Sunteți pe pagina 1din 16

Şcoala Gimnazială ,,George Enescu” Năvodari

Data: .........
Clasa: a VIII-a
Ora: .....
Disciplina: Chimie
Mediu de instruire: urban
Profesor: Eniu Ofelia-Gabriela

PROIECT DE LECŢIE

Apa

A. Necesitatea studierii temei

Anul 2005 a marcat începutul Deceniului Apei, conform Organizaţiei Naţiunilor


Unite, ,,Apă pentru viaţă”, transferând fiecăruia responsabilitatea de a învăţa despre apă, cea mai de
preţ resursă de pe planeta noastră de a încerca să ne schimbăm mentalitatea prin gânduri, cuvinte,
gesturi şi acţiuni. Apa este unul dintre cele mai de preţ daruri ale naturii. Viaţa nu este posibilă fără
apă. Din păcate, această substanţă este inegal distribuită pe planetă. Anual trebuie să se insiste şi să
se atragă atenţia asupra importanţei calităţii apei. Ecosistemele sănătoase sunt susţinute de o bună
calitate a apei, ceea ce duce la o îmbunătăţire a vieţii umane. Dimpotrivă, o proastă calitate a apei
afectează mediul înconjurător şi starea de sănătate a populaţiei.

Profesorul stabileşte debutul demersului pornind de la afirmaţia filozofului grec


Thales ,, Apa este începutul tuturor lucrurilor’’ şi informează elevii despre obiectivele urmărite,
comunicându-se faptul că pe parcursul acestei unităţi, învăţarea va fi realizată printr-un proiect ,,
Apa – esenţa vieţii“. Se precizează că prin intermediul proiectului se vor studia următoarele teme:
Apa – substanţă compusă; Apa – compoziţie, proprietăţi; Apa - cel mai utilizat solvent; Metode de
diminuarea poluării apelor. In cadrul acestui demers didactic se va aborda prima tema din unitatea de învăţare
amintită.

E benefic să tragem un semnal de alarmă… poate nu e prea târziu, deşi... încălzirea


globală planează asupra noastră, poluarea ne bate la uşa, aerul ne sufocă, ploile acide ne lovesc, iar
apa… apa nu mai reprezintă izvorul vieţii.

Să-i învăţăm să aprecieze, să iubească, să respecte, să preţuiască, să protejeze, să


asaneze şi să îngrijească ceea ce le-a dat viaţa.
B. Conținuturi abordate

Cum influenţează apa planeta Pământ?

Care este esenţa vieţii?

Care sunt structura, compoziţia, proprietăţile şi utilizările apei, corelând cunoştinţele cu


implicaţiile ecologice?

Cum valorificaţi resursele de apă?

Ce ,, nu ştiţi despre apă”?

Ce este apa?

Care sunt structura, compoziţia, proprietăţile şi utilizările apei?

Aplicaţii numerice cu soluţii, având apa ca solvent, rezolvarea aplicaţiilor numerice.

Care sunt cei mai frecvenţi agenţi poluanţi ai apei, solului, aerului şi identificarea
căilor de prevenire / reducere a poluării?

Care ar fi urmările excesului / lipsei de apă?

