Sunteți pe pagina 1din 6

Profesori: Dragomir Ramona, Oprea Dan

Aria curriculară: Consiliere si orientare


Disciplina : Dirigentie
Clasa: a VIII a
Componenta: Planificarea carierei
Subcomponenta: Explorarea carierei
Tema lecţiei: Ocupaţie, meserie, carieră.

PROIECT DIDACTIC

SCOPUL LECŢIEI:
 Identificarea abilităţilor/ aptidunilor personale necesare practicării unei meserii

CONCEPTE CHEIE:
 Aptitudini, munca, profesie, ocupație, meserie, carieră

OBIECTIVE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :


O1: să explice termeni noi din domeniul profesional;
O2: să-şi conştientizeze aptitudinile şi să le canalizeze către alegerea unei profesii;
O3: să prezinte cât mai multe meserii şi să le clasifice pe domenii de activitate;
O4: să interpreteze un text dat;
O5: să descrie meseria preferată
O6: să coreleze abilităţile cu aspiraţiile şi cu cerinţele meseriei preferate

Resurse materiale:
- chestionare, fişe de lucru, scheme, dicţionarul limbii române, videoproiector, coli colorate, articole, www.go.ise.ro.

Resurse procedurale:
- conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare, studiu de caz.
FORME DE ORGANIZARE:
- frontală, individuală, grupe.

Moment organizatoric :
Asigurarea materialelor şi a atmosferei corespunzătoare. Elevii sunt organizaţi în grupe de câte 4 elevi. Li se împart cartoane
colorate şi fiecare îşi notează o calitate care să-l reprezinte pentru activitate.
Stârnirea interesului pentru activitate, captarea atenţiei.
Exerciţiu: Detectiv în lumea profesiilor
Copiii sunt grupaţi cu o săptămână înainte câte 4. Fiecare grupă îşi va alege o profesie, având grijă ca acestea să nu se repete.
Timp de o săptămână, ei vor culege informaţii despre acea profesie ( avantaje, dezavantaje, calităţi, studii, etc). Vor realiza un spot
publicitar despre acea profesie. Posterele realizate se afişează în clasă.
Obiectiv vizat: cunoaşterea profesiilor.
Concluzii: Elevii prezintă spotul publicitar în faţa colegilor astfel evidenţiindu-se avantajele, dezavantajele, calităţile, studiile necesare
fiecărei profesii.

Derularea activităţii
Definirea noţiunilor: ocupaţie, meserie, carieră
Se prezintă elevilor cu ajutorul videoproiectorului materialul cu definirea noţiunilor.
Este discutat fiecare aspect.
Obiectiv vizat: cunoaşterea noţiunilor ocupaţie, meserie, carieră
Concluzii: Exemplificarea concretă, deosebirea dintre ocupatie, funcţie, carieră.
Cum ajungem să avem o ocupaţie, funcţie, meserie, carieră
Exerciţiu: Drumul spre ... ocupaţie, funcţie, meserie, carieră:
1. alegerea
2. pregătirea de specialitate profesională (şcoală)
3. calificarea la locul de muncă
4. îndeplinirea cu succes a unor sarcini
Obiectiv vizat: etapele parcurse pentru a avea o meserie.
Concluzii: Elevii identifică drumul pe care trebuie să-l parcurgă pentru o ocupaţie, meserie, funcţie, carieră.

Activitate 1:
Dirigintele va expune apoi afişul cu titul Copacul meseriilor şi va explica elevilor cerinţele.
Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grupă îşi alege un reprezentant care va merge şi va trage un carton pe care este scrisă o
meserie.Cartoanele sunt sub formă de frunză. Pe cartoane, timp de 10 min., fiecare grupă va trebui sa scrie trei calităţi principale care
i-ar recomanda pentru acea meserie, şi dedesubt trei calităţi secundare. Fiecare grupă va prezenta ceea ce a scris şi se lipesc acele
frunzuliţe pe un arbore alcătuit dinainte de diriginte.

