Proiect Didactic Popas in Lumea Anot.

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Învăţător, Mariana Morozan

DATA: 27.04.2010
CLASA: a IV-a B
DISCIPLINA: Popas în lumea anotimpurilor
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Vara”
ELEMENTE DE CONŢINUT: ,,Legende”
TEXT SUPORT: “Legenda florii soarelui”
TIPUL LECŢIEI: mixtă (predare – învăţare – evaluare)
SCOPUL LECŢIEI: desprinderea informaţiilor esenţiale din text şi consolidarea deprinderilor de comunicare orală şi scrisǎ

OBIECTIVE CADRU:
1. Stimularea capacităţii de receptare a textelor literare
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă
3. Dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de realizarea unui mediu natural echilibrat şi propice vieţii
4. Dezvoltarea simţului practic, estetic şi economic
5. Dezvoltarea spiritului de echipă şi al colaborării
6. Cunoaşterea şi utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru şi a unor tehnici specifice artelor plastice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A) Cognitive:

OC1 – să recepteze prin lectură conţinutul de idei al legendei;


OC2 – să ordoneze versurile unei poezii într-o ordine logică;
OC3 – să memorize şi să recite câteva versuri;
OC4 – să realizeze cu ajutorul diferitelor materiale floarea soarelui;
OC5 – să prezinte câteva date referitoare despre planta tehnică “floarea soarelui”;
OC6 – să stabilească valoarea de adevăr a unor afirmaţii;
OC7 – să alcătuiască o problemă folosind cuvinte întâlnite în textul legendei;
OC8 – să interpeteze un cântecel despre flori;
OC9 – să completeze enunţuri lacunare şi să justifice alegerea făcută.
B) Psihomotorii:

OM 1 - să-şi dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de învăţător;


OM 2 - să-şi utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;
OM 3 - să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

C) Afective:

Elevii:
OA 1 - vor accepta propunerile învăţătorului, mobilizându-se pentru realizarea lor;
OA 2 - vor manifesta interes pentru învăţare;
OA 3 - vor colabora cu învăţătorul / colegii în activitatea de învăţare.

RESURSE:

A) Bibliografice:

1. oficiale: Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2004

2.metodico – didactice: Estera Nicolescu, Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar, Editura Egal,
Bacău,2003;
3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
2002
Ilinca Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Bacău, Editura Grigore Tăbăcaru,1999
Elena Hussar, Tatiana Safciuc, Colaborare şi incluziune în sala de clasă, Editura Casei Corpului Didactic
Bacău, 2008
4. “Legende populare româneşti”
“Poveşti şi legende despre plante şi animale”
B) Metodologice:

Strategia didactică: inductivă, semialgoritmică


Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic, teoria
inteligenţelor multiple
Forme de organizare – frontală, pe grupe şi individuală;
Mijloace didactice – fişe, jetoane, cartea “Poveşti şi legende despre plante şi animale”, seminţe de dovleac şi de in,
aracet, acuarele, radiocasetofon, videoretroproiector.

C) Temporare: 50 minute
OBIECTIVE EVENIMENTELE LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE
STRATEGIA DIDACTICĂ
OB. ETAPELE LECŢIEI
CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE INVĂŢARE METODE MIJLOACE MODURI EVALUARE
ŞI DE
PROCEDEE ORGANIZARE

I. CAPTAREA ATENŢIEI
OM1
OA1 -Câţiva elevi vor prezenta în versuri cele patru Conversaţia, Activitate Aprecieri
anotimpuri . Jocul didactic frontală verbale
-Elevii recunosc personajele interpretate.

II. ACTUALIZAREA
CUNOŞTINŢELOR

-Voi solicita elevilor să răspundă la câteva Conversaţia, Aprecieri


OM1 întrebări: Activitate
explicaţia verbale
frontală
OA1 *Care sunt lunile de vară?
OA3 *Prin ce se caracterizează acest anotimp?
*Cum este vremea?
*Cum sunt zilele şi nopţie?
*Ce fac oamenii vara?
*Dar păsările şi animalele?

III. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A


OBIECTIVELOR
Conversaţia, Fişă cu ghicitori, Activitate
Aprecieri
Explicaţia, imagini frontală
OM1 -Propun elevilor să răspundă la câteva ghicitori Jocul didactic
verbale
(ANEXA 1)
-Elevii sunt atenţi şi dau răspunsuri cât mai
apropiate.
-Printre răspunsurile date de elevi se regăseşte şi
floarea soarelui . Le precizez elevilor că aproape
fiecare lucru apărut pe pământ are o explicaţie
logică sau imaginară. La fel se întâmplă şi cu
floarea soarelui.
-Anunţ elevii că ora aceasta vom studia “Legenda
florii soarelui”

IV. PREZENTAREA OPTIMĂ A


CONŢINUTULUI

-Solicit elevilor să-şi amintească ce este legenda


OC1 (legenda explică în mod imaginar un fapt real) şi le Conversaţia, Fişă cu conţinutul Activitate Aprecieri
OM1 cer să-şi amintească alte legende ascultate sau citite Citirea model legendei frontală verbale
OA2 de ei (Legenda bostanului şi a viţei de vie,
Povestea viorelei, Legenda bujorului, Legenda
ghiocelului…).
-Voi citi textul “Legenda florii soarelui”(legendă
populară românească).

V. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Conversaţia, Fişe cu conţinutul Activitate Observarea
- Solicit citirea pe roluri a legendei de pe fişele Exerciţiul, legendei, frontală şi sistematică
aflate pe bănci (ANEXA 2). Fişe de lucru individuală
OC1
-Se vor formula întrebări legate de conţinutul
OM2
textului, iar pe măsură ce se discută textul se vor
OM3
completa fişele de lucru de pe bănci (ANEXA 3).
OA2
*Când se petrece întâmplarea?
*Unde se petrece?
*Care sunt personajele textului?
*Cum era fata împăratului?
*Cine a preschimbat-o pe fată în floare? De ce?
*De unde provine numele plantei? De ce îşi
întoarce mereu faţa căte soare?

VI. OBŢINEREA PERFORMANŢEI


OC2
OC3 -Elevii vor fi împărţiţi în şase grupe(şase Conversaţia, Fişe de Activitate Observarea
OC4 inteligenţe). Fiecare grupă va avea pe bancă câte un Explicaţia, lucru,jetoane,culori, frontală şi pe sistematică
OC5 jeton colorat diferit. Sarcinile vor fi împărţite în Exerciţiul. seminţe, hârtie grupe
OC6 funcţie de tipul de inteligenţă predominantă a Teoria colorată,
OC7 fiecărui copil marcate de jetoanele de pe bănci inteligenţelor radiocasetofon
OC8 (ANEXA 4 – Sarcini de lucru bazate pe multiple
OC9 inteligenţele multiple).
OM2 -Lucrările obţinute vor fi prezentate în faţa clasei şi
OA3 discutate.

VII. FEEDBACK-UL
Conversaţia, Creta colorată Activitate Aprecieri
OC1 -Se aplică metoda explozia stelară elevii fiind metoda frontală verbale
OM3 solicitaţi să formuleze întrebări pe baza “Explozia
conţinutului textului (ANEXA 5) stelară”
-Elevii sunt antrenaţi în formularea de întrebări de
tipul: Ce? Cine? Unde? Când? De ce?

VIII. EVALUARE
Explicaţia, Aprecieri
OM1 -Apreciez rezultatele elevilor şi le voi acorda celor exerciţiul verbale,
active jetoane cu chip vesel, iar celor ce nu şi-au acord
îndeplinit sarcinile le voi pregăti jetoane cu chip calificative
trist.

IX. RETENŢIA ŞI TRANSFERUL

OA1 -Voi cere elevilor să-mi spună ce au învăţat din Conversaţia Activitate
această lecţie (moral-răutatea, invidia şi minciuna frontală
pot face mult rău unor persoane nevinovate;
ştiinţific- au aflat cum a apărut această plantă pe
pământ).
-Voi anunţa tema pentru acasă: -fiecare elev va
pregăti, la alegere, un desen, o compunere sau o
poezie despre floarea soarelui.
ANEXA 1

GHICITORI

Clopoţel mititel, Noi avem un butoiaş,


Scoate capul din zăpadă, Alb, voinic, parcă-i de caş:
Primăvara să o vadă. Cercuri n-are şi nici doage
Ghici ce e? Este bun când mama-l coace.
(ghiocelul) (dovleacul)

Cine strigă colo sus, Să-mi ghiciţi o ghicitoare;


Singur numele şi-a pus? Pene negre pe-aripioare,
(cucul) Peste broaşte e mai mare.
(barza)

O mie de frăţiori Care floare


O mie de dinţişori Parcă-i soare?
Stau înfipţi câte o mie
Într-un fund de farfurie.
ANEXA 2

