
„Libertate,egalitate si fraternitate”(Liberté, égalité, fraternité).
Ideile Revolutiei Franceze s-au extins dupa 1795 in toata Europa prin intermediul armatelor
franceze.Idealurile de libertate,autodeterminare si egalitate au avut un mare succes mai ales in
cazul popoarelor aflate sub stapanire straina.
Chiar si cu „domnia terorii” si decapitarile din timpul fazei radicale,motivele initiale ale
revolutiei franceze au fost pe deplin justificate.

Declaratia omului si cetateanului (1789)


Reprezentanţii poporului francez, constituiţi in Adunare Naţională, considerand că ignorarea,
nesocotirea sau dispreţuirea drepturilor omului sunt singurele cauze ale nefericirii publice şi ale
corupţiei guvernelor, au hotărat să expună intr-o declaraţie solemnă drepturile naturale,
inalienabile şi sacre ale omului, astfel ca această declaraţie, mereu prezentă inaintea tuturor
membrilor societăţii, să le reamintească fără incetare drepturile şi indatoririle lor; iar actele
puterii legislative şi ale puterii executive, putand fi in orice moment comparate cu scopul oricărei
instituţii politice, să fie mai respectate, iar doleanţele cetăţenilor, bazate de acum inainte pe
principii simple şi incontestabile, să tindă intotdeauna la respectarea Constituţiei şi a fericirii
tuturor.In consecinţă, Adunarea Naţională recunoaşte şi declară, in prezenţa şi sub auspiciile
Fiinţei Supreme, următoarele drepturi ale omului şi ale cetăţeanului:
art.1”Oamenii se nasc și rămân liberi și egali în drepturi. Deosebirile sociale nu pot fi întemeiate
decât pe utilitate publică.”
art 2„Scopul fiecărei asociații politice este conservarea drepturilor naturale și inalienabile ale
omului. Aceste drepturi sunt libertatea, proprietatea, dreptul la siguranță și la rezistență la
opresiune.”
art 3„Principiul oricărei suveranități rezidă în principal în națiune; nici o entitate, nici un individ
nu pot exercita o autoritate care nu emană în mod explicit de la ea.”
art 4„Libertatea este de a face tot ceea ce nu face rău altora: astfel, dreptul fiecărui om nu are
limite, cu excepția acelora care asigură celorlaltor membri ai societății exercitarea acelorași
drepturi. Aceste limite pot fi determinate numai prin lege.”
art 6„Legea este o expresie a voinței generale. Toți cetățenii au dreptul de a participa personal sau
prin reprezentanții lor la formarea sa. Aceasta trebuie să fie aceeași pentru toată lumea, indiferent
dacă protejează sau pedepsește. Toți cetățenii, fiind egali în ochii legii, sunt la fel de eligibili pentru
toate demnitățile, locurile și angajările publice, în funcție de capacitatea lor și fără a face altă
distincție decât cea privitoare la virtuțile și talentele lor.”
art 10Nimeni nu poate fi tras la răspundere pentru opiniile sale, fie ele chiar religioase, dacă
manifestarea lor nu tulbură ordinea publică stabilită prin lege”.

„Declaratia drepturilor omului si cetateasnului” a dat principiile universal valabile pentru


urmatoarele doua secole si a stat la baza redactarii „Declaratiei universale a drepturilor omului”
adoptata de Adunarea Generala a O.N.U. din 1948,document aflat in vigoare si in prezent.

S-ar putea să vă placă și