Sunteți pe pagina 1din 28

PROF.

ÎNVĂTĂMÂNT PRIMAR:
NILVAN MANUELA IOANA
PROIECT DIDACTIC SUSȚINUT LA
CLASA SIMULTANĂ:
CLASA I SI CLASA A II-A
DATA:17.03.2015

1
CLASA I CLASA A II-A
Data: 17.03.2015 Data: 17.03.2015
Aria curriculară: Dezvoltare personală Aria curriculară: Dezvoltare personală
Disciplina: Dezvoltare personală (Comunicare in limba română, Disciplina: Dezvoltare personală (Comunicare in limba română,
Arte vizuale și abilități practice, Muzică și mișcare) Arte vizuale si abilităti practice, Muzică și mișcare)
Unitatea tematică: Vestitorii primăverii! Unitatea tematică: INTERAC ȚIUNI SIMPLE CU FIIN ȚE ȘI OBIECTE
Titlul lecţiei: Elemente simple de limbaj nonverbal – expresii faciale FAMILIARE
Tipul lecției: formarea de priceperi si deprinderi Titlul lecţiei: Comportamente acceptate în relațiile cu ceilalți
Forma de realizare: activitate integrată Tipul lecției: formarea de priceperi si deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Scopurile lecţiei:
Formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă Scopurile lecţiei:
dată; Formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă
Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect materialele şi dată;
instrumentele adecvate. Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect materialele şi
instrumentele adecvate.
Competențe specifice :
Competențe specifice :
 Dezvoltare personală :
 Dezvoltare personală :
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte
variate 1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj criterii simple
nonverbal şi paraverbal 2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale 2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
simple despre propriile experienţe de
viaţă.
 Comunicare în limba română :  Comunicare în limba română :
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile
accesibile, rostit cu claritate ; variate
2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor
logic

2
simple;
 Muzică și mișcare :
 Muzică și mișcare :
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată
dirijatul intuitiv
de text şi de ritm

 Arte vizuale si abilitati practice:  Arte vizuale si abilitati practice:


2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea
punctului, liniei, culorii și formei
punctului, liniei, culorii și formei.
Obiective operaţionale:
Obiective operaţionale:
e. Cognitive :
a. Cognitive : Oo1.să încadreze temporal evenimentele zilei, prin completarea
Oo1.să încadreze temporal evenimentele zilei, prin completarea Calendarului naturii;
Calendarului naturii; Oo. 2 Să se prezinte printr-o calitate pozitivă;
Oo2.să identifice emoţii de bază (bucurie, tristețe, frică, furie), Oo. 3 Să perceapă corect colegii și pe sine;
Oo. 4 Să identifice despre cine se vorbește;
prin asociere cu elemente de limbaj nonverbal și paraverbal; Oo. 5 Să argumenteze alegerea făcută cu privire la calitățile
Oo3.să descrie situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură colegului preferat;
emoţională; f. Motrice:
Oo4.să exprime trăiri personale prin intermediul elementelor de  OM1 – să mânuiască cu atenţie instrumentele de lucru
 OM2 - să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini
limbaj plastic (formă, culoare);
cerute de învăţătoare

b. Motrice: g. Afective:
 OM1 – să mânuiască cu atenţie instrumentele de lucru  OA1 – participarea activă la activitate

 OM2 - să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini OA2 – manifestarea iniţiativei de a comunica şi lucra prin
cerute de învăţătoare cooperare
c.
d. Afective:
 OA1 – participarea activă la activitate
 OA2 – manifestarea iniţiativei de a comunica şi lucra prin RESURSE