C. Contextul în care se realizează lecţia

Experienţa anterioară de învăţare a


Idei ancoră Resurse materiale
elevilor
Clasificarea substanţelor chimice Substanţe simple, compuse Planşă clasificarea
( oxizi, baze, acizi, săruri) substanţelor chimice
Raport atomic, raport de
Calcule chimice pe baza formulelor masă, compoziţie Prezentare ppt
chimice şi calcule pe baza ecuaţiilor procentuală, concentraţie
reacţiilor chimice procentuală, masă molară, Videoproiector
număr moli, densitate
substanţă, volum molar Laptop
Apa, un oxid, întâlnită în atmosfera Hidrosferă, reţea
terestră(geografie), hidrosferă, în hidrografică, atmosferă, Hartă / glob pământesc
organismele vii(biologie) limfă, sânge, celulă, sevă
brută,elaborată Planşă circuitul apei în
natură
D. Obiective operaţionale
Criteriul
Condiţiile în care
Comportamentul prin care de reuşită
Capacitatea care se urmăreşte a se elevul probează
elevul dovedeşte formarea (limita
dezvolta la elevi prin învăţare comportamentul
capacităţii respective minimă
cerut
admisă)
să explice observaţii în scopul rezolvarea itemului 9 completarea
identificării unor aplicaţii ale din algoritmul de itemului 9 din 75%
fenomenelor chimice; caracterizare a substanţei fişa de lucru
chimice
să analizeze, interpreteze rezolvarea itemului 2, 3 completarea
observaţiile / datele obţinute prin din algoritmul de itemului 2, 3 din 80%
activitate investigativă; caracterizare a substanţei fişa de lucru
chimice

să formuleze concluzii şi rezolvarea itemului 4, 5 completarea


generalizări în scopul din algoritmul de itemului 4, 5 din
demonstrării legii conservării caracterizare a substanţei fişa de lucru 75%
masei în reacţiile chimice, prin chimice
rezolvarea problemelor
cantitative;
să comunice sub formă scrisă / rezolvarea fişei completarea fişei
orală rezultatele unui demers de algoritmice de algoritmice de 100%
investigare folosind terminologia caracterizare a substanţei caracterizare a
ştiinţifică; chimice substanţei

să utilizeze surse bibliografice rezolvarea itemului 6 completarea


referitoare la o anumită substanţă din algoritmul de itemului 6 din 90%
chimică; caracterizare a substanţei fişa de lucru
chimice

să utilizeze aparatura şi rezolvarea itemului 7 completarea


echipamentele de laborator, a din algoritmul de itemului 7 din 75%
tehnologiilor informatice pentru caracterizare a substanţei fişa de lucru
studiul diferitelor substanţe (apa); chimice

să deducă utilizări ale apei pe rezolvarea itemului 8 completarea 80%


baza proprietăţilor fizico-chimice; din algoritm itemului 8

să rezolve aplicaţiile practice în rezolvarea itemului 10 completarea


care intervine solventul universal din algoritmul de itemului 10 din 90%
APA; caracterizare a substanţei fişa de lucru
chimice

să identifice unii agenţi poluanţi rezolvarea itemului 11, completarea


ai apei, solului, aerului şi a căilor 12 din algoritmul de itemului 11, 12 75%
de prevenire / reducere a poluării; caracterizare a substanţei
chimice

să coreleze noile cunoştinţe cu rezolvarea itemului 11, 7 completarea 100%


implicaţiile ecologice. din algoritm itemului 11, 7 din
fişa de lucru
E. Desfăşurarea lecţiei
Timp Forme de organizare a
Etape de instruire Elemente de Metode de Mijloace de
50 activităţii
conţinut învăţământ învăţământ
min Profesor Elevi Profesor Elevi
2-3 1. Moment organizatoric
min
Se face prezenţa şi se
verificǎ existenţa mijloacelor Oxizi
Elevii se
necesare desfǎşurǎrii lecţiei. conversaţia
reprezentativi
pregǎtesc pentru
Se repartizeazǎ elevii la laboratorul de demonstrativ frontal
lecţie şi se aşeazǎ
mesele de lucru, pe 9 grupe chimie
la mesele de
de câte 3 elevi. (materialul se brainstorming
lucru.
distribuie înainte de fişă algoritm
începerea orei pentru fiecare de studiu
elev). substanţă
Se precizeazǎ cǎ fiecare chimică
grupǎ va completa cel puţin
un punct din algoritmul de
studiu a unei substanţe,
pentru punctul 6 se solicită
creativitatea elevilor.
2 min 2. Scopul activitǎţii
Prin activitǎţile ce se vor
Oxizi
desfǎşura se vor stabili toate învăţare prin
reprezentativi.
informaţiile solicitate Elevii ascultǎ cu descoprire
frontal
conform algoritmului de atenţie. dirijată
demonstrativ
studiu a unei substanţe
chimice.
laptop
Se va urmǎri modul în explozia pe grupe
videoproiector
care elevii realizează stelară
transferul de informaţii si Oxidul cel
felul în care colaboreazǎ mai răspândit
pentru acoperirea tuturor de pe Terra.
cerinţelor.
3. Anunţarea şi organizarea
5 min
activitǎţii

