Sunteți pe pagina 1din 4

Instituția Publică de Educație Timpurie Nr 2 Albinuța

Mun Orhei

Proiect didactic
pentru activitate

Subiectul:

A elaborat:Buciușcan Doina .Gr.23 A


A consultat: Botnari Valentina

Chişinău, 2023
Data:
Grupa:
Domeniul de dezvoltare:
Modulul, tema globală:
Subiectul: : „ Călătorie în lumea poveştilor”
Tipul activităţii didactice:
Timp
Caracteristica subiecţilor implicaţi în învăţare:
Nr. de copii:
Vârsta:
Sexul:
Nivelul activităţii de învăţare:
înalt: nr. de copii, %
mediu:
scăzut:
Tipul/ stil de învăţare (vezi clasificarea)
Stilul de predare:

Motivaţia copiilor
intrinsecă (nr. copii, argum. textuală)
extrinsecă
Nivelul experienţei copiilor (la subiectul dat)
exp. empirică
exp. ştiinţifică
Competența [3,p...] ( trimitere la curriculum)
Unitațile de competență [ ( trimitere la curriculum)
Obiective

operaţionale(elaborate de către pedagog)


1. afective (OOA1)
2. cognitive (cod – OOC1)
3. psihomotorii (OOPM1)
Strategii-Tehnologii
de predare – învăţare
metode, procedee, tehnici
intuitive verbale practice
demonstraţia (MI1) conversaţia (MV1 jocul constructiv (MP1))

Mijloace de învățământ
Obiectuale, imagistice, audiovizuale, simbolice...
(scheme MS1)
Formele de organizare
macrogrup microgrup diade individual
(colectivă – FOC) (FOM) (FOD) (FOI)
de evaluare
tip de ev. metode, tehnici criterii
curentă observ. curentă (reies din ob.op.CE1)
(TEC) (ME1)

Bibliografie valorificată de cadrul didactic


(Anexe - plasate după grilă)

1,Cadrul de referință a educației timpurii

2 Codul educației

3 Curricumul
Desfăşurarea / scenariul / design activităţii:

Etapele Secvenţele Obiective Timp (în Activitatea Activitatea copiilor Tehnologii


activităţii activi operaţiona min.) cadrului
tăţii (a fiecărei le didactic de predare - învăţare de evaluare
etape)
MTP MÎ FO TE ME CE
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
I.Evocarea Mom.org. coduri
Capt.atentiei OOA1

II.Realizarea
sensului

III.Reflecţia

IV.Extinderea

S-ar putea să vă placă și