Sunteți pe pagina 1din 2

EDUCAȚIA DIGITALĂ

, CLASA I PROIECT DIDACTIC nr. 13â

Daniela State, grad didactic superior  Clasa: I  Disciplina: Educație tehnologică  Modulul: Educație
digitală  Subiectul lecției: Sarcini și Instrucțiuni. Selectarea instrucțiunii/ Algoritm și Program  Unități
de competență: 3.10. Identificarea componentelor mediului vizual de programare 3.12. Formarea
secvențelor de instrucțiuni 3.13. Rularea programelor (secvențelor de instrucțiuni) în mediul vizual 
Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili: O1: să explice, cu cuvinte proprii, ce reprezintă
un algoritm; O2: să utilizeze elemente ale limbajului aferent mediului de programare; O3: să elaboreze,
ghidat, un algoritm și un program, formulând instrucțiunile necesare, în baza cerințelor și informațiilor
prestabilite; O4: să argumenteze necesitatea utilizării algoritmilor și programelor pentru funcționarea
eficientă a unor dispozitive digitale; O5: să manifeste disponibilitate pentru cooperare, răbdare și bună
înțelegere, precum și curiozitate, interes în realizarea sarcinilor propuse.  Tipul lecției: de formare a
capacităților de aplicare a cunoștințelor  Strategii didactice: - forme: frontală, individuală, în perechi, în
grup; - metode, tehnici și procedee didactice: discuția dirijată; observarea dirijată; explorarea; exercițiul;
brainstorming, demonstrația, analiza, compararea, jocul didactic; - mijloace: tabletă/ calculator, tablă
interactivă/ proiector, boxe, manual, câteva dispozitive digitale (după posibilitate, calculatoare), imagini
cu diferite dispozitive, creioane colorate, carioci, fișe pentru activitate individuală/ în perechi, ș.a.; 
Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă  Locul desfășurării: sala de clasă, sala de
calculatoare;  Bibliografie: - Curriculum național, clasele I-IV: Chișinău, 2018; - Ghid de implementare a
curriculumului național, clasele I-IV: Chișinău, 2018; - Educație digitală, Autori: Anatol Gremalschi, Sergiu
Corlat, Andrei Braicov, Manual pentru clasa 1; 2 / 12 SCHIȚA DEMERSULUI DIDACTIC I. EVOCARE 1.
Organizarea clasei. 2. Captarea atenției. a) Respectând instrucțiunile, cu strictețe, pe rețeaua de
pătrățele, elevilor li se dă posibilitatea să realizeze unul dintre desenele propuse în Anexa 1, 2 sau 3. Li
se poate propune un singur desen pentru toată clasa, apoi li se dă posibilitatea să compare desenele
realizate. La discreția cadrului didactic, instrucțiunile pot fi dictate. b) Asalt de idei: După realizarea
desenului li se propune să identifice asemănările și deosebirile. Sunt întrebați de ce au obținut desene
diferite unul de celălalt, chiar dacă au respectat aceleași instrucțiuni și ce se poate întâmpla dacă
schimbi ordinea instrucțiunilor II.REALIZAREA SENSULUI 3. Comunicarea subiectului lecției și a
obiectivelor. Astăzi, ghidați, veți afla ce este un ALGORITM și cum algoritmul se transformă în
PROGRAM. 4. Explorarea informațiilor prezentate, observarea și reflecția. a) Pentru a afla ce este un
ALGORITM, elevilor li se propune să citească/ să asculte discuția dintre Ana, Ștefan și BB-8 (manual,
pagina 44-45). b) Activitate în perechi. După analiza algoritmului prezentat în pagina 45 (manual),
elevilor li se propune să elaboreze un algoritm pentru a putea părăsi insula. Atenție! A nu se uita unde
este corabia și că trebuie să ia cu ei comoara! Algoritm: Părăsim insula cu comoara Căpitanului Flint! 1.
Luăm comoara de sub Piatra Neagră! 2. Mergem… 3. … c) Pentru a înțelege ce este un PROGRAM, din ce
este format și când se folosește, elevilor li se propune să citească explicațiile lui BB-8 din manual, pagina
46. 5. Activitate frontală. Continuați enunțurile utilizând informațiile descoperite în manual.  Algoritmul
reprezintă câteva instrucțiuni îndeplinite … (cu exactitate).  Respectarea algoritmului permite realizarea
unei activități …(repede și corect). 3 / 12  Atunci când execuți întocmai mai multe instrucțiuni pentru a
realiza ceva, urmezi… (un ALGORITM).  ALGORITMUL te ajută să rezolvi probleme … (complicate),
indeplinind instrucțiuni… (simple).  Programul este un algoritm scris în limbajul înțeles de…
(calculatoare și alte dispozitive digitale).  Programul este alcătuit din mai multe… (instrucțiuni). 
Instrucțiunile dintr-un program se îndeplinesc… (una după alta, în ordine strictă, cu exactitate). III.
REFLECȚIE 6. Prezentarea/ valorificarea experienței concrete. Elevilor li se vor propune câteva sarcini, a
căror realizare presupune a utiliza informațiile din manual. a) Activitate în grup. Elevilor li se propune să
completeze (scris sau oral), discutând cu alți colegi din grup, diagrama de mai jos, enumerând câteva
situații (pot fi și din cotidian) când e nevoie să respecți un algoritm. b) Activitate frontală. Cum credeți,
cine din cei/ cele repreze

S-ar putea să vă placă și