Se anunţǎ lucrarea ce se Oxidul cel


doreşte a se întocmi prin fişă algoritm
mai răspândit
algoritmizare
particularizarea cunoştinţelor de studiu
de pe Terra.
asimilate despre oxizi la apǎ substanţă
grupe,
(cel mai răspândit oxid în Fiecare grupă de chimică
grupe
echipe
natură). Se urmǎreşte elevi primeşte o
verificarea şi consolidarea fişǎ de lucru problematizare
cunoştinţelor privitoare la corespunzătoare
oxizi. unui anumit punct asigură
Se distribuie elevilor din algoritmul de colaborările
fişe de lucru corespunzătoare studiu. între elevii
unui anumit punct din aceleiaşi grupe
algoritmul de studiu.
Se anunţǎ algoritmul de
studiu prin verificarea
consecutivă a numărului fişei
de lucru, insistând asupra
învăţare prin
acelei corespunzătoare grupe,
cooperare
punctului 6 ce se doreşte a se fişă algoritm echipe
Elevii urmǎresc
rezolva de către toate grupele de studiu
cu fişa de lucru în
şi precizând că este o singură substanţă
faţǎ structura
fişă corespunzătoare chimică,
algoritmului.
punctelor 9, 10, 11. tablă
Pe tablǎ se trec
concluziile completându-se
schema algoritmizată;
4. Prezentarea punctelor
7 min Elevii ascultǎ cu
algoritmului
Ce este demonstrativ
atenţie şi verifică
Planul demersurilor
apa?
numărul fişei de  Ce sunt
lucrǎrilor ce vor fi efectuate
grupe,
lucru confirmând fişă algoritm oxizii ?
de elevii fiecǎrei grupe este:
ordinea de studiu  Ce formulǎ
1. Formula moleculară Care sunt conversaţia echipe
completării substanţă generalǎ au ?
2. Formarea moleculei: structura şi
algoritmului. chimică, Cum
a. formula compoziţia algoritmizare
clasificǎm
electronică
b. formula grafică/ apei, corelând tablă, oxizii ?
modelare
formula de structură cunoştinţele Cum se mai
manual,
c. tipul legăturii cu implicaţiile numesc oxizii
3. Tipul moleculei ecologice? bile şi tije de metale şi de
ce ?
Cum se
algoritmizare
4. Masa moleculară Aplicaţii mai numesc
relativă, Mr Elevii ascultǎ cu numerice cu oxizii de frontal,
5. Masa molară, μ atenţie şi verifică soluţii, având problematizare nemetale şi de grupe,
( matematică ) numărul fişei de apa ca caiet, ce ? echipe
lucru confirmând solvent, Ce fel de
tablă
ordinea rezolvarea oxid este apa ?
completării aplicaţiilor
algoritmului. numerice.

