Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Timofte Florin


Data: 05.11.2013
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „Cristian Herbei” Vărădia de Mureș
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie penticostală
Aria curriculară: Om şi societate
Unitatea de învăţare: Învățături de bază ale credinței creștine
Titlul lecţiei: Crearea lumii
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Durata lecției: 50 de minute
Scopul lecţiei: - dezvoltarea orizontului de cunoaştere al elevilor despre crearea lumii, prin aprofundarea unor texte din Sfânta
Scriptură care fac referire la crearea lumii şi la Creatorul ei.
Competenţe vizate:
C1 - Să se identifice atributele lui Dumnezeu-dialog pe tema atributelor lui Dumnezeu;
C2 - Să se înțeleagă rolulul lui Dumnezeu în istrie-alcătuirea unor compuneri despre felul în care Dumnezeu s-a implicat în viețile
unor personaje biblice
C3 – Să prezinte cronologia zilelor creaţiei văzute pe baza textului scripturistic Geneza. 1:1 – 27;
C4 – Să descrie, pe baza textelor scripturistice oferite de profesor şi concepţia creştină cu privire la originea lumii;
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, planşa Crearea lumii, fişa de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe.
Resurse:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie alianța evanghelică, clasa a V-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru disciplina Religie penticostală, clasa a V-a;
-Manual Religie, clasa a V-a; Autori: Walter Bosch și Gheorghe Cătană

1
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Versiunea Dumitru Cornilescu, 1923;
2. Cucoş, Constantin, Educaţie religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
4. Rose, Serafim, Cartea Facerii, Cartea lumii şi omul începuturilor, Editura „Sophia”, Bucureşti, 2001.

2
Desfăşurarea lecţiei:
Nr. Etapele Metode Mijloace Forme
crt. lecţiei Comp. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1. Momentul 2’ • Salutul • Salutul
organizatoric • Rugăciunea • Rugăciunea Activitate
• Notarea absenţelor • Pregătirea pentru frontală
• Pregătirea pentru începerea începerea lecţiei
lecţiei
2. Pregătirea 5’ • Profesorul reaminteşte elevilor • Elevii ascultă cu atenţie
elevilor că dintotdeauna omenirea şi-a pus explicaţiile profesorului.
pentru întrebarea: Cum a apărut lumea? Explicaţia
receptarea La această întrebare au fost date
noilor mai multe răspunsuri de oamenii
cunoştinţe de ştiinţă care au formulat şi unele
teorii, contrare învăţăturii biblice.
Sfânta Scriptură nu este o carte de Activitate
ştiinţe naturale, nu foloseşte frontală
termeni ştiinţifici, ea vrea doar să
ne arate că asemenea oricărei
creaţii şi întregul univers are un
creator, care este Dumnezeu. De Explicaţia
aceea în cartea Geneza Moise a
folosit un limbaj potrivit cu
puterea de înţelegere a oamenilor
cărora se adresează. Ţinând cont
de toate acestea nu poate exista o
contradicţie între istoria biblică a
Creaţiei lumii şi cercetările
ştiinţifice.
3. Anunţarea 3’ • Se anunţă şi se scrie pe tablă Elevii scriu data şi titlul
titlului şi a data şi titlul lecţiei: lecţiei în caiete şi ascultă Explicaţia Activitate
obiectivelor „Crearea lumii” explicaţiile profesorului frontală
lecţiei
4. Desfășurarea 25’ Biblia
3
lecției - Se va citi textul biblic referitor Elevii citesc pe rând câte
la creație din Genesa capitolul 1 trei versete.
C1 și 2. Explicația
- Sunt prezentate cele șase zile ale
C2 crației, fiecare cu specificul ei. Manualul
Astfel în prima zi Dumnezeu a
creat lumina. În a doua zi
C3 Dumnezeu a creat întinderea de
ape și cerul. În a treia zi au fost
create pământul,marea și apele.
Soarele, luna și stelele au fost
C4 create în ziua a patra. În a cincea
zi s-au creat peștii mării și Conversația Aprecieri
păsările. Elevii sunt solicitați să Elevii sunt atenți la verbale
dea exemple de pești și păsări. întrebare și răspund.
În ziua a șasea au fost create
animalele pământului și omul. Conversația
Elevii trebuie să dea exemple de Elevii ascultă întrebarea și
animale create în ziua a șasea. raspund.
Ziua a șaptea a fost considerată
ziua de odihnă
5. Fișa de lucru 12’ Se va citi fișa de lucru pentru a Elevii ascultă apoi își
compara cele două teorii exprimă părerea personală Conversația Fișa de Activitate Aprecieri
referitoare la geneza universului: asupra celor două teorii. lucru frontală verbale
teroria biblică și teoria
evoluționistă.
6. Precizarea şi 3’ • Se anunţă şi se explică tema • Elevii notează tema în
explicarea pentru acasă: caiete şi ascultă explicaţiile
temei pentru Meditaţi la următoarele versete: profesorului.
acasă Iov 38;4-10, Evrei 11;3, Psalmi Explicaţia Activitate
18;1 şi scrieţi mesajul lor într-un frontală
scurt text.
7. Încheierea 2’ • Rugăciunea • Rugăciunea
activităţii • Salutul • Salutul

4
Fişa de lucru

„Se zice că doi profesori, buni prieteni, aveau o dispută aprinsă despre origina universului. Unul susţinea că universul a apărut
de la sine, dintr-o materie preexistentă care s-a organizat încetul cu încetul, fără să fie creată de nimeni. Celălalt susţinea că lumea a
fost creată de Dumnezeu deoarece nimic preexistent nu se justifică logic şi nici organizarea datorată hazardului nu poate duce la
forme logice…
trecând în bibliotecă, gazda (profesorul care susţine că lumea a fost creată de Dumnezeu) i-a arătat prietenului său (profesorul
care susţine că universul a apărut de la sine) o carte preţioasă. Acesta l-a întrebat:
- Cine a scris-o? a întrebat profesorul vizitator.
- Nimeni, a răspuns gazda.
- Cum nimeni? Să fim serioşi!
- Dar sunt foarte serios. Aveam pe masă o sticlă de cerneală. Sticla s-a răsturnat, pe masă erau nişte hârtii şi, deodată, din cerneala
răsturnată pe hârtii a apărut cartea aceasta!
Celălalt a rămas tăcut. A înţeles. A fost aproape de prisos când gazda a continuat.
- Am răspuns după principiile tale. Le-am aplicat experimental. Şi iată acum nu le mai vezi. Cam așa a fost şi cu originea
universului. Tot aşa mi-a sunat şi mie „nimeni” al tău!
Şi a mai adăugat: „Ca să pot crede că totul a apărut la întâmplare, ar trebui să umplu o căciulă cu litere, să le amestec bine şi,
răsturnându-le pe masă, să obţin poezia Luceafărul. Sau măcar o strofă. Sau măcar un vers”.
Antonie Plămădeală, Tâlcuri noi la texte vechi

S-ar putea să vă placă și