Sunteți pe pagina 1din 2

COLEGIUL TEHNIC “ANGHEL SALIGNY” BAIA MARE

Prof. geografie-istorie : CIURTE CAMELIA ELENA


Nr. ore pe săptămână : 1

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


Unitatea de învățare: GEOGRAFIA POPULAŢIEI
Subiectul : Mobilitatea teritorială a populaţiei
Clasa : a X- a A
Propunator : PROF. CIURTE CAMELIA ELENA

Competenţe generale
1. Raportarea elementelor semnificative din societate, ştiinţă şi tehnologie la mediul
înconjurător ca întreg şi sistemele sale componente.
2. Integrarea aspectelor din natură şi societate într-o structură obiectivă (mediul înconjurător)
şi o disciplină de sinteză (geografia).
3. Relaţionarea elementelor şi fenomenelor din realitate (natură şi societate) cu reprezentările
lor cartografice, grafice, pe imagini satelitare sau modele.
4. Dobândirea unor competenţe sociale, interpersonale, interculturale, civice şi antreprenoriale
pe baza studierii geografiei.
Competenţe specifice
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru
prezentarea unei informaţii referitoare la populaţie
1.2. Argumentarea unui demers explicativ
2.2. Formalizarea informaţiilor
3.2. Analiza interacţiunilor dintre mediul natural şi populaţie
5.1. Identificarea surselor de informare şi a informaţiei utile în sistemele multimedia
5.2. Utilizarea tehnologiei documentării bibliografice eficiente
Demers didactic
1.Motivatie: aceasta lectie este importanta deoarece se incearca o abordare istorico-geografica
semnificativa a principalelor probleme ce caracterizează mobilitatea teritorială a populaţiei.
2.Obiective operationale:
- să definească termenii istorici : migrație, emigrant, imigrant, asimilare
-să identifice cauzele migraţiilor umane în lumea contemporană;
-să formuleze şi să exprime opinii referitoare la emigraţia legală şi ilegală
-să realizeze portretul celui dispus să emigreze, identificând calităţi şi defecte ale acestuia;
-să explice motivele emigraţiei, paşii făcuţi şi tipul de migraţie care îl defineşte;
-sa utilizeze surse de informare diferite, referitoare la mobilitatea teritorială a populaţiei ;
-sa invete prin cooperare cu colegii;
3.Conditii prealabile : elevii au cunostinte despre: etapele formarii Uniunii Europene, simbolurile
Uniunii Europene, statele membre ale Uniunii Europene, indicatorii populației.
4.Evaluarea : raspunsuri la intrebari, analiza hartilor și a fișelor de lucru;
5.Resurse si managementul timpului
      -resurse de timp - o ora
6.Strategii didactice : Resurse materiale : harti, manual, fișe de lucru
                                   Resurse procedurale: conversatia, problematizarea, observatia, explicatia,
lucru  in perechi, lucrul cu manualul, jocul de rol, problematizarea, demonstraţia, învățarea prin
descoperire
7. Tipul si varianta de lectie : lectie de consolidare a cunostintelor si competentelor

8.Tema de casa: să realizeze pe caiet un eseu privind cauzele care determină migrația virtuală sau
migrația pe internet (vezi doc.9, pag.51)
Lectia propriu-zisa (desfasurarea lectiei)
1.      Moment organizatoric
2.      Verificarea cunostintelor anterioare
3. Schița lecției
Migraţii în lumea contemporană
Ce este migraţia? Migraţia se defineşte ca o deplasare de grupuri umane dintr-un teritoriu în altul.
EMIGRANT- Persoana care pleaca dintr-o tara in alta tara cu scopul de a se stabili temporar sau
definitiv
IMIGRANT- Persoana care ajunge intr-o tara
ASIMILARE
Cauzele migraţiei: naturale, economice, religioase, politice si sociale
Tipologia migratiilor :
a) după perioada de migrare:
 migraţie temporară, sezonieră – când migrantul pleacă din locul de origine pentru o perioadă
de timp (cu permis de muncă, de exemplu);
 migraţia definitivă – când migrantul se aşează definitiv într-un teritoriu, în perspectiva
obţinerii cetăţeniei.
b) după numărul participanţilor la acest fenomen:
 migraţia individuală – când anumiţi indivizi părăsesc locul originar, din motive personale;
 migraţie în grup – când grupuri umane părăsesc un teritoriu, în mod forţat, sub influenţa unor
factori naturali sau politici.
c) după spaţiul în care se realizează migraţia:
 migraţie internă – când grupuri umane se deplasează dintr-o regiune în alta de pe cuprinsul
aceleaşi ţări, exodul rural spre exemplu;
 migraţie externă (internaţională) – când migranţii se deplasează dintr-o ţară în alta.
d) în funcţie de factorii care determină migraţia:
 migraţie forţată – când migraţia are loc sub influenţa unor factori ce obligă migrantul să
părăsească locul originar: război, foame, perescuţii politice, intoleranţă religioasă, dezastrele
naturale;
 migraţie liberă, voluntară – când migrantul pleacă din locul de origine de bunăvoie sub
influenţa unor factori favorizanţi: câştig material, motive familiale, stabilitate politică, toleranţă
religioasă.
e) din punct de vedere al legalităţii deplasării:
 migraţie legală – când are loc cu acordul autorităţilor;
 migraţie ilegală – când se desfăşoară fără permisiunea autorităţilor.

Etapele migraţiilor:
-la începutul secolului al XX-lea, până la Primul Război Mondial, emigraţia înregistra, în
medie, cca. 800 000 persoane anual: au migrat spre continentul nord-american aproximativ 18
milioane de emigranţi: italieni, est-europeni , germani , evrei din estul Europei (aproximativ 2
milioane numai din Rusia);
-în perioada interbelică: principala destinaţie a rămas SUA (au migrat spre continentele
americane aproximativ 9 milioane de persoane, din care jumătate au migrat numai în SUA; Europa
de Vest (Franţa, Marea Britanie,Belgia, Elveţia) a devenit o zonă atractivă pentru emigranţi - 2
milioane de germani din Rusia, Polonia, Cehoslovacia, Alsacia şi Lorena; ruşii ostili revoluţiei
bolşevice)
După 1933, regimul totalitar din Germania a determinat migrarea evreilor în alte ţări europene,
Palestina, America Centrală şi de Sud;
-după al Doilea Război Mondial: SUA au rămas destinaţia ideală pentru emigranţii din
America Latină dar şi pentru europeni; Europa Occidentală a constituit o zonă atractivă pentru
emigranţii din: nordul şi vestul Africii, estul Europei comuniste;
-după 1989: în urma căderii regimurilor comuniste în Europa Centrală şi de Est, are loc
exodul de populaţie spre Europa de Vest (60 milioane de emigranţi).

S-ar putea să vă placă și