Ce ,, nu ştiţi
6. Răspândirea în natură, ca
despre apă”?
substanţă ( legătura cu descoperire
Cum laptop
geografie, biologie, fizică ) dirijată
influenţează
videoproiector
apa planeta
Pământ? manuale
7. Obţinerea demonstrativ
Cum
a. în industrie
valorificaţi Din ce
b. în laborator
resursele de substanţe
Elevii ascultǎ cu
8. Proprietăţile fizice atenţie şi verifică apă? algoritmizare compuse
a. starea de agregare numărul fişei de Proprietăţile putem obţine
caiet chimie,
b. culoare, gust, lucru confirmând şi utilizările H2O?
miros ordinea apei, corelând manual Ce alte
c. solubilitate completării cunoştinţele transformări
d. densitatea în algoritmului. cu implicaţiile mai sunt
raport cu aerul (doar pentru ecologice? suferite de
gaze) apǎ?
Care sunt fişă algoritm
e. temperaturi de
proprietăţile de studiu
topire / fierbere
şi utilizările substanţă
9. Proprietăţile chimice
apei? chimică,
a. interacţiunea cu
tablă,
substanţe simple Care sunt cei
algoritmizare Ce tip de
b. interacţiunea cu mai frecvenţi
reacţie este
substanţe compuse agenţi
descompunerea
poluanţi ai problematizare
caiet, apei? Ce se
10. Proprietăţi fiziologice apei, solului,
obţine în urma
aerului şi
reacţiei? Cum
11. Importanţă identificarea
laptop/internet putem
căilor de
recunoaşte o
12. Utilizări prevenire /
bazǎ cu
reducere a
ajutorul
poluării?
indicatorilor
Care ar fi (cu
urmările fenolftaleinǎ şi
excesului / turnesol)?
lipsei de apă?

5. Actualizare şi Aplicaţii
8 min
recapitularea cunoştinţelor numerice cu
Prin metoda soluţii, având
conversaţia
conversaţiei se reamintesc apa ca
demonstrativ frontal
cunoştinţele teoretice de Elevii rǎspund la solvent,
bazǎ ce urmeazǎ sǎ fie întrebǎrile rezolvarea
utilizate în efectuarea adresate de aplicaţiilor
demersurilor, altele urmând profesor. numerice.
a fi reamintite pe mǎsurǎ ce
Care sunt
demersurile investigative se
proprietăţile
deruleazǎ, pentru a realiza
şi utilizările
legǎtura dintre teorie şi
apei?
practicǎ şi pentru a îndruma
activitatea elevilor.
6. Desfǎşurarea demersurilor
25  Ce sunt
investigative
min
oxizii ?
Profesorul îndrumǎ elevii
 Ce formulǎ
cǎtre rezolvarea fişelor de Elevii desemnaţi
generalǎ au ?
lucru corespunzătoare rǎspund la jocul didactic caiet, frontal
Clasificarea demonstrativ
algoritmului adresând întrebǎri. oxizilor. fişa de lucru
întrebǎri. tablă
 Ce sunt oxizii ? Ce
(ciorchinele)
formulǎ generalǎ au ? Cum se mai
Cum clasificǎm oxizii ? numesc oxizii
Cum se mai numesc de metale şi
oxizii de metale şi de ce ? de ce ?
Cum se mai numesc
oxizii de nemetale şi de ce ? grupe,
Ce fel de oxid este apa ? echipe
demonstrativ
Se cere sintetizarea
informaţiilor prezentate de Cum se mai
(copacul
unul din membrii grupei ce Elevii analizeazǎ numesc oxizii
abordează fişa de lucru şi selectează de nemetale şi ideilor) caiet,
corespunzătoare punctelor 1, informaţiile de ce ? fişa de lucru
2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11 şi necesare Ce fel de tablă
demonstrativ
notarea atât în referate cât şi rezolvării oxid este apa? grupe,
la tablǎ a observaţiilor, a sarcinilor de lucru echipe
ecuaţiilor chimice ce au loc, şi noteazǎ în
precum şi a concluziilor. fişele de lucru
corespunzătoare.

Elevii desemnaţi
rǎspund la
întrebǎri.

Câte un
reprezentant al
grupei realizează
notarea la tablǎ a
observaţiilor şi
concluziilor.