LEGENDA FLORII SOARELUI

Cică Ştefan cel Mare avea o fată tare frumoasă, dar mută din născare. Din această pricină, Domnitorul era
amărât peste măsură. Vracii şi doctorii de-atunci n-au lecuit domniţa de muţenie. La urmă, vine o bătrână gârbovită
la voievod şi spune:
- Măria Ta, fata domniei tale poate să prindă grai.
- Cum?
- Cheamă-l pe Soare la cetate şi cinsteşte-l cum se cuvine. După ospăţ, trimite domniţa să-i cerşească o
sărutare şi, apoi, o să scape de muţenie, norocoasa copilă.
Voievodul Ştefan s-a înveselit şi făcu pregătiri, precum a zis bătrâna prezicătoare. Numai că, pe capul
domnitorului, era un blestem. Piază-Rea, aflând gândurile stăpânitorului, alergă la Lună-Răsare, adică la Doamna-
Nopţilor, şi-i şopteşte că Soarele e necredincios.
-Lună-Răsare, zice viclean Piază-Rea, până acum l-ai avut de bărbat pe Soare, însă l-ai prăpădit.Te lasă de tot.
Soare se însoară cu fata mută a lui Ştefan, stăpânul ţării. Uite, chiar deseară se-ncinge nunta.
Auzind una ca asta, Luna e gata să turbeze de gelozie.
-Pe mine să mă părăsească Soare? Nu se poate. Am să nimicesc fata voievodului Ştefan!
Începe nunta la castelul de piatră. Soare, făt-frumosul cu plete de lumină, ospătează cu vodă şi curtenii.
-Vine mireasa, se aude un crainic.Şi domniţa cea frumoasă şi mută intră în sală, printre sunete de buciume.
Mireasa îngenunchează la picioarele lui Soare. Îi cere o gură de mântuire.
Văzând sărutul mirilor, Luna înnebuneşte de-a binelea şi se aruncă din înalt, prin geamul castelului. Cade ca o
ploaie de blestem peste făptura Domniţei şi, pe dată, îi topeşte chipul, prefăcându-l în floare galbenă.
Nuntaşii rămân îngroziţi de fapta nedreaptă a Lunii. Bătrânul voievod e năucit de întâmplare. Mesenii bocesc.
Supărat, Soarele o prinde pe Lună de pletele razelor şi o aruncă prin fereastră, departe, în caierul norilor.
În locul Domniţei e, acum, o floare înaltă, cât statul omului. Soarele o ia în braţe şi o duce în grădină, sădind-o
în pământ.
- Ea e dragostea mea şi se va numi foarea-soarelui!
Tocmai de atunci, floarea-soarelui a rămas cu faţa galbenă şi înfiorată de durere. Îndrăgostită pe vecie de
Soare, ea îşi întoarce mereu faţa către craiul zilei, cerşind sărutarea mângâietoare.

Titlul:
………………………………………
………………………………………
………………………………………
………

Locul unde se petrece acţiunea: Timpul când se petrece acţiunea:


………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………
………………………………… …………………………………

Personaje:
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
ANEXA 4

Grupa I – verbal – lingvistică

Aşezaţi în ordine versurile următoare şi apoi memoraţi la alegere o strofă:

Şi la soră şi la frate. Nărăvaş şi prea fierbinte, Iar tu fată, să fii floare,


La-nceputul lumii când Într-un camp cu flori a pus. Şi pe Soare să-l veghezi!
Ne-a cusut galben veşmânt Fratele pe cer l-a dus, - Tu, băiete, să fii Soare
Domnul le-a făcut pe toate, Sora, blândă şi cuminte, Lumea să o luminezi,

…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………

Grupa II – vizual-spaţială

Realizaţi o floarea soarelui din materialele aflate pe bănci.

Grupa III – logico matematică

1. Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor afirmaţii:


*De dimineaţă până seara, tipsia de culoare galbenă a florii soarelui se roteşte urmărind mişcarea
soarelui.
*Fiecare parte a plantei este folosită pentru a trata anumite boli.

2. Alcătuiţi în scris o problemă folosind cuvinte din text.


……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………….

Grupa IV – muzical ritmică

Amintiţi-vă câteva cântece despre anotimpuri sau despre flori, notaţi titlurile şi câteva versuri.
Interpretaţi un cântec din cele amintite.

Grupa V – naturalistă

Completaţi fişa dată cu date despre planta tehnică floarea soarelui.

Denumire: Origine şi timpul când a ajuns pe teritoriul ţării noastre:


-limba română…………………………………………… …………………………………………………………
-limba italiană…………………………………………… …………………………………………………………
- limba franceză…………………………………………. …………………………………………………………
………………………………………………………….. …………………………………………………………
………………………………………………………….. ………………………………………………………….
…………………………………………………………… ………………………………………………………….
Importanţă/foloase: Primele uleiniţe din ţară:
………………………………………………………….. …………………………………………………………
………………………………………………………….. ………………………………………………………….
…………………………………………………………. …………………………………………………………
…………………………………………………………. …………………………………………………………
………………………………………………………… ………………………………………………………….
…………………………………………………………. ………………………………………………………….

Grupa VI – intrapersonală

Completaţi enunţurile următoare:


*Dacă am fi un personaj din text, am fi …………………………………..,pentru că……………………….......
*Găsiţi un alt final legendei.

S-ar putea să vă placă și