3
cooperare
Strategii didactice :
RESURSE Metodologice
Strategii didactice :
 Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația,
Metodologice
observația, jocul didactic, exercițiul,brainstorming-ul.
 Metode și procedee : conversația, explicația,  Mijloace de învățământ și materiale didactice : minge,
demonstrația, observația, jocul didactic, exercițiul. scrisoare, fise de lucru, palarii colorate, flori din hartie.
 Forme de organizare : frontal, individual.
 Mijloace de învățământ și materiale didactice : minge,
scrisoare, cutia emoţiilor, figuri care sugerează emoţii, Temporale
fişe de lucru, lipici,buline roşii, planşă cu un copac, fețe
Ora are o durată de 45 minute.
vesele, fețe triste; Umane
 Forme de organizare : frontal, individual. Clasa are un număr de 8 elevi, care se caracterizează printr-o
dezvoltare psihică şi fizică normale, corespunzătoare vârstei.
Temporale
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului elevilor
Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea
și analiza produselor activității.
propriu-zisă şi 10 minute activităţi recreative.
IV. Bibliografice:
Umane
☺*** Programa şcolară pentru clasa I si a II-a, Bucureşti, 2013
Clasa are un număr de 5 elevi, care se caracterizează printr-o
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru
dezvoltare psihică şi fizică normale, corespunzătoare vârstei.
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de
Evaluare – formativă, prin observarea comportamentului
formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din
elevilor și analiza produselor activității.
învăţământul primar, suport de curs METCS, 2013
IV. Bibliografice:
☺Adina Grigore, Cristina Toma, Dezvolare personală pentru clasa
☺*** Programa şcolară pentru clasa I si a II-a, Bucureşti, 2013
I- fişe de lucru, Editura Ars Libri, Argeş, 2013
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru
www.didactic.ro
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici – program de
formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din
învăţământul primar, suport de curs METCS, 2013

☺Adina Grigore, Cristina Toma, Dezvolare personală pentru


clasa I- fişe de lucru, Editura Ars Libri, Argeş, 2013

4
☺Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR,
Cluj-Napoca, 2003

☺Breben, Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei


emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică”, Ed. Reprograph,
Craiova, 2010

ETAPELE OB CONŢINUTURILE METODE EVALUA ETAPELE O CONŢINUTURILE METODE EVALUA


LECŢIEI OP ÎNVĂŢĂRII ŞI RE LECŢIEI B ÎNVĂŢĂRII ŞI RE
PROCEDE O PROCEDE
E P E
1. Moment O Asigurarea Conversaţ Observar 1. Moment Oa Asigurarea Conversaţi Observati
ea organizatoric 1 e a
organizat Oa condiţiilor necesare ia condiţiilor necesare
sistemati
sistematic
oric 1 desfăşurării desfăşurării ă

activităţii. activităţii.
Pregătirea Pregătirea
materialului didactic materialului didactic
necesar bunei necesar bunei
desfăşurări a desfăşurări a
activităţii. activităţii.
Activitatea Activitatea
Oo
debutează cu
debutează cu
,,Întâlnirea de
1
,,Întâlnirea de dimineaţă”.

5
dimineaţă”Copiii Copiii completează
calendarul naturii și
completeaza
ponoul prezenței si
calendarul naturii și apoi fac înviorarea
de dimineată printr-
Oo ponoul prezenței si
un cântecel urmate
1 apoi fac inviorarea de de mișcări ale
corpului
dimineața printr-un
cantecel urmate de
mișcari ale corpului
2. Captarea şi O Captarea atenției , Conversaţ Observar 2. Captarea şi O Captarea atenției , Conversaţi Observati
M ,Spargerea gheții": ea M ,Spargerea gheții": a a
orientarea ia orientarea
1 In acest mod se va sistemtic 1
In acest mod se va sistematic
atenţiei face si salutul de atenţiei face și salutul de a
ă
dimineată. dimineață.
Joc:,,Cine sunt Joc:,,Cine sunt
eu?"(joc de eu?"(joc de
energizare) energizare)
Procedura jocului: Procedura jocului:
*Elevii sunt asezati *Elevii sunt așezați
în cerc. în cerc.
Învătătorul face si el O Învătătorul face și el
parte din grup . M
parte din grup .
*Se foloseste o *Se folosește o
O 2
minge minge
M colorata. Mingea se colorată. Mingea se
2 aruncă de la unul aruncă de la unul
la altul la altul
respectând indicațiil respectând indicațiil
e următoare: e urmatoare:
Când mingea Când mingea

6
colorată ajunge la colorată ajunge la
tine spune-ți numele, tine spune-ți numele,
rostind rostind
enunțul: enunțul:
,,Eu sunt.", apoi dă ,,Eu sunt.", apoi dă
Jocul
mingea colegului de mingea colegului de
alături. didactic alături.
.Se reia jocul .Se reia jocul
spunând spunând
colegilor cum colegilor cum Jocul
doresti să fii doresti să fii didactic
strigat:,,Numele meu strigat:,,Numele meu
este. este.
și azi sunt..." si azi sunt..."
.Aruncă mingea .Aruncă mingea
spre un coleg, spu- spre un coleg, spu-
nându-i numele tău nându-i numele tău
(sau pe cel cu care (sau pe cel cu care
vrei sa fii strigat). vrei sa fii strigat).
Aruncă mingea spre Aruncă mingea spre
un coleg, strigându-l un coleg, strigându-l
cu numele pe care cu numele pe care
il are sau il are sau
pe care iși doreste sa pe care iși doreste să
fie strigat. fie strigat.
Voi citii scrisoarea
Voi ciții scrisoarea trimisă de un personaj
trimisă de un indrăgit din
Scrisoarea
personaj indrăgit din povești ,,Scufița Roșie”.
Scrisoarea
povești ,,Scufița Roșie”. (Anexa 1).
(Anexa 1). Ce sentimente aţi trăit

