Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Data: 3.05.2018
Scoala Gimnazială Sarafineşti
Înv. Onofrei Anca Angela
Clasa a III-a B
Aria curriculara: Arte şi tehnologii
Obiectul: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de invăţare: Simfonia florilor
Subiectul: Căsuţa păsărelelor- tehnici combinate
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lectiei: Formarea de priceperi şi deprinderi de a realiza obiecte folosind diferite materiale şi tehnici .

COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale şi abilităţi practice

2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice


2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi (hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc).

Limba şi literatura română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

Muzică şi mişcare

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferenţe
Obiective operationale:
O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării;
O2 - să aplice tehnicile cunoscute de trasare după contur, tăiere, lipire, respectând ordinea operaţiilor;
O3 – să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente
respectând modelul;
O4 - să decoreze lucrarea realizată;
O5 - să-și manifeste preferința pentru anumite compoziții, argumentând alegerile făcute.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Resurse procedurale:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, audiţia muzicală


 Mijloace de învăţământ: Cutie din carton, coli colorate, foarfece, lipici, riglă, creioane
 Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală
 Forme şi tehnici de evaluare: Observaţia sistematică, aprecieri verbale

Resurse temporale: 45 minute


Resurse umane: 14 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 Programa şcolară pentru clasa a III-a (2015);


Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Resurse
Ob.
instruirii şi Procedural Organizat Evaluare
Op. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Materiale
dozarea e orice
Stabilesc ordinea şi disciplina în
1. sala de clasă; - se pregătesc pentru conversaţia Lucrarea frontal
Moment Pregătesc materialele necesare în desfăşurarea lecţiei; model, Observarea
organizatoric desfăşurarea activităţii; carton sistematică
1min colorat,
lipici,
forfecuţe,
perforatoare
decorative,
sclipici.

2. Se realizează citind o poezie despre


Captarea atenţiei familie: - elevii ascultă poezia Observarea
5min Mama, tata şi cu mine, Conversaţia Frontal sistematică
Fratele şi sora mea:
Aceasta-i FAMILIA.
Toţi avem acelaşi NUME,
Fiecare un PRENUME.
Stăm cu toţii într-o CASĂ,
Şi mâncăm la- aceeaşi masă.
Împreună tot mereu
Şi la bine şi la greu.
-Ce este familia?
- Heidi a mers să locuiască la
-Elevii răspund la
bunicul ei.Unde a găzduit-o acesta?
întrebări.

3. Anunţ tema de zi: Fiecare familie frontal


Anunţarea locuieşte într-o casă. Chiar şi - ascultă şi reţin titlul Observarea
titlului lecţiei şi a păsările au o familie . Ele îşi lecţiei ; sistematică
obiectivelor construiesc singure cuibul, dar de conversaţia
operaţionale multe ori le putem ajuta construind
1 min căsuţe pe care ele le pot folosi mai
ales când va veni frigul. Astăzi vom
exersa construcţia unei căsuţe
pentru păsări din carton.
Prezint câteva din obiectivele
lecţiei.
4. Intuirea modelului şi a Urmăresc etapele de Coli carton
Dirijarea materialului lucru şi demonstraţia: Conversaţia foarfece Observarea
învăţării Solicit elevilor: lipici Frontal sistematică
25min - să urmărească modelul; *Enumeră tehnicile Riglâ Individual
- să identifice materialele necesare utilizate: măsurare,
O1 - să observe etapele de lucru, trasare contur,
demonstraţia, tehnicile utilizate, decupare, lipire Explicaţia
să asculte explicaţiile. CD
Demonstrarea şi explicarea Cd player
modului de lucru

1. Cu ajutorul riglei vom


măsura fiecare faţă a cutiei -dreptunghi
de carton. Ce formă au
feţele cutiei? Vom măsura -lungimea şi lăţimea
cu grijă ...
2. Vom trasa dimensiunile pe
hârtia colorată şi vom
decupa dreptunghiuri de
aceeaşi mărime cu feţele
cutiei de carton
3. Lipim cu grijă
dreptunghiurile decupate şi
acoperim cutia
4. Decupăm din carton încă un
dreptunghi, îl îndoim pentru
a marca jumătatea.
5. Lipim acoperişul pe
marginile de sus ale cutiei
6. Pe una din feţe trasăm cu
creionul un cerc, folosind
şablonul pe care vi-l dau eu,
apoi decupăm.
7. Decoraţi căsuţa după
preferinţe. * Ascultă, respectă Observare
Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi cerinţele şi încep să sistematică
O2 Supraveghez modul de lucreze pe fondul Exerciţiul
O3 realizare a lucrărilor, îndrum muzical propus. Evaluare
O4 corectez, accord sprijin elevilor orala
care întâmpină dificultăţi Lucrează în linişte şi
ordine.

5. Evaluarea O5 Cer elevilor să aprecieze lucrările


activității după următoarele criterii: Copiii expun lucrările, frontal Aprecierea
- corectitudinea executării; îşi exprimă părerea Conversaţia Panou cu verbală
- aranjarea elementelor; despre acestea. lucrările
- acurateţea lucrării; expuse
-creativitatea copiilor
6.Încheierea Se fac aprecieri generale asupra Ascultă aprecierile Exerciţiul Fişa de lucru frontal Aprecierea
activităţii modului de desfăşurare a activităţii verbală

S-ar putea să vă placă și