CE ŞTIU DESPRE CEEA CE VREAU SĂ FIU

COPACUL
MESERIILOR

Activitate 2:
Profesia mea: Dirigintele cere fiecărui elev să-şi deseneze pe o foaie palma dreaptă. În mijlocul palmei, să scrie profesia pe care cred
că ar dori să o aibă, fără să se semneze nicăieri pe foaie. Pe fiecare deget, să treacă o calitate personală care îi recomandă pentru
profesia aleasă. Toţi participanţii vor realiza palmele pe foi A4, pregătite dinainte.
Când lucrările sunt gata, fiecare elev va prezenta ceea ce a realizat, elevilor spunându-li-se de la început că unul din scopurile
activităţii este să memoreze cât pot de mult din lucrările colegilor.
Se strâng lucrările şi se afişează în clasă, pe un panou la vedere. Fiecare elev, vine şi extrage dintr-o urnă, un bilet pe care va
găsi scris numele unui coleg sau al unei colege. El va trebui să scrie pe bilet o apreciere despre colegul respectiv şi să lipească biletul
pe lucrarea realizată de acel coleg. În cazul în care cineva nu-şi aminteşte care este lucrarea colegului al cărui nume a extras, va primi
câteva indicii de la ceilalţi.
Lucrările realizate rămân expuse la vedere măcar o săptămână, pentru ca elevii să le poată revedea, de câte ori doresc.
Obiectiv vizat: dezvoltarea creativităţii elevilor; realizarea unui proces de autocunoaştere şi cunoaştere prin intermediul colegilor;
crearea unei imagini de sine pozitive.
Concluzii: calităţile personale sunt importante în alegerea unei profesii.

Chestionarul:
Pentru a putea fi puse în evidenţă aptitudinile elevilor, dirigintele va distribui Chestionarul de interese. Elevii vor completa
chestionarul, respectând cerinţele date. Se va discuta frontal cu elevii despre codul personal şi aptitudinile aferente tipului de
personalitate în care se înscriu.

Dirigintele explică elevilor importanţa consecvenţei în urmarea unei meserii şi va propune acestora Alegoria broscuţelor

A fost odata un grup de broscuţe care vroiau să se ia la întrecere. Ţelul lor era să ajungă în
vârful unui turn foarte înalt. Se adunaseră deja mulţi spectatori, pentru a urmari cursa şi a le încuraja
pe broscuţe. Cursa urma să înceapă. Totuşi, dintre spectatori nu credea nici unul că vreuna dintre
broscuţe va reusi să ajungă în vârful turnului. Tot ce se auzea erau exclamaţii de genul: „Oh, ce
obositor!!! Nu vor reusi niciodată să ajungă sus!” sau: „Nici nu au cum să reuşească, turnul este
mult prea înalt!” Broscuţele începură să abandoneze însă una se căţăra vioaie mai departe.
Spectatorii continuau să strige: „E mult prea obositor! Nu va putea nimeni să ajungă sus!” Tot mai
multe broscuţe se resemnau şi abandonau, doar una singură se căţara consecvent mai departe. Nu voia cu nici un chip să abandoneze!
In final renuntaseră toate, cu excepţia acelei broscuţe, care cu o imensa ambiţie şi rezistenţă reusi să ajungă singură în vârful
turnului! Dupa aceea, toate celelalte broscuţe şi toţi spectatorii au vrut să afle cum a reusit broscuţa să ajungă totuşi în vârf, dupa ce
toate celelalte se văzuseră nevoite să abandoneze cursa! Unul din spectatori se duse la broscuţă s-o intrebe cum de a reuşit să facă un
efort atât de mare şi să ajungă în vârful turnului. Aşa a aflat că..........BROSCUŢA ÎNVINGATOARE ERA SURDĂ!!!
Morala?
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi întotdeauna negativi şi pesimişti fiindcă ei îţi răpesc cele mai
frumoase dorinţe şi speranţe pe care le porţi în suflet! Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau citeşti te
influenţeaza în ceea ce faci!
Deci: FII MEREU OPTIMIST !

Evaluarea activităţii: Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfăşurată.

S-ar putea să vă placă și