7
Ce sentimente aţi trăit când am citit
când am citit scrisoarea de la
scrisoarea de la Scufița Roșie?
Scufița Roșie?

3. Anunţarea OA Comunic elevilor că Explicaţia Observa 3. Anunţarea O Anunț tema


rea temei şi A1 activității. Astăzi noi Explicaţia Observar
temei şi 1 astǎzi la ora de
sistemati enunţarea vom discuta despre ea
enunţarea Dezvoltare personlă că cât de mult contăm sistematic
pentru cei ce ne ă
vom vorbi despre
înconjoară, și cât de
emoţii, mai exact mult contribuim la
formarea unui
despre cum ne
colectiv unit.
simţim în diferite Titlul lectiei este ,,
Comportamente
situaţii-expresii
acceptate în relațiile
faciale. cu ceilalți ’’

4. Dirijarea Scufița Roșie iși Conversaţ Observa 4. Dirijarea Pentru a primii Conversaţi
rea O recompensa de la a euristică
activitatii O dorește să ajungă la ia activității
sistemati A2
Scufița Roșie, Observar
A2 bunica sa, iar noi că trebuie să realizăm ea
toate sarcinile de Conversaţi sistematic
pentru a o ajuta,
lucru propuse. a euristică ă
trebuie sa rezolvam Pentru inceput,
fiecare elev primeste Observaţia
cateva exercitii
cate un text pe care il
propuse de aceasta. citesc si il
Oo analizeaza.(Anexa 2)
Dupa rezolvarea
2 Voi cere elevilor sa

8
exercitiilor,vom evidentieze
COMPORTAMENT
primii de la Scufita
ELE ACCEPTATE
cate o recompensa IN RELATIILE CU
CEILALTI si sa
surpriza.
povesteasca Observar
Exerciţiul 1 continutul ea
textului,ajutati fiind sistematic
Pe tablă voi afişa o
si de unele intrebari ă
planşă cu diferite Explicația ale invatatoarei.
Observar Ex. Nr. 1 ”Cum ai
Oo personaje din poveşti,
ea vrea sa fie?”
2 iar pe suport voi pune sistemati O
Elevii completeaza Exercițiul
individual fise de
cutia emoţiilor. Câte ca O2
lucru cu aplicatie la
un elev indicat de Exercițiul relatiile cu ceilalti .
(Anexa 3)
mine va veni şi va
Fișe sunt pentru
extrage o figură care fiecare elev.
Se propune un alt
arată emoţia sugerată
exercițiu:
de fiecare planşă. Ex. Nr.2 ”Cum ne
comportăm cu cei
din jurul nostru?” Apreciere
Comentați textul a elevilor
legat de prietenie,
găsind cât mai multe
soluții favorabile
Elevii vor lucra pe pentru rezolvarea
Explicația
fişe de lucru. (Anexa problemei enunțată Explicația
pe bilețel ( Metoda
2) minicazurile-
În continuare le voi ANEXA 4 ) :

9
adresa elevilor Aprecieri • ,, Prietenul tău cel Exercițiul
verbale O mai bun te roagă in
întrebări despre
O3
timpul testului de
emoţiile trăite de matematică să îl Observar
ajuți. " ea
aceştia în diferite
Ce faci? Îl ajuți sau sistematic
situaţii . nu? Motivează. ă
• ,, Tocmai ai aflat că
- Când ne bucurăm ?
cel mai bun prieten
- Când suntem trişti ? al tău te-a pârât
parinților tăi că ai Execițiul
O - Când suntem
luat o nota proastă la
m1 miraţi ? Conversaț scoală. "
Ce faci? Motiveaza
- Când ne înfuriem? ia
raspunsul.
Exerciţiul 2 • ,, Este ziua ta de
naștere. Ai trimis
 Colorează cu
invitații tuturor
portocaliu prietenilor tăi. Cel
mai bun prieten nu
caseta de sub
te-a onorat cu
imaginea ce prezența si nici nu ti-
a telefonat să te
redă bucurie,
felicite."
cu violet Cum reacționezi? Ce
vei face? Îl vei ierta?
supărare, cu
Observar Va mai fi prietenul
Oo roşu furie şi ea
tău? Motivează
fiecare răspuns. Observar
2 cu maro frică. sistemati O
Ex. Nr.3 ” ea
(Anexa 3) că O4 Joc:,,Calitățile coleg sistematic
ilor mei"” (Anexa 5) ă
Fișă de lucru