7.Discuţia de încheiere,
5 min
asigurarea retenţiei şi a feed-
back-ului
Deoarece s-au tras
concluziile, de fac aprecieri mozaic caiet, frontal
demonstrativ
numai asupra modului în fişa de lucru
care s-au desfǎşurat Elevii fac curat la tablă
colaborările, asupra locul de muncǎ.
cunoştinţelor teoretice
constatate, asupra disciplinei
din timpul orei.
Se recomandǎ şi se
controleazǎ ca elevii sǎ lase
ordine la locul de muncǎ.
8. Tema pentru acasǎ
5 min
Se cere scrierea
algoritmului completat Care ar fi
învăţare prin caiet, demonstrativ frontal
pentru apă pe caiete. urmările
cooperare fişa de lucru
Elevii noteazǎ excesului /
Pentru următoarea oră se tablă
tema. lipsei de apă?
solicită realizarea de către
fiecare grupă a unei
prezentări corespunzătoare
punctului 6 din algoritmul de
studiu.
F. Anexe

Anexa 1
Algoritmul de caracterizare a unei substanţe
1. Formula moleculară
2. Formarea moleculei:
a. formula electronică
b. formula grafică/ formula de structură
c. tipul legăturii
3. Tipul moleculei
4. Masa moleculară relativă, Mr
5. Masa molară, μ
6. Răspândirea în natură, ca substanţă
7. Obţinerea
a. în industrie
b. în laborator
8. Proprietăţile fizice
a. starea de agregare
b. culoare, gust, miros
c. solubilitate
d. densitatea în raport cu aerul (doar pentru gaze)
e. temperaturi de topire / fierbere
9. Proprietăţile chimice
a. interacţiunea cu substanţe simple
b. interacţiunea cu substanţe compuse
10. Proprietăţi fiziologice
11. Importanţă
12. Utilizări

Anexa 2 Ciorchinele APA


Metoda: CIORCHINELE SEMIDIRIJAT – tehnica de organizare grafică a informaţiei
Sarcini de lucru:

 Activitate individuala (5 minute)


- Alcătuiţi ciorchinele caracteristicilor apei grupând informaţiile pe modelul dat.

 Activitate în perechi:
Stare naturala - Prezentaţi ciorchinele colegilor de bancă, completaţi cu
Stare naturală informaţiile noi.

Proprietăţi Structură
fizice
 Activitate în grup
Apa H2O - Prezentaţi ciorchinele elaborat de perechea voastră la
perechea vecină, completaţi cu informaţiile noi.

 Activitate frontală
Proprietăţi Utilizare - Completarea ciorchinelui pe tablă. Fiecare pereche va
chimice oferi câte o singură informaţie, care nu a fost prezentata
anterior.

- Ciorchinele obţinut în final:


Se găseşte în cele
trei stări de MH2O = 18
Cea mai răspândită agregare Compus
Oxid
substanţă compusă binar
din natură
Stare
Structura Legătură
naturală
covalentă
ρapă = 1g/ml lichid

Raport atomic
Raport de masă.
incolor Proprietăţi
Apa H:O = 2:1
fizice H:O = 2:16
H2O
inodor -
Cel mai răspândit
solvent Obţinerea
soluţii Obţinerea
baze
2Na + 2 H2O → 2NaOH + H2↑ Proprietăţi
chimice Utilizări
Dizolvant
H2O + CO2 → H2CO3 pentru
Agent termic industria
Apa carbogazoasă chimică
CaO + H2O → Ca(OH)2 În Fabricarea
construcţii acizi
Var stins
Anexa 3
Copacul ideilor
Cea mai răspândită
CE ŞTIŢI DESPRE APĂ? substanţă compusă Soluţia alcalină sau
din natură acidulată conduce
Metoda: COPACUL IDEILOR – tehnică de evocare a curentul electric
cunoştinţelor şi experimentelor
anterioare
Sarcini de lucru: Lichid
Raport atomic
 Se lucrează în grupuri de 4 elevi
 Fiecare membru al grupului completează câte o idee H:O=2:1
despre aluminiu fără a repeta ce au scris colegii
 Se finalizează copacul pe tablă Se găseşte
în trei stări
de agregare Raport de masă

mH : mO = 2 : 16

Constante fizice 1mol H2O


0° C şi 100° C
cântăreşte 18g

Reacţionează Formulă
cu oxizi
H2O

Densitate
Utilizată în natură,
tehnică, industrie, APA
agricultură şi în ρ = 1g/ml
viaţa de toate zilele

S-ar putea să vă placă și