10
Exerciţiul 3 Exercițiul Copii scriu calitățile Conversați
pe care ei le a
 Decupează,
apreciază la colegii
lipește pe lor.
cartonaș
chipurile Joc
didactic
identice și
colorează-le.
Încadrează
Oo într-o Exercitiul
2 inimioară
chipul care
Apreciere
sugerează
a elevilor
cum te simţi
tu acum şi
desenează
astfel încât să
semene cu
tine. ( Anexa
4)

Joc: “Ghiceşte
emoţia personajului

11
din poveste”
O privim pe Scufița
Roșie, desenăm fața
care o reprezintă si o
arătăm tuturor. Cine
ridică fața corectă cel
Observar
mai rapid, acela
ea
Oo caștigă. Exercițiul
sistemati
3 că
Jocul ,,Mimează”
Voi da citire unor
situaţii şi îi voi ruga
pe copii să mimeze
emoţiile cum pot ei
mai bine, în funcţie
de ceea ce simt.
Lista de situaţii: Jocul
1. Afară plouă. didactic
2. Bunicii vor veni în
vizită.
3. Alergi prin poiană.
4. Ai pierdut stiloul.

12
5. Un coleg ţi-a pus
piedică.

5. O Jocul "Copacul Conversaţ Observar 5. Voi folosi metoda Observar


OBŢINEREA ea OBŢINEREA “pălăriilor Explicaţia ea
O trist/vesel" ia
sistemati O
gânditoare”astfel: sistematic
PERFOR- o4 Elevii vor simboliza PERFOR- Pălăria albastră- ă
că O2
MANŢEI ŞI MANŢEI ŞI este liderul,cel care
grafic prin desen, pe
conduce activitatea
ASIGURA- ASIGURA-
câte o floricica de şi este responsabil cu
REA FEED- REA FEED- controlul
hârtie, emoţia pe care Observaţi
BACK-ULUI BACK-ULUI discuţiilor,formuleaz Conversati
o preferă. Toate a ă concluzii-clarifică. a
Pălăria albă-este
florile vor fi aşezate
Aprecieri purtată de un copil – Observar
pe ramurile verbale
povestitorul-care va ea
reda pe scurt sistematic
copăcelului care a
conţinutul textului.El ă
fost afişat în faţa lor, este cel care
O informează.
iar acesta va deveni
M
Pălăria roşie-este
vesel dacă numărul purtată de un copil
1
care trebuie să-şi
„florilor vesele” este
exprime Aprecieri
mai mare.(Anexa 5) sentimentele,trăirile, verbale
supărarea faţă de cei

13
din jur.
O Pălăria neagră –
A1
este purtată de un
copil-criticul- care
trebuie să critice
atitudinile negative.
Pălăria verde-este
purtată de un copil
-gânditorul,care Exercițiul
trebuie să ofere
soluţii
alternative,idei noi
despre cum ar trebui
sa ne comportam.
Pălăria galbenă-
este purtată de un
copil-creatorul-care
trebuie să găsească
un alt final textului.
(Anexa 6)
6. Evaluare O Se vor face aprecieri Conversaț Observar 6. Evaluarea O Exerciţiul „Floarea” Observaţia
ea O5 Fiecare participant
Oa generale şi ia
sistemati
primeşte cîte o floare Activitate
1 individuale asupra pe care trebuie s-o practică

deseneze şi să scrie o Explicaţia
participării elevilor la
calitate a unui coleg
lecţie, precum şi de grup şi s-o facă
cadou argumentînd
asupra
de ce anume acest
comportamentului lor coleg.
pe parcursul orei.
Se fac aprecieri
Drept despre aportul

14
recompensă, vor elevilor la Observar
Recompen desfăşurarea ea
primi câte un balon
să activităţii. sistematic
pe care iși vor desena Elevii primesc drept Recompen ă
recompensă cate un să
starea care-i
balon pe care vor
reprezintă. desena starea care-i
reprezintă

15
Dragi copii,

Doamna învăţătoare mi-a transmis că


sunteţi bucuroşi de venirea mea.
Astăzi pentru voi este o zi specială, cu
invitaţi speciali care au venit să vadă cum vă
descurcaţi la ore.
Dacă îmi veţi demonstra că sunteţi
pricepuţi, isteţi, harnici şi veţi rezolva repede
şi bine toate sarcinile pe care vi le va da
doamna învăţătoare, promit că la sfârşit vă
voi face o surpriză.

Vă îmbrăţişez cu căldură,

Scufita Rosie
Anexa 2
Exerciţiul 1

 Găseşte figura care arată emoţia sugerată de fiecare imagine.


Anexa 3
Exerciţiul 2

 Colorează cu portocaliu caseta de sub imaginea ce redă bucurie, cu violet supărare, cu roşu furie şi cu maro
frică:

18
Anexa 4
Exerciţiul 3

 Uneşte chipurile identice şi colorează-le. Încadrează într-o inimioară chipul care sugerează cum te simţi tu

acum şi desenează astfel încât să semene cu tine.

19
20
Anexa 5
Copacul vesel/trist
CLASA A II-A Anexa 1

Dragi copii,

Doamna învăţătoare mi-a transmis că


sunteţi bucuroşi de venirea mea.
Astăzi pentru voi este o zi specială, cu
invitaţi speciali care au venit să vadă cum vă
descurcaţi la ore.
Dacă îmi veţi demonstra că sunteţi
pricepuţi, isteţi, harnici şi veţi rezolva repede
şi bine toate sarcinile pe care vi le va da
doamna învăţătoare, promit că la sfârşit vă
voi face o surpriză.

Vă îmbrăţişez cu căldură,

Scufita Rosie

22
Anexa 2

Comportamente acceptate în relațiile cu ceilalți

Sidonia este o fată tare liniștită. Astazi, în


ultima pauză, toți elevii au iesit în curtea școlii.
Privea, la fel ca de fiecare dată, la ceilalți cum se
joacă. Rareori era invitată la joacă de vreun coleg.
Dar pe ea n-o deranja asta, îi plăcea să privească.
Acum privea la joaca dintre Lina și Coralia.
Lina sărea coarda la întrecere cu Coralia.
-Uite, te întrec! Râdea Lina veselă.
Coarda eise apropia din ce in ce mai tare de
Sidonia.
Sidonia clipea des de la suflul făcut de coarda
care-i trecea prin fată și se îndepărta. Dar Lina
aducea coarda tot mai aproape de ea. Și tot așa se
repeta, încât, la un moment dat, coarda a lovit-o pe
Sidonia peste față.
-Hai, Sidonia, să ne jucăm în altă parte! I-a spus
Coralia oprindu-se din săritul coardei.

23
Anexa 3

RELAŢII DE PRIETENIE
- fisa de lucru-

Bifează răspunsul preferat :

1. Aş dori ca prietenul meu să fie :

 de încredere
 frumos
 sincer
 respectuos
 încrezut
 înţelegător
 mincinos

24
2. Refuz prietenia mea celor care:

 nu se ţin de cuvânt
 îşi schimbă des prietenii
 îşi respectă întotdeauna
 cuvântul dat
 mă jignesc şi mă bârfesc
 vorbesc urât
 mă sfătuiesc să-mi îndrept
 greşelile

25
Anexa 4
• ,, Prietenul tău cel mai bun te roagă în timpul testului de matematică să îl ajuţi. "

Ce faci? Îl ajuţi sau nu? Motivează.

• ,, Tocmai ai aflat că cel mai bun prieten al tău te-a pârât părinţilor tăi că ai luat o notă
proastă la şcoală. "

Ce faci? Motivează răspunsul.

• ,, Este ziua ta de naştere.


Ai trimis invitaţii tuturor prietenilor tăi. Cel mai bun prieten nu te-a onorat cu prezenţa si nici
nu ţi-a telefonat să te felicite."
Cum reacţionezi? Ce vei face? Îl vei ierta? Va mai fi prietenul tău? Motivează .
Anexa 5

Calitățile
colegilor
mei

27

S-ar putea